dim 11 IIHITIRIKMISSBIBT SB ■B 11 ill IM ITIHL1ÖIll 1889; No. 85. VIE R-E N-V EERTIGSTE J A R G A N G. Ko. cis' !r WOENSDAG - «J 0.00 A. U I eren B 1 XIN K M I. A W B. ziju eerste vrouw UIT DE P E R 3. an doctor laukt op marsch was naar de Maliebaan ter deelae- zeker in gewone tijden voor de geneielijk. Maar een der krach* onvermo- ook zeer ming aan de parade bij gelegenheid van den verjaardag van II. M. de koningin. a del warm) Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave oi redactie betreffende, franco in te Kenden* Ie u 9 l tramweg- 3 pra monie] blad ep M. >ct» /a ^4 16 5 1 6 116 ADVE11TENT1ËN van 1 tot 4 regels,gewone letter, 40 Cents voor eiken regel meer 71/» Cents* Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voor waarden daaromtrent te vernomen bij den Uitgever. Sip» ans, z, is. us en mud. st. a. ie to Kal 8- le to Istra* Loop- e de jeven ^2 gaat. Middelerwijl nu 1.00, MA.. no. 149) zijn vervallen do bepalingen omtrent tijdelijke vrijstelling van grondbelasting voor gebouwde eigendommen, met uitzondering van 1 de gebouwen bedoeld bij de artt. 26 en 27 der wet van 26 Mei 1870 (Staatsblad no. 82). Snoek, den 22 October 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEW1TZ, Secretaris. De Standaard, die het scurgven van dr. Fe- ringa over de consignatiekas (door ons onder de ingezonden stukken in een onzer vorige nummers opgenomen) in zijn geheel overneemt, betuigt instemming met het verlangen van den koloniën niet afwezig zyn. Hij zal öf handelen, óf er moeten oorzaken zijn, die hem het handelen onmogelijk maken. Ook aan de Standaard is onder de hand geen enkele mededeeling geworden, die het best in staat zou stellen hierover licht te verspreiden. Voorbereidende bewerking van de publieke opinie door de pers, gelijk dit overal elders ge schiedt, is ook door dit Kabinet niet in zwang gebracht. Het licht kan derhalve eerst in do Staten-Gen oraal opgaan. „Maar dan zij toch opgemerkt aldus besluit het blad dat het strikt noodzakelijk is, dit licht zoo helder in de Tweede Kamer te doen schijnen, dat alle raadsel opgolost zij, eer de Eerste Kamer aan het woord komt. „En de antirevolutionaire partij zal de positie van het kabinet het best versterken, niet door stil-miniaterieel te zijn, maar ook door harerzijds kloek en ernstig op de ontsteking van dit licht aan te dringen? Een koetsier van de Utrechtscbe maatschappij is veroordeeld tot acht dageh ge vangenisstraf, ter zake van mishandeling met de zweep van een sergeant-majoor der mineurs, toen deze, ter voorkoming van ongelukken, het paard voor een tramwagen gespannen, bij de teugels vatte, omdat de koetsier opzettelijk door een kompagnie genietroepen wilde rijden, die Op bevel van den rechter-commissaris is Za terdag te Heerenveen in arrest genomen de vrouw van den arbeider A. G. Sporrei uit het naburige Wijngaarden, die beschuldigd wordt haar stiefdochtertje Trijntje Sporrei zoodanig te hebben mishandeld, dat de dood van het kind daarop is gevolgd. S N E E K, 22 October. Wij vestigen de aandacht van ons kunstlie" vend pubhoK op het in dit nummer geannon’ ceerde concert, eerstdaags door de familie Appy van Amsterdam in de concertzaal alhier te geven. Hot zyu de vier kinderen van den heer Ernest Appy, van Amsterdam, die, gelijk ouderen van dagen zich zullen weten te herinneren, destijds tot do eerste violoncellisten van ons land be hoorde. leder der vier kinderen heelt een ander instrument gekozen: de eerste zoon dat van zijn vader, de tweede een viool, de eene dochter de piano, de tweede het