MIS-11 MmimiMLIl) TOOR DE No. 74. 1889. VIE R-E N-V EERTIG8TE S, 153 oo, X A. T E I€ T> A. o 1-1 SEPTEMBER., t I 00, •d: rij UIT DE PERS. üi n. .-eek J het I ver- N dal TWEEDE KAMER. SOEKER COliHH f eel1 B I.\ NES LAA if, Zaterdags, t. io van van lis 1 r> "12 lo. 00. Nader wordt thans medegedeeld dat de in- dienststelling van het centraalpersonenstation te Amsterdam met 1 Oct. a.s. zal plaats hebben. en er- tar ile. 00. 00, Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. sur ,50 ikt ld, i hij 15 :a 5 5 io ,1e ar i oo ir. icr m, ulo tal lie 1 r i. o ?t a ■o art leu jü- 04 50. oer ver* haar ,.iajk| n wau.) ileu» haa bursl t dej stiseh lende doctor iaakt,“ AD VERTENT1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, ▼oor eiken regel meer 7Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. 12 6 27 15 >or 36 )Ot 56 >or 11 >or 1 z5 >ur 11 Hei 53 I: baarl va^ daar- ver haal mail lens iit i ies, I zou 1 laai zou .en! In de avondzitting van Dinsdag werd het debat over art. 45 der schoolwet voortgezet Aan de verdere beraadslaging van dat art. en het amendement-Hartogh namen deel de heeren Ruland, Schimmelpenniuck, Smeenge, Huber, Zaayer, Rutgers van Rozenburg, de Vries, Heemskerk, Oppedjjk en de Minister van Binnenlandsche Zaken en van Financiën De heer Mackay bleef het amendement bestrijden en de Minister van Finantiëu verdedigde zich tegen de aanvallen, waaraan hy had blootge staan. Na sluiting van het debat was de uitslag der stemming Het amendement-Hartogh op art. 26 (classificatie der minima Daar den levensstandaard) wordt verworpen met 65 tegen 23 Btemmen. Tegen de geheele rechterzijde, zoomede de heeren Moreel, van der Feltz, Dyckmeester, van Delden, Sanders, Roëll, Gleichman, de Beaufort, Seytt'ardt, Mees, van der Loeff, van Kerkwijk, Land en Smeenge. Art. 26 wordt goedgekeurd Het amendement-Hartogh op art. 45 wordt verworpen met 61 tegen 37 stemmen. Tegen de geheele rechterzijdevóór de geheele linkerzyde Art. 45 der regeering wordt aangenomen met 50 tegen 38 Samen. Tegen alle liberalen en de heer Huber. In de zitting van Woensdag is het debat voortgezet. Art. <6 bevat het beginsel der verplichte schoolgeldheffing, behalve Voor bedeelden en onvermogenden. De heer De Beaufort c. s. hebben hierop als ameudemeht voorgesteld de schoolgeldhef- iag facultatief te laten en alleen ter te gemoetkoming in de kosten, die voor rekening der gemeenten blijven. De heer Schaepman bestreed namens de commissie van voor bereiding dit amendement. Persoonlijk verklaarde hy een Warm voorstander van verplichte schoolgeldheffing te zyn. een gezond staatkundig en hoog zedelijk beginsel Facultatieve choolgeldheffing kan slechts leiden tot misbruiken. Het open baar onderwijs zal daarvan gebruik maken om de vrye school te fnuiken. De plicht der ouders is het voor het onderwijs te betalen. De heer Greeve constateerde, dat vele ouders niet in staat fijn dien plicht te vervullen en geen 20 ets. per week en per klad kunnen missen. Ook de heer Veegens bestreed sterk de verplichte school geldheffing, als strijdig met de vrijheid der gemeentebesturen Mr. L. Haffmans geeft in het Venl. Weekbl, als volgt zijne ontevredenheid lucht over den loop der debatten over de onderwijswet: „Zij zijn weer voor hun pleizier uit, de libe ralen. Zietdaar een sterk stuk. De minderheid voor haar pleizier uit zijnde en dit bij de behandeling eener schoolwet, en in Nederland, wie had het ooit gedacht? En toch is het oen feit. Sedert verleden Woensdag is helaas de rech terzijde verdeeld. Zij stemt ten minste gedurig verdeeld, met het treurig gevolg, dat de linker zijde talrijke successes behaalt. Dit kan niet uitblijven, daar de vrijzinnigen in den regel als één man stemmen. Hunnerzijds zijn de stem mingen over amendementen, door leden hunner zijde voorgesteld, partij-stemmingen. Komt er nu bij hunne stemmen, die vast staan, een appoint van de rechterzijde, al is dit nog zoo klein, dan gaan hunne amendementen er door en de heeron triomfeeren. Nu zult gij zeggen: Maar de rechterzijde zal toch wel begrijpen, dat zij onvermijdelijk de dupe der historie is, wanneer