li (IMS- ffl WifflTHUI) 101)11 Ui: I. -4 '^1 ir. 1889. No. 70. VIE R-E N-V EERTIGSTE J R G A N G. .eidt Najaars-Paardenmarkt Z A T E 1< I) A O 4< Co. BINNOLANU, *8 aui U I T DE PER 3. >P de 18 September e. k. Sueek don 30 Augustus 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. [ie ie 1 ar I 2. 3. 4. 5. 3 pres moiiid J. 1 her :n, [.<10 [tal lio col o ADVERTENT1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7 ’/a Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. en lil. 14 dagen, van ai 31 Augustus e. k., voor een “fleder ter lezing is neergelegd en in afschrift V’r ----- ■eek J ••es. J het I vet- d*l ha» 1 vaal aar ver* i !ai5 V.aJ 11 1 w.iu.1 haa burst t dej stiseh ienda h» te Snoek ter invordering is ter hand gesteld n do n do i den v.irme r I I1’ kei- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van madhSneei brengen ter openbare kennis, dat de kersaldaar zal gehouden worden op Woensdag den i' oi dt de een- lok- de I T W E E D E K A M E R. Da miuder gunstige berichten, door ’t U. D, over den gozondsheidatoestand van Z. M. den koniug gegeven, worden van verschillende kan ten tegengesproken. eigendommen. 11. Rekening van het Buma-leen, over 1888/89. aan.1, 12. Aanbieding der gemeentobegrooting, dienst shall 1890. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. Onlangs werd melding gemaakt van de vor ming eener commissie te Amsterdam, om in het huis van Alberdiugk Thym een gedenksteen te plaatsen en ter herinnering hieraan een ge denkpenning te slaan. Deze commissie bestaat uit de hh. Aug. Allebé, directeur van ’s rijks academie van beeldende kunsten, Charles Boisse- vain, J. W. Brouwers, J. de Koo, H. P. Q. Quack en P. J. F. Vermeulen. Hierbij hebben zich aangesloten Nicolaas Beets, J. G. van den Bergh, prof. dr. Jan ten Brink, mr, Hub. J. Brouwers, dr. Jobs. Dyserinck, dr. Willem Everts, Jos. Habets, mr. J. N. van Hall, prof. dr. A. G. van Hamel, J. A. Hezenmans, mr. F. A. J. van Lanschot, mr. W. W. van Lennep, mr. J. C. de Marez Oyens, mr. S. Muller Fz., mr. J. Nauuinga Urtterdijk, jhr. In het Schoolblad wordt over het onderwijs debat het volgende gezegd „De discussies over de herziening dor onder wijswet zijn aangevangen en twee dagen, Donder dag en Vrjjdag, Lzijn reeds aan de algemeene beschouwingen besteed. Wij zullen ons niet wagen aan een overzicht van deze debatten de beperkte ruimte van ons weekblad is daarvoor zeer weinig geschikt. En waarlijk wij gelooven niet onze lezers hierdoor erg te benadeelen, want er is verbazend veel gesproken, doch het is alles oud nieuws, juist wat wij bijna elk jaar bij Hoofd stuk V van de staatsbegrooting ontmoeten. „Kwantiatief kunnen wij gemakkelijk even zeggen hoe het geweest is. Van de dicht gedrukte kolommen der handelingen sprak den eersten De Stand, vindt het begrypelyk, dat van meer dan één kant ouder do voorstanders der christelijke school bedenking rees tegen Mackay’s gewijzigd ontwerp. Lang niet op elk punt toch wordt door dit ontwerp aan den eisch der beginselen voldaanwat de dieper liggende beginselen aangaat, vorderen we weinig of niets. „Doch kon dit wol anders Was men er in geslaagd, om het grondwets artikel te wijzigen, en in de grondwet van onzen staat het juiste beginsel te huldigen, dat het lager onderwijs aan de ouders wordt overgelaten, zoodat de overheid slechts daar te hulp komt waar en voor zoover de kracht der ouders te kort schiet, dan, ja, ware een gansch ander ontwerp mogelijk geweest. Nu daarentegen de vrij forsche aanval op art. 194 (192) door gebrek aan eendrachtigen zin onder eigen geestverwanten, en niet minder door Heemskerk’s halfslachtigheid en der libera- listen onverzettelijkheid, in 1887 wierd afgesla gen, stond het van meet af bij ons vast, dat het thans opgetreden Kabinet de grondslagen der tegenwoordige schoolwet niet kon noch mocht aan tasten. Het standpunt van onze huidige grondwet is niet het onze, maar staat lijnrecht tegen den eisch van ons beginsel over. De grondwet vat het onderwys op als een „algemeen belang," waarvoor de overheid te zorgen heeft, en staat de vrijheid van onderwijs