ovuoo W» i. JONEL F0RTLN4T. 4 zit aai KU1TKNLA11 ld. ft OP' tei be, W8 kv lar nii dri gel wc pk aai gel wc vai wa dit tig: pol de get me gel Pa gel wo hei om en rei ma hel ’t l nu kei vai bel hel aai Paj doe nat de alk wo geo voc 000 'MJ ops acli auc geb I van gee Als mei wai een dut ove naa mei heu I op de het vog diei eu wee Zilil het Belli aan lipp de t zag en 1 piaa met hooi recb stil bew hij i laan In de gemeente Nieuwenhoorn heeft de bliksem Dinsdag eeu 16jarig meisje doodelijk getroffen. S N E E K, 19 Juli. De uitslag der jl. Dinsdag plaats gehad heb bende verkiezing van 5 leden voor den Gemeen teraad alhier was als volgt Getal kiezers 765. Uitgebrachte stemmen 538. waaronder 4 in blanco en van onwaarde. V.l strekte meerderheid alzoo 293. Er waren uitgebracht op de heeren J. Gorter 327, N. G. Bouma 320, T. van der W eerdt 303, D. Gorter 288, H. Jz. Kiugma 280, Th. Camp- huis 275, A. Miedema 268, A. Breuninkmeyer ingesteld, omdat hij in het begin dezes jaars op het station Groningen zijnde, om zich op reis te begeven, niet tijdig is gewaarschuwd geworden, dat de trein vertrekken zou, waardoor hij op den reeds in beweging zijnden trein springen moest en tengevolge daarvan verminkt werd. De rechtbank, in deze zaak uitspraak doende, heelt genoemde maatschappij veroordeeld, om aan V. levenslang f 5 per week schadever goeding te betalen, alsmede een zeker bedrag voor den tijd, dat hij werkeloos in ’t ziekenhuis heeft moeten liggen. De kosten van het geding moeten eveneens door haar worden gedragen. welks jubelkreten de tonen der muziek over stemden. Jonel was onophoudelijk door vrijboeren om- ringd, met wie hy klinken moesthij moest zich de omhelzingen vau den pope, van burge meester Belie en Dragosch, die al neel spoedig in een vergevorderd stadium van dronkenschap verkeerden, laten welgevallen, tot het hem einde- I iyk, toen het gejubel een bedenkelyke hoogte begon te bereiken, mocht gelukken, zich onge merkt te verwijderen. Min of meer walgende van de ruwe gebaren der menigte, met een zwaar en verward hoofd tengevolge het ongewone gebruik van spiritualiën en wijn, wandelde hij langzaam, de blikken naar den grond geslagen, de straten van Banesti langs. Het middaguur was reeds lang voorbij, maar hij was min of meer schuw, om naar het slot terug te keereu. Aan het uiterste einde van het stadje gekomen, bleef hij staan en keek den weg langs, die naar het slot voerde. Hij had zoo’n ledigen pijnlijk gevoel in zyn hart en wilde in die gemoeds stemming niet voor zijn vader verschijnen. Daar viel zijn blik op het kerkhof; hij trad de openstaande poort binnenhet was er zoo stil en rustig. In nadenken verzonken liep hij tusschen de grafheuvels door over de gele, onder zijn voeten krakende, verdorde bladeren, welke de herfstwind van de boomen gerukt eu over den grond uitgestrooid had. Plotseling stond hg voor 245, P. K, Dwarshuis 176, A. Jongbloed 164, T. Dokkum 9, E. Bouwmeester 6, T. van der Steele 5, W. R. Dijkstra, F. de Boer en B. Wielinga ieder 3, H. van Vugt, M. W. Verwer en G. W. Visser ieder 2 stemmen. Voorts op 46 personen ieder 1 stem. Alzoo gekozen de heeren J. Gorter, N. G. Bouma en T. van der Weerdt. Herstemming aldus tusschen de hh. D. Gorter, H. Jz. Kingma, Th. Camphuis en A. Miedema. De herstemming is bepaald op Maandag 29 Juli e. k. Voor die van Wijmbritseradeel was de uitslag als volgt Getal kiezers 1155. Ingeleverde stembriefjes 428. Geldige stemmen 418. Herkozen de heeren D. P. Noordmans