MI'IIUS-MIWWIHLW Ml l)E CEUEHTE EX HET ARttOitDiSSEJIEitT Sm Mrijmil voor do Nationals Militia 3 a No- 9. V IJ F-E N-V EERTIÖSTE 1890 A R GJ 31 N Q. 29 JA ALAIil. iri ss het formulier. voor- Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden /l.franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave oi redactie betreffende, franco in te zenden. t ig het ook Nederlander Bij hevig stormweder zwalkte Woensdag op ongeveer een half uur van den Texelschen wal een Heldersche vlet met drie personen bemand. De zeiltjes waren stuk gewaaid en tevergeefs beproefden de mannen het land te bereiken. Ondanks den storm verliet de blazerschipper P. Zegel, die reeds menige stoute redding volbracht, de haven en stevende naar de in nood zijnde mannen. Na een gevaarlijken tocht bracht hij boot en bemanning in behouden haven. ADVERTENT1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents voor eiken regel meer 7 J/a Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. geheel handelden overeenkomstig hun last en hun plicht. Mocht het soms niet duidelijk genoeg in zijn woorden zijn uitgedrukt, dan wenscht hij het alsnog bij deze met nadruk te constateeren, onder de stellige verzekering tevens, dat het in de verste verte zijn bedoeling niet geweest is den bewusten commandanten iets ;/-A| •A I I W.-A-.l BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, herinneren alle ingezetenen, die in 1871 zijn geboren en zich tot dusver niet voor de Nationale Militie, lichting 1891, hebben doen inschrijven, aan hunne verplichting, om zich daartoe alsnog aan te geven vóór of uiterlijk op 31 Januari e. Ic. ter Secretarie dezer gemeente. Sneek, 3 Januari 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van Sneek, Gelet op de medcdeeling van den Landmeter voor den Velddienst te Sneek, gedaan by zijne missive van 27 Januari jl. Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de gewone kadastrale op- en uitmetingen, voor den dienst 1890, in deze gemeente zullen worden aangevangen op Maandag 3 Februari e. k. Sneek, 28 Januari 1890. Be Burgemeester voornoemd, ALMA. In de maand September 1889 werd bij gele* genheid der groote internationale tentoonstel ling te Parijs, op het terrein dier tentoonstel ling, een speciale wedstrijd van zuivelproducten gehouden. Door bemiddeling der afdeeling Land bouw van de Nederlaudsche commissie voor die tentoonstelling werd het Nederlaudsche zuivel, onze boter en kaas, daarop ingezonden. Tot voor enkele dagen was bij dat bestuur nog niet bekend, welke bekroningen aan onze inzenders waren ten deel gevallen. Thans zijn de bekro ningen bekend geworden en met genoegen kan het comité vérmeldeu dat zijn toegekend; gou den medailles aan de heereu Keg en Hartog ta Zaandam, voor kaas, eu aan de Coöperatieve zuivelfabriek te Warga, voor boter; zilveren medailles aan de heeren P. G. Smeele in Den Haag, voor boter en kaas, Halbertsma te Sneek, voor boter, Knoors Co. te Goudi, voor kaas; bronzen medailles aan de heeren Jan Blom te Meppel, Willem Holtland te Zwollerkerspel eu Termasch te Spierdijk, voor boter, en J. Buis Pz. te Spierdijk, voor kaas. Do commissie wijst er nadrukkelijk op, dat bovenstaande bekronin gen ziju toegekend door de jury der groote wereldtentoonstelling en men die niet moet ver warren met bekroningen, toegekend op een ten toonstelling, waarvan ’t programma was getiteld „République Frangaise, Ville de Paris. Grand concours international d’exposition de produits alimentaires." Donderdag werd te Amsterdam een samen komst gehouden van de katholieke kiesvereooi- ging Recht en Orde. Verslaggevers van niet- katholieke bladen werden niet toegelaten. Blij kens ’t korte verslag dat het Centrum er van geeft, heeft de heer Bahlmann bij de verdediging van zijn voorstel o. a. verklaard, dat hij niet gelooft aan de aanneming en dat hij de verwer ping heeft voorzien. Zijn doel is echter geweest den nood van den graanbouw aan de orde te stellen en het land te dwingen aan de quaestie aandacht te schenken. Wordt de graanbouw niet door een bescher mend recht geholpen, dan zal men z. i. andere middelen moeten aangeven en toepassen. In elk geval zal men tot een uitspraak geraken of, bij een latere tariefsherziening, ook het invoer recht op graan aau de orde zal zijn. De hoogleeraar in de letteren en wijsbegeerte aan de Utrechtsche hoogeschool, dr. P. de Jong, is op 57jarigen