Miras- IS 1NMHIHUI ÏOOR III CEmVEEnilHlIillOWISSEIiraSH n l No. 67. 1889. VIE R-E N-V EERTIG8TE J A R Q A N Gh li w i: I> yV <i QI W U OVST U S. jl Co. UIT DE PERS. cd fe aal het t haar to volgen, ontnemen zy zich de schoonste Dize COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden, ten luid Isof tio- van i ro om In de derde plaats wenschen zij leerplicht. De staat moest gebieden, dat alle kinderen tot minstens hun 14e jaar het onderwijs geregeld genieten. Dit bepalende, neemt de staat alleen de rechten van het kind in bescherming tegen over de ouders en do maatschappij. lie deuJ" had borst deu itiscb iendï e ar. 1 kor Ln, [de Ital Bio hlJ I ADVERTENT1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7’/a Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Door de Amst. wordt in eenige artikelen de noodzakelijkheid betoogd om in de onderwijs wet leerplicht op te nemen. ens Lfit i ies, I zou 1 laar i zou en I eek J ren. het ver der’] 1 baarl vail laar ver haar De Veroeniging tot bestrijding van knoeierijen in den boterhandel zal op Woensdag 21 Augustus bij Krasnapolski te Amsterdam baar algemeene vergadering houden. Behalve het verslag van de werkzaamheden van het bestuur en dat vau den penningmeester, komt aan de orde: Bespreking van de middelen die de vereeni- ging kan aanwenden om een algemeene toepassing van de wet tot voorkoming van bedrog in den boterhandel te bevorderen. Benoeming van drie leden van het bestuur in plaats van de heeren Zijp, Halbertsma en Riukes Borger. In de zaak van Gerrit Raimond, den klerk bij de stadsbank van leening te Haarlem, tegen wien de vorige week wegens diefstal, 74 maal gepleegd, 18 maanden gevangenisstraf werd ge- eischt, is uitspraak gedaan. Hij werd veroordeeld tot 1 jaar. gelegenheid den volke te „toonen, dat zij niet het volksgeluk op het oog hebben. Welk een indruk zou het op de natie gemaakt hebben als juist de kerkelijken getracht hadden tweeër lei verzuim door de liberalen gepleegd dadelijk in te halen; als zij voor zichzelf en voor het algemeen belang tegelijk hadden willen zorgen Zij zouden door èn leerplicht èn subsidie voor bijzonder onderwijs te geven, der liberale partij in zake het lager onderwijs den gevoeligsten i slag hebben toegebracht, dien deze ooit kon ontvangen. „Nog zal het zaak zijn dat de kerkdijken hun fout herstellen. Komt niet van hunne zijde een amendement om althans het beginsel van leerplicht in de wet op te nemen, dan zal hun tegenpartij daarmede verschijnen. Het zal den kerkelyken niet vergund zijn deze wet te behandelen zonder ten opzichte van leerplicht kleur te bekennen. En moet de invoering van leerplicht afstuiten op don onwil der kerkelijk en, dan liggen de gevolgen daarvan voor de hand. Een afwijzing, door de Eerste Kamer, van de subsidiewet, op grond van de weigering der rechterzijde, om leerplicht aan het toestaan van het subsidie-stelsel te verbinden, zou ongetwijfeld bij een zeer groot deel der natie bijval vinden en aan de meerderheid een moreelen knak geven, waarvan zij zich moeilyk herstellen." Te Amsterdam is de vrouw van een ketel- maker aan ’s rijks werf uit een raam barer wo ning op de 3e verdieping geslagen. Zij bleef op de plaats dood. De voordracht van burg, en weth. te Gronin gen, nopens verzekering tegen ongelukken van het personeel, dat werkzaam is aan de herstelling van den Martinitoren, is Zaterdag d_»or den Raad met twaalf tegen negen stemmen verworpen. Zondag middag ten 4 ure, is oen