SIMIÏÏS- n IfflfflTIHLill Ï09H Ilf 1.1 “HUE III Ilf IWiWSSBMI 'Alik L' No. 92 1889. VIE R-E N-V E E R T I G 8 T E 11 1 4WUU.1 skleu-’ liaifl borsl jet deil istiseh eienda J N Q. 4 Z A. T E I* IA. o 1G W O V JR M. 13 El 13. U I T DE PER 8. doctor Bij deze Courant behoort als bijblad Feuil- leton-nummer 49. een wil lot. run I. ov. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden /l.franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave oi redactie betreffende, franco in te zenden* Door de Synode is benoemd tot kerkelijk hoogleeraar bij de gemeente-universiteit te Am sterdam, dr. A. W. Bronsveld te Utrecht. >ren f 15 704 LOG. OVER ZICH T. De Fransche Kamer van Afgevaardigden werd Dinsdag geopend, doch de aandacht was meer gevestigd op hetgeen er buiten dan hetgeen er binnen de wanden der vergaderzaal geschie- ADVERTENT1ËN van 1 tot 4 regels,gewone letter, 40 Cents voor eiken regel meer 7 */2 Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever, Aan den openbaren weg te Stein (Limburg) is Zaterdagavond de BOjurige arbeider Joh. Ken. Driessens gevonden. Op zeven plaatsen van zyn lichaam waren hem mes- of dolksteken toege bracht. Hg verkeerde, toen men hem vond, in bewusteloozen toestand en was korten tijd daar na een Igk. Dader ot daders van dit gruwelstuk zijn tot dusverre onbekend. Omtrent deze moord wordt nader gemeld, dat het aldaar juist kermis was, en de versiagene den bewusten avond tot 9 uur in een herberg had vertoefd. Een kwartier later word hg levenloos op den weg gevonden. in do Zaterdagavond is aan de scheepstimmerwerf van den heer Coers te Arnhem een droevig ongeval gebeurd. Aldaar wordt met twee ploe gen gewerkt, des daags en ’s nachts. De werkman Waterman was aangesteld als tijdelijk stoker. Terwijl hij bezig was een riem om het rad te doen, werd de ongelukkige medegesleurd en eenige malen in de rondte geslingerd, zoodat de beide beenen als het ware van het lichaam gescheiden werden en een arm gebroken was. Na naar het ziekenhuis te zijn overgebracht is de ongelukkige ’s nachts om half twaalf over leden. van win i dc de nale i lull iger rer- llon Zekere W. uit Doesburg, die van zijn vrouw gescheiden leefde, terwijl deze bij haar ouders te Arnhem in woonde, heeft Zondag, nadat hij vruchteloos een verzoening had trachten te bewerken, een revolverschot op zijn echtgenoot gelost. Hij miste haar. Toen zette hy den revolver zelf aan den mond en doodde zich. Maandag moest zich voor de rechtbank te Leiden verdedigen de socialist Pierlot, bekend door de standjes, die bij zijn huis hebben plaats gehad. Het gold hier een in Hecht voor Allen van 13 J uni jl. geplaatst artikel, getiteld„Een onbillyk vonnis14, waarin hij, op den burgemees ter van Leiden doelende, dezen heeft genoemd „reciitsverkrachter“ en „wetsschonner14, alles met de bedoeling om gemelden ambtenaar in de rechtmatige uitoefening zijner bediening opzette- lyk te beleedigen. Als getuige werd o. a. gehoord de heer Do le verband mot do ook door ons reeds vermelde aanbieding van valsche wissels aan onderscheiden kantoren in ons land zijn Woens dag te Utrecht ter beschikking der justitie gesteld en naar de cel overgebracht de twee aldaar wegens genoemde handeling gearresteerde personen, zijnde zekere L. en de 8., de eerste c* ididaat-notaris te Amsterdam, de tweede een Engelsch taalkundige uit Londen. Verscheiden kassierskantoren te Amsterdam, Apeldoorn, Arn hem, Deventer, Utrecht, Zutfen moeten op