MiblS EH MfflMlD KIDI1 i!ï r a a n a. n No. 15. V IJ F-E N-V EERTIQSTE 1890. Is. 1. I Loting voor de Nationale Militie. o. .00, BIOOLAND. ea win- >4,50 23l» dit ea de# itigdil a a nd doofl had jeend laats, aver- Lam. der ub- dgo de in stigdl is. 15% l3/s 1,1* Het Eu zan anti-revolutionaire Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden /l.franco per post 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. afgekondigd en aangeplakt. Leeuwarden den 8 Februari 1890. De Commissaris des Konings voornoemd, (get) Van HARINXMA thoe SLOOTEN. Sneek den 18 Februari 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. UIT DE PERS. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER, Hoofd van Politie der gemeente Sneek, Overwegende, dat is gebleken, dat sommige schoorsteenen in deze gemeente niet behoorlijk gereinigd zijn Gelet op art. 110 der algemeene Poli tie-Ver ordening Noodigt de ingezetenen uit steeds zorg te dragen dat hunne schoorsteenen worden gereinigd en in schouwbaren toestand zijn, zullende hierop streng worden gelet en tegen de nalatigen procesverbaal opgemaakt. Sneek den 11 Februari 1890. De Burgemeester, Hoofd van Politie, voorn. ALMA. Door een groot aantal belanghebbenden bij den graanhandel te Amsterdam en te Zaandam is aan de Tweede Kamer een adres gericht, om aan te dringen op de verwerping van het ontwerp-Bahlmanu als schadelijk voor den han del, voor den landbouw en voor den werkman. Door het van de begrooting afnemen van den torpedojager is f90.000 aan arbeidsloon minder beschikbaar voor het vak van scheepsbouw aan ’s rijks werf te Amsterdam. Om niet te moeten ovërgaan tot het bedanken van werklieden, is bepaald dat voor Amsterdam beschikbaar zullen worden gesteld de arbeids- loonen, door de andere rijkswerven aangewend voor loodswezen, betonning, verlichting, hospi talen enz., die niet uit artikel 20 der begrooting worden gekweten. Verhooging van het daggeld der werklieden mag slechts plaats hebben in onvermijdelijke gevallende verhooging der bezoldiging van mindere geëmplooieerden, in April 1889 daartoe voorgedragen om in Januari of Februari 1890 in te gaan, wordt dit jaar niet toegekend. Volgens ’t Vad. heeft de duitsche regeering van haar voornemen doen blijken, om ook Nederland uit te noodigen tot bijwoning van de voorgenomen internationale conferentie ter be spreking van het arbeiders-vraagstuk en heeft de gezant, baron Von Saurmajeltsch, voorloopig van onze regeering de bereidverklaring ontvan gen om harerzijds mede te werken tot een eventueele internationale arbeidsregeling. Burgemeesters en wethouders in Den Haag handhaven hun advies tot afwijzing van het verzoek om een monumentale drinkbron ter herinnering aan mr. C. Vosmaer in de Scheve- ningsche boschjes op te richten, van gemeente wege te onderhouden en van water te voorzien. De meervermelde Dordrechtsche zoutzieder is thans definitief tot een boete van f401,863 veroordeeld. Wel waarschijnlijk is het, schrijft het Weekblad van het Recht, dat hij om in den fraaien stijl der fiscale wetten te blijven zich nu maar zal laten „corrigeeren" door de subsidiaire hechtenis van zes maanden, daar zeer AM.' Febr 33/« 7% Uit den Haag wordt aan het Hbl. bericht, dat als opvolger van den minister Keuchenius genoemd wordt jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit op Gereformeerden grondslag en lid der Tweede Kamer voor Goes. Dat district zal dan we! den heer Keuchenius den openvallenden zetel in de Kamer aanbieden. Ook het Vad. bericht, dat, naar van welin gelichte zijde wordt verzekerd, de miuisterieele crisis in dier voege zou zijn opgelost, dat het kamerlid jhr. mr. de Savornin Lohman in het kabinet zal plaats nemen. Ter aanvulling van dit bericht wordt nog uit Den Haag gemeld, dat wèl jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman als minister zal optreden maar als minister van binnenlandsche zaken; de heer Mackay belast zich dan met de porte feuille van koloniën. (Zie telegram.) Naar 't Vad. uit goede bron verneemt zijn door den raad van ministers verschillende per sonen voorgedragen om bij gelegenheid van ’s konings verjaardag benoemd te worden in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Den heer Keuchenies is, naar men wil, het kommandeurs- kruis toegedacht. De Arnh. Ct. zet uiteen, dat