felle brand uitgebroken in de scoomnieelfabriek van de hoeren Wijbrandi, staande aan de Dokkumer vaart te Leeuwarden. Ofschoon spoedig velo brandspuiten ter plaatse waren, nam de brand zoo in hevigheid toe dat aan blusschen niet te donken viel, zoodat dan ook de gansche fabriek in de asch is gelegd en de muren slechts voor een klein gedeelte zijn blijven staan. Sedert den vorigen avond was niet in de fabriek gewerkt. De oorzaak is tot dusver onbekend gebleven. Gebouw on voorraad waron geassureerd. Bestuurders der veroeniging „de Dageraad" hebben een adres aan de Tweede Kamer gericht in zake de onderwijswet. De H. C. deelt het omvangrijke stuk mede. Een drietal punten worden aangeroerd. In de eerste plaats kunnen zij zich niet met het ont werp vereenigen met het oog op de belangen van den staat. De staat, de gemeenschap, heeft er vóór alles belang bij, dat de jeugd goed onder wezen en ontwikkeld worde tot een krachtige burgerij, waarom het h. i. aan geen twijfel onderhevig kan zijn of op den staat rust minstens gelijke plicht als op de ouders, daargelaten nog of niet zelfs uitsluitend de staat geroepen is de kosten voor voldoend onderwys te bestrijden. Op dienzelfden grond raeenen zij, dat vooral het ouderwijs aan de „onvertnogenden” als een plicht voor den staat moet worden opgevat en niet als een voorwerp der phiiuntrophie. Bestond er nu een zoodanig belastingstelsel, dat de belastingdruk progressief evenredig verdeeld was, dan zouden zij geen oogenblik aarzelen er op aan te dringen, dat alle onderwijs kosteloos worde. Kan dus om deze reden die eisch nog nier ten volle gesteld worden, toch behoort naar hun overtuiging in de wet op het onderwijs het beginsel behouden te blijven, dat de staat de lasten van het onder wijs draagt. Op die gronden meenen zij derhalve dat de redactie van art. 46, al. 1 en 4, der vigeerende wet al beantwoordt die nog uiet geheel aan hun wenschen, verreweg de voorkeur verdient boven de voorgestelde. In de tweede plaats weuschen zij, naast veel strengere eisehen aan het bijzonder onderwijs te stellen, toepassing van het beginsel van subsi- dieering, en wel in dien zin, dat ook hier als regel het onderwys kosteloos zal zijn, terwijl zij zeer sterk gekant zijn tegen vermindering van leerkrachten iu de school. De wet moet den eisch stellen, dat geen klasse meer dan 40 leer lingen mag tellen en voor ieder klasse een onderwijzer voorschrijven. KENNISGEVING. h BURGEMEESTER en WETHOUDERS der 1 alleen voor hun eigen recht strijden, maar ook gemeente Sneek, brengen, ter voldoening aan het bepaalde bij de artt 17, 18 en 19 den wet van 14 September 1866 {Staatsblad no 138) teu openbare kennis: dat de lijst, bevattende de namen der inwoners die voor het verleenen van inkwartiering en onderhoud van Militairen in aanmerking komen, bij hun besluit vau den 17 Augustus 1889 is herzien dat die herziene lijst is aangeplakt en gedu rende 14 dagen, ingaande don 21 Augustus e. k. ter Secretarie voor een ieder ter inzage zal worden nedergelegd en dat de bezwaren tegen die lijst binnen 14 dagen, na afloop van den tijd voor de inzage bestemd, schriftelijk moeten worden ingediend. Sneek den 20 Augustus 1889. Burgemeester en Wethouders voornoenid, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. Te Óud-Beierlaud is Zaterdag een arbeider in een bouwschuur, door het instorten van de til, bedolven onder de balken en korenschoven. Hij was dood toen men hem er ouder vandaan had gekregen. gekwetst, dat