met 405, E. H. v. d. Gaast met 397, A. F. de Boer met 396, H. D. Oppedijk met 396 en M. W. Zijlstra met 386 stemmen. Voor die van Ijlst als volgt: Getal kiezers 163. Ingeleverde stembriefjes 146. Geldige stemmen 146. Gekozen de heer T. E. van Popta met 90 stemmen. Herstemming tusschen deheeren: L. Huisman die 58 en S. O. do Vries die 52 stemmen ver kreeg. Naar wij vernemen heeft de heer T. van der Weerdt voor zijne benoeming tot lid van den gemeenteraad alhier bedankt. t De slager P. W. alhier is Donderdag jl. overgebracht naar de gevangenis te Leeuwarden, om eerlang terecht te staan wegens valschheid in geschrifte en het bewust gebruik maken er vau. f De politie verraste Maandag morgen jl. op de Jouster boot eeu zekere Franke van Dijk, van beroep harmonicaspeler, toovenaar etc., die met een ryksdaalder van een slaapkameraad op den haal was gegaan. Franke had den avond te voren in zijn slaapstee op de Pol bijzonder oog op een goed gevulde portemonnaie van een half bewusteloozen logeergast. Als we goed zyn iugelicht, scheen hij wel belust met den waard samen ’t aanlokkelijk voorwerp te bemachtigen. Natuurlijk hield ue kastelein toen op onzen Franke een waakzaam oog doch de slimmerd was hem te leep at, ten minste een gedeelte vau de prooi bevond zich in zyn zak, toen hij zyn schreden naar de boet richtte. Op ’t Bureau gebracht, was de ryksdaalder verdwenen. Door de ijverige nasporingen van den agent H., vond men f 2 in een kwispeldoor, die in de kajuit op talel stond. Een roman uit Rumenië van Marco Brociner. XVII. Vervolg.) Met het vertrek van mevrouw Fortunat was ook de betooveriug geweken, dio op de verga dering gedrukt had; men begon druk over bet voorgevallene te debatteeren men lachte, vloekte, en duartusachen klonk de schelle stem van den burgemeester, die nieuwen moed gekregen had eu weer eeuige zijner gloeiende plirasen ten beste gaf, terwijl het gejammer van Naftali door de herberg klonk, die de scherven zijner gebroken flesschen bij elkaar zocht en daarby fluisterde „tien flesschen brandewyn, een flesch rum en een flesch likeur wie zal mij dat betalen, ik zou wel eens willen weten, wie my dat betalen zal Zyno weetgierigheid bleef echter onvol daan, en het was een magere troost voor hem dat Dragosch de kernachtigste vloeken tegen dien bandiet Alecu uitstiet. Jonel stond daar nog altijd sprakeloos en verwardde woorden zijner stiefmoeder dwar- de tribune dat de sluiting wel op denzelden dag maar niet op hetzelfde uur behoorde plaats te hebben, doch Humbert, die den Senaat presi- deerde, beweerde dat hij de wet zou handhaven zelfs tegen de regeering in en sloot de zitting. I Dit incident wordt levendig besproken en de Boulangistische bladen laten niet na den minister Rouvier, die tegen het crediet was, de schuld van deze vergissing te geven. I de minister van marine, admiraal Krantz, zeer gebelgd over het gebeurde en zal bet niet strekken om de goede verstandhouding tusschen de loden van het ministerie te versterken. De leden van den Senaat zijn nu departementen vertrokken, doch slechts voort, „dat ik tegen het belang mijner familie handeldat ik een moeilijken strijd met myn eigen vader aanvaard, maar ik kan en zal het nimmer dulden, dat wij ons het goed van een ander toeëigenen Daverende byvalsbetuigingen, die zich gedurig op nieuw verhieven, volgden op zijne rede. Jonel wilde nog eenige woorden tot de vrij boeren richten, maar deze verstierven plotseling op zijne lippen. Een met vier