slechts toe als correctief. Het punt van uitgang voor elke schoolwet onder de vigueur van de tegenwoordige grondwet, zal dus altijd in de overheid worden gekozen en niet in de ouders. Ook al eerbiedigt men het standpunt, dat het heerschende grondwetsartikel inneemt, en al voegt men zich naar de zienswijze van den minister, dan houdt de Stand, het ontwerp voor verbetering nog alleszins vatbaar. Slechts vergete men één ding niet. Dit namelijk: Het is niet enkel de vraag wat baron Mackay persoonlyk zou willen, maar wat de minister Mackay kans ziet, er door te krijgen. In de Eerste Kamer staan de liberalisten nog sterk, en als een conflict kon gemeden worden, is dit voor de verzoening der geesten zeker het wenschelijkst. Dat men hierin ook te ver kan gaan, betwisten we. niet. dag de heer Van Houten 14 kolommen, De Beaufort 8, Schaepman 4, Van dor Feltz 4 on Gleichman 2’/a» totaal 32'/, kolommen. „En den tweedon dag vloeide de bron nog rijker, toen sprak de heer Vermeulon 6 kolom men, Rutgers 31/,, Roëll 51/,, Smidt 91/,, Liof- ninek 4*/a en Lobman 10, totaal 39 kolommen. „Zoodat in deze twee dagen 71 kolom wel sprekendheid aan ons volksonderwijs ia gewijd. Wanneer dit zoo eens ruim een maand voort duurde, zou de gezamenlijke lengte van de kolommen, daar ieder 26 cM. is, reeds de hoogte van den Eiffeltoreu evenaren. Was het nut voor ons volk evenredig met dien overvloed van woorden, wij kwamen dan werkelijk in dezen tijd een heel eind vooruit. Misschien is het echter een weinig anders." Hierbjj teekent do Standaard, nog het volgende aan „De verhouding van liberale en antiliberale woordvoerders was dus die eerste twee dagen als 51 tot 20 kolom. En dat nog wel terwijl de liberale heoren, naar ze zeggen, niet eens voldoenden tijd tot voorbereiding hebben gehad. Zij varen zeker van plan om den naarn van Handelingen, die men aan de Kamerverslagen geeft, nog meer tot een fictie te maken. De Stand, vindt het begrijpelijk, dat tens Liflt- ies, ZOU taai hh zou .en! Veel meer dan we vermoed hadden, is reeds aan de liberalisten toegegeven, en dat toegeven zou ten leste een grens kunnen overschrijden, die don Minister rechts verliezen deed wat hij links won. Maar toch zij men in dit hachelijk oogenblik niet geprikkeld. Ook al heeft toch de Minister verklaard, dat het nu of nooit is, die verklaring bindt wel het Kabinet, mair niet de partyen die op schoolgebied den strijd vöor de vrjjheid aan bonden. Bleek het van achteren, dat door dit ontwerp onder zeker opzicht in verkeerde richting was gestuurd, welnu, het stuurrad kan later altoos opnieuw in beweging gebracht, om desnoodig don koers van het scheepke te verbeteren. 3 den dat i end elite De Avondpost deelde dezer dagen mede dat Prinses Wilhelmina een kleinen Eiffeltoren heeft gekregen als leeslegger en een bouwdoos waar mede zij een Eiffeltoren kan doen verrijzen. Naar aanleiding hiervan schrijft Gelria „Onze lezers zullen zich het protest herinneren van Damas in het Haagsche Dagblad van Zondag 4 en Maandag 5 Aug. jl., dat, neorgeschroven mot „oen van verontwaardiging trillende hand" verzet aanteekende togen „zoodanige bespottelyke provocatie jegens alle Konmgsgezindon (vergeet do groote K niet, zetter in de loyalo residentie* als „de oprichting en verlichting van een nage- maakten Eiffoltorou in het aloude Haagsche Bosch" was op den jongston verjaardag van de Koningin. En Wat moeten wij nu van goed ingelichte zijde vernemen uit Het Loo, uit de woning zelve des Konings Prinses Wilhelmina Want prinses Wilhelmina gebruikt een nage- maakten Eiffeltoren als leeslegger en bezit een bouwdoos, waarmede zij iederen dug, als het haar lust, een nagemaakton Eiffeltoren voor zich kan doen oprijzen, in ’sheeren Van Hogendorp’a oogen „een bespottelyke provocatie jegens alle Konings- gezinden (denk om do groote K, zetter!). En dit geschiedt„onder het wakend oog der municipaliteit neen, veel ergeronder het wakend oog der goede edele Koningin Damas is aan het woord der onvergehjkelijke Gade, der teedere Moeder, onder het wakend oog onzer Koningin. En nog draait de