hij naar het gasthuis vervoerd moest worden. Op weg daarheen word op nieuw verzet van de menigto ondervonden, waarbij weder de wapens gebruikt moesten worden. De man, die de brancard reed, werd mede gekwetst. Het goheele staudje duurde eenige uren. Het blad wijst ook op de volgende woorden in het voorloopig verslag: „In elk geval kon van invoering van leerplicht naar de meening der voorstanders van het bijzonder onderwijs eerst sprake zijn wanneer de schoolstrijd geëindigd of althans een modus vivendi, door de verschillende partijen aange nomen en als billijk erkend, gevonden was. De toepassing en werking der voorgestelde bepalingen behoorden dus afgewacht te worden, voordat men over de wenschelijkheid van de invoering van den leerplicht kon oordeelen." Met deze redeneering, welke feitelijk neer komt op onbeperkt uitstel, kan het blad zich allerminst vereenigen en het kan moeilijk aan nemen, dat die woorden volkomen juist de meening der meerderheid weergeven. Zóó driest zich zelf te doen kennen als een partij, die eigen voordeel boven humaniteit, partijbelang boven het algemeen belang stelt, het is, volgens de Amst., in strijd met den politieken zin, waarvan de kerkelijken ten onzent niet ontbloot zijn. Want konden deze „voorstanders van het byzonder onderwijs" met eenigen schijn van recht beweren, dat het schoolverzuim in Neder land voor éen ten honderd, ja al ware het slechts voor éen ten duizend, het gevolg was van de gemoedsbezwaren der ouders tegen de rich ting van het onderwijs, zij zouden al chans nog over een vygeblaadje kunnen beschikken om de naaktheid van hun cynisme te bedekken, doch die zelts is niet het geval. Den leerplicht niet te willen, alleen om éen of een paar dozyu menscheu te gerieven, men kan het vau een redelijk mensch niet aannemen, daar voor zulk een gering aantal uitzonderingen gemakkelyk genoeg ruimte kan worden gelaten. De Amst. wil ook niet toegeveu dat het hier een politieke quaestie geldt, en de liberalen vóór, de kerkelijken tegen leerplicht zijn krach tens hun politiek beginsel. De politieke begin selen hebben met leerplicht niets te maken. Het niet invoeren vau leerplicht is voor de kerkelyken eenvoudig een zaak van tactiek. Zij meenen voorshands sterker te zijn in den onderwijsstrijd door den leerplicht niet te geven, i „Doch deze tactiek aldus besluit het blad is o. i. zeer afkeurenswaardig, daar men op j deze wys het partijbelang boven het algemeen belang dient, en ook is deze tactiek voor de kerkelijken zei ven hoogst gevaarlijk. Door - -- „i; .„n- De heer Croll beweert in Recht voor Allen dat twee brieven, door hem aan den heer Dotnela Nieuwenhuis te .Parijs gericht, zoo geschonden zijn aangekomen, dat de brief uit de enveloppe kon worden gelicht. Een volgende brief, van vjjf lakken voorzien, is in het geneel niet aan zyn adres bezorgd. De schuld ligt volgens hem, in Nederland, daar op de enveloppen door ’t Fran- sche postkantoor de verklaring was gevoegd brief geschonden aangekomen. Naar aanleiding dier beschuldiging, wordt door de Arnh. Ct. het volgende geschreven „Het is te wenschen, dat er een onderzoek zal worden ingesteld, maar tot dusverre bestaat er niet veel reden om aan het openen van brieven door postambtenaren te gelooven, behalve in betrekkelyk zeer zeldzame gevallen door on trouwe ambtenaren, wien het niet om den inhoud van den brief te doen was, maar om de waarde die hy mocht bevatten. Trouwens aan de post kantoren in onze groote