EE.N VOOROORDEEL. bezoldiging gepaard gaat. BblTitJH L A A U. De commissaris des konings in Nootd-Holland heeft by circulaire aau de burgemeesters kennis gegeven dat in gemeenten of in gedeelten van gemeenten, waarvoor een bevelschrüt tot muil- korving der honden is uitgevaardigd, de honden ook, terwijl zij op de jacht gebruikt worden, van een muilkorf moeten zijn voorzien. De Arnh Ct. noemt dit karakteristiek: „noten pellen met scuermhaudschoeuen aan.* van naar zou zond' heid, van wage moei zich ourdï Ei hebb de t< zich en ai 't Is heob f vlieg Betti zoo vt zulk streel houd haar rank ook i '<erk( gedai verhi hare aan hij in de bladen bloot stond. De burgemeester heeft inmiddels Woensdag in de Amsterdamschen gemeenteraad uitvoerige me- dedeelingen gedaan over ’t gebeurde in het gast huis en de handelwijze van den daar aanwezi gen geneesheer streng gegispt. Hij gaf alsmede de verzekering dat de commissie voor het gast huis reeds thans alles deed om dergelijke zaken te voorkomen. Daarna las hij een verklaring voor van professor Koch, docter Zeegers, direc teur van het gasthuis, en doctor Quanjer, dat het meisje door de onvoldoende verzorging geen letsel hoegenaamd leed. De politie was de eerste die den brand ont dekte en vier kinderen van Kattenburg redde. Van te laat optreden van de brandweer is geen enkel bewijs te leveren. Zij is te 5.7 gealar meerd en trok te 5.9 uit. Het hoofdbestuur der Friesche Maatschappij van Landbouw heeft een adres aan den minister van binneniundsche zaken gericht over de wer king en toepassing der voorgesenreven maatre gelen tegen de varkensziekte. Het wijst daarin op de moeilijkheden, welke voor de varkenshou ders daaruit voortvloeien ingeval zij een ziek of verdacht ziek varken hebben, waardoor aan leiding wordt gegeven tot ontduiking, zoodat het beoogde doel niet bereikt wordt. Ontduiking Te Gouda is Zondag morgen een jongetje, wiens ouders hem op dat oogenblik in de kerk waanden, bij het schaatsenrijden door het ijs gezakt en verdronken. voorzi genon toegei Aan toelat court slecht 8009. daarti bijzor dat e geluk namii Joffri Bonk De mede, naar te ho Janus ’nieuv in dt In Bour, inter] de h De n verkl die c bij d niet i Bour aan slech opge. merk voor in 18 beslo maan onbe Di Pary preai gevei stelle vau hand gate De dat i meer den Dooi een ti kwm Dt Lissi word graaf te ut dat c regei Bedt rege< als h tevre Di over is wi beooi dat uitsli twijf OVERZICHT Om de Fransche Kamer van Afgevaardig den waren Maandag door de politie uitgebreide Daarbij was hij zoo attent en goed voor haar en ontweek hare bepaalde vragen op zoo’n schertsenden toon, dat zij-zelf niet wist, wat zij er aan had. „Dat de vrouwen toch nooit tevreden zijn, zelis niet a’.s men haar ziu doet/ of: „ik vind mij-zelf thans zoo buitengewoon beminnelijkdoe mij nu het ééaige pleizier, zulks toe te stemmen l* of zelfs: „iedereen is thans verrukt over mij, alleen mijne pretenrieuse gemalin nietdat waren de antwoorden, welke haar ten deel vielen Tegen Valentine Ritter was hij uiterst beleefd, meu kou hem in dat opzicht ook niet het geringste verwijt doen; maar van de vertrouwelyue hartelijkheid, waar mee hij nicht „Bettino*, zooals hy haar noemde, behandelde, was hier hoegenaamd geen sprake. Daarbij vertoonde zich vaak een pijnigk trekje op zijn gelaat, dat Mila veel te doukon gaf en haar meer en meer in haar vermoeden versterkte dat zijn vroolgk uiterlijk slechts een masker was en dat die drukke omgaug