aarde!" KENNISGEVING. De BURGEMEESTER der gemeente Sneek brengt ter openbare kennis, dat het 3de Sup- 8 pletoir Kohier voor de belasting op het Personeel, 11 dezer gemeente, dienstjaar 1889/90, door den Provincialen Inspecteur der Directe Belastingen te Leeuwarden gearresteerd den 27en Augustus 1889, aan den Ontvanger der Ryksbelastingeu l en dat een ieder verplicht is zynen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. I Sneek den 29 Augustus 1889. De Burgemeester voomoemd, ALMA. VERGADERING. (j0 van den Gemeenteraad van Sneek, J op Dinsdag den 3 Sept. 1889, ’s avonds 8 uur. Punten van behandeling: Installatie der herbenoemde raadsleden. Resumtie der notulen, Mededeeling van ingekomen stukken enz. Benoeming van een Wethouder. Alsvoren van drie leden der Commissie voor Strafverordeningen. 6. Alsvoren der Commissie voor de Gemeente- reiniging. 7. Alsvoren der Commissie voor Openbare Werken. 8. Alsvoren der Commissie voor Straten en Wallen. 9. Alsvoren der Commissie tot het nazien van Begrootingen en Rekeningen. 10. Alsvoren der Commissie voor Gemeente- KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek brengen ter openbare kennis, dat ter Secretarie dezer gemeente, gedurende 14 dagen, vau af 31 Augustus e. k.. [tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar o wordt gesteld de aan den Raad aangeboden rooting der inkomsten en uitgaven der ge- meente Sneek, voor het jaar 1890. Sneek den 28 Augustus 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester, BENNEWTTZ, Secretaris. sm:i:ki:k oibait in '8 1. 7 27L 8 löl. 8 36- dooi 1 8 56 door 9 11 dooi 9 25 door 9 41 9 53 10017, UUU UCU uu. AVIJ ivautiaD.iii| 8 I 8 '1 8 3,1 8 i 8 h 1/ 'ie 2 9 6 15 6 30 6 15 75 7 45 8 - 815 8 25 van (15 4 I J 10 l Woensdag heeft de Kamer het algemeen schoolwetdebat 10 B Toortgezet. De heer Heldt wil concillant zyn, vcoruamelyk ter wille van voldoend onderwijs voor de bijzondere scholen -- dus uit medelijden voor de gekatholiseerde en geconfessio- leerde kinderen Intusscheu wil hy waarborgen voor het lehalle van het onderwijs, o a. slechts éen onderwijzer op 40 leeilingen. Bovenal bestrijdt hy de verplichteschoolgeldheffing m dringt sterk aan de leerplicht. Daarvan maakt hij zyn stem Ehankelyk. De heer De Ruiter Zy’lker bestrijdt het subsidiestelsel als Irydende met den geest der grondwet. Dit maakt voor hem 4o wet onaannemelijk. Daardoor zal staatsgeld gegeven worden 'oor propaganda voor bijzondere godsdienstige leerstellingen. Ie heer (iildemeester is bereid mede te werken en spoort de fccüterzijde aan toe te geven en gemeen overleg te plegen, ipdat de eindstemming geen partijstemming worde Na eenig debat is het voorstel, om een avondzitting te hou* den, ingetrokken, Hier beeft de scheppinghier dreigt de aardbol uit zyu harren Te spatten, om zich zelf in ’t grondloos on bes taan Te werpenen de morgenstarren Verliezen ’tevenwicht, en suizlen op heur baan. De minister van binnenl- zaken verdedigde liet Ontwerp, dat I alleen in het algemeen belang is voorgesteld als een middel i tot paraficatie en beëindiging vau nadeeligen schoolstrijd. Vele zaken zijn niet herzien, omdat ze geen aanleiding gaven tot strijd op het oogenblik Leerplicht past niet in het kader dezer wet Het alleen als beginsel op te nemen zonder uitvoering te verzekeren baat niet. En de uitvoering hangt samen met tal van andere rege lingen. Ook zou men buiten de wet het schoolverzuim zeer kunnen beperken, door meer aanraking van de onderwijzers met de gezinnen. De minister betoogde voorts, dat het subsidiestelsel uiterst geschikt is om deu schoolstrijd te doen kalmeeren. Het is een bijdrage vöor do taak, die het bijzonder onderwys op zich neemt en die, daar de neutrale school onvoldoende is voor velen, noodzakel^’k is. Door dit ontwerp is het bereikbare nagestreefd. Het beginsel der schoolgeldbpffng kan niet gemist worden, wel kan misschien de zaak anders worden geregeld. Ook deed de minister in den loop zijner rede uitkomen, dat wijziging van verschillende punten betreffende dc inrichting van het openbaar onderwys in de toekomst niet bepaald is