paarden bespan nen rytuig vloog den straatweg over, en daarin zaten Lea en haar echtgenootzij boog zich een eind uit het rytuig, Jonel herkende haar, zyn gelaat werd doodsbleek, een koortsachtige rilliug vloog hem door de leden en onwillekeurig sloot hg de oogen. Toen hij ze weer opsloeg was het rijtuig voorbijgerold. Hij wankelde als een beschonkene van de tribune af, pope Konstantin bood hem een glas wijn aan, hg zelf hield ook een glas in de hand. „Op uw gezondheid, Jonelriep hij uit. Jonel klonk werktuigelijk met hem. Intusschen was de zigeunermusikant Grigorius met zijn orkest ook aangekomen, en toen de eerste tonen van den hora weerklonken, barstte er eeu luid gejuich los. De negen inleven zijnde zonen van Naftali, die de diensten van kelners verrichtten, hadden nu de handen vol om aan de orders van de dorstige menigte te voldoen. Kort daarop had zich ook vóór de herberg eeu kring gevormd, naar hun r'i voor enkele dagen, omdat zij spoedig terug moeten lui zw hij ter tot relden hem door ’t hoofd. Daar voelde hij een hand op zyn schouderZilibi Psantir stond vóór hem, in de oogen vau den jood glinsterden tranen. „Gij zijt een edel, een goed mensch, Jonel,* zei hy op bewogen toon, drukte hem de hand, keerde zich haastig om on was verdwenen. Op dat oogeubük naderde pope Konstantin hem. „Gij moet die menschen nu eens toespreken, myn waarde Jonel," zei bij, „de toespraak van uwe stiefmoeder heeft de vryboeren weerspannig gemaakt, zij moeten uit uw mond hooren dat zy zich op u kunnen verlaten. Wilt gy het doen F" „Ik ben bereid," zei Jouel. Weer besteeg hij de tribune en deze werd dadelyk door de vry boeren omringd. Jouel stelde de zaak in quaestie helder en duidelgk in het lichthy verklaarde dat hg haar nauwgezet bestudeerd had eu tot de over tuiging gekomen was, dat het landgoed Oance het onvervreemdbaar eigeudom was van de vryboerenhij beval hen dringend aan, zoo spoedig mogeiyk by het hof van cassatie in booger beroep te gaan van het vonnis van de rechtbank van appèl, eu gaf als zyne bepaalde meeniug te kennen, dat het hooggerechtshof eeu vonnis casseeren zou, dat een hemeltergend onrecht was. „Ik weet," aldus ging hij met luider stem komen om zitting te nemen als leden van het I hooggerechtshof in de zaak tegen Boulanger en consorten. De Fransche bladen bevatten thans de akte van beschuldiging, welke door het hooge gerechts hof tegen Boulanger, Rochefort en Dillon is opgemaakt. Dit lijvige stuk begint met een nauwkeurig signalement der drie beschuldigden en geeft daarna eeu volledige levensschets van generaal Boulanger. Vervolgens wordt aangetoond dat Boulanger reeds terstond na zijn optreden als minister van oorlog begonnen is met het behartigen zijner eigen belangen, en dat hij de daarvoor noodige geldmiddelen bestreden heeft uit geheime fondsen, j welke hy nooit heelt verantwoord. Alleen aan de bladen, die voor hem reclame maakten, betaalde Boulanger gedurende de 17 maanden I van zyn ministerschap 242.693 francs. Dit is gebleken uit de boeken van den generaal, welke men in beslag heeft genomen. Bovendien heeft elke minister van oorlog een reservekas van 500,000 francs, welke alleen in buitengewone gevallen mag worden aangesproken en gewoonlyk nooit aangesproken wordt, Bou- f langer was de eerste minister van oorlog, die dit deed. Hij nam 279,000 francs uit deze kas, en wel 140,uOO francs voor aandeelen in den door hem opgerichten „Cercle militaire", en hy eigende zien op den dag vóór zyn ontslag