JUiNEL FORTUMT. p fe K t Büaï'KNJLA.NfiSi. Wits. een daar den met toeu ver zijn Stu En A tn Ui JA Til Hr Vu Bu Vu Gr Zu Vl< Gr< Wl Nil bloemruikers, een lijst aanboden, voorzien van circa vierhonderd handteekeningen, en ten op schrift dragende „Protest tegen den aanval, door een werkman gepleegd op onzen geachten patroon, den heer Edouard de Beaumont, op Zaterdag 15 Juni 1889.“ Uit een schrijven uit Friesland aan de N. II. Ct. is op te maken dat de advertentie in de Leeuw. Ct.waarbij eenige maaiers loousver- hooging vroegen, het gevolg is van een grap. De twee maaiers die door het lot aangewe zen het stuk onderteekeuden, hebben gevaar geloopen aan de deur te worden gezet, maar alles is weer geschikt en zij zyn bij de boerin, waar zij aangenomen waren, in 't werk gebleven. of nai ik zw vai doe -4 -om In 1 antw 28 derla schei gren; wetsi volgi D( die geral wet, geesl Men wet wore M tisch öm voor I tege: heef waa wen repu het O tine: 'Beha gehi van dat spre hek I Het van wro r- i is d 22 Uct der ^.old plat ove 2 Poi spn verl teg< Zijl doi en zoo 0V( urn de hei hei dei mo bri Vo rul tro pei bri Do Een treurig voorval bracht Zondag aan de Loosduinsche brug bij Den Haag groote ontstel tenis te weeg. Een negenjarige knaap, die met andere jongens daar speelde, was op de treeplank van een der rijtuigen van de Westlandscho stoomtram gesprongen, juist op het oogenblik dat de tram zich in beweging zette. Door een onbekende oorzaak liet de arme jongen zich los en viel voorover met het hoofd naar beneden tusschen den wagen en de locomotief, met het treurig gevolg dat het wiel hem over het hoofd ging, dat geheel verpletterd werd. Een roman uit Ru menie van Marco Brociner. XII. Vervolg.) Florica had dat alles zonder eenige scherpheid of bitterheid, op een toon van weemoedige be rusting gezegd, en toen zij had uitgesproken, keek zg Jonel lachend aan, die, tot in ’t diepst zijner ziel getroffen, naast haar zat. Hij, die tot nu toe nooit aan den dood gedacht had, kon het niet begrijpen, dat dit wezen, dat hem zoo lief en dierbaar, dat zoo goed en edel was, onverbiddelijk aan den dood was prijsgegeven en zy sprak daarover met zoo’n vroolijke berus ting, maar in die berusting schemerde toch zoo’n oneindige smart door. Jonel gevoelde die smart, hij voelde haar des te bitterder, omdat zij diep gegrondvest was in geheel het treurige leven meer, zoo die eer haar te beurt viel. Met bijna algemeene stemmen werd dit voorstel niet inge willigd. Aan ’t suppletietonds van de Friesche wedu wenbeurs besloot men na lang debat f 50 uit te keeren. De lezing van den heer Veenbaas te Oudetryne over „de openbare school de volksschool" werd met de grootste instemming begroet. Vele leden uitten ’t verlangen, dat die lezing gedrukt en verspreid mocht worden. De heer Veenbaas opperde daartegen niet de minste bezwaren, waarom de voorzitter zich bereid verklaarde, de noodig e maatregelen daartoe te nemen. Nadat er nog een gedachtenwisseling plaats had over „de Aardrijkskunde in ’t 5e en 6e leerj iar,“ naar aanleiding van ’t gesprokene door don heer de Grijs, hoofd der school te Wieruin, bracht de heer Zuur van Tjummarum den voorzitter, die dit jaar aftreedt en zich niet meer herkiesbaar stelt, den dank der vergadering voor de uit stekende wijze, waarop deze sedert 1863 bijna onafgebroken als lid van ’t bestuur de belangen der vereeniging had behartigd. Een langdurig applaus toonde, dat de woorden des sprekers der vergadering uit ’t hart waren