Uitgesloten. Bij de replieken verklaarden de hb. VanderKaay, Borgesius en Kutgers zich niet bevredigd. Voor beide laatstgenoemden zou het behoud der verplichte schoolgeldheffing het onmogelijk maken vóór te stemmen. Beiden drongen aan op concessies van derechterzyde, anders zou de stryd voortduren. De heer Tak van Poortvliet noemde, in de zitting van gis teren, Donderdag, de volksschool een symbool der maatschap pelijke eenheid, verworven na verkrijging der staatsrechterlijke eenheid. Dat een voorstel gedaan werd tot wijziging der schoolwet, is begrijpelijk. Maar de vraag is, of daardoor de sehoolstryd zal eindigen, Van het standpunt van hel openbaar onderwijs beschouwd, betwijfelt hy dit. Het ontwerp geeft geen oplossing van het financieele vraagstuk en de atryd over het karakter der school geen algemeene verbetering van het onderwijs. Het stelt de staatskas open voor alle scholen met 25 kinderen en opent concurrentie met de staatsschool, die iu alle opzichten veel meer gebonden is dan de vrije school. De stryd zal dus veeleer georganiseerd worden en overge bracht, met veel scherper karakter, naar de gemeenten. De burgerlijke overheid zal door die concurrentie gezag verliezen. Het ontwerp tast aun den wortel van het gezag. Na de geop perde bezwaren vraagt hy, of de Minister niet beter deed het ontwerp voorloopig terug te nemen. De heer Schaepman bestreed de verschillende sprekers, vooral de heeren Mees en Tak van Poortvliet. De vroegere school strijd gold het karakter der overheidsschool (neutraal of con fessioneelmaar later is de vrye school het hoofdbeginsel geworden. Daartoe kan men geraken door dit ontwerp. Wordt dit aangenomen dan zal de sehoolstryd op politiek terrein uit zijn en alleen op maatschappeiyk gebied voortduren: De Cae- saristisebe opvatting van den heer Tak van Poortvliet van do staatstaak bestrydt hy als ongemotiveerd. Door dit ontwerp zullen wij staan op de spits der vrijheid. De heer Hartogh wilde weten de financieele gevolgen van dit ontwerp, in verband met belasting-versterking en verdedig de de ontwikkeling der openbare staatsschool. By de replieken bestreed de heer van Houten opnieuw sterk staatssubsidie, een inmenging van den Staat in stryd met de vrijheid door de clericalon gewenscht en door spr. altoos voorgestaan. Die staatsvoogdij wordt ook nu nog door de clericalen bestreden, en staatssubsidie voor bijzondere ongods dienstige scholen is in strijd met Pauselijke encyclieken. Hy houdt vol, dat zoolang de rechterzijde openbaar onderwys handhaait, haar handeling verkeerd is of haar bedoelingen verdacht zyn. Betere financieele regeling met de gemeenten is voor hem hoofdzaak. Hij vraagt of de rechterzijde behoef tige gemeenten niet meer wil geven, tenz^ byzondere scholen meer subsidie krijgen. De heer Lohurnn hield vol, dat de rechterzijde zeer eenstem mig was. De sehoolstryd en de strijd voor de vrije school zullen niet eindigen, maar by eerlyke uitvoering van dit ont werp, naar den geest er van, zal rechtskrenking ophouden en rechtsgeiykheid gehuldigd worden. m het vervolg zynet rede bestreed de heet Lohman het stelsel-Tak en ontkende dat het ontwerp het openbaar gezag zou ondermynen. De stryd zal voortduren, maar met een vrye keuze tusschen de openbare en de bijzondere school Subsidie Verdedigde hy als middel van gelijkstelling,het eenig mogeiyke als men de openbare school wil laten voortbestaan. Wordt het ontwerp verworpen, dan zal de sehoolstryd de geheele politiek blyven beheerschen. De beer Mutsaers ontkende dat de Katholieken in het Zui den geen behoefte aan byzonder onderwys zouden hebben en verzekerde, dat de schuld eener eventueele verwerping niet op de rechterzyde kan geladen worden als zy onredeiyke eischen weigert in te willigen. De heer de Beaufort waarschuwde tegen aanneming van een compromis zonder medewerking der linkerzyde. De Minister repliceerde en hield vast aan zyne verklaringen, üeen wyziging in het karakter van het openbaar onderwys is te wachten. Het algemeen debat is afgeloopen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1889 | | pagina 1