zij vrijgevig stem men loslaat, terwijl de inhalige linkerzijde er geen enkele laat glippen. Het schijnt van neen. Immers het spelletje is reeds zoo dikwijls vertoond en toch loopt de rechterzijde er telkens weer in. Menigeen stelt zich dan ook de vraag Wat doe ik hier Een handje helpen om aan de vrijzinnigen triomfj es te bezorgen Het heeft er veel van. Maar daar dank ik voor." Onder aanhaling van eeuige zinsneden uit de Standaard, verklaart mr. Haffmans: „Dus ook volgens den Standaard loopt de boel in het honderd. In het Sociaal Weekblad wordt het plan voor wedstrijden van handwerkslieden in Nederland door een commissie van gedelegeerden van ver schillende instellingen tot bevordering van de welvaart der arbeidsklassen, nader ter sprake gebracht en op krachtige wijze ondersteund. In die richting is hier te lande, naar het blad doet opmerken, wel degelijk reeds het een en ander geschied. De prijskamp, in April 1886 in Den Haag gehouden, was zeker een der best geslaagde pogiugen. Maar op hoe verren afstand ook deze van de volmaaktheid bleet, bewees het verslag, dat door de ontwerpers er van werd uitgebracht. Het legde een vereerend getuigenis af' van het deskundig overleg en van de groote nauwgezetheid, waarmede zij te werk waren gegaanmaar het verzweeg evenmin hunne tekortkomingen, en verklaarde met loffe lijke openhartigheid, dat zij in meer dan één opzicht anders zouden hebben gehandeld, indieu zij te voren al de klippen hadden gekend, die ook dit vaarwater onveilig maken. Evenals hen, ging het anderen vóór henzoo ook zal het dengenen gaan, die hun voetspoor volgen. Is het dun niet van belang, te zorgen, dat het inzicht in hetgeen nog beter had kunnen geschieden, niet telkens te laat kome met andere woorden: dat, wie aan een nieuwe proef neming zich wagen wil, in staat worde gesteld zijn voordeel te doen met de elders opgedane BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER der gemeente Sneek brengt ter kennis van de ingezetenen, de volgende KENNISGEVING. I De COMMISSARIS des KONINGS in de 1 DO. provincie Friesland, 00.Gelet op art. 11 der wet van 13 Juni 1857 3 prei monio] ep zij Nu bij de behandeling der onderwijswet de financieele toestand der provincie Friesland weder zoo herhaaldelijk ter sprake komt, is het misschien niet van belang ontbloot, nog iets naders daaromtrent te vernemen, ontleend aan de laatste officieels opgaven (Verslag den toestand de provincie over 1888). Blijkens de rekening der instellingen van weldadigheid over 1887 bedroegen hare geza menlijke uitgaven over dat jaar niet minder dan f 1,416,095.52. Aan gemeentelijke subsidiên werd verstrekt f 546,016.20in 1888 was dit bedrag f 569,883.02 of gemiddeld per hoofd naar de geheele bevolking f 1.68. Het hoogste cijfer gaf Ferwerderadeel f 2.97 Aan het slot van zijn overzicht van de Dinsdag gehouden zitting der Tweede Kamer zegt het Vaa. Pro memorie vermelden wij de treurige mai denspeech (als de zetter er meiden-speech van maakt, nemen wij ’them niet kwalijk) van den heer Okma, niet zonder ,onze ergernis uit te spreken, dat de era van het christelijk bewust zijn ons met volksvertegenwoordigers opscheept, die dermate de risée zijn der gansche Kamer, ja van hun eigen vrienden. De heer Okma las voor van een openbare school waar het lezen „ellendig" geleerd werdwij zouden durven vermoeden, dat de geachte afgevaardigde daar zijn opleiding heeft ontvangen. ’t Handelsblad zegt van de eertse rede den heer Okma: De kiezers van Friesland zullen wèl doen andere afgevaardigden te zenden dan den heer Okma, wiens maidenspeech zeker niet kan strekken ter vereering van het district dat hem atvaardigt, noch van de partij waartoe die afge vaardigde behoort. Meer zullen wij van de onder de voortdurende hilariteit der vergadering gehouden gebrekkige voorlezing niet zeggen. Is de heer Okma naar de Kamer gezonden als illustratie van de stelling, dat er aan het lager onderwijs in Friesland nog heel wat hapert, dan is zeker het doel volkomen bereikt. Omtrent die ondervinding nu gegevens te ver zamelen en te verwerken een bureau van in formatie te zijn voor