gegrepen. Met een kort, gevoelvol woord dankte de voorzitter en sloot de vergadering. Als plaats voordegewes- telyke vergadering in 1890 is Beetsterzwaag aangewezen. Eene schitterende overwinning op sportgebied is door eenige Nederlandsche gymnasten in het buitenland behaald. De turuvereeuiging te Gulpen nl. heeft bij den gyinnastiek-wedstrijd te Parijs den eersten prijs in de hoogste atdeeling voor gymnastiek gewonnen. Do heeren mr. W. A. van Hoek te Middel burg, mr. H. Smeenge te Meppelen prof. J. M. Telders te Delft, in de vergadering van 18 Mei jl. tot leden van het bestuur der Liberale Unie gekozen, hebben die benoeming aanvaard. Het aldus aangevuld bestuur koos uit zijn midden tot voorzitter den heer mr. E. E< van Kaalte te Rotterdam. O V E R Z 1 O 11 T. Do Fransche Kamer van Afgevaardigden zette Maandag de behandeling der begrooting voort en vorderde tot het hoofdstuk marine. Daarover voerden verscheiden leden het woord, waaronder de admiraal Dompierre, en bijna allen waren voor versterking der vloot, daar deze door de vergrootiog der vloten van Dnitsch- land, Italië en Oostenrijk niet moer voor haar taak berekend is. Men wees er op dat Frankrijk de baas behoorde te bij ven in de Middellaudsche zee en daarenboven zyn overige kusten moest kunnen verdedigen. Daarvoor zou een vloot noodig zjn die opgewassen was tegen de ver- eenigde vloten van Duitschland en Italië. Diusdag werd de behandeling voortgezet. Het resultaat van het marine-debat was, 'dat de afgevaardigde George Roche voorstelde de begroeting te verhoogen met een som van 915,900 francs, teneinde de voltooiing van de ia aaubou w zynde pantserschepen mugelijk te matsen. De minister van marine, admiraal Krauz, ver klaarde echter dat deze som geheel onvoldoende was, ook met het oog op hetgeen er met de begrootingscommissien afgesproten wus. Hy zou weldra met andere plannen voor den dag komen en zou men moeten overgaan om 59 a 60 millioen te ge.en, als men het voorgestelde doel bereiken wilde. De Kamer ontstelde van deze cijfers maar begreep toen dat het voorstel van Koelie onvoldoende was en verwierp dit, terwijl de begroeting van ma.iue onveranderd werd goedgekeurd. Woensdag werd de bogrooting voor schoone kunsten aangenomen en met die van oorlog een begin gemankt. De Bouiangistische afgevaar digde Le Herissé zal Zaterdag de regeering interpelleeren over het proces-Boulanger. Het schynt namelyk dat er een vis.tekaartje ver dwenen is uit Boulangers dossier, afkomstig van den zoon van dea anti-Boulangistischen senator Leou Renault en dat men vernietigd heeft om den vader niet te bedroeven of te compromitteeren. Man wil dit doen voorkomen als een zaak van het hoogste belang. Ian; -bel. of tot Pal ker ree is i .k 8ac wo. My hei dat ziel me het J de -ziei mii we. vei loo I dat lau Te Rotterdam heeft in den nacht van Maandag op Dinsdag een zware brand gewoed in het schoenenmagazijn van de firma Paanakker Co. aan de Hoogstraat. Het huis is van boven tot beneden geheel uitgebrand. De werkplaats met het woonhuis van den photograaf A. Boeseken, daaraan grenzende, werd mede een prooi der vlammen. Jonel 1“ Hj zweeg en keek somber voor zich. Florica I merkte, dat die woorden hem pijnlijk aandeden, zij veranderde daarom dadelyk het onderwerp en haar gesprek en begon hem op vroolyken toon over de toebereidselen van Lea’s bruiloft te vertellen. „En als gij er u-zelf van overtuigen wilt, hoe gelukkig myne vriendin is,“ voegde zij er bij, -lees dan