WHS- I IBIWmiHLIO IM DE e Wiiïiil voor Je Nationale Militie. I *1 No. 7. V 1J F-E N-V EERTIQSTE J A 1890 ;ls. 41 WOEJJNSr»A.<^ 1)0, n!iiinroanit BIlVIVENLAafO. IN- 00 van den en '/m. is. zv. icer. utje, Nob ter >ed, en. loti 'er- ten y’a ben eld «ij n it2 f67 2‘ 20 >or •11 >or Niettegenstaande de margarine, die naar En geland wordt vervoerd, thans niet meer als boter, maar als margarine moet worden verkocht en als zoodanig ook gestempeld is, neemt het gebruik daarvan aanmerkelijk toe, zoo lezen wij in de Arnh. Cl. Het is gebleken dat de persoon die jl. Woens dag getracht heeft den notaris C. te T. op te lichten, dezelfde is die ruim een jaar geleden den notaris 8. te Leeuwarden voor f' 300 heelt opgelicht, toen onder het voorwendsel een geze ten landbouwer te zyn hij den notaris den ver koop van eenige landerijen opdroeg. Te T, zeide hij dat hij een huis had gekocht; BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, herinneren alle ingezetenen, die in 1871 zijn geboren en zich tot dusver niet voor de Nationale Militie, lichting 1891, hebben doen inschrijven, aan hunne verplichting, om zich daartoe alsnog aan te geven vóór of uiterlijk op 31 Januari e. k, ter Secretarie dezer gemeente. Zekere Klaas Boomstra, gepensioneerd Oost- Indisch militair, beter bekend onder den naam van Klaas de tamboer had onlangs met drie gulden schuld zyn kosthuis in de Laurierstraat te Amsterdam verlaten en zijn intrek geno men in het logement „’t Laurierblad" op de Lauriergracht. Donderdag was het voor Klaas pensioendag geweest, hetgeen zijn voormalige kostbaas, Leendert van Kums, niet onbekend was. Deze vervoegde zich des middags bij Klaas op zijn kamertje en eischte de schuld op. Daarbij schijnt het niet zeer kalm te zijn toe gegaan, althans eenige oogenbiikken nadat Yan De werkzaamheden op de machinale vlasspin- nerij te Groningen zouden, volgens do P. G. C., weder een aanvang nemen. Resultaten ten voordeele der werkstaaksters heeft deze strike niet gehad. Geen der gestelde eischen is inge willigd en de aanvoerders zullen zich, naar het .blad verneemt, op hun loon een zware vermin dering moeten getroosten. Men schrijft ons: Den 1 Februari a.s. zal het 45 jaren zijn geleden, dat de heer H. de Jong, kapelmeester van het ste delijk muziekkorps en directeur der muziekschool te Leeuwarden, zijn muzikale loopbaan begon. Den 17 Maart 1835 geboren, trad hij op zijn 10e jaar als clarinettist in dienst bij de schutterij te Deventer. In 1857 werd hij benoemd tot kapelmeester bij de schutterij te Zutfen en vijf jaren later aangesteld tot kapelmeester bij het 8e reg. inf., destijds in garnizoen te Leeuwarden, welk muziekkorps onder zijne leiding eene be langrijke hoogte bereikte. In 1883 werd hij benoemd tot kapelmeester bij het stedelijk muziekkorps te Leeuwarden, welk korps door zijn ijver en toewijding een der beste harmonie-- korpsen van ons land kan genoemd worden. Door den heer mr. T. van Hêttinga Tromp is appèl aangeteekend tegen het vonnis der rechtbank te Leeuwarden, waarbij F. O. W. koopman aldaar, is schuldig verklaard aan moedwillige brandstichting en veroordeeld tot vier jaren gevangenisstraf. Ook de officier van justitie heeft appèl aangeteekend. Te Hilversum is overleden dr. Jacobus Penn, de stichter van het Herstellingsoord de Trom penberg. In tal van gewichtige betrekkingen is de overledene werkzaam geweest; hij was o. a. lid der commissie, door Thorbecke benoemd tot het ontwerpen der geneeskundige wetten die in 1865 werden aangenomen en bekleedde geruimen tijd den post van inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht voor Noordholland. Een zeer misplaatste grap werd dezer dagen door een student van het Maastrichtsche gym nasium uitgevoerd. Door professor B. werd hem een niet onverdiende straf opgelegd, en uit wraak zond hij aan den Limburger Koerier een overlijdings-annonce, waarin des professor’s weduwe aan familie en bekenden den dood berichtte van haar echtgenoot. De heer B. diende dadelijk een klacht in, doch heeft die weder ingetrokken en zich met een flinke at- Ook het Grootboek heeft influenza; zij die rente moesten ontvangen, hebben in de plaats daarvan bericht gekregen, dat de betaling uit gesteld is wegens ongesteldheid van bijna allo beambten. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post 1.25. Alle brieven .en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. Een huisbewaarder van een villa aan den straatweg te Scheveningen heeft dezer dagen dood eenvoudig een deel van de in het gebouw aanwezige meubelen verkocht voor de som van f 600 aan een koopman in Den Haag. Met het geld heeft de man zich uit de voeten gemaakt. Toen de koopman bezig was het gekochte op een wagen te laden, waarschuwde de directie van het Oranjehotel, die het vervoer van de meubelen had opgemerkt, de politie van het posthuis en de goederen werden weder afgeladen. Nu door de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen geen abonnementen van lan- geren duur dan tot 1 Juni a. s. aan de handels- reizigers en anderen worden verstrekt en de abonnementen, naar men zegt, duurder zullen worden of zullen vervallen, geeft ia de Pr. Dr. Gt. iemand do Kamers van Koophandel in de verschillende steden in overweging een verzoek te richten tot de Exploitatie-maatschappij, opdat de abonnementskaarten ook na 1 Juni behouden blijven. tegen het ontwerp en de aanneming te hebben opgesomd, besluit het blad als volgt: Wanneer, wat God verhoede, de voorstellen tot invoering van den persoonlijken dienstplicht weldra aan de Kamer mochten worden ingediend, laten wij, Katholieken, dan toonen, dat het ons met ons verzet daartegen ernst is, door bij monde onzer kiesvereenigingen te verklaren, dat geen enkel afgevaardigde, hetzij Roomsch, hetzij anti-revolutionair, die zich daarvoor mocht ver klaren, nog langer op den steun der Katholieke partij zal kunnen rekenen. De commissie, die belast is met het onderzoek naar de oplossing van het vraagstuk om do stelling van Amsterdam in oorlogstijd van drink water te voorzien, is samengesteld uit de heeren Den Beer Poortugael, generaal-majoor; Schuur man, directeur der publieke werken te Amster dam; Van Dissel, ingenieur van Rijnland Pott, hoogheemraad van AmstellandDe Bruijn, hoofd ingenieur; Drabbe, luit.-kolonel, en Koel, majoor der geme. De vergadering van bakkers, die Vrijdag te Amsterdam zou plaats hebben ten einde te trachten tot een vergelijk te komen tusschen patroons en gezellen, kon niet doorgaan, wegens ongenoegzame opkomst van belanghebbenden. De vergadering der besturen van de veree- nigingen voor Ciir. N. S.voor Geref. School onderwijs, van Christel, onderwijzers en de Unie, die Donderdag jl. te Amsterdam zou gehouden zijn, is tot een nader te bepalen datum uitgesteld. Op de vergadering van de Amsterdamsche Sportclub is tot secretaris in de plaats van wijlen baron De Salis benoemd de heer C. A. A. Dudok de Wit, aldaar. Aan de N. R. Ct. wordt uit Amsterdam het volgende gemeld: Uit de ie verdieping van perceel Lange Niezel hoek Warmoesstraat, hoorden de voorbijgangers Vrijdag middag moordgeschreeuw en om hulp roepen. Hevig bloedende aan het hoofd kwam een vrou w de trap af en bij de buren onderko men zoeken, vanwaar zij kort daarop door de politie per brancard naar het gasthuis werd ver voerd. Bij het onderzoek, dat hierop door de politie in de woning werd ingesteld, bleek het dat do man, na zijn vrouw met een mes een diepe wonde aan het hoofd achter het oor te hebben toegebracht, de hand ook aan zijn eigen leven had willen slaan. Hij slaagde daarin slechts gedeeltelijk, zoodat ook hy per brancard naar het gasthuis werd gebracht. Kums het huis van Klaas den tamboer had verlaten, vond men dezen dood op den grond liggen. Het lijk ging ter schouwing naar de cel lulaire gevangenis en Van Kums in voorloopige hechtenis. Het adres aan de Eerste Kamer heer Tindal vond een plaats in de Amst. wordt zeer toegejuicht door het Hand. Na er het een en ander uit te hebben weergegeven, laat het blad deze woorden volgen „In ons nommer van 20 November jl. zeiden wij Het leger is niet gerust. Ons hoofdartikel van den 28 d a.v. eindigden wij met de verkla ring Het gevaar bestaat. Dat van den 4 dezer droeg het opschrift: Bezorgdheid plicht. Het zal derhalve aan onze lezers duidelijk zijn, dat wij dit laatste vaderlandlievend verzoek bij de Eerste Kamer der Staten-Generaal volkomen ondersteunen." ADVERTENT1ÊN van 1 tot 4 regels,gewone letter, 40 Cents voor eiken regel meer 7Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen iiij den Uitgever. Sneek, 3 Januari 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek brengen ter voldoening aan art. 8 der wet van 2 Juni 1875 {Staatsblad no. 25), ter openbare kennis, dat zij vergunning hebben verleend aan JOUKE SEFF1NGA alhier en zijne rechtverkrijgenden, tot het oprichten eener Bakkerij in het perceel, kadastraal bekend ge meente Sneek, Sectie B. no. 2947, staande aan de Nieuwe kade, Wijk 12 no. 402. Snoek den 18 Januari 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOHs. SCH1JFSMA, Voorzitter. BENNEWITZ, Secretaris. UIT DE PERS. straffing van dm student, welko tevens van het gymnasium is weggezonden, tevreden gesteld. Dat niet te veel gewaarschuwd kan worden tegen een volksgewoonte, die reeds menigmaal treurige gevolgen had, bleek ook te Hasselt weder. De vrouw van A. de M. had zich aan ecu spijkertje gestooten, tengevolge waarvan ze een weinig aan den arm bloedde. Ten einde dat te stelpen, nam zij een stukje van een tabakszak en legde er dat op; het gevolg was dan ook, dat het bloeden ophield. Een paar dagen daarna was de arm echter zoo gezwollen, dar geneeskundige hulp moest worden ingeroe- pen en nu bleek, dat er bloedvergiftiging had plaats gevonden en deze reeds zulk een voortgang had gemaakt, dat zelfs amputatie van den geheelen arm niet meer zou baten. Do vrouw is dan ook reeds overleden. De Maasbode is weer het eerste onzer Roomsch- kutholieke organen, die de aandacht vestigt op het gevaar, waarmede de defensie-voorstellen van den minister van oorlog de voorstanders der plaatsvervanging bedreigen. Men zal zich herinneren dat de groote beweging die het vorig jaar op touw werd gezet en waartegen dr. Schaep- tnm met zijn „ontijdig" een dam trachtte op t j werpen, ook door de Maasbode is aangehouden. Het blad herinnert hetgeen in ’t vorig jaar is geschied. Van katholieke zyde wenschte men nl. duidelijk te doen uitkomen, dat, hoe volgzaam men ook vaak tegenover de somtyds zou styf- 8 hoofdige anti-revolutionnaire bondgenooteu was, uien in die quaestie in geen geval tot transigeereu bereid zou wezen. Aangezien enkele katholieken die beweging toen „ontijdig" oordeelden, werd er later over gezwegen, te meer omdat het doel der bewe ing voldoende was bereikt en omdat het in dat stadium van de zaak voorloopig aan het 1 beleid der rechterzijde en speciaal van de katho lieke Kamerleden kon worden overgelaten om de quaestie, zoo mogelijk, tot een goed einde te brengen. Wanneer men thans, nu er sedert bijna een jaar verloopen is, aan een katholiek Afgevaardigde zou vragen hoe het met de zaak staat, dan zou het antwoord stellig luiden: „of, en zoo ja, wat er door de katholieke kamerclub gedaan en besproken is, mag ik natuurlyk niet mededeelen, maar wat ik wel kan zeggen, is, dut ik niets meer van den stand der zaak weet dan ieder ander, die °,eeu lid der Kamer is.“ Hieruit blijkt dus dat men precies oven ver is als een jaar geleden, met dit onderscheid echter, dat het tijdstip van de indiening der voor stellen van den heer Bergansius thans zeer nabij is. J uist omdat men van de voornemens van den minister van oorlog niets weet, blijft het alt.jd mogelijk dat er geen yborstel zal worden gedaan tot afschaffing van plaatsvervanging. Van den anderen kant valt het evenwel niette ontkennen dat die onbekendheid weinig goeds belooft met het oog op de bekende gevoelens van den chef van het departement van oorlog. Na daarop de verschillende kansen voor en De Hooge Raad heeft vernietigd het beroep om cassatie van den heer Willims Ketjen, door het Hof te Amsterdam veroordeeld wegens be* leediging van den minister van Koloniën. In het Dagblad voor Nederland beweren een paar personen, die hun naam niet ver zwijgen, dat in de door hen ingevuide kaarten voor de volkstelling vervalsching heeft plaats gehad. De man, belast jnet het ophaleu der kaarten, antwoordde op een klacht der be trokken personen, dat hij en zijne confraters tot consigne hadden gekregen: geen lijsten aan te nemen met „geen kerkgenootschap" er op, maar dat zij het dan moesten veranderen in „Ned. Herv.“, „Protestant"- of iets dergelijks. De vervalsching moet, volgens verklaring van den agent, geschied zyn op last van den buurt- secretaris, deze handelde op last van de hoofd- commissie voor de volkstelling aan het stadhuis, en deze commissie op last van den minister! i*1' r 1 S3 17 15 30 15 15 it de sper laas uin, MEEKER COURAW vd. van tc ntje 0 ;0 i 1 >or >16 )O' 30 x»r 46 58 w «MM

Sneeker Nieuwsblad nl | 1890 | | pagina 1