IlffiK- II Ifflfflffll*10IWI1 in QUIUI IIETIIIIWMISSHW SfflK L E in Ij 1881 No. 71. VIE R/-E N-V EERTIOSTE N G-. 1! 00, It. W O E Pi S I A. <3- deel dier tamelijk 50. UIT DE PERS. doctor taakt,* rat. ene Deze (JOU KANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden /l.franco per post 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave oi redactie betreffende, franco in te zenden. len in 153 nt, m: BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek brengen ter openbare kennis, dat de ^«tjaars- Paardenmarkt aldaar zal gehouden worden op Woensdag den 18 September e. k. Sneek den 30 Augustus 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. 1. e ;t a het en ADVEBTENT1ËN van 1 tot 4 regels,gewone letter, 40 Cents, ▼oor eiken regel meer 7*/* Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bjj den Uitgever. s PrSi llWliiëJ blaj ep zij 12 ge ide- ken t. 8 Irie Ion yens At I 11ies’ I zou J taai j zou en ■eek J ■K het I ven I da 1 lia»l vail daar’ ver haar ma.ilz 11 I wau| tleu- hadj borsj I ieild8 KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, brengen ter openbare kennis, dat van af den 4en tot en met den Hen Sep tember e. k., des voormiddags van 9 tot des namiddags 1 uur, ter Gemeente-Secretarie zal worden gevaceerd tot de afgifte der Patentbladen, voorkomende op de Primitieve Registers, dienst 1889,90, tegen vertoon der quitantie van be taalde belastingen, voor zooveel de drank ver- koopers betreftzullende na dien tijd de onaf gehaalde patenten door den Rijksdeurwaarder, tegen betaling van 10 cents per stuk, worden rondgebracht. Sneek den 2 September 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. Bij het schoolwetdebat in de Tweede Kamer heett de houding door een deel der roomsch- katholieke leden aangenomen bijzonder de aan dacht getrokken en wel naar aanleiding der verklaring, vroeger afgelegd, dat do roomschen uit het zuiden eigenlijk minder behoefte hebben aan een herziening der wet, omdat de openbare school daar toch feitelijk een roomsch-katholieken geest ademt. Mr. Haffmans heeft het met zooveel woorden in het Venloosch Weekblad gezegd en de hh. Van Houten e. a. beriepen zich ook op zijn verklaringen. In de Kamer deed mr. Haffmans er intusschen het zwijgen toe. In zijn blad is hij echter niet zoo gebonden als in de Kamer en hij wijdt thans een artikel aan „de valsche voorstelling van de openbare schooi in Limburg en Noordbrabant14, gelijk een tweetal zijner eigen geestverwanten in de Limburgsche pers en in de 'lijd zijn betoog hebben genoemd. „Valsche voorstelling. Nota bene!14 roept hij uit. „Onze lezers weten, dat wij sedert 25 jaren gedurig dezelfde voorstelling, welke nu gewraakt wordt, van onze openbare scholen gaven en dat zoowel in als buiten de Kamer, zonder dat er ooit een woord van protest viel. Thans komen de protesten van verschillende zijden opzetten. Wat vroeger als een onbetwistbare waarheid doorging, wordt thans ten stelligste ontkend, ja als grove De heer mr. W. A. A. J. baron Schimmel- penninek van der Oye, voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, is in de vorige week plotseling overleden. Hij vervulde vroeger een belangrijke ambtelijke loopbaan aan het departement van buitenlandsche zaken, waar hij de betrekking van referendaris verscheiden jaren bekleedde en eervol ontslag verkreeg met den titel van minister-resident. Tal oo I icr m, do tal cel* van jaren vertegenwoordigde hij de provincie Gelderland in de Eerste Kamer, waar