dezen brief eens, dien zy my heden De heer De Beaumont, geweerfabrikant te Maastricht, werd Zaterdag door eeu zijuer werk lieden, die zich over hem te beklagen meende te hebben, met een werktuig gewond, hoewel niet gevaarlyk. De dader is tot nu toe aan de na- sporingen der politie ontkomen. Uit nadere mededeeling in de N. R. Ct. bl jkt, dat de aanvul de daad is geweest van een laf- hartigen schurk. De dader, zekere Morreau, was ontslagen, omdat men weigerde te voldoen aan zijn eisch om hooger loon hy verdiende 5 fr. 29 cent, per dag en toon de heer De Beaumont zich des avonds uit de wapenfabriek naar huis begaf, viel Morreau hem onverhoeds van achteren aan en sloeg hem met een steen in een zakdoek zoodanig op het hoofd, dat hy bloedende neerviel. De aanrander viel daarna zijn slachtoffer aan, hem van alle kanten slageu en siompen toebrengende. De heer De Beaumont trachtte zich om te wentelen, en toeu hem dit na een kortstondige, doch zeer hevige worsteling gelukt was, nam Morreau de vlucht. In een niet te beschrijven toestand kwam de heer De Beaumont in zijn pezin terug, en ondanks de ijverige nasporingen der politie mocht het niet gelukken den aanrander in handen te krijgen. De werklieden der fabriek zijn heftig veront waardigd over het gebeurde. Zy begaven zich gezamenlyk, vergezeld van vrouwen en kinderen, naar het woonhuis van den heer De Beaumont, daarom procedeerde, opdat ik een gelukkig en onbezorgd leven zou kunnen lyden, en dat ook gij ondankbaar waart, omdat het geluk uwer ouders u zoo weinig ter harte ging, en toen heb ik uwe party opgeuoinen. Ik weet niet meer wat ik zoo al gezegd heb, maar het moet toch wel op myne moeder gewerkt heboen, want zij zeide ten slotte volstrekt niets, en toen zij my verliet, zag ik tranen in hare oogen. Het neeit my veel leed gedaan, maar ik kan het niet helpenhet is misschien niet goed, maar ik geloof u toch meer als mijne moeder. En nu verzoek ik u, eiken strijd met haar te vermyden, zy is al ongelukkig genoegbeloof my dat, elkander overweg, doch dezen avond hadden ze geen ruzie gehad in de herberg. Om half een werd by den kastelein J. de Boer geklopt. Toen bleek het, dat W. in ’t boezeroen, zonder vest en zonder pet, met bloote voeten in de klompen voor het raam stond, met drin gend verzoek hem een hechtpleister te geven, waarby hij zeide: „Gauw! gauw! hij kan wel dood wezen.” De hechtpleister werd hem nu door de vrouw van de Boer onder ’t raam door toegeschoven, waarop hy iu ijlende vaart naar huis snelde, zonder iets meer te zeggen. W. heeft reeds bekend, dat hy zijn broeder met een broodmes door oen steek in den rug en in ’thart vermoord heeft. Daar C. reeds geruimen tijd te bed lag toen W. thuis kwam, moet C. tot W. gezegd hebben: „Als ge morgen maar op tijd opstaat, want weet ge wel dat ge morgen vroeg te Wateren zijn moet bij het timmerwerk Dit moet W. zeer euvel opgenomen hebben, waarop C. het bed schyut verlaten te hebben. Toeu ontstond er een worsteling tusschen hun beiden en W. heeft met een oud broodmes, dat hy uit de keuken had gehaald, zjn broeder twee doodelyke wonden toegebraebt. De zuster van de broeders moet met haar minnaar by de woning gestaan hebben, maar durfde niet naar binnen gaan, omdat U eu W. niet vrij van sterken drank waren. De vader en moeder, die te bed lagen, moe ten toegeschoten zijn toen het reeds te laat De vader was vroeger boer, maar nu rente nier. Cornells en Willem waren hun eenige zoons. Dit hartverscheurend tooneel