mot Valentine hem verontrustte. Mila had er van afgezien, hem verder over dat punt te ondervragen, sedert hy zich voor het uiterlijk aan haar verlangen onder worpen en haar omgang met mejuffrouw Ritter goed gekeurd had; zij was buitendien ook te trotsch, om telkens weer een vertrouwen te vragen, dat ruea haar niet vrijwillig wilde scheuken. In ons voiig nommer werd reeds met een enkel woord mededeeling gedaan van den gehuch ten brand, welke Maandag ochtend te Amsterdam heett gewoed. .Nog kunnen daaromtrent de vol gende by zonderheden worden gemeld. De brund ontstond in den vroegen ochtend te 5 uur iu het kleedermagazyn vau den heer Kattenburg, magazyu „De Insulinde*, Kalver- straat. Het vuur verbreidde zich zóo snel, dut, vóór de brandweer kwam, het magazyu van deu heer C. J. Schravendyk, in Engelsche artikelen, en het hotel Suisse, eigenaar de neer Hiller, mede aangetast waren en de drie percoelen éen vuurgloed geleken. Een regen van vonken viel op grooteu afstand neder. De brandweer was ijverig aan het spuiten, doch de vlammen waren niet te blussctien, telkens en telkens werd weder een nieuwe verdieping aangetast, terwijl dc tegenover liggen de percoelen groot gevaar liepen, daar de hitte alles blakerde. Een tiental logé’s, het geheule oienstbodenpeisoueel vau „Suisse* werd gewekt Dr. A. W. Bronsveld, predikant te Utrecht, heeft voor het hom aangeboden hoogleoraarsambt aan de gemeente-universiteit te Amsterdam bedankt. naar als een gunst, iu dien kring te worden opgenomen, waar men zich steeds zoo voortref- telyk wist bezig te houden en te amuseeren. Men benydde den procureur om „zijne dames/ die men, ieder in haarsoort, verrukkelijk vond, en de uitstapjes en pleizierridjes, do picknicks en de wandelingen langs het strand schenen geen einde te zullen nemen. Geen enkele van de vier hoofdpersonen was inwendig zoo v rooi ijk en ongedwongen, als het wel seneen. Mevrouw Mila had haar man minder goed moeten kennen, als werkelijk het geval was, dan dat de verandering in zyn gedrag naar niet zou zyn opgevallen. Hy, die anders in de badplaatsen elke nieuwe kennismaking zorgvuldig vermeed en er vooral niet meer attentie aan schonk, als door de wetten der wellevendheid strikt gevorderd werd, zocht hier bepaald den omgaug, knoopte weer oude- en zeiis nieuwe betrekkingen aan, was steeds vóóraan by, om allerlei byeenkomsteu te arran geren, en verkreeg zoo den naam van een bijzonder gezellig man te zyn, wat hij, zooals Mila heel goed wist, volstrekt niet was. Hij was min of meer gejaagd geworden; hjj vermeed het, met zyue vrouw alléén te zyn, speelde kaart het i eu biljard gedurende den tyd als zy min of meer vry waren, eu praatte ’s morgens en ’s avonds met haar over onverschillige dingen. Novelle van M. BisMHAkd. IV. Vau uu af ontstond er tussehen de vier perso nen, die elkaar aan de oevers vuu de Oostzee hadden leeron kennen, een druk verkeer, een bijna onafgebroken, dagelykscno omgang, die elk oppervlakkig toeschouwer, <lie niet mot de onderlinge verlioudiogen bekend was, bijzonder prettig moest voorkomen. Er deden zich dan ook telkens meer pers men op, die aan dat verkeer wenschteu deel te nemen Hildebrandt trof werkelijk een gioot aantal zyner vroegere Dantziger kennissen te Zoppot aan, en hunne vorige betrekkingen waren spoedig weer vernieuwd. Verscheidene van die heereu waren met familie overgekomen, zoodat zich smntyds eene geheele karavaan in beweging stelde, om deel te nemen aan d.e