als minister 30,000 frc. toe. Waar het overige is gebleven, is niet na te gaan. Boulanger heeft het reservefonds met de gewone geheime fondsen by vereemgd, zonder dat eeuige verantwoording vau het gebruik dezer geldeu is gegeven. Wel zyn er bewijzen gevonden, dat Boulanger 60,0110 francs aan eeu notaris betaalde om oude schuld af te doen, 30,000 francs verloor by de i „Avenir National" en voor 12,000 francs een 1 fraaie wouing te Parijs liet meubelen. Boven dien was Boulanger steeds zeer mild voor zijn handlangers, die te Parys en in de provincie zyn zaak behartigden. Zeer uitvoerig wordt in de akte van beschul diging ook uitgeweid over het complot, dat Boulanger met zyn vrienden Rochemont en Dillon op touw zette. Men verwijt hun het organiseeren van manifestaties te zynen gunste bg zgu vertrek naar Ulermond-Ferrand, op 8 Juli 1888, terwijl hg tijdens zyn verblgf aldaar steeds intrigeerde om zich tot lid der Kamer te mo; doen verkiezen. Dit alles kostte natuurlijk veel geld, en gene- i raai Boulanger had niets dan zyn pensioen. De geheime fondsen waren toen natuurlijk niet meer onder Boulangers bereik van waar kwam dan het geld f Dit geheim is niet volkomen Terwijl men Donderdag nabij het spoorweg station te Sittard bezig was met het rangeeren der waggons van een aangekomen goederentrein geraakten twee kinderen van den scharenslijper W., bezig met het bijeenzamelen van stukjes steenkolen, onder een waggon. Een hunner had de tegenwoordigheid van geest zich zoodanig plat ter aarde te leggen dat het ongedeerd bleet. Het andere echter wilde tusschen de raderen doorkruipen, maar geraakte met het beentje onder een wie. ’t Been werd onder de knie zoodanig verbrijzeld, dat het moest worden geam puteerd. Te Tilburg is door het springen van een petroleumtoestel een hevige brand ontstaan in een hoeden- en pettenmagazijn van den heer J. de Bondt. Het huis braadde geheel uit. Het blusschen werd belemmerd door gebrek aan water. Vijf spuiten deden al het mogelyke en. ontleenden hun watervoorraad aan de putten en kuilen, die echter meest modder gaven. Dinsdag ochtend is te Amsterdam aan de Prins Hendrikkade een ernstig ongeluk voorge vallen. Een drietal jongelieden waren daar aan het roeien, toen door onvoorzichtigheid het bootje kantelde, en alle drie te water geraakten. Een hunner kiemde zich aan het bootje vast tot men hem te hulp kwamen op het droge hielp. Do beide anderen zyn verdronken. Te Rijsbergen heeft de 25jarige J. V., die met een makker uit stroopen was, door een ongelukkig toeval het schot van zijn geweer ia den buik gekregen, tengevolge waarvan hy eenige uren later ouder vreesdij ke pijnen overleed. Wegens een landverpachting ontstond tusschen den herbergier M. onder Meerloo eu zijn beide stiefzonen zulk een hevigen twist, dat laatstge noemden hun stiefvader hebben doodgeslagen. De justitie uit Roermond stelt thans een onder zoek in. worden, zij hier met nadruk de wensch uitge- i sproken dat zij, bij eene afzonderlijke wet, zoo i spoedig mogelijk plaats vinde." I Bij de Tweede Kamer is ingekomen een lijst van aanbeveling van zes candidaten, door den Hoogen Raad der Nederlanden aan de Kamer ingezonden, ten einde daarop te kunnen acht slaan bij het maken der nominatie voor de vaca ture eener raadsheerplaats, in dien Raad ontstaan door het overlijden van mr E. G. P. Gertsen. Op die lijst zijn geplaatst de heeren mrs.1°. jhr. L. C. J. A. van Meeuwen, rechter in de arrondissements-rechtbank te ’s