verwekt algemeene deelneming. SN EE K, 21 Juni. f Donderdag morgen geraaktenen klein meisje op de Kade te water De wakkere timmer mansknecht v.d. W. die kort geleden ook een drenkeling van een wissen dood redde, had het geluk dj kleine, die reeds zinkende was, op ’t droge te brengen. t De politie alhier heeft de hand gelegd op zekere B.die bij den goudsmid K. eerst een zilveren- en toeu dit niet aanstond, een gou den horloge op zicht haalde. De man was van oordeel, dat de ernst des levens voor zyu zoon was gekomen, waarom hij ’t noodig oordeelde, dat deze in ’t bezit kwam van oen uurwerk. Ongelukkig voor vader en zoon beiue beeft dit cadeau met zyn bestemming be.eikt, omdat het naar een verkeerde plaats, nl. de lombaid, zyu weg heeft gevonden. f Een onverlaat, wiens naam jammer ge noeg nog niet by de politie bekend is, heeft een koe, van den veehouder B. de B. alhier, een uier afgesueden. f In de vorige week heeft de commissaris vau politie iu beslag genomen een’ valscaen gulden met de beeldtems vau Koaing Willem 11. f Woensdag jl. werd in „’c Rusthuis" te Heeren«een dejaurlykscue vergadering gehouden vau de Gewestelyke vereeniging Friesland vau ’tN. O. G, Eeu kOÜ onderwyzers en onder- wyzeiesseu woonden deze byeenkomst bij. Met een hartelyke welkomstgroet opende de voor zitter, de heer H de Jong, school opziener in ’t arrondissement Heerenveeu, de vergadering. Eeu voorstel van !t bestuur om f 50 uit te keeren aan het ondersteuningsfonds van het N. O. G. werd aangenomen. Een crediet van f 100 verleeadeu de leden aan deafdeeling Sueek ter tegemoetkoming iu de kosteu, byaldieu deze plaats werd aangewezen voor net houden ner algemeene vergadenug in 1690. Sueek gevoelde zich verplicht dit aanbod niet van Florica hij zocht naar een woord van troost, maar vond niets, wat in die fraaie oogen ook maar een schemering van hoop eu levensvreugde zou hebben kunnen opwekken, iu die oogen, wier vermoeide, weemoedig peinsende uitdrukking zoo vol overtuiging hetzelfde zeiden, wat zy zoo pas in zulke aangrijpende eenvoudige woorden gezegd had. En terwyl zij hem zoo lachend aan keek, voelde hij, dat zyue oogen vochtig werden, maar hy streek haastig met de hand over zyn voorhoofd, boog zich over haar heen en sloot haar hartstochtolyk in zijne armen. Een gloeiend blosje vloog over hare wangen, zy drukte hare lippen op zyu mond en toen stiet zy hem van zich afeen poosje lag zij daar geheel uitgeput, gejaagd ademhalende, vervolgens richtte zy zich weer op en zei „Ik heb u iets mee te deelen mama heeft my straks over dat ongelukkige proces gesproken en zich beklaagd, dat gij haar veel verdriet aaudeedt, omdat gij beweerdet, dat wij geen gelyk haddenen toen ik haar zeide, dat ook ik van hetzelfde gevoelen was, toen werd zy zóó opgewonden, als ik haar zelden gezien heb zy „icco uau uuzeu zeide dat ik ondankbaar was, omdat zij alleen gezonden heeft." Door Gedeputeerde Staten is opgemaakt en aan de Provinciale Staten verzonden de begroo- ting der enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven van de provincie Fries land voor den dienst van 1890 tot een bedrag van f 669,892, 44 in ontvang en f 669,891.85 ‘fa in uitgaaf. Daarop komen geene groote posten voor buitengewone werken voorde groote werken ter verhooging en verzwaring der zee weringen en tot verbetering van den binnen- landschen waterstaat zijn afgeloopen, eu dienten gevolge is er voor het eerst sinds jaren geene geldleening noodig; integendeel zyn er 2 