geliefkoosde party tjes, welke aan elk zomeruitstapje onafscheidoiyk sciiyneu verbonden te zyn. De table d’hote van 1 kurhaus en mevrouw Mila’s innemende vrien delijkheid deden het overigemen dong er Naar de Leidsche Ct. verneemt., is aan de directie van de stedelijke gasfabriek te Leiden door eeuige werklieden een schrgven gericht, waarin werd aangedrongeu op lotsverbetering ten opzichte van loon en Zondagsrust. De directie schijnt in de wijze, waarop deze zaak is in haar werk gegaan, termen te hebben gevonden om eeuige werklieden te ontslaan. Deu len Januari 1890 wordt de betrekking vau stationschef 5e kl.op een bezoldiging van f 400 tot f 500 ’s jaars, bij de Maatschapppij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen opgeheveu. De ambtenaren, welke in die betrekking werk zaam zijn, worden met ingang van dien datum benoemd tot stationschef 4e kl., op een bezoldi ging van f 600 tot f700 ’s jaars, benevens vrije woning, vuur en licht, welke emolumenten ook aan de betrekking van stationschef 5e kl. waren verbonden. Door deze regeling wordt een groot aantal stationschefs 4e tot 3e kl. en 3e tot 2e kl. be vorderd, waarmede eveneens verhoogiug van en in nachtgewaad werden deze personen in het Poolsohe koffiehuis opgenomen. De familie Kattenburg wist zich ook te redden, doch het jongste zoontje, de achtjarige Herman, werd een prooi der vlammen. De oudere zuster, die ’t kind wilde redden, kreeg hevige, doch gelukkig niet levensgevaarlijke brandwonden. Ook het gezin van den heer Schravendijk ontkwam gelukkig aan de vlammen. In de Kalverstraat was de aanblik ontzettend. De sissende vuurgloed verwoestte daar voor een alsnog onberekenbare waarde, terwijl een 40tal personen handenwringend het Poolsche koffiehuis binnen gingen. Daar was de ontsteltenis alge meen de dienstboden op bloote voeten vielen op de stoelen, jammerden over hunne kleederen, sieraden, ja wat niet Vreemdelingen zonder jas, boord of hoed liepen dooreen, in de verschillende talen nu om dit dan om dat roepende. In dien tusschentijd was de brandweer ijverig werkzaam. Met vijf brandkranen, een zestal stoomspuiten en de Jan van der Heyde kon beweerd wordeu dat men te half negen den brand meester was. De perceelen aan de overzijde leden veel, zoowel door het vuur als door het watervooral de restauratie „de Kurseboom* eu het kleedermagazyn „de Ten toonstelling*. De perceelen, grenzende aan de brandende huizen, rechts een sigarenwinkel en links de Melkinrichting, kregen slechts luttele waterschade. De drukkerij der heeren Roeloffzea en Hubner achter den vuurgloed bleef gelukkig onaangetast; de heer Hubner gat met zyn eigen brandslang het eerst water. Reeds te half zeven was de burgemeester van Tienhoven op het terrein des onheils aanwezig. De brandweer verdient grooteu lot voor haar actief optreden, daar hierdoor de andere perceelen werden bewaard. De oorzaak van den brand is onbekenddat het vuur zich zoo snel uit breidde, is onbegrijpelijk niet alleen voor den leek, doch zelfs voor de brandweer. Nadat men de vlammen meester was, werden de wrak staande muren vau „Suisse* door de brandweer omvergehaald. Eerst ploite de ééue helit, nagenoeg in haar geheel, deels voorover in de Kalverstraat, deels naar binnen op het gespaarde gedeelte. Later volgde de andere helft, minder wrak staande, stuk voor stuk, zoodat hier vrij wat inspanning noodig was. Het perceel is verzekerd voor f 159990, de inboedel voor f40t)00 aan de Amsterdamsche Beurs. Dit gedeelte der Kalverstraat was een opslagplaats van verkoolde afbraak. De geheele dag was met de opruiming gemoeid eu voorts werd op de deels smeulende, deels brandende puiuhoopen water gegeveu door een stoomspuit op den N.