Hertogenbosch 2°. U. H. Huber, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal en advocaat te Leeuwarden 3°. B. H. M. Hanlo, raadsheer in het gerechtshof te Den Haag 4°. D. J. Mom Visch, raadsheer in het gerechtshof te Arnhem5°. P. van Bemmelen, raadsheer in het gerechtshof te Arnhem 6°. jhr. S. Laman Trip, vice-president van de arrondissements-rechtbank te Den Haag. Men meldt uit Parijs aan ’t Dagblad, dat alsnog aan landgenooten in do Nederlandsche afdeeling van schoone kunsten de volgende be kroningen zijn toegekend: Afdeeling Aquarellen: S. J. ten Cate, le me daille; Bosboom, 2e medaille; Th. de Bock, 2e medaille; Weissenbruch, 2e medaille en Geo Poggenbeek, 3e medaille. Afdeeling Gravure: P. J. Arentzen en H. J. van der Weele, beiden 3e medaille. (Mentions in deze afdeeling zijn nog niet bekend.) Afdeeling Schilderkunst: „Mention honorable" Boks (van Antwerpen), L. Bombled, Bosch Reitz, Ad. Le Comte, mevr. Mesdag-Van Calcar, P. Oyens, Jan van Essen, mevr. Bilders-Van Bosse, W. do Zwart, W. Oppenoorth, F. Oldewelt, Moormans, mej. Abrahams, mej. C. van der Hart, Rip, H. Valkenburg, H. J. vau der Weele. Volgens de Avondpost is bij de regeering officieel bericht ingekomen, dat de conferentie ter vaststelling eener internationale arbeidsrege ling, die in September te Bern zou plaats hebben, is uitgesteld tot het aanstaande voorjaar. Door de rechtbank te Rotterdam is in zake het Goudsche oproertje bij de jongste stemmingen voor de Provinciale Staten een opperman aldaar wegens weerspannigheid tot 8 dagen gevangenis straf veroordeeld. Een Goudschen sigarenmaker, die ’t volk zou hebben opgeruid, sprak zij vrij, terwyl een 13 jarige slagersjongen van rechts vervolging werd ontslagen, daar hij had gehan deld zonder oordeel des onderscheids. Mag men de huif. Ct. gelooven, dan zou er plan bestaan tot het oprichten van een Noor- der-Tooneelgezelscbap, tot exploitatie der vijf noordelijke provinciën, met Zwolle of Groningen ot uitgangspunt. Volgens de Echo gaat er een gerucht, dat de aanrander van vrouwen eu meisjes te Amsterdam zou zijn gevat, na het plegen vau eene nieuwe aanranding op eene 20 jarige, tijdelyk daar vertoevende, dienstbode uit de residentie. De dader zou zijn zekere S., 25 jaren en vau beroep diamantslijper. De hannokomaaier V. heeft tegen de staats- spoorweg-maatschappij te Utrecht eeu vervolging OVERZICHT. De Fransche Kamers zijn Maandag gesloten, na in de laatste dagen zeer belangrijke besluiten genomen te hebben. Niet alleen is de begrootiug voor 1890 reeds vastgesteld in gemeen overleg tusschen de afgevaardigden en senatoren, maar de Senaat vereenigde zich ook met het uit den boezem der Kamer gekomen voorstel, om te ver bieden dat dezelfde persoon in meer dau óen kiesdistrict als candidaat optreedt, en Maandag uq'j, I te elfder ure kwam nog eeu credietaanvraag vau Vol- 58 millioeu van den minister van marine in. De Kamer keurde die goed, doch toen de Senaat Maandag avond te 10 uur zou beginnen met er over te beraadslagen, werd bericht ontvangen dat de Kamer gesloten was, zoadat de Senaat krachtens de grondwet geen zitting meer houden mocht. De minister Tirard verkondigde wel van 1 J 1— .4 rJiGl-inrv «ivzxl rxn .4 r*r» zvI rl zxn <-» rv I UL*UL’Ut5, UÜWUCIUU uau uy UQ neb nuu uauauavuu I zelfs tegen de regeering in en sloot de zitting. I I A11. nr.-xwrlf- 1 zx rrzxvx rl i Tvrvo r» nn rl n I I pa; In elk geval is I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1889 | | pagina 2