I JONEL FORTUNAT. BUITKftLA* L Op vele booten De f ’t Is heden 40 jaren geleden, dat het hoofd van school no. 2 zijn standplaats Beesterzwaag met Sneek verwisselde. Wij handelen in den geest van den bescheiden man door met geen ophef van ’t onnoemlijk vele te spreken dat door hem in die 40 jaren tijds voor de Sneekerjeugd is gewrocht. Mocht het den hoogst verdienste lijken meester J. Visser gegeven zijn, nog vele jaren zich aan ’t heil van ons kroost te blijven wijden. t 14 November a. s. zal het 25 jaren geleden zijn, dat de heer J. Bergmans in functie trad als hoofd van de o. b. 1. school voor kosteloos onderwijs alhier. Wij houden ons er van over tuigd dat het den hooggeachten jubilaris dien dag niet aan bewijzen van belangstelling zal ontbreken. t Voor het toelatings-examen tot de le kl. der Industrieschool alhier hadden zich aange meld 14 leerlingen, die allen slaagden. De nieuwe cursus vangt aan met 23 jougelui, be halve zij, die uitsluitend onderwijs in het bouw kundig teekeneu erlangen. t De tram heeft alhier Zaterdag middag weer een offer geëischt. Een 12jarige bengel, die nooit do verzoeking kon weerstaan op het in beweging zijnd voertuig te klimmen, kwam bij het plotseling uitstijgen te struikelen op do rails, waarna een der wagens hem ’t hoofd van den romp scheidde. OVERZICHT. Donderdag was de dag waarop de uitslag der verkiezingen voor de Fransche Kamer van Afgevaardigden officieel geproclameerd werd. De autoriteiten, aan wie dit opgedragen is, hebben uitgemaakt dat de veroordeelden door het sena- toriaal hooggerechtshof niet verkiesbaar zijn en dat dus de op Boulanger, Rochefort en Dillon uitgebrachte stemmen niet geldig waren en zij niet gekozen zijn en niet in herstemming kunnen komen. In elk geval zal de Kamer later zeker deze zaak nog wel in overweging nemen. De nietig verklaring van generaal Boulangers verkiezing te Parijs vindt intusschen alles behalve algemeene instemming. Dat de Boulangistische pers heftig tegen dit besluit te keer zou gaan, was te verwachten. De France, de Cocardo, de Intransigeant en La Presse varen om strijd uit tegen den minister Constans, die het alge meen stemrecht heeft geschonden door, terwijl Boulanger was gekozen, zijn tegenstander Joffrrn voor gekozen te verklaren. Evenwel zijn het niet alleen do Boulangisten, maar ook de radicalen, die er tegen protesteeren. De Justice verlangt dat de regeering het besluit der commissie terstond vernietige, want zelfs de regeering heeft niet het recht vooruit te loopeu op de beslissing der Kamer, dio alleen ’t recht heeft over de geldigheid eener verkiezing te oordeelen. De heer Joffrin zelf maakt echter geen bezwaar zich de beslissing der commissie te laten welgevallen. In een mededeeling aan de bladen verklaart deze socialist, dat ieder burger gehouden is de wet te eerbiedigen, hetzij hg deze goed of slecht vinde. Volgens die wet is Boulanger niet verkiesbaar en zij, die op hem stemden, wisten dus vooruit, dat hun stemmen den reed Ath een heel I’he Kei: ïjjU' hart Bui Am in e duw hooi eeu f Am oiial zym kra< Am vooi orde Am op Dui de stee staa reet zuil goh, I beei OVCJ blgl is g die woe lam vooi Dit is, I Buil rech kost en i wie keei dooi vooi wes geze den het van recli 11 de rtcr that de aldu Ara van de i torg koui ‘tong recü here (Zie telegr.) Naar uit Amsterdam gemeld wordt is ook daar een oogenblik sprake van werkstaking onder dok werkers geweest. Donderdag verkregen de wer kers ia dienst van de (lenerral Steam Navigation- Comp. een loonsopslag van 5 cent per uur, nadat zij verklaard hadden het stoomschip Granton niet te zuilen