-Z. Voorourgwal, water putteude uit twee brandkranen. Op het oogeublik dat de brand het hevigst was werd uit 17 slangen water gegeven. By den brand, gelijk wij hierboven meldden, is bet lójarig meisje verwond by de pogingen die zy iu het werk stelde om haar zoo onge lukkig omgekomen broertje te redden. Zy werd naar ’t Binnengasthuis gebracht, maar de assistent, dr. Ham, weigerde haar op te nemen, daar zy volgens het reglement in het Israelietisch gast huis moest wezen, eu liet het by de allereerste verpleging. Natuurlyk is men aldaar over dut gedrag zeer verontwaardigd. De betrokkene heelt tot dusverre het zwijgen gedaan tot de verscmileude aanmerkingen waar in ’t Vliegend Blad wordt medegedeelt, dat een man verklaard zou hebben de kistjes met kruit vervaardigd te hebben, die verleden jaar op St. Nicolaasuvond by de heeren Jciles en Stork te Amsterdam bezorgd zijn. Nader onderzoek heett bewezen dat dit ver haal onwaar is en op een misplaatste grap berust. Tijdens de woedende sneeuwstormen strandde Maandag op de Razende Bol de Engelsche stoomboot Karoont kapitein Saunders, komende met 5700 balen katoen van Savannah eu be stemd naar Bremen. De reddingsooot vertrok Nieuwediep, door de Hercules gesleept, de strandingsplaats, ondanks de hevige branding en de wilde golven, die het reddings werk zeer bemoeilijkten en voor de redders gevaarlyk maakten. Iu twee tochten werden de schipbreukelingen aan boord van de Hercules overgebracht. B IXAEXLA M». De koniug heeft de nieuwe Schoolwet bekrach tigd. Volgens de Avondpost worden in de residentie stappen gedaan tot het oprichten van een door geheel Nederland vertakte vereeniging, welke zich ten doel stelt voor onvermogende kinderen het schoolgeld te betalen, door de nieuwe onder wijswet verplichtend gesteld. De troepen, welke de oostelijke grens der provincie Limburg afsluiten, zullen eindelijk voorzien worden van laarzen en schildermantels. Mag men gelooven wat in de N. II. C. wordt vermeld, dan hebben de soldaten reeds gedurende een maand zwaren nachtdienst verricht, voorzien van éen kapotjes en twee paar lage schoenen. De hen vergezellende ambtenaren bezitten volledige beschutting tegen koude en regen. ’t Is te hopen dat er eeus een hartig woordje over in de Kamer wordt gezegd. Het bericht, als zou het 50jarig bestaan van „Arti et Amicitiae* te Amsterdam wegens gel- helyke rideueu met gevierd worden, blykt onjuist te zijn. Iu een circulaire aan de leden verklaart het bestuur, dat het voornemen bestaat om in het voorjaar vau 1890 het goudeu jubilé avn Arti feestelyk te herdenken. Eu daarbij zij wilde thans ook volstrekt niets meer weten, niets zien, niets hooien, wat haar vriendin ia eeu ander licht zou kunnen plaatsen, dau in dien helderen stralenkrans, waarin zij haar tot nu toe had gezien. Er lag iets roerends in de eatliousiastisciie liefde, waai” mee die fijn gevoelige jonge vrouw zien by dat ernstige, afgetrokken meisje aansloot Alles wat Valentine zei eu deed, vond zij schoou eu goed; haar uiterlijk, haar orgaan, hare eeuigszius afgemeteue, deftige bewegingen, haar wijze vun denken en oordeelen, alles sprak Mila toe, en met verontwaardiging weerlegde zj de zinspelingen van anderen, dat mejuffrouw Ritter vaak zoo