schoonste en volmaakste instrument: do raenschelijko stem. Blijkens onderscheidene Hollandsche bladen dragen de uitvoeringen van het viertal de kenmerken van diep muzikaal gevoel, degelijke techniek en ijverige studie en ontvangen zij dan ook aller- wege de welverdiende hulde van het publiek. De eerste proef met onze voorveemurkt is Tjl ens :ii 1 des, zou laai zou ien! reek >rab het ver» der Aan de suikerfabriek „De Phoenix" van fe firma Do Bossen on Loudon te Zevenbergen is een vreesdijk ongeluk gebeurd. Doof het uit eenspringen van een mohte-jüs werden den vijftienjarigen V. A. beide beenon verbrijzeld en bekwam hij verder zoo zware verwondingen, dat hij reeds den daarop volgenden nacht is bezweken. Bij een ingediend ontwerp der wet is voor gesteld, de regeling van het gebruik en eigen dom tot het voorbereiden en stellen van inunda tion wegens oorlog of oorlogsgevaar. Hot ontwerp berust op drie beginselen1 spoedige beschikking van den Staet over de eigendommen; 2°. de tijd van beschikking over de eigendommen moet zooveel mogelijk beperkt zijn; 3°. volledige schadevergoeding aan belang hebbenden. daa ver haar maitó Wllul kleu« luidj borsi >t de: stisc lieud In Den Bosch had Zaterdag oen huwelijk plaats onder bijzondere omstandigheden. De man werd uit de govangonis naar het stadhuis geleid en trouwde ten tweede male met dezelfde vrouw. Hij is 70, zijn vrouw 27 jaar. Het geval hooft zich toegedragen als volgt Eenige jareu geleden vertrok J. 8 als land bouwer naar Amerika met achterlating van zijn huisvrouw. Daar kroog hij kennis aan eou meisje, dat hij trouwde, zonder natuurlijk haar mee te deelon, dat hij reeds gehuwd was. Toen hij naar het vaderland was teruggekeerd, waar zijn eerste vrouw nog in leven wa;, kreag de zaak ruchtbaarheid en werd hij tot 5 maandon ge vangenisstraf veroordeeld, die hij thans onder- r. u.i-r.-i Z1ju cor!jt0 vrouw gestorven en Zaterdag trouwde hij volgens de wet met do vrouw, die hij uit Amerika had medegebracht. icr en, ide stal die hÜ .cel KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek, gelet op de resolutie van den 14den September 1833 no. 173.9551, maken door deze aan de belanghebbenden bekenddat, ingevolge artikel 27 der wet op het Personeel, van den 29sten Maart 1833 (Staatsblad no. 4), een ieder gehouden ie, aangifte te doen van de perceeleu, die op don 15 den Mei dezes jaars niet in gebruik waren, of, door oenen huis bewaarder bewoond zijndo, gedurende den loop van het dienstbaar in gebruik genomen of van mobilair voorzien worden; van het aanschaffen van meerdere dienst- en werk boden of paarden dan op den 15 Mei werden gehouden; en ein- i dclijk van het aanwenden tot belastbaar gebruik van zulke voorwerpen van do 5de en 6de grond- slagen, als aanvankelijk tot onbelastbare einden aangelegd of gebezigd zijn, zoomede van paardon dio in den loop van het jaar het tweede viertal hunner melktanden hebben verloren. Zullende de aangiften hiervan moeten geschie den ten kantore van den ontvanger, alvorens die omstandigheden komen te ontstaan. Wijders wordt hierbij herinnerd, dat tenge volge de wet van 20 Juli 1884 (Staatsblad ■SNEEKER COURAAT igheidi gaven i ten n en sorge. i wor. way’» f omen o in 353 Te Doesburg is in hechtenis genomen de arbeider 8., vroeger werkzaam uan de oliesla gerij van de hoeren van Hengel en Lensvelt aldaar. Door zjjn broeder C. 8. werd aan den kantonrechter mededeeling gedaan, dat door evengemolden S. en anderen de brandkast van de hoeren v. H. en L. het vorig jtar is besto len. Op O. 8. is voor eenigen tijd