opcen ten op de grondbelasting eu 1 opoent op het personeel minder noodig. Bij de begrooting is gevoegd een ontwerp-besluit tot het door de wet doen bekrachtigen van de heffing van 42 opcenten op de grondbelasting en 24 V, opcen ten op het personeel, en wel 1 ‘/j op de grond belasting en 7 ‘/j op het personeel ter bestrijding van de gewone uitgaven 33 op grondbelasting en 17 op het personeel, voor renten eu aflossin gen en 5 op de grondbelasting voor het onder houd van de in beheer en onderhoud overgeno men vaarten en kanalen. De lijst van punten ter behandeling in de zomerzitting bevat 55 urs. Daaronder komen voorstellen voor tot het verleenen van subsidien aan Hindeloopen voor de verdieping der haven aldaar; aan de Vyfdeelen Zeedykenvoor verwij ding en verdieping van de Paeyezyl; id. van Bols- ward voor verlegging en verwijding van de Tjerk- werderzyl; tot verwyding eu verhooging van de brug over de Stienservaarttot wyziging en niet, in den zin van het adres van den heer D. van Konynenburg te Leeuwarden, tot intrek king van het reglement op de botervatenen ten slotte met intrekking van de provinc. regle menten op de veeartseny kundige politie en het verleenen van subsidie voor gemeenteveeartsen, tot vaststelling van een nieuw reglement betref fende het toezicht op de veemarkten in Friesland. Hij nam een klein, rooskleurig velletje papier aan, dat zy hem overreikte, vouwde het open en bekeek eeu poosje onderzoekend dat hoekige, onregelmatige, haastig daarheen geworpen schrift. „Lees dan toch, Joneldrong zij by hem aan. Toen begon hij met halfluide stem te lezen Zooeven, mijn dierbare Florica, heelt de gebochelde advocaat Pautasi Tschuku mij ver laten, hij gaat naar u toe. Een alschuwelijk mensch, hy heeft mijn goed humeur bedorven, eu ik was vau daag anders zoo vroolyk. Mijn bruiloftskleed is gereed, ik heb het van daag aangepast. Mevrouw Falutza was buiten haar zelve vau opgewondenheid, zy zegt, dat ik er prachtig uitzie. Men moet zich-zelve wel is waar met prijzen, maar het komt my voor dat de goede oude dame gelijk heeft. Ik kan u onuiogelyk beschrijven, hoe het hart mij klopte, toen ik mj in myu bruidsgewaad iu den spiegel bekeek. Ik ben tegenwoordig buitendien erg opgewonden en zenuwachtig, ik denk gedurig: over acht dagen zyt gy de vrouw van Balsamaki, de gemalin van den ryksten landeigenaar uit het district, on dan zult gy alles hebben, waarnaar gy steeds hebt verlangd. Eu toch weet ik niet Omtrent den broedermoord te Blesdyke wordt nog het volgende gemeld De vermoorde Gornelis v. d. Wal, 25 jaar, was boerenarbeider, en zyn broeder Willem, 22 jaar, timmerknecht. Des daags te voren (ZiOndagmiddag) waren zy by herhaling geweest by den kastelein J. de Boer aldaar om niijart te spelen en hadden koffie met hem gedronken, ’s Avonds half negen was Cornelis vau vertrokken en Willem ongeveer om 9 uur. Vau daar zyn ze gegaan naar de herberg van heer A. Nyk onder Peperga, waar ze andere personen tot elf uur vertoefden, de politie kwam en zy gewillig de herberg lieten. Cornells moet alleen naar huis gegaan, maar Willem bleet nog eenigen tyd voor de herberg met een soldaat staan praten. heeft hem vrijgesproken van de beschuldiging van met voorbedachten rade te hebben gehandeld hem schuldig verklaard aan mishandeling, den dood tengevolge hebbende, en hem veroordeeld tot gevangenisstraf van zes jaren, met vervallen verklaring van den militairen stand. ui Otf ai Wi

Sneeker Nieuwsblad nl | 1889 | | pagina 2