wie behoefte gevoelen aa n voorlichting; juiste denkbeelden te verspreiden aangaande het oogmerk, den vorm en de in richting der wedstrijden, zoomede aangaande de beoordeeling van het ingezondene; op te wekken tot het organiseeren van wedstrijden op ver - schillende plaatsen; in overleg te treden met i voor te bereidenze onder bepaalde voorwaarden geldelijk te steunen, voor zoover de bijeengebrachte middelen daartoe in staat stellen ziedaar d e taak, opgelegd aan en aanvaard door de commissie, die thans voor het eerst voor het publiek optreedt. Alweer een van die lapmiddeltjes, het noemen niet waard zeggen natuurlijk de hoogvliegende wereldhervormers. Inderdaad iets van betrek kelijk ondergeschikte beteekeuis. Maar van beteekenis toch wèl, als een dor vide middelen, die, gelijktijdig en in onderling verband, ver mogen en behooren te worden aangewend ter verbetering van het bestaande, en die niet wor den versmaad door wie meent, dat men, door voort te schrijden op den begauen weg, ten slotte verder komt dan door vliegen in de lucht. Gelet op art. 11 der wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87); Brengt ter kennis van de belanghebbenden ra- I dut, ingevolge besluit van Gedeputeerde Staten en, dier provincie van den 5 September 1889, no. 1, le afdeeling B, de jacht zal worden geopend ■en als volgt: 12 1 1° op Zaterdag den 28 September e.k., met I a zonsopgang, voor de jachtbedrijven, bedoeld bij >0. lart. 15, sub c en d, der voormelde wet, als: het schieten van waterwild en het jagen met geweer met of zonder staande honden en brakken tte onder bepaling evenwel, dat de uitoefening daar- ol- van slechts drie dagen der week geoorloofd zal lat zijn, namelijk Maandags, Dinsdags en Zaterdags, 3Ze uitgezonderd van Woensdag den 23 October, met ten zonsopgang, tot en met Vrijdag den 15 November, en, met zonsondergang, gedurende welken tud genoemde jachtbedrijven dagelijks zullen mogen worden uitgeoefend; 2°. op Woensdag den 2 October e.k., met zonsopgang, voor de jacht met windhonden (lange jacht), bedoeld bij ait. 15, sub b, der voormelde wet, mits zonder schietgeweer en met niet meer dan vijf honden, onder bepaling, evenwel, dat dit jachtbedrijf slechts twee dagen der week, namelijk Woensdags eu zal mogen worden uitgeoefend: 3°. op Zaterdag den 28 September e.k., met zonsopgang, voor het vangen van houtsnippen met laat-, war- of valflouwen, bedoeld bij art. 15, sub g, der voormelde wet; 4°. op Woensdag den 23 October e. k., met zonsopgang, voor het vangen van waterwild met slagnetten, bedoeld bij art 15, sub f, der voor melde wet. En zal deze op de gebruikelijke wijze worden afgekondigd en aangeplakt. Leeuwarden, den 6 September 1889. De Commissaris des Konings voornoemd, (get.) Van HAR1NXMA thoe SLOOTEN. Sneek, den 12 September 1889. De Burgemeester voornoemd, ALMA. leidende tot onthouding van onderwijs en tot grooten strijd in l de gemeenteraden over de billijkheid van het schoolgeld. Ook bestreed hy de schending van de autonomie der gemeentebe sturen in zake de plaatselijke belastingen als ongrondwettig De heer Smeenge bestreed artikel 46 eveneens en ontkende, dat liberale gemeenteraden de schoolgeldheffing misbruiken om het bijzonder onderwijs te benadeelen. De heer Van Velzen verdedigt art, 46 uit billijkheid tegen over het bijzonder onderwijs. Het amendement zou rechts ongelijkheid veroorzaken. De heer Lohmau noemde de verplichte schoolgeldheffing de proefsteen van het geheele systeem der wet om de ouders in de eerste plaats voor het onderwijs te laten betalen. De heer Rutgers bestreed het a-likel als volkomen onaanne melijk. Dwang tot schoolgeldheffing ware verraad aan de liberale beginselen. De minister Mackay hield vast aan de schoolgeldheffing, die de autonomie der gemeenten niet belemmert. Billijk school geld beteekent niet te laag, ook niet zoo hoog dat het ’t school gaan belemmert. Het amendement was geheel onaannemelijk. In de zitting van gisteren (Donderdag) is het debat voortgezet over art. 46 (verplichte schoolgeldheffing) en het amendement- de Beaufort, om schoolgeldheffing facultatief te stellen. De