valsche cheques en wissels geld uitbetaald, doch ze onbetaald uit Londen terug ontvangen hebben. De endossant heet meest de firma Kerny, Ledeboer Co., de trekker gewoonhjk de firma Dunglas and sons of Morris Co. maakt,14 Door den minister van binnonl. zaken zijn bij een algemeene aanschrijving de noodige voor schriften ter uitvoering der 7e algemeene tien jarige volkstelling gegeven. Tevens heeft de minister oen aantal publi cation verzonden, bestemd om in het begin der maand December in iedere gemeente te worden aangeplakt. Daarbij worden de ingezetenen op hun verplichtingen met betrekkiug tot de volks telling gewezen, en op nauwkeurige en volledige invulling der kaarten aangedrongeu. 1-1J gemengde en do confossionoele school als volks school erkennen. Hinkt hot ontwerp op twoe gedachten en is het in strijd met do grondwet, dan is bestrijding door do Eerste Kamer, het schild der grondwet, noodzakelijk. Een dorde groep was voor de voordracht. Te Utrecht bobben Zondag een aantal ver tegenwoordigers van kiezers-, onderwijzers- en werkmansvereenigingen een bijeenkomst gehouden tot bespreking van de aanhangige onderwijswet. De geest was over het algemeen tegen aanne ming door de Eerste Kamer. Verschillende middelen werden besproken om aan die meening uiting te geven. De meerderheid vond het wenschelijk, in verschillende plaatsen door openbare vergadering tegen do aanneming der wet door de Eerste Kamer te getuigen, doch liet do nadere uitvoering over aan een commissie van 15 leden, die de in do vergadering uitge sproken wenken daarbij in aanmerking zal nemen. Do bijeenkomst was belegd door zeven heeren uit Amsterdam en werd, naar het Utr. Dbl waaraan de raedodoeling is ontleend, vermeldt, bijgewoond door ruim honderd personen uit verschillende streken des lands. Bij koninklijk besluit van 30 October jl., op genomen in de Staatscourant van VV oeusdag, is op voordracht der ministers van Waterstaat, Handel en Nijverheid en van Justitie, bepaald dat de wet van 23 Juni 1889, houdende bepa lingen tot voorkoming van bedrog in den boter- handel, in werking treedt met 1 Januari 1890. Voorts brengt de minister van Waterstaat in herinnering den inhoud van artikel 2 der wet van 23 Juni 1889, houdende bepalingen tot voorkoming van bedrog in den boterhandel, welk artikel luidt als volgt: „Het is verboden een surrogaat van boter te leveren ot het in een winkel of op eenige andere openbare verkoopplaats voorhanden te hebben, indien niet op do verpakking of by gebreke daarvan op de waar zelve, het woord margarine ot, is de waar uit oleo-margarine bereid, het woord surrogaat in duidelijke letters voorkomt. „De afmeting van de letters en de wijze waurop die moeten worden aaugebracht, worden door onzen minister van Waterstaat, Handelen Ny verheid bepaald en in de Staatscourant aan- gekondigd,*4 in da m den warra| Jipr •iep zij ’tjl De heer Tindal zal eerstdaags op eene ver gadering, waartoe aan do leden van deAmster- damsche kiesvereeuigingen, op vertoon van een by de besturen dier kiesvereeuigingen verkrijgbaar te stellen kaart, toegang zal worden verleend, de zaak dor landsverdediging inleiden. Opdat de talrijke officieren, te Amsterdam in garnizoen, in de gelegenheid zullen zijn, ook deze inleiding te hooren, en daar het te vreezen is, dat bij eene openbare vergadering voor niet allen plaats gevonden zou kunnen worden, deukt de heer Tindal eene niet-openbare vergadering voor mi litairen aan die voor