steden hebben het de ambtenaren en de stempelaars te omhandig om de adressen te lezen. Maar het staat zeer in teressant te beweren, of te gelooven, dat men een man is van zóóveel gewicht, dat de regeering de brieven aan zyn adres laat openen. Want men kan toch niet onderstellen, dat de postdirec teur, de commiezen of de stempelaars dit op eigen verantwoording en uit eigen liefhebberij zouden doen. De lastgeving zou vau hoogerhand moeten komen en door den directeur aan zijn ambtenaren moeten worden medegedeeld Kan iemand met gezonde hersenen daaraan geloof slaan?" Men schrijft uit Aalten 15 Augustus aan de H. C.t De gevolgen van de beschermende maatregelen, die de Duitsche regeering voor de boeren heeft genomen, zijn hier duidelijk zichtbaar. Bij heele troepen ziet men, vooral ’s Zaterdags avonds, de fabrieksarbeiders uit het naburige Boeholt dit dorp binnentrekken, om ieder een „stoete" (brood) en 4 pond spek mede te nemen. Voor eenige stuivers hebben die lui wel een marsen vau 4 uren gaans over. In de laatste dagen is het hun echter gemakkelijker gemaakteenige eohte en andere voor deze gelegenheid geïmproviseerde handelaars hebben in een dennenbosch aan de grenzen hunne teuten opgeslagen, om daar de Pruisen uit de eerste hand te hebben. Zy ma ken daar goede zaken, In het Engelscho Hoogerhuis is in de vorige week de invoer van het Nederlandsche vee weder ter sprake gebracht, ’t Blijkt uit het antwoord, door den heer Lewisham gegeven, dat de regee ring nog steeds met do beste bedoelingen voor ons land bezield is. Zij acht den toestand vau het Nederlandsch vee van dien aard, dat er geen termen bestaan om het verbod, waarbij de in voer vau levond vee uit Nederland wordt ver boden, langer te handhaven. Zal de regeering ditmaal krachtiger op haar stuk blijven staan dan drie maanden geleden? ’t Is te hopen. SNEEK, 20 Aug. Te Utrecht is geslaagd voor het Engelsch, voor acte B, mej. A. M. Schyfsma alhier. Wonseradeel, 19 Aug. Meldt men van elders, dat de verbouw van koolzaad beste resultaten heeft opgeleverd, de meeste landbou wers, die er aan gedaan hebben, zullen dit vrij zeker gaarne bëamen. Als het maar gelukken wil, dan is er echter met alle andere producten ook wel aardig iets uit den grond te halen. Zoo oogstte een landbouwer uit het noorden onzer gemeente van vierdehalf maal 36 Are 75 Zak erwteu, welke door hem a 9 gl. ver kocht werden, dat is toch ook by na 200 gl. per pondemaat. Rekent men nu evenwel al de groote onkosten van den landbouwer en mislukken van menig ander stuk land, ook maar met erwten, doch wegens mislukking vaak bevrijders" zoo I met een tweede vrucht bezaaid, welke eveneens n do A n de I i den I ie 1 Bij de arrestatie vau een Zandvoorter schav- retjes-verkooper ondervond de Amsterdamsche politie Vrijdag zooveel verzet, dat eerst van den stok, later van de sabel gebruik gemaakt moest worden. De aangehoudene weid daarbij door een steen van een zijner zien te I ilsi LL- i )oc- liek l. ug. ha i OEEKER (OIRVV ID 1 BIK KI EK LA X D. n f 't'dul I I uakt,“ 1 i ar I ■;t 5 pij irjiiioJ blaJj up zij „Ter tegemoetkoming in de kosten» welke voor rekening der gemeente blijven, kan een bijdrage van ieder schoolgaand kind worden geheven „Bedeelden en zij, die, ofschoon niet bedeeld, onvermogend zijn, worden niet, de minvermogenden niet of slechts vooreen gedeelte aan de heffing onderworpen? 4 I l 1 6 I 6 U 8 I 8 2 A 8 I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1889 | | pagina 1