heer Verniers van der Loeff wees er op dat, terwijl de heer Lohman het artikel als nudum preceptum karakteriseerde, daar het centraal gezag toch niet gemeentebesturen zal dwingen in zake schoolgeldheffing, de Minister het tegendeel heeft verkondigd eu art. 127 der gemeentewet toepasselijk acht. Tegen dien dwang van gemeentebesturen om belastingen te heffen protesteerde spr. Art. 46 zal onuitvoerbaar blijken, en voor opnemen van een phrase in de wet offert men de geheele wet op. De heer Borgesius kwam nogmaals op tegen de bewering, dat bevoegd heid tot schoolgeldheffing gebruikt wordt om het bijzonder onderwijs te doodeu. Verplichte schoolgeldheffing is onrecht vaardig en benadeeling van het staatsbelang. De heer van Alphen verdedigde het artikel, dat christelijke ouders een vrye keuze waarborgt, terwijl de autonomie der gemeenten ten deze moet zwichten voor overwegend staatsbelang. De heer Lieftinck bestreed het artikel, dat het openbaar onderwijs bedoelde te dooden. Hij en de heer Zaayer wezen er op, dat bijzondere scholen gesteund worden door gelden van kerkvoogdijen, die vroeger ten bate der gemeenten kwamen. De Minister Mackay hield vol de noodzakelijkheid van het artikel. Ter tegemoetkoming aan de geopperde bezwaren stelt hy eene bijvoeging voor, om het minimum schoolgeld te bepalen op 20 cent per maand, en voorts, onder voldoende waarborgen, vrijstelling van verplichte schoolgeldheffing mogelijk te maken. De wijziging der Regeering gaf aanleiding tot debat. De heeren Roëll, Borgesius, Veegens, Smidt, van Houten, van der Kaay en Sanders spraken over de beteekenis der wijziging. De heer Sanders zou vóór de wijziging stemmen, als het amend.- de Beaufort werd verworpen. De heer Schaepman verklaarde, dat de rechterzijde met de wijziging medeging, waardoor het beginsel van verplichte schoolgeldheffing niet is prijsgegeven. Het amendement-de Beaufort is verworpen met 51 tegen 42 stemmen. Het gewijzigd Regeerings-artikel is aangenomen met 72 tegen 21 stemmen. aaiM ■n do 11 do I i deal V.ll'illO 1 Wil men dat dit ophoudt en dat er een einde ondervinding aan de discussie kome, dan dient de rechterzijde paal en perk te stellen aan het veel te ver ge dreven gemeen overleg. Ook de Minister. De Minister vooral. Z.Exc. herinnere zich de houding van Heemskerk bij de grondwets herziening en zijn gezegde„Het kan niets meer lijden.* Zoo sprekende zal de Minister zeer zeker de linkerzijde niet tot soberheid en bescheidenheid stemmen, maar wel do rechter- wie ze wenschen zijde de leiders incluis tot tuchtbetrach- ting. En dat is al wat er noodig is. In het Maandblad der Evangelische Maat- schappij leest men de volgende historische her innering Wij hooren Schaepman spreken van tirannie der liberalen. Zijn vader, die burgemeester van Tubbergen was, dacht er anders over en zeide: Wij, Catholijken, (de man drukte altijd op die ij) wij moeten ons steeds scharen aan de zijde der liberalenaan hen hebben wij alles te danken. Zijn liefde en dankbaarheid jegens de libera len verleidden hem eens zelfs tot een verkeerde daad. Opdat toch maar bij zekere verkiezing de liberale candidaat zou zegevieren, wierp hij een handvol stembriefjes in de bus. Toen de kiezers voor den officier van justitie moesten verklaren, op wien zij hadden gestemd, bleek het waaraan de burgemeester, de vader van onzen doder, zich had schuldig gemaakt. Nu had die handvol stembriefjes wel geen invloed op den uitslag der verkiezing, want de candidaat der liberalen was toch gekozen en de triumi der Thorbeckiuuen, zooals zij toen werden genoemd, was toch behaald, maar zeker zou Schaepman als burgemeester zijn ontslagen, als niet eenige Protestantsehe vrienden, die mede lijden met hem hadden, om het talrijke gezin van Schaepman niet ongelukkig te maken, bij den minister van Reenen, thans vice-president van den raad van State, waren tusschen beiden getreden. De dank van den zoon is dat hij nu scheldt op de liberale Tirannie, gelijk hij dat gedaan heeft op het Piusf'eest te Amsterdam op Luther en Calvijn.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1889 | | pagina 1