lossen, als het loon per uur niet van 20 op 25 cent gebracht werd. (Voor nachtwerk van 25 op 30 cent). Nadat deze eisch was ingewil ligd, vonden de werkzaamheden geen vertraging meer. SNEEK, 1 October. Wij verwijzen belangstellenden naar achtir- staande wiuterdienstregeling der spoorwegen, welke heden in werking treedt. Het was afgrijselijk voegde zij er diep adem halende by. Dat komt," de arme bed staand tafeltje, waarop eenige mcdicyn- Heschjos, een horloge en een glas water staan zijn ademhaling is gedrukt, zijne vingers raken het horloge aan, dat begint te slaan. „Tien uur," mompelt hijvervolgens beurt hij met moeite het hoofd op en zegt met zwakke stem „de wegen zijn volgewaaid, Lea, ik geloof niet dat de dokter komen zal." Hg luistert, hij verwacht antwoord. „Learoept hij en kijkt met angstige blikken naar zgue vrouw, die in een fauteuil bij het venster zit. Haar hoofd, omgeven door hare zwarte, losgemaakte haren, rust op de leuning van den stoel, hare oogen zijn gesloten, haar borst gaat zwaar adem halend op en neer. Zg slaapt. De zieke grijsaard staart haar aan, en een lachje speelt om zgue uunue, bloedelooze lippen. O, hoe schoon, hoe jong, gloeiende van levenslust, ziet die vrouw, zijne vrouw, er uitEen kreunend geluid ontsnapt aan zijn zieke borst. „Niet sterven, o, niet sterven 1“ mompelt hg, en daarbg komen een puur tranen in zijne oogen te voorseugnhg voelt hoe ze hem langs de wangen loopen, en ’t is hem alsof die tranen zgn borst hadden verruimd, alsof hij zich beter, gezonder gevoelde en alsof de doffe gedruktheid, welke gedurende de laatste dagen zijn denk vermogen benevelde, daardoor werd weggenomen. „Waarom sterven?" vliegt hem door het hoofd. „Op zestigjarigen leeftijd heeft men nog aitjjd aanspraak om te leven en hebben dan niet duizende borstlijders in het zuiden, in Italië, in niets waard waren. „Derhalve" zegt Joffrin „ben ik lid I der Kamer, en ik zal niet onnoozel genoeg zijn om te bedanken, ten einde de Boulangisten genoegen te doen." Of bij de herstemming de monarchalen weer met de Boulangisten zullen samen gaan, is nog onzeker. De aanzienlijke royalisten zgn zeer ontstemd, dat de graaf van Parijs hen genoopt heeft samen te gaan met de aanhangers van generaal Boulanger, zonder dat dit hun eenig voordeel heeft aangebracht, en daarom zal het niet gemakkelijk zijn hen weer te bewegen voor de Boulangisten in het strijdperk te treden. Natuurlijk zijn de republikeinen zeer tevreden over dit geschil, omdat daardoor hun kansen bij den tweeden strijd aanmerkelijk rijzen. Het blijkt nader dat graaf Dillon, een der drie veroordeelden door het hooggerechtshof, die te Morbihan de meerderheid verwierf, aldaar door de bevoegde autoriteit als wettig verkozen beschouwd werd en als lid der Kamer gepro clameerd is. In den ministerraad heeft de president der zeidi wan de v niet niet het een v-wg i II zijne do o totdi lever ópsta neer vens 'r Er dan haar den i Btorn er ee ziel i duidt stond zooal armo mure gevonden Als die verschrikkelijke winter maar eerst voorbij was, als de lente maar komen wilde Het hoofd van den zieke zinkt krachteloos in do kussens terug, maar het beeld zgner slapende vrouw zweeft hem nog altijd voor de oogen. Dat arme kind 1 Hoe zorgvuldig heeft zg hem gedurende de laatste dagen verpleegd, en wat is zg verstandig en berekend voor zaken 1 Hoe uitstekend heeft zg zijne zaken te Bucharest weten te regelen 1 Mguheer Tschuku heeft hem daarover een bepaald opgewonden brief geschre ven. „Uwe Lea," zoo lüidde het slot vau dat schrijven, „is een echte parel, zacht als een duif en verstandig