fflin ffl Illi 1KR»SDISSEMJIT SBH WHS- Cl WfflffllE-BUD TOOK DE r 1 I 1889. No. 48 J VIE IZ-E N-V EERTIGSTE 15 J U TV I, Z AT E K D A Cs>- t 1II .Y .V K .VL A .V l>. u- U I T DE P E 11 8. r ADVEIITENT1ËN van 1 tot 4 regels,gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7’/, Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden /l.franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave ol redactie betreffende, francn ia te zenden. ,ch da do do les •m» ar u k 2. 3. 4. 5. 6. Bij deze Courant behoort als bijblad Feuil- leton-Duinmer 38. De Stand, begint thans een uitvoeriger be schouwing van het wetsontwerp-Maekay. Het anti revolutionaire orgaan verklaart daarin „Ons ideaal geven wjj geen oogenblik prijs. Dat ideaal was en blijft, zoo voor als na, de schepping van een schoolwezen op alle trappen, waarbjj de Staatsinmenging tot een minimum inknmpe, en de plichtsbetrachting van de ouders, als de ten deze verantwoordelijke personen geprikkeld worde. „Onze strijd ging en gaat dus volstrekt niet alleen tegen de onrechtvaardige Rijkssubsidie die dusver, met miskenning van de gelijke rechten aer burgers, uiterst partijdig en willekeurig Naar 'tlland. verneemt heeft de minister van oorlog het rapport der staatscommissie voor de regeling van den militairen dienstplicht in handen gesteld van de inspecteurs der verschil lende wapens, ten einde hierover advies uit to brengen. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek brengen ter kennis van de be langhebbenden, dat de alphabetische naamlijst van de personen, die iu dit jaar aan de loting voor de Schutterij moeten deelnemen, ter visie zal liggen ter Secretarie dezer gemeente van af heden tot en met Zaterdag den 15 Juni e. k. des voormiddags van 9 tot 12 uur dat de loting zal plaats hebben ten Raadhuize op Woensdag den 26 Juni daaraanvolgende, des voormiddags elf uur, voor hen die geboren zijn in het jaar 1861, terwijl daarna dadelijk zal worden overgegaan tot de naloting der overeen komstig art. 4 van het Koninklijk besluit van 21 Maart 1828 {Staatsblad no. 6) ingeschreve nen vau de jaren 1855 tot en met 1863. Wordende ieder ingeschrevene opgeroepen, om bij de loting tegenwoordig te zijn, en, redenen van vrijstelling hebbende, die alsdan op te geven. Sneek den 8 Juni 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENN E W1TZ, Secretaris. I’ 1 nio, 1 blad ne COMMISSARIS van POLITIE te Sneek U herinnert belanghebbenden aan artikel 114 der Politie-Verordening, waarbij bepaald is dat Wanneer hooi begint te broeien de eigenaar terstond kennis moet geven aan de Politie en de door deze te bevelen maatregelen van vei ligheid onverwjjld opvolgen. Overtreding van dit artikel wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes dagen of geld boete van ten hoogste vijf en twintig gulden. Zondag werd het Algemeen Nederlandsch Wetkliedencougres te Amsterdam gehouden. De heer B. H. Heldt, de voorzitter van het verbond, opende de samenkomst met een rede, waarin hij iu den breede de werkliedenbeweging schetste en naging in hoever wijziging en hervorming noodig is te achten. Aan klachten over te weinig gemeenschapszin bij de werk lieden ontbrak het niet. De meesten zijn er, helaas! onverschillig voor. Wel kan worden gewezen op Patrimonium en op de sociaalde mocraten, maar wat deze samenhoudt is niet de arbeiderbewegiug, het is geheel iets anders. Noch Patrimonium, met haar theorie: dat de machten door God zijn gesteld en dat God rijken en armen heeft geschapen, doch de eersten met het kennelijk