leeftijd overleden. Eeu long ontsteking ontrukte hem in weinige dagen aan zijn gezin eu aan de wetenschap. Sinds 1869 was De Jong, die uit den eenvou- digen boerenstand onder Hazerswoude voort kwam, hoogleeraar te Utrecht. De rector-magnificus der Leidsche hoogeschool, Prof. Franchimont, ligt gevaarlijk ziek aan influ enza. De heer L. J. S. van Kempen, lid der Tweede Kamer, heeft het schrijven van den heer Krabbe, commandant van do Dolfijn, kort beantwoord. Hij kan zich de gevoeligheid van den commandant niet begrijpen, daar hij niets onaangenaams in zijn advies heeft willen zeggen. Hij deelde mede wat omtrent het aangelegen onderwerp in de visscherskringen wordt gedacht en gezegd. Voor zoover die opvatting kwetsend voor de commandanten van de betrokken vaartuigen kon zijn, gaf hij reeds dadelijk te kennen, dat hij zich met haar niet kon veree- nigeu. De visschers zelven zouden echter niet toegeven, dat door hun onderstelling iets kwaads aan de commandanten wordt toegedicht. Vol gens het oordeel der visschers zou het voorkomen van internationale verwikkelingen plichtsvervul ling zijn. Uit zijn advies blijkt duidelijk genoeg^ dat hij die zienswijze der visschers niet deelt, In elk geval staat het voor hem vast, dat de commandanten van de beschermende vaartuigen Het comité voor de tentoonstelling tot bevor dering van veiligheid en gezondheid in fabrieken en werkplaatsen, welke in het Paleis voor volks vlijt te Amsterdam zal gehouden worden, hoeft een circulaire verspreid. Het comité doet daarin een beroep op allen „die iu staat zijn tot hst beoogde doel saam te werken, om door toezending van toestellen, werk tuigen, materialen, beschrijvingen, modellen, boeken, teekeningen, enz. een goeden uitslag te verzekeren, daar het hier toch geldt een der gewichtigste volksbelangen, waarvan de beharti ging algemeen als urgent wordt erkend." „De toepassing der hygiëne aldus lezen wij verder in de circulaire op de nijverheid is zóó veelzijdig, en de hulpmiddelen tot voor koming van ongelukken, bij de uitvoering der uiteenloopende beroepen, zijn zóó talrijk, dat ieder, die dit ernstig wil, allicht iets tot leering eh tot verbetering van den bestaanden toestand kan bij brengen." Volgaarne steunen wij dit beroep en sporen tot krachtige samenwerking aan. Tevens deelt het comité mede dat het voor nemen bestaat, de tentoonstelling dienstbaar te maken aan het tot stand komen van een hygië nisch museum, waarvoor reeds de verkrijging van de noodige localen te Amsterdam in uitzicht is gesteld. Vermoedelijk zal tijdens de tentoonstelling een congres voor tabriekshygiène worden gehouden, ook voor buitenlanders toegankelijk. Onder de voorwaarden van inzending komen o.a. de volgende bepalingen voor. Zij die wenschen inzendingen te doen geven daarvan zoo spoedig mogelijk kennis aan den secretaris van het uitvoerend comité, den heer J. H. L. van Diense, adres; Paleis voor Volks vlijt te Amsterdam. Het uitvoerend comité beslist omtrent do toelating en geeft hiervan zoo spoedig mogelyk kennis aan de aanvragers. De opening der tentoonstelling wordt bepaald op 16 Juui, de duur tot 31 Aug., met recht van verlenging. De inzendingen moeten van 26 Mei tot 5 Juni 1890 aan het Paleis voor Volksvlijt bezorgd worden en acht dagen na het eindigen der tentoonstelling verwijderd zijn. Vóór het eindigen der tentoonstelling mogen, zonder goedkeuring van het uitvoerend comité, geen inzendingen verwijderd worden. De noodige plaatsruimte wordt kosteloos afgestaan. Alle kosten van vervoer, zoowel naar als van de tentoonstelling, korneu voor rekening der inzenders. Het uitvoerend comité zal echter bij spoorweg- en stoomboot-maatschappijen gunstige Voor waarden trachten te bedingen. Aan de bezoekers der tentoonstelling zal ver boden zijn, teekeningen of af beoldingen naar de ten toon gestelde voorwerpen te maken, tenzij met uitdrukkelijke toestemming vau den inzender of van zijn vertegenwoordiger. Zoo noodig zal het uitvoerend comité zich beijveren, ten dienste der inzenders, tegeu be taling, beweegkracht verkrijgbaar te stellen. Nader te bepalen onderscheidingen worden verleend. De inzender, die daarvoor niet in aanmerking wenscht te komen, vermeldt dit in Het hoofdbestuur van Volksonderwijs heeft de afdeelingen doen weten, dat de aanstaande algameene vergadering zal gehouden worden op Dinsdag 27 Mei a. s. te Amsterdam. Dat die mededeeling