als een slang." Weer roept hij met eene weemoedige aan doening in zgn stem haar naam. Zg springt op. „Kom, ga bij mij zitten, mgukind," zegt hij. Slaapdronken blijft zij nog eeuige oogenbükken aan het venster staan. „Wat stormt het!" zegt zij huiverend. Zij gaat naar het bed toe en bij den zieke zitten hij grgpt hare hand en kijkt haar teeder aan. „Wat ziet gij er verward uit, Lea!" „Ik heb zoo akelig gedroomd," zegt zg. „Het scheen mij toe alsof ik dood in de kist lag, en ik hoorde toch alles wat er rondom mij gebeurde ik hoorde stemmen en vernam dat zg de kist in het graf lieten neerzakken en hoe de aarde daarop neerviel, en ik wilde het uitgillen iu mijn vreeselijken angst en kon toch geen geluid Egypte of ergens anders genezing gezocht en geven, want de keel was mij als toegeschroefd. De president der republiek ontving Zaterdag de leden van het internationale congres voor koophandel en industrie. Op een toespraak van Pourier antwoordde Carnot, dat hij de rapporten en besluiten van het congres zou lezen met al de aandacht, welke de behandelde belangrgko vraagpunten verdienen. Carnot uitte den wensch, dat die vraagpunten, evenals alle waarbij de handel is betrokken, in het aanstaande Erausche parlement rijpelijk zullen worden overwogen. Nu de republikeinsche beginselen zijn bevestigd, behoort meer plaats te worden ingeruimd voor de practische zakendaardoor zal de vredelie vende out wikkeling vau Frankrijk worden be vorderd. Jules Ferry heeft een uitvoerig manifest tot zijn kiezers gericht. Hg bescinildigt zijn tegen standers, zoowel clericalen als monarcuistea eu Boulangisten, van omkooperij bij de verkiezingen eu doet eeu krachtig beroep op de republikein sche eensgezindheid tegen do reactionaire coalitie. In een aan zijn kiezers vau Montmartre gericut manifest komt generaal Boulanger uadruxkeljk op tegen het besluit der commissie, waarbg de op hem uitgebrachte stemmen uietig zgn ver klaard. Dat de Keizer van Duitschland, na bruiloft zijner zuster te Athene te hebben bg- gewoond, ook naar Konstantinopel zal gaan, zooals de Berlijnsche Post verzekert, heelt eenige verwondering opgewekt. Wei wijst liet genoemde blad er op, dat Europeesche vorsten vroeger ook wel bg deu Sultan bezoeken hebben afge legd eu dat zelfs eens een Keizerin (Keizerin Eugenie) op haar reis naar het Suez kanaal de gast is geweest van den groeten Heer, maar men veronderstelt toch, dat de onbedwingbare reislust des jongen Keizers Bismarck met naar de politie, op een der Engelsche schepen de jiEra, werden drie werkstakers gekwetst, zoodat .^jtij aan boord verbonden moesten worden. Bij den Britschen gezant aan ons hof moeten reeds klachten zijn ingediend over ’t schenden der Engelsche vlag. De directeur-generaal der Har- wichbooten moet in persoon te Rotterdam geko men en vast besloten zijn, welke ook de gevolgen zijn, den arbeid met Engelsch volk voort te zetten. Zoo als reeds gemeld werd zijn alle samen scholingen van meer dan vijf personen verboden en is de schutterij onder de wapens geroepen. Tot patrouilles gevormd, waarbg de politie zich aansloot, deed zij hoofdzakelijk dienst om voor de naleving van de proclamatie te waken. In den loop van deu dag zijn vier gekwetste per sonen in het ziekenhuis gebracht. Vrijdag avond heelt in het verkooplokaal een vergadering plaats gehad, die door een 500tal werklieden van de stoombooten werd bijgewoond. Het scheen dat de aanwezigen er prijs op stel den te doen uitkomen, dat zij geen socialisten waren, want op de vraag of er óen onder was klonk een oorverdooveud neen! en eeu o ran je boven. Toen er later