poging tot moord door zijn vrouw gepleegd door hem vi triool, terwijl hij sliep, in de keel te gieten. Zij is tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld, maar heeft appèl van dit vonnis aangeteekend. In do gevangenis heeft haar man haar opgezocht en het vergrijp tegen hem vergeven. Thans heeft hij, naar hij vertelt, zijn broer aangegeven, om de belooniug van f 300, op de aangifte uit geloofd, te verdienen, ten eiude zijn beminnelij ke wederhelft een knappen advocaat bij haar appèl te bezorgen. deugdelijk beheer der Bank, dat haar het alge meen vertrouwen waardig maakt, juist gelegen in do thans bestaande bevoegdheid om hare biljetten niet in betaling te nomen, doen te loor gaan? Zoo antwoordde de minister van financiën en hij handhaafde daarbij een goede Bankpolitiek. Het verwondert het Ilbl. zeer, dat op deze zijde van het vraagstuk in de Tweede Kamer niet do aandacht is gevallen. Ook dat de mi nister van financiën zich zijn woorden van 1888 niet heeft herinnerd. Aan het Bankprivilogo is echter bij deze zaak niet gedacht. Alleen het gemak der burgerij bij betalingen kwam ter sprake. Do zaak zelvo ware beter geregeld als, op hot voetspoor der Belgische wet, bepaald wasde bankbiljetten worden met wettig be taalmiddel gelijk gesteld, zoolang zij feitelijk togen specie inwisselbaar zijn. Het Kad. acht do bezwaren, die worden geopperd, schromelijk overdreven. Principieel, van doctrinair standpunt, moge er tegen het aangenomen amendement iets in te brengen zijn, practisch kan de bepaling lioel weinig kwaad doen. In de betrekkelijk weinige gevallen dat een schuldeischer weigert de verschuldigde betaling aan te nemen, bespaart men den schul denaar eenvoudig eonigo moeite door hem te vergunnen bankbiljetten bij zijn aanbod te ver- toouen, in pluuts van metalen geld of muntbil jetten. Bij zulk een aanbod is het vooraf bij partijen volkomen bekend, dat een weigering om aan te nemen volgt en volgen zou, welke voorwerpen ook werden aangeboden. Niemand daarentegen zal weigeren een betaling aan te nemen, eenvoudig omdat zij iu bankpapier ge schiedt, als hij niet uit anderen hoofde tegen aanneming bezwaar heeft. De Standaard weet niet precies hoe zij het heeft met den minister van koloniën, den heer Keuchenius. Het vorig jaar was er reeds oppositie bij de liberalen, hoofdzakelyk wijl men bezwaar had tegen verschillende uitingen op kerkelijk gebied. Thans kan dat bezwaar nies gelden, want Keuchenius heeft zich onthouden van wat op religieus terrein prikkelen kon. Met de missive toch over de Indische kerk, die blijkbaar aan verkeerd adres bezorgd was, hoeft de titaten Generaal, volgens de Stand., niets te maken. Maar nu komt de begrooting zelf en het koloniaal beleid en dan mag de Stand, ’t zich niet ontveinzen, dat Keuchenius met deze begrooting metterdaad niet sterk staat. De begrooting staat zwak, niet door wat er in is opgenomen, maar door wat er aan ontbreekt. Wat mag daarvan de reden zijn Dat Keuchenius tevreden zou zijn met kleine administratieve maatregelen en op ’t stuk van hervorming voor Indie niets zou doen, is ondenkbaar. Het „Program van actie" bindt wel is waar ’t kabinet als zoodanig niet, want het is geen antirevolutionair, maar oen gemengd kabinet. Maar de ministers die zelf antirevolutionair zijn, bindt het dan toch in zedelijken zin tot op zekere hoogte. Eu met name kunnen de ministers Mackay en Keuchenius, die zelve als leden van het Centraal Uomité dit „Program van Actie® hielpen vaststellen, niet eenvoudig doen alsof het niet bestond. i Nu bespreekt