de leden der kiesvereeni- giugen te doen vooraf gaan. In den Limburger Koerier van Zaterdag jl. treedt de heer Thijssen, pastoor te Amstenrade, die van den beginne af, hoewel op geheel andere gronden dan de liberalen, de gewijzigde schoolwet bestreden heeft, als voorvechter van de openbare school op. Deze geestelijke komt thans ridder lijk verklaren, dat hij de aanneming dezer nieu we schoolwet niet wenscht. Hij heeft daarvoor i ►twee gronden: de eerste is, dat de oprichting van bijzondere scholen te veel geld zoude kosten en daarom niet te verwezenlijken is; de tweede grond is van zedelijken aard, nl. de vrees voor tweedracht, haat en wrok tusschen de ingezete nen derzelfde gemeente. „fuimers4*, zoo schrijft de heer Thijssen, „in- diim in eene gemeente eene katholieke bijzondere school wordt gesticht, dan moet het voorschrift van het bisschoppelijk mandement worden uitge voerd, dat nl. de ouders hunne kinderen niet meer naar de ongodsdienstige staatsschool mogen zenden. De geestelijke overheid der gemeente is dientengevolge verplicht de ouders aan te sporen, hunne kinderen niet meer naar die school te zenden. Daaidoor geeft zij natuurlijk aanstoot aan de onderwijzers, met welke zij doorgaans op vriendschappelijken voet staat. Allicht worden er ouders gevonden, die uit vriendschap of verwantschap de party van den onderwyzer zullen kiezen. „Buitendien zullen openbare en bijzondere onderwyzers geeue vrienden zijn. Mededinging, ijverzucht, ongenoegen, vijandschap zal zelfs tusschen hen ontstaan. De scholieren zullen er vaak in betrokken worden en in twee vyandige kampen tegenover elkaar staan. „Mocht iemand aan al die noodlottige gevolgen i voor kleinere gemeenten twijfelen, dien verwijzen wij naar België. Daar hebben zich ai die gevolgen in hooge mate doen gevoelen. Daar vindt men gemeenten, waar tot nog toe de bitterste haat en vijandschap, ontstaan uit de mededinging der openbare en bijzondere school, de gemoederen verdeelt. - - I’ er slechts met huivering aan. „Derhalve zijn wij met de regeling: bijzon dere school regel, openbare uitzondering, niet ingeuomen.14 mela Nieuwenhuis, volgens opgave zonder be roep, die, „onder protest en onder bijvoeging dat hij er niets aan hecht14, den eed aflegde en ver klaarde, dat hij, als redacteur van Jl. v. A.t de kopy voor boven aangehaald artikel heeft ontvangen en dat die kopy was van beklaagdes handschrift. Do directeur-uitgever van R. v. .4. verklaarde ten slotte, dat het nummer van dat blad, hetwelk het geïncrimineerde artikel inhield, op de gewone wijze in het openbaar was ver spreid. Het O. M., bij monde van den subst-officier mr. Ort, achtte tegenover de aanvankelyke bewering van bekl., die opgaf, dat hij niet het opzet had te beleedigen, doch alleen om den burgemeester aansprakelijk te stellen voor de aan zijn persoon en goederen door anderen aan gedaan geweld door de aangehaalde woorden, in verband met de strekking van het geheele artikel, bokl’s. opzet om den burgemeester in diens hoedanigheid te beleedigen wettig en over tuigend bewezen on vorderde twee maanden gevangenisstraf. Te zjjner verdediging voerde bekl. breedvoe rige motieven aan, nu en dan van de zaak af dwalende, waardoor de voorzitter genoodzaakt was hem hierop te wijzen. Hij beweerde dat de burgemeester drie grondwettig gewaarborgde rechten, het recht van vergadering en vereoni- ging, van vryheid van drukpers en van bescher ming van personen en goederen, tegenover