sprake van was, dat de eene groep niet aan ’t werk zou gaan zoolang aan de wenschen der andere groepen niet vol daan was en men zijn laatste stuk brood met elkander zou deelen, riep een socialist dat de rijkelui’s huizen daar goed vau voorzien waren! Hij werd echter terstond de deur uitgezet. in de vergadering waren een viertal leden, door de werklieden zelf gekozen, welke een soort vau comité vormden. Een van de bestuursleden betuigde namens de werkstakende werklieden der stoombooten, dat de voorgevallen scher mutselingen hun leed deden, maar niet aan hen geweten mochten worden. Met geweld wilde men anderen niet van ’t werk houden, want met kwade honden was het toch slecht hazen vangen. Eeu der aanwezigen kon getuigen, dat niet de werklieden der stoombooten, maar het canaille, dat zich bij hen voegde, de onge regeldheden had gepleegd. Eeu der sprekers liet zich zeer ongunstig uit over de aannemers (stuwadoors of bazen) en verweet hun dat zg de werklieden het bloed uit de teeuen zogen. Het comité had verschillende cargadoors en andere heeren gesproken, die de eischen niet geheel afwezen. Nadere onder- handelingen zouden hebben plaats gehad, wan neer er geeu schermutselingen waren voorge vallen; een bepaald resultaat kon derhalve niet meegedeeld worden. Algemeen scheen men echter geneigd te volharden als de eischeu door de patroons niet ingewilligd worden. De juist heid van cijfers in het bekende manifest werd betwist. Een der aanwezigen was met het lossen van ijzererts van Maandag tot Zaterdag, van ’s ochtends 6 tot ’s avonds 10, bezig geweest en had toen 118 gekregen. Een ander rekende uit dat de patroon aan een lading 60 p. st verdiende. Ook het gevorderde dubbele loon voor den Zondag werd verdedigd. Soms was er een geheele week geen werk eu dan werd men plotseling opgeroepen om te werken. Een last werker verklaarde zelf genoeg te verdienen, maar zich het lot vuu anderen te moeten aan trekken. Een der aanwezigen was van oordeel dut voor het graan eeu paar centen meer Een roman uit Rumenië van Marco Browner. XXXIV. Een storm uit het noorden suist over de uit gestrekte met sneeuw bedekte landstreek, waar boven de donkere, starlooze hemel zich uitstrekt bij schudt en geeselt de boumon rondom het landgoed van Valeui en giert langs zgne muren. Af en toe rust hg even, ais om nieuwe krachten te verzamelen, en dan heerscht er een diepe stilte, tot er weer een klagend gefluit vernomen wordt en daarna begint het vervaarlijke loeien op nieuw. Het is een treurige muziek, maar zij past zoo juist bij de gemoedsstemming van den zieken landheer vau Valeui, die, met een roodzijden deken bedekt, in zgn bed ligt eu voor zich uitstaart. Het hooge, aangenaam verwarmde vertrek werd door een van het plafond ueerhangeude lamp in een blauwachtig licht gehuld, ’t welk het doodsbleeke gelaat vau mijnheer Balsamaki, met zgne ingevallen wangen, zgue diep in hunne kas sen liggende en door de borstelige wenkbrauwen bijna geheel overschaduwde oogen, nog valer, leelgker en terugstootender doet schguen. De magere linkerhand van den zieke, met hare lange, kromme vingers, rust op een naast het ongt uitst zeide hij, „omdat de dood van de arme Florica u maar niet uit het hoofd wil gaau maar droomeu zijn bedrog wie denkt eraan sterven! Weet ge," voegde hg er lachend bg, „waartoe ik besloten beo? Wij zijn thans in Februari, binnen eenige weken, als het maar een beetje warmer begint te worden, gaau wij op reis naar Italiëhet is daar heerlgk, het italiaausche klimaat zal mij gezond maken en vervolgens gaan wij naar Parijs en zullen daar heerlgk en prettig