nij vom^i bij voorkeur bij fiuancioele aangelegenheden het woord voerde en waar hij om zijn karakter en verdiensten door zijn medeleden hoog werd gewaardeerd. Na het optreden van het kabinet der rechter zijde werd hij benoemd tot president van de Eerste Kamer. Hoeveel prijs Z. M. de Koning op den over ledene stelde blijkt o. a. uit hot feit, dat Z. M. hem de vereereude taak opdroeg om als een van de vier leden van don raad van voogdij, wier benoeming door Z, M. geschiedde bij besluit van 30 Oct. jl., zitting te nemen in dat college. De heer Domela Nieuwenhuis, lid der Tweede Kamer, is gisteren, Maandag, van zijn verblijf te Parijs weder in Den Haag teruggekeerd. is zeer verklaarbaar. Mr. de Beaufort acht het daarom zeer wen- schelijk dat het geheel zuiver, als beginsel, zon der staatkundige bijbedoelingen, besproken en overwogen wordt. Mr. W. EL. de Beaufort heeft een woord van zelfverdediging en nadere toelichting gericht tot dr. A. Kuyper, naar aanleiding van den aanval waaraan hy blootstond in het vlugschrift „Eer is teer11. Twee redenen nopen hom tot dat antwoord. Vooreerst wenecht hij te doen uitkomen hoe dikwyls aan de pen van dr. Kuyper wanneer hij zich op staat- en geschiedkundig gebied be weegt uitdrukkingen ontglippen, waarvan zijn scherp verstand klaarblijkelijk de volle beteekenis niet vooraf heeft overwogen, en hoe vaak hy oordeelt, ja veroordeelt, naar aanleiding van een gerucht, van een invallende gedachte of een eersten indruk. In de tweede plaats is zijn bezwaar tegen de uitdrukking vau dr. Kuyper: „Onderwer ping van den staat aan God11, o. a. in de Vad. aan een critiek onderworpen door den heer J. H. G. Wz. Dat het oude vraagstuk van de verhouding van den staat tot den godsdienst onder de tegenwoordige staatkundige omstandig- heden in Nederland weder de aandacht trekt, 613 76 In een druk bezochte, soms nog al rumoerige vergadering van de radicale kiesvereeniging „Amsterdam14, is Donderdag avond de qnuestie- Gerhard behandeld, of liever een voorstel van het bestuur, om dezen heer (hoofd eener open bare lagore school), ingevolge een bepaling van het reglement van het lidmaatschap vervallen te verklaren, omdat hij in een vorige bijeenkomst verklaard had: „sociaal-democraat te zyn,“ welke confessie niet past in het kader der kiesveree niging. De heer Gerhard was over die verklaring, zoowel in een brief' van het bestuur als in een alhier verschijnend dagblad, hard gevallen, ja, men had hem zelfs van oneerlijkheid beschul digd, daar hij toch lid der vereeniging was ge bleven, met de wetenschap, dat sociaal democra ten in deze kiesvereeniging niet geduld worden. Over die beschuldiging weuschte de heer G, door de leden gehoord te worden, en had bij een openbare vergadering verzocht, welke het bestuur tevens te baat wilde nemen om den heer G. van de ledenlijst te royeeren. In een uitvoerige rede trachtte de heer G. de beschuldiging oneerlijk te zijn geweest, of een slag om den arm gehouden te hebben, door niet altijd rond voor zijn overtuiging of sociaal democratische gevoelens te zijn uitgekomen, te weerleggen. Hij verklaarde dan ook niet tot den 8. D. bond te behooreu, omdat die zijn denkbeelden ingang wil doen vinden op een wijze waarmede hjj zich niet kon vereenigen, doch ronduit verklaarde hij het grondbeginsel der sociaal-democratie: „afschaffing van privaat en overgang daarvan in algemeen bezit14 te deeleu. Daardoor had hij zich niet schuldig gemaakt aan huichelarij, want de redactie