de socialisten had geschonden en hy dus het recht had dezen te noemen gelyk hij deed. De uitspraak werd bepaald op Maandag a.s. S N E E K, 15 November. Woensdag jl. hield de IJsvereeniging De Friesche Jeugd hare jaarlyksche algemeene vergadering op de bovenzaal van den heer W. Haaustra alhier, die zeer geanimeerd was. Na opening dor vergadering en lezing der notulen, die onveranderd werden vastgesteld, deed de Penningmeester rekening on verant woording van het beheer der golden over het afgeloopen jaar; waaruit bleek dat het voordeelig saldo f86.16*/, en het aantal leden 374 bedroeg. De Directeur G. S. Hoistra en de Keurmees ter 1L Eennema, die aan de beurt van aftreding waren, werden met bijna algemeene stemmen als zoodanig herkozen. Verder werd er besloten, het reglement der vereeuiging te doen drukken en uan ieder lid een exemplaar ter hand te stellen. De hoer G. E. 8y perdu, cand. alhier, is beroepen bij de Herv. Gem. te Bar en Latum. Westekooo, 14 Nov. De aardappel-campague is zoo goed ais afgeloopen De bulten zijn in ’t winterpak gestoken en worfion zoudor veel aanvraag vooreerst niet weer geopend. Daarge laten do ziekte onder do Munstcrschen, kan 1889 als eon goed aardappelja ir aangomorkt worden. De beste soorten brachten allen boven den gulden tot f 1,30 op, terwijl nog van zeer goedo eetaardappelen de prijzen tusschon 15 stuivers en een gulden varieerden. Een enkele zag zich genoodzaakt alles, wat het land had opgeloverd door elkander hoon aan de fabrieken af te leveren. Keu uitzondering op don rogel was, dat van ’t zelfde land aardappelen van mindere kwaliteit dan in ’t vorige jaar werden gerooid. Het verslag der Eerste Kamer over het echoolwetontwerp is verschenen. De gevoelens zyii zeer (verdeeld. Er bleek niet van het bestaan eener meerderheid in een bepaalde rich ting, daar meerdere leden hun stem voorbehou den tot nadere inlichtingen der regeering waren verstrekt. Kenerzijds achtte men, zonder zich te verheugen over de aanneming in dc andere Kamer, thans de aanneming door de Eerste Kamer raadzaam. Waardeerende do welwillendheid der regeering, ,_do bescheidenheid der tegenparty en de ernstige zucht tot gemeen overleg en tegemoetkoming aan de vrienden van het openbaar ouderwys, achtte men de aanneming in ’s lands belang en zou men het betreuren dat deze nooit te herhalen poging tot verzoening afstuitte op het veto der Eerste Kamer. Anderzijds vroeg men, instemmende in den lof aan de tegenpartij toegebracht, wat plicht gebood. Bevrediging is slechts te verkrygeu van een wet met een vast beginsel. Men kan niet van staatswege tegelijk de en m- aio ide 1 tar I zoo I mr. nor sen, rido hij heel zij Zondag heelt te Groningen een 14jarige knaap, zokere Hendrik Vellema, die ruzie had met den 13jarigen J. v. Oort en driftig werd over een scheldwoord, v. O. met een slagersmes, dat hij voor zijn moeder had moeten koopen, twee steken toegebracht, een bij ’t oor on een onder aan de borst. Men vreest ’t ergste van don verwonde. Dc knaap is in hechtenis genomen. '1 I ecus E o hi I ems, zou haai R zou I den! I treek j oren. 1 p het I ver- 1 der lun? V vaaB daar J i ver- haar j i miiki wodfl c aud Wie zou zulke toestanden in onzo rustige kleinere gemeenten wonschoni' Wy denken f SNEEKER COURANT t a B 1 A .V ÜALIA I». 1*17 B I1T E .V L .l 1>, 1 612 76 7 27 S 20 oor >41 oor Jl oor 16 oor >30 jor >46 58 15 30 45 15 •0 2 i d ir It -■ ro iet

Sneeker Nieuwsblad nl | 1889 | | pagina 1