leven. Wat zegt gij daarvan, Lea Zij antwoordde daarop niet dadelijk. „Wat dunkt u van mijne plannen herhaalde hij. „Xaur Italië, naar Parijs!" roept zij haastig eu op een eigenaardig verstrooiden toou uit. „O ja, laten we op reis gaan, het is mij goed, ik zou hier ook wel weg willen, ver, ver weg, de wereld in." En, als iemand die zich iets herinnert, strijkt zg met de hand over het voorhoofd eu zegt„ik heb vergeten u mee te deelen, dat er van avond een brief van mjnheer Tschuku gekomen is, waariu hij schrijft, dat hij tot officier vau justitie in de hoofdplaats van ous district benoemd is, waar hij reeds binnen weinige dagen hoopt aan te komen, eu dat hij, zooals ik met hem beu overeengekomen, al de akten en stukken, ons proces betreffende, in handen van Jonel Fortunat gesteld heeft. Wij behoeven ous over dat proces volstrekt niet behoorde betaald te worden; het ijzer kan wel iets minder. Een ertswerker verklaarde dat hij het werk had willen hervatten, omdat de loonsverhooging hem en den zijnen was toegestaan; de werk stakers hadden dit echter belet, nu mocht aan anderen ook geen vergunning gegeven worden het werk te hervatten. „Neenneenallen bij- eeublijven", werd toen geroepen. Twee „aan nemers" hadden zich bereid verklaard de gestelde eischen toe te staan. Men vroeg of men heden ochtend nu weer beginnen mocht, maar het antwoord luidde bepaald ontkennend. Een lid van het comité der graanwerkers bad een bewijs stuk, waaruit bleek dat 8 graanfuctors schriftelijk de loonsverhooging hadden toegestaan en dat er hoop bestond dat ook de anderen zouden toe treden. De graanwerkers waren dus wel bereid bet werk te hervatten, echter niet met anderen, maar met de lui die het werk gestaakt hadden. Ten slotte wees de voorzitter op de gunstige wending die de zaak beloofde te nemen. Toch meende bij de uurwerkers te moeten waarschu wen te bedenken dat de loonsverhooging van 20 op 25 cent voor hen op zich zelf genomen niet voldoende is. Lotsverbetering is voor hen noodig ook in dien zin, dat aan al de andere eischeu voldaan werd, zooals het betalen van een halven dag loon, ook al wordt slechts éen uur vau den voor- of namiddag gewerkt, het betalen van den geheeleu nacht voor het nacht werk, ook dan wanneer het, door omstandighe den van den wil des arbeiders onafhankelgk, moet worden afgebroken, en dubbel loon voor arbeid op Zondag. De uurwerkers verklaarden bg al die voorwaarden te willen volharden. De voorzitter verklaarde daarop dat thans alles behandeld was, wat voor deze vergadering was bestemd. Hg spoorde nogmaals aan tot orde en kalmte, ook al duurt de werkstaking nog zoo lang. De vergadering ging daarop rustig uiteen en elk zijns weegs Zaterdag en Zondag is het den geheeleu dag rustig geweest; trouwens het weder leende zich niet tot demonstraties, samenscholingen of iets dergelijksstortregens zonder eind deden een ieder thuisblijven. Van gisteren, Maandag, meldt men De goedgezinde, d. w. z. tot werken genegen bootwerkers, worden krachtig beschermd tegen de aanvallen der werkstakers. wordt gewerkt. Echter op stroom niet, schutterij handhaaft de orde. Alles is rustig. 1^ I -—WW» republiek den minister Constans geluk gewenscht f wegens den uitslag der verkiezingen en de waakzaamheid gedurende de verkiezingsperiode. De ministers schijnen het eens te zijn om ds Kamer niet vóór half November bijeen te roepen, ten einde aan de gemoederen tijd te geven tot bedaren te komen. Eenige dagen na de opening der Kamerzittingen zullen de ministers hun ontslag indianen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1889 | | pagina 2