van de Amster dammer, die geen gering aandeel had in de oprichting dezer vereeniging, wist reeds voor 5 jaar wie hij was en hoe hij over privaat bezit dacht. Met citaten uit zijn geschriften in ge noemd blud, Nieuwe Gids on Groninger Weekblad, toonde hij aan, dat men kon weten in welken zin hij de sociaal democratische denkbeelden was toegedaan. De lange redevoering van den heer Gerhard, die met gloed en kracht werd uitgesproken, lokte herhaaldelijk stormachtige toejuichingen uit, die de voorzitter menigmaal niet met ha merslag wist te doen bedaren. Zoodra echter de heer G. maar weer het woord opnam kon men weer een speld in de zaal hoeren vallen. Uit dit feit bleek dan ook duidelijk, dat het bestuursvoorstel bij stemming zou worden ver worpen, wat zonneklaar bleek, toen het bestuur bij zitten en opstaan wilde uitgemaakt zien dat een motie van den heer Van der Goes, over het bestuursvoorstel (royement van den heer Gerhard) geen onderwerp van debat zou uitma- Uit de algemeene beraadslaging over de schoolwet gevoerd, is gebleken, dat van liberale zijde groot bezwaar bestaat tegen de verplichte schoolgeldheffing op de openbare school. Voor eerst wil men de gemeentebesturen geen dwang opleggen, ten andere wenscht men de mogelijk heid uit te sluiten, dat van staatswege door bet voorschrijven van een hoog schoolgeld de belan gen van het openbaar onderwys worden bena- ueeld tegenover bet bijzondere, die in deze geheel vrij is. De Stand, heeft intusschen een andere uitlegging gereed. Het blad stelt de zaak aldus voor„Het verschil loopt niet over de armen, dio niets betalen kunnen. Die wil men rechts en links ontlasten. En ook loopt het verschil niet over den kleinen burger, die min vermogend is. ketterij gescholden. „Waar vandaan dit verschil Is de toestand veranderd Zijn de openbare scholen in de beide katholieke provinciën niet meer wat zij vroeger waren „Volgens den bestrijder van de Tijd, de z.eerw. heer Van Gestel, heeft de wet van 1878 een totale verandering teweeggebracht. De districts- scuoolopzieners bij die wet in het leven geroepen, zijn de mannen die de openbare scholen in Limburg hebben bedorven en onbruikbaar ge maakt. „Wat kerels „Bedenk eens. Limburg telt 120 gemeenten en in vele gemeenten vindt men verscheiden openbare scholen. Welnu, al deze scholen zijn in minder dan tien jaren tijds door twee school opzieners van godsdienstige, die zij waren, tot neutrale scholen herschapen.11 In ernst kan men, volgens mr. Haffmans, niet beweren dat de hh. Franquinet en Michiels de beide schoolopzieners dit reuzenwerk hebben volbracht. Zij hebben het willen doen, daar is geen twijfel aan, maar gedaan hebben zij het niet. Dit zegt ook feitelijk de heer Vau Gestel, „wilden doen heerschen”, aldus luidt het slot van zyn opmerking. „Let wel vervolgt mr. Haffmans „wilden doen heerschen11, niet deden heerschen. „Dat de heeren gewild hebben, lijdt geen twytel men denke slechts aan de kruisbeel denjacht maar de vraag ishebben zij de neutraliteit doen heerschen Met andere woor den zyn de scholen, die vroeger ook volgens den gevierden publicist niet neutraal, maar in meer of minder mate het karakter droegen van roomsch-katholieke scholen, zijn diezelfde scholen thans voor ons christen menseden onbruikbaar „Neen, neen, nogmaals neen. Er kan mis schien een enkele school zijn, dicht bij de woning van den districts-schoolopziener gelegen, welke diens neutraliseerenden invloed gevoelt, maar over het algemeen, geloof me, speurt