het „Program van Actie® voor koloniën1. de quaestie van het opium, 2. de zending, 3. de Indische Staatskerk, 4. de vrije i ontwikkeling van handel, landbouw en nijverheid, 5. de koffiecultuur, 6. de landrende, 7. de tol- eenheid, 8. de comptabiliteitswet. Keuchenius bezit omtrent elk dezer punten het plichtbesef, om op elk dezer punten betering aan te brengen, kan dus bij den minister van Ten dienste van de aanstaande volkstelling zul aan de gemeenten van rijkswege een som worden uitgekeerd, berekend naar een maatstaf van 3’h cents per getelden persoon der werke lijke bevolking volgens de volkstelling. In de Spectator is een critiek opgenomen over het nieuwe station te Amsterdam. De heer A W. Weissman te Amsterdam, ongetwijfeld als deskundige volkomen be.oegd tot een oordeel, brengt hulde aan eenige goed geslaagde gedeelten, maar spreekt over het geheel een weinig gunstig oordeel uit. Hij zegt o. a. „Alsmen den stationsgevel van de Damrakzijde beschouwt, kan men de gedachte niet onder- drukken, hoeveel aangenamer- hij zich zou hebben voorgedaan, als de redegevende kunstleer niet aan het woord was geweest, maar (bij gebrek aan een specifiek negentiende eeuwsche stijl, die wel niet meer ontstaan zal) b.v. de zeventiende eeuwsche Nederlandsche Renaissance met haar geestige trapgevels, forsche springende lijsten, elegante torenbekroningen en rijke pilasters gebezigd waren." Ook hei Centraalbestuur van hot Alge meen Nederiandsch Werkliedenverbond heeft een adres gericht tot de Eerste Kamer, met verzoek aan de ontwerp-schoolwot haar goedkeu ring niet te hechten. Zij wijst vooral op de nadeelen die de voorgenomen wijzigingen zullen hebben voor de kinderen der min- en genden en betreurt uit dien hoofde het verwerpen van leerplicht. schrijver, dat de Eerste Kamer de voordracht zal verwerpen. „Wij hojien dat ook", schrijft bet blad. „Maar sterk is die hoop niet. Als het Bank-privilege gebreideld moet worden, is men bij de Eerste Kamer aan een slecht kantoor. Beter zou het daarom o. i. zijn, zoo de minister zijn ontwerp terugnam en het nogmaals iu gewijzigdeu vorm indiende." Tegen deze beleediging van de Eerste Kamer komt het Hbl. ten zeerste op. „Geen der geestverwanten van de Standaard heeft in de Tweede Kamer tegen het amendement een enkel woord gesproken de minister van financiën had zich reeds by de voorbereiding van het ontwerp vóór de bepaling verklaardde minister van justitie was er enkel tegen om redenen van formeel juridiekeu aard. Waarom dan niet veeleer de purty^onooteu iu de Tweede Kamer en de bevriende ministers aangevallen, dan de Eerste Kamer, die nog over dit ontwerp gehoord moet worden In tegenstelling met de Standaard vertrouwt het Hbl. dat de Eerste Kamer niet zoo luchtig over de zaak zal heeuloopeu. Dat door bij hot aanbod van gereede betaling ook bankbiljetten toe te laten, deze tot wettig betaalmiddel worden Verheven, is zeker in gewone tijden voor de burgery zeer geneielijk. Maar eeu der krach tigste waarborgen voor de goede leiding der Bank is juist, dut de gangbaarheid hater biljetten afhankelijk is van het vertrouwen, dat zij onder het publiek geniet. De regeeriug heeft dau ook bij de bank wet van 1888 zich verklaard tegen den wensch, iu het Kamerverslag geuit, dat de sinds jaren een gevestigde overtuiging. De lust, biljetten als wettig betaalmiddel zouden worden erkend. „Meu zou den waarborg voor eeu iu do j lil 'lel 1 ,r t o l'jt a ijl j jn- i'>n 1 n- jl.ie I '1° l nr 1 ,oo l ahr.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1889 | | pagina 1