doel om de laatsten in den vorm van .aalmoezen te ondersteunen en bij te staan, Woensdag stond de heer W. E. Ketjen voor de rechtbank te Amsterdam terecht wegens be- leediging van den minister van koloniën. Twee feiten worden bekl. ten laste gelegd: 1°. Het schrjjven van een brief dd. 16 Maart aan den minister, waarin hij terugkomt op zijn bekende grieven over zekere hem onthouden bescheiden, en waarin hij o.a. zegt: „Gj paart lafheid aan misdaad, door mij thans door uw rechercheurs te doen vervolgen/ en waarin hij verder dreigt met een hondenzweep aan het dep. v. kol. te zullen postvatten en den minister te zullen tuchtigen. 2°. Het plaatsen van een in gezonden stuk iu het weekblad de Familiebode dd. 30 Maart, waarin hij opkomt tegen de tegen hem ingébrachte beschuldiging, dat hij gedreigd zou hebben het Prinsesje te dooden. De minister van koloniën, mr. Keuchenius, verklaarde, dat hij door den brief niet beleedigd was. Hij meende echter verplicht te zijn het stuk aan den minister van justitie te moeten opzenden, het aan hem overlateude naar bevind van zaken te handelen. De getuigen ii decharge, o. a. de hh. Otto van Rees, Cremers en Beelaerts van Blokland, koudon Het bestuur van den Algemeenen Boud van R. K. Kiezersvereenigingen zal, naar ’t Venl. Weekbl. meldt, bijeenkomen op Maandag 17 Juni in zake het rapport der legercom missie. als de voorgestelde regeling doorgaat. Een der raadsleden wilde de aandacht der Tweede Kamer op deze cijfers vestigen. De voorzitter gaf echter iu overweging eerst het verslag der afdeeliugeu af te wachten. Met dit denkbeeld veroeuigde zich de raad. 1 ifflï In de laatste zitting van den raad van Am sterdam kwam de herziening der schoolwet ter sprake, met het oog op de gemeentefiuancien. ’t Is voor de hoofdstad geen onverschillige zaak, want zij zal een ontvangst derven van f 172,000 verbond stelt zich ten doel Do verschillende middelen, waardoor het doel zal worden bereikt, worden in art. 2 aangege ven. Met kleine wijziging werden zij goedge keurd. O. a. heoft de vergadering zich verklaard vóór „verbod van allen mannehjken arbeid door vrouwen in werkplaatsen, fabrieken of op ’t veld.* Ten slotte werd tot de keuze van een nieuw bestuur overgegaan. De heer Heldt werd met 20 van de 29 uitgebrachte stemmen tot voor zitter herkozen. Tot leden van het centraal bestuur, dio te Amsterdam woonachtig moeten zijn, werden gekozen de hh. J. Weelink, Th. C. Lasthuijzen, A. J. C. Katnpmeijer, J. O. Siebenlist en D. Engelbrechttot loden van het bestuur, in de provincie woonachtig, de hh. S. Jansma van Leeuwarden, Th. do Rot van Rotterdam en C. H. Kouw van Leiden. VERGADERING. van den Gemeenteraad van Sneek, op Zaterdag den 15 Juni 1889, ’s namidd. 6 uur. Punten van behandeling: Resumtie der notulen. Mededeeling van ingekotnen stukken enz. Adres van F. Koopmans e. a. Alsvoren van K. J. Repko. „O. Wieliuga. Af- en overschrijving op de Schutterij- begrooting, dienst 1888. 7. Vaststelling programma dor lessen aan de II. B. School, cursus 1889,90. 8. Alsvoren van het Gymnasium. 9. Verordening op de heffing en invordering van Schoolgeld aan het Gymnasium. 10. Schrijven der Commissie van toezicht op het Middelbaar Ouderwijs omtrent het 25-jarig bestaan der H. B. School. 11. Bevloering van het terrein voor Schapen- niarkt in gebruik. 