scherp eu zoo alstootend kon zijn eu daardcoi soms zoo’n veriroeieudeu indruk te weeg brengen. „Zij bezit karakter en heeft niet geleerd te veinzen, en die twee dingen kunnen de menseden niet al te best verdragen aldus luidde Mila’s krachtig antwoord op ’t geen zy „nijd en kwaadaardige laster* noemde. Daarby werd Valentine in de oogeu der jonge vrou w nog omgeveadoor den romautischen nimbus vanue redster haars levens te zyn, eu de verstandige oogeu van Mila namen, als zy in een deftige dameskring zat en deze één voor één opnam, vaak een eigenaardige spottende uitdrukking auu, alsof zij vragen wilde„wie van u allen der wet is strafbaar, maar de overtredingen zijn moeilijk te constateeren, en bovendien is de wet niet van onbillijkheid vrij te pleiten. Naar het oordeel van het hoofdbestuur zullen de maatre gelen tegen de besmettelijke varkensziekte dau alleen doel treffen, indieu te dier zake is be paald dat bij afmaking en afkeuring volledige schadevergoeding wordt gegeven en dat dan ook tevens de overtreders der wet streng worden gestraft. In dien zin verzoekt het hoofdbestuur wijzi ging der bestaande bepalingen. S N E E K, 13 December. Woensdag vierden de leerlingen van de Ge meentelijke Bewaarschool hun jaarlijksch kin derfeest. Door de ruime bijdragen daartoe in staat gesteld, kon de directrice, mej. J. A. E. Hulleman, gesteund door de dames-schoolcoml missie, de kinderen weer flink onthalen en nog geschenken bovendien geven. Toch was door hare zorg en die van hare helpsters en eenige andere jonge dames tot vermaak der kinderen nog veel moeite gedaan. Het feestlokaal was in eene heusche kermis veranderd. De kinderen kregen eeu bepaald aantal centen (eigen munt van blik) om daarmee de verschillende kraampjes eu dischjes te bezoeken en naar eigen zm te koopen of te spelen. Die uitstallingen van allerlei lekkers en speel goed lokten tot koopeu uit en men was, o zoo rijk, als de kleine hand zoo ruim werd gevuld. ’s Morgeus om half 10 kwam St. NÏcolaasj die nog niet naar Spanje was afgereisd, in de feestzaal, om de vlytigen en oppassenden aan te moedigen, maar de tragen eu ontevredenen te berispen. Gedurig lieten zich de tonen van het draaiorgel hoeren, als om te herinneren, dat het wel degelyk kermis wus. Ook was niet vergeten de poppenkast, waarin Jan eu Tryn uu eens geen marionetten, maar levende personen waren, uog mooier dus dauiu Holden’s theater, waar de jongelui ook waren geweest. Het behoelt zeker niet gezegd te worden, dat de jeugd zich kostelyk vermaakte. XVy voegen er by, dut er ook vele moeders en dames der inteekenaren waren, om eens te zien, hoe de kinderen zich vermaakten. Dank zy de goede orde werd de feestvreugde iu mets verstoordallen hadden volop genoegen en gingen ten slotte heen, dankbaar voor alles, wat men had gezien, gehoord of genoten. Een woord van hulde aau allen, die mee werkten door hunne gaven of hare diensten, in zonderheid aau de waardige directrice voor de uitstekende regeling vau het feest. Gisteren kregen de kinderen uog keurige gescueusen, die vooral in deu winter dienst kunnen doen, om de kleinen te beveiligen tegen de guurheid van het weder. Gisteren werd door deu gemeenteraad vau bchoterland met 13 vau de 15 stemmen oenoemd tot onderwijzer te Mildum, onze stadgenoot de heer K. Groene veld. t Uuze vroegere stadgenoot, de heer D. Dol man, is door de Umversiteit te Duruam tot doctor iu de letteren bevorderd. j

Sneeker Nieuwsblad nl | 1889 | | pagina 2