men er niets van. Neutraliteit is geen gewilde waar in Limburg. Loop daar maar eens onze dorpen en gehuchten mee af. Gij zult het spoedig moe worden, want gij brengt uwe kisten vol terug. „Het doet ons genoegen, aldus besluit mr. H., op dit punt te zijn aangevallen. Dit geeft ons de welkome gelegenheid een zaak in het helderst daglicht te stellen welke ons zeer ter harte gaat. Wij zijn er erg op gesteld veel meer dan de Tijd dat op de dorpen in Limburg en Noordbrabant de openbare scholen blijven wat zij zyn: de scholen voor onze jongens. Voorde meisjes zijn zusterscholen verre te verkiezen. „En waarom moeten onze openbare scholen blijven wat zij zyn? „Dood eenvoudig. Omdat onze dorpen anders financieel in den grond geboord worden. „Dus, waarde collega’s der Limburgsche pers, die zoo lichtvaardig een smet op onze openbare scholen werpt, wij bidden u, weest in het ver volg een weinig voorzichtiger. Gij ziet, de Hollandsche pers beroept zich op u, om te staven wat in haar, maar niet wat in onze kraam te pas komt.11 .n do n do i den. v arms Ook die wil Mackay juist zoover ontlasten, als hun geringe draagkracht wenschelijk maakt. Neen, al het verschil loopt over die ouders uit den redelijk welgestelden middenstand, die uit nemend goed in staat zijn om een eenigszins belangrijke bijdrage voor het onderwys van hun kinderen af te zonderen, en die dusver eenvoudig teren op de gemeente-kas. Van deze lieden, en van deze alleen, is sprake. Dat wil dus zeggen van dat deel der burgerij, dat niet alleen in goeden doen verkeert, maar nog wel wat over heeft om zich eenige weelde te veroorlooven. Dat deel der burgerij is er door het liberalisme, dat altoos voor de bourgeoisie opkwam, aan gewend dat men voor de school vau zijn kinderen zoo goed als niets betaalt, en dat men de onderwijskosten voor zijn kind laat betalen uit de publieke kas. Nu is de burgerij in tweeën gedeeld. Het eene deel dier tamelijk welgestelden behoort dus tot de voorstanders van het vrije onderwijs, het andere deel tot de liefhebbers der staats school. En terwijl nu bij de minnaars der vrije school het niemand ooit in het hoofd kwa:n, om voor het onderwys van zijn kind hulp aan anderen te vragen, staat nu dit andere deel der burgerij, dat voor de staatsschool koos, er stokstijf op, dut hun geen kosten in rekening worden gebracht, tenzij tot zoo laag minimum, dat het een belaciiing wordt. Welnu, voor die tamelijk welgestelde ouders, maar wier ouderhart zoo weinig scheutig is, dat ze liefst anderen voor hun kinderen laten zorgen neemt nu het liberalisme het op. Dit soort lieden moet onbezwaard blijven. Dit soort burgers moet zijn privilege behouden. Aan hun geldelijke bevoorrechting mag niet getornd. Ja, van hun vrijdom van schoolgeld zal het li beralisme nu eens zijn non possumus maken.11 Conform deze uitlegging stelt het blad de quaes- tie aldus: „Mackay wil beletten dat de gemeen tebesturen de wet ontduiken. De liberalen willen dat de deur voor wetsontduiking open zal blijven.14 De loop van zaken schijnt de Stand, nog al te ontstemmen, waartoe anders zulk een bittere en bitse verdachtmaking van de bedoeling der tegenpartij I 1 o i B1AXO LA X U. .ö”12 l 15 W i i i 6 15 30 145 ru 45 15 25 aa Lig. 1 ik- OEEKHIR COURANT. elle- Lein- l urka Cor- hter rend -■nun _>ert- te a, te ertje J vau ema, ;ide, loot- Ltske dega 1 AFGIFTE DER PATENTEN. ir. 7 27 8 15 loof 8 36 Loor 8 56 loor 9 11 loor 9 25 loor 9 41 9 53

Sneeker Nieuwsblad nl | 1889 | | pagina 1