12. Benoeming van een Stembureau voor de perkdieke verkiezing van loden voor den Ge meenteraad. De minister van financiën acht het wezsche- lijk iets van zich te doen hooren. Veel is net nog niet. Men verzekert dat eenige financieele hervormingen, ook op belastinggebied, worden voorbereid en de voorstellen in den aan vang van het volgende zittingsjaar bij de Staten- Generaal zullen ingediend worden. alleen aan de liberalisten ten goede kwam, maar tegen de beginselen zelve der wet van 1857, en 1878, en eveneens tegen de beginselen der Grondwet op dit stuk. „Dien strijd, sinds 1818 aangebonden, kunnen noch mogen we dus opgeven, en dien zullen we, met Gods hulpe, rusteloos blijven voortzetten, tot eenmaal in het Staatsblad van het Koninkrijk der Nederlanden de abrogat’e gedrukt sta van de revolutionaire theorie, die voor ons school wezen door art. 192 der Grondwet is ingewijd. „Wat dit ontwerp ons biedt is nog niets dan een eerste beginsel van rechtsgelijkheid voor de burgers van eenzelfde vaderland. Dat beginsel, eenmaal aan de aarde toevertrouwd, zal en moet van zelf ontkiemen en iu stengel en airen vrucht dragen. Maar ook hiermee zijn we er nog niet. Het fundament zelf waarop ons schoolwezen staat, moet vroeg of laat uitgegraven en door een beter vervangen, tot eindelgk de van God gegeven basis in de ouderlijke eon scientie teruggevonden, in het Staatsalvermogen verdwenen zjj. „Er zij dus geen misverstand. „Indien de liberalisten bedoelen: Afkmp van ons recht, om ook nd de aanneming van het voorstel Mackay, den strijd voor een deugdelij ker schoolwezen voort te zetten, dan doet althans de Standaard niet mee, en durven we in naam van duizenden onzer geestverwanten de verzekering geven, dat geen hunner zich tot het verkoopen van zijn eerstgeboorterecht voor dezen schotel linzenmoes leenen zal. „Vergen ze daarentegen in ruil voor wat deze voorslag aanbiedt, dat de schoolstrjd zijn heftig karakter affegge en meer aan de ontwikkeling der toestanden worde overgelaten, dan geeft ook de Standaard thans zonder aarzelen hand slag, mits de liberalisten, om met wijlen den minister van Lynden van Samienburg te spreken, ons met deze novelle geen dood stokje in handen spelen, maar erkennen dat het een stekje is dat leeft. noch de sociaal-democraten, die van goed geor ganiseerde beroepsvereenigingen en evenmin van de coöperatie heil verwachten, konden hem voldoen. Hij verlangde een hervormende bewe ging, die ontwikkelt, opbouwt en bevredigt, een ideaal, bereikbaar voor het minder algemeen ontwikkeld maar gezond verstand. Die hervormende beweging had of behoorde .e hebben een volkomen democratisch karakter. Alles door het volk, is haar leuze en zij tracht die te bereiken door eenerzijds voor hei volk het noodige onderwijs te vragen, opdat het besef knjge van zijn plichten en die leere volbrengen, en door anderzijds voor heel het volk gelijkheid van politieke rechten te vorderen. Is er nu voor zulk een beweging nog plaats P Hij geloofde die vraag toestemmend te kunnen beantwoorden, wijl Patrimonium en de sociaal democratische partij, hoe machtig zij ook zjn mogen, nog maar een gering deel van de werk lieden omvatten. Daarna kwam de vraag zelf: Is er iu Ne derland nog plaats en lust voor een hervormde arbeidersbeweging aan de orde en wel als uit vloeisel daarvan deze vijf vragen 1°. Aan welke eischeu behoort een hervor mende arbeidersbeweging te voldoen P 2°. Op welke grondslagen behoort zij te worden gevestigd 3°. Kan het Alg. Ned. Werkliedenverbond geacht worden van zulk een beweging het or gaan te zijn en te kunnen blijven P 4°. Zoo ja, is zijn grondslag en zijn verschil lende bepalingen van zijn statuten goed, of in welke opzichten wordt wijziging