ditmaal zoo vroeg ge schiedt vindt zijn reden in de omstandigheid, dat, ua de aanneming der wijzigingen in de wet op het lager onderwijs, de statuten noodzakelijk onaangenaams toe te voegen, moeten worden herzien. Wat zal voortaan in den werkkring der ver- eeniging worden opgenomen Ziedaar eene vraag, voor welker beantwoor ding rijpelijk overleg wordt geëischt. Het hoofdbestuur noodigt allen uit om stellen tot reglementswijziging in de vergaderin gen te bespreken en zulke wijzigingen, als haar wenschelijk voorkomen, zoo spoedig mogelijk bij het hoofdbestuur in te zenden. Voorts verzoekt het hoofdbestuur der afdee- lingeu te willen dienen van bericht op de vraag: „Met welke hinderpalen heeft de openbare school in uwe onmiddellijke omgeving te kam pen Voor eene, in bijzonderheden uitgewerkte be antwoording ook van deze vraag houdt het zich aanbevolen. In de Tijd komt een briof voor van „een Oud-Gediende" over Protectionisme en Vrijhan del. De schrijver is steeds vrij handelaar geweest. Toen de liberalen het onderspit dolven had hij verwacht dat „het verderfelijk vrijhandelstelsel, dat landbouw en industrie aau den rand van den afgrond dreigt te brengen gelijk het iu verkiezingsartikeieu heette dadelijk zou zjjn aangevat." En mei verbazing heeft hij bespeurd, dat met een zeer kleine uitzondering noch in do pers noch van het land op bescherming wordt aangedrongeu. Op zichzelf verheugt de schrij ver er zich over en hy hoopt dat de weinige voorstanders der bescherming niet door drijven het verbond tusschen de katholieken en anti revolutionairen in gevaar zullen brengen. De Tijd is het niet geheel met den schrijver eens. ’t Blad tracht zich uit de impasse te red den, door te zeggen dat er twee soorten van vryhandelaars zijn. Met de echte, zij die door dik en dun gaan en eeu zuiver dcctrinair stand punt innemen, heeft zij zich nooit kunnen ver «enigen en ’t is tegeu deze freetrade, dat bij de verkiezingen werd gewaarschuwd. Dat men thans, nu de overwinning behaald is, kalm en bedaard het voor eu tegen overweegt, acht de ■lijd zeer verstandig. Zulk eeu onderzoek vor dert tyd. Het voorstel-Bahlman geeft op zich zelf gelegenheid tut onderzoek en voor eeu proef; niet het beginsel dat daaraan ten grondslag ligt, >8 bet blad wel bereid mtê te gaan. De heeren D. A. C. Arts, J. C. Greive on II. W. Mesdag, de commissie voor de Neder- landsche kunstafdeeling op de internationale tentoonstelling, dezen zomer te Parijs gehouden, heeft rapport van haar taak gedaan. Daaruit blijkt dat door de kunstenaars zelf en door eenige kunstvrienden het benoodigde bedrag is bijeengebracht. De commissie kon beschikken over een bedrag van p. m. f 7300, hetgeen voldoende werd geacht, vooral ook omdat het Fransche hoofdcomitó het der vreemde commission voor schoone kunsten zoo gemakko- lijk mogelijk had gemaakt. Het succès der Nederlaudsche kunstafdeeling is genoeg bekend. Dank zij de byua algemeene deelneming, de gunstige lokaliteit en de verkre gen fondsen mocht het der commissie gelukken de Nederl. afdeeling tot een der aantrekkelijkste te maken der geheele afdeeling kunst. De verkregen bekroningen zoowel als het hooge cijfer der verkochte kunstwerken pl. m. 75,000 franken (een groot deel was niet te koop, vooral in de afdeeling teekeningen) bewijzen verder dat het succès algemeen en veelzijdig was. Als vleiend voor Nederland mag zeker aangemerkt worden dat een tot vice-president der internationale jury gekozen werd. De commissie gelooft dan ook, dat allen met den uitslag dezer tentoonstelling tevreden zullen zijn, en de moderne Hollandscho schil derschool in dit concours een waardige plaats heeft ingenomen. UIT DE PERS. De veranderingen, welke de vergaderzaal van de Tweede Kamer thans ondergaat, mogen eer- ?tr eene restauratie worden geheeteu. Deze is echter over twee zittingen verdeeld. Thans worden alle zetels eu tafels opnieuw bekleed, niet met groen laken, maar met brons gekleurd fluweel. Op ’t einde van dit jaar zullen de troon en l het bureau vau den voorzitter geheel van aan- J zien veranderen. Beiden zullen dan in den stijl 4 fl°uis XV op prachtige wijze worden ingericht, I Bet tegenwoordig tapijt zal vervangen worden I di or een van Per zisch dessin. - OEEKER COURO 3 3 1 r B I N y E XL1V 17 J 3 J 1 L5 JO LÓ J 1 i i i l 2 67 23 2 Jt LI K L >r 16 or W or 46 A

Sneeker Nieuwsblad nl | 1890 | | pagina 1