noodzakeljjk geachtP 5°. Zoo neen, wat dient er voor in de plaats te komen P Het zou te veel van onze ruimte vergen als wij het debat wilden resumeeren. Wij moeten ons dus bepalen tot het weergeven van den Igemeeaen indruk. Er deden zich twee stroomingen bespeuren. Dr. Vitus Bruinsma gaf de eerste aan, Heldt de andere. Bruinsma wilde dat het Werklie denverbond zich meer zou aansluiten bij de Volkspartij en meer politiek zou optreden, ter wijl hij den steun, dien de liberalen aan het verbond verleenden, afkeurde. Heldt en ver schillende anderen met hem wilden het verbond vrij houden van andere invloeden en waren van meening dat tot dusver bij de liberale partij de meeste hulp en steun voor de werklie den was gevonden. Nu en dan werd het debat vrij scherp. De een keurde het onder anderen af dat gediplomeerde personen als dr. Bruinsma zich bemoeiden met wat feitelijk de taak der werklieden was. Een ander verweet Heldt dat hij te veel de dienaar der liberalen was geweest. De groote meerderheid was sterk ingenomen tegen de sociaal-democraten en de wijze waarop zij optreden en den toon door hen aangeslagen tegen het Werkliedenverbond. Het resultaat was dat een motie van den heer Bruinsma, luidende „De vergadering is van oordeel dat't Nederlandsch Werkliedenverbond het orgaan kan zijn van een krachtige arbeidersbeweging, mits het niet «chrome den strijd moedig te aanvaarden en zijne krachten niet verspille in bestrijding van andere partijen*, met 32 tegen 9 stemmen werd ver worpen en de vraag, door het bestuur gesteld, in bevestigenden zin beantwoord. Op de Bondsvergadering, die Maandag werd gehouden, bleek dat het verbond thans 2706 leden telt, verdeeld over 21 atdeelingen. Daarna werd de wijziging der statuten onder handen genomen. Na verschillende discussien is art. 1 als volgt vastgesteld Het Algemeen Nederlandsche Werkliedeü. ICOURANT SNEEK ’V IL -t s i MT 1. BI I J_J-■- l ■BgBBSWSMPg» 1 langs ordelijke en wettige wegen alles aan te wenden, wau strekken kan tot verheffing van den werkman in zedelijke waarde, perhooglng van zijn slofielijke welvaart, verkrijging zyner staatsburgerlijke rechten en gelijkheid, en bevordering zyner maatschappelijke vrijheid; 2. naast het begrip van zelfstandigheid en onafhankelijkheid t het rechts- en gemeenschapsgevoel aan te kweeken by de werklieden en tusschen hen en de overige groepen der maat schappij 3. te streven naar betere verdeeling van de vruchten die de arbeid afwerpt, in 'talgemeen: door het bevorderen van algemeene ontwikkeling en van hervorming op ’t gebied van staat en maatschappij, iu ’t bijzonder: door het bevorderen van vereenigingen en verbonden van werklieden in hetzelfde vak, en door bevordering van coöperatie en associatie onder alle vormen, zoowel ter ondersteuning in ziekte en opgeval, als tot besparing en verkrijging van bezit, en ter gemeenschap pelijke uitoefening van het bedrijf; 4. het inroepen der tusschenkomst van staat en gemeente, voor zoover dit noodig geacht iu gevallen waar ter regeling van een of andere aangelegenheid particuliere krachten te kort schieten 5. mede te werken tot afschaffing van den oorlog en tot beslechting vau geschillen tusschen verschillende staten door scheidsrechterlijke tusschenkomst en de onzedelijke strekking van den oorlog in ruimer kring bekend te maken 6. het besef te verlevendigen, dat het bijzonder belang slechts zoover mag strekken, dat het niet met het algemeen belang in botsing komt.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1889 | | pagina 1