er geen sprake van is, dat de Eerste Kamer door haar afstem ming van Hoofdstuk Koloniën een conflict over de koloniale politiek tusschen Regeering en ver tegenwoordiging heeft doen ontstaan. Het is enkel een „échec" geweest van den Minister van Koloniën in zijn persoon. Waarom tracht echter de anti-revolutionaire pers aan het Ministerie zoodanig conflict op te dringen De reden ligt voor de hand. „De rumoer- makeude anti-revolutionaire partij weet, ondanks al haar stoffen en snorken over haar voortreffe lijk Ministerie, maar al te goed, dat eigenlijk uitsluitend Keuchenius haar man is in Kabinet. Met de Ministers van Justitie Oorlog zal zij zich niet van verwantschap bewust zijn den conservatief, die de portefeuille van buitenlandsche zaken bezit, moet zij beschouwen met al den afkeer, dien de oude conservatieven haar inboezemenmaar zijn de overblijvende drie of vier naar waarheid de representanten der anti-revolutionaire partij Zij kent hen maar al te goed als conservatief van nature, ge kleurd met het kerkelijk tintje dat in ons the- ologiseerend land zelfs in de hoogste kringen voor betamelijk en fatsoenlijk doorgaat, maar verre van ingenomeu met de woorden en daden der anti-revolutionairen van den tegen woordigen tijd, die zich op het gebied van journalistiek en polemiek allerminst als kinderen der waarheid doen kennen, en door paneelzagen en dergelijke den tegenzin opwekken van de deftige en rustige burgers beiden. Maar de Minister van Koloniën is een man naar het hart van de leiderszulk een drijver bevalt aan de drijvers, maar indien de heer Keuchenius niet voor een man van groote zaakkennis, werkkracht, doortastend heid en voortvarendneid had te boek gestaan, zouden de anti-revolutionairen hem nooit in het Ministerie hebben gezien, en zij kunnen er op rekenen, dat zijne plaats niet door eendergelg- ken drijver en ijveraar zul worden ingenomen. Voor de uiterste linkerzijde der anti-revoluti- onaire partij is het thans de vraag of haar man in de Regeering zal blijven of niet. Vandaar de opdrijving van de botsing tusschen Eerste Kamer eu Minister tot een conflict tusschen - uv. u., Eerste Kamer en Ministerie. Desnoods moet Brengt ter kennis van de belanghebbenden: I geheele Ministerie maar weg, of de Eerste io ...tx -Kamer moet weg, of de Tweede Kamer moet wegduurt de zoogenaamde crisis eeuigen tijd, dan zullen er misschien nog hoogere organen der Regeering voor weg moeten. Alles om Keuchenius te handhaven. „Vive Keuchenius, périsse le monde Hiermede is de ijver en woede van de vol bloed anti-revolutionairen verklaard, doch niet gerechtvaardigd. Zij stellen onparlementaire, onpolitieke, onzinnige eischen, waaraan zelfs deze Regeering, hoe zeer zy hen ook noodig heeft, onmogelijk kan toegeven. Intusschen worden wederom een reeks betui gingen van instemming door de Standaard ver meld met de motie voor den minister Keuche- De Wageninger kenschetst dit votum omtrent de roeping van het Ministerie tegenover den heer Keuchenius als een zeer onbehoorlijk en aanmatigend dreigement en een slim kunstmid del om het Ministerie te iatimideeren. „Waar zou het heen met de vrijheid der Regeering, vraagt de Wag., indien niet alleen bij verkie zingen, maar ook bij een votum over een Mi nister de kiezers gaan beslissen, wat er gebeuren moet Daarbij weet de Standaard al dadelijk te verzekeren, dat schier de geheele anti-revo lutionaire pers, omtrent voor zij nog heeft kun nen spreken, de handhaving van den Minister eischt. Natuurlijk valt nu de geheele pers ais één koor met den kreet van het hoofdorgaaa inK. moet gehandhaafd worden. Het Mini sterie is gewaarschuwdlaat het K. los, dan is zijn doodvonnis geteekend, want het „gere formeerde christenvolk" heeft gesproken neen de alles machtige geest, wiens automaat dut volk is, heeft gesproken, als de eigenlijke wet tige souverein van NederlandZal het Mini sterie voor deze pressie bukken Als het tot ons leedwezen vallen moet, zagen wij het liever met eere vallen." In de anti-revolutionaire pers kwam tijdens het geheele verloop der crisis slechts éen op merking voor, die niet strookte met de meening van de Standaard, ’t was de Deloenaar, die zich de stoutheid veroorloofde te zeggen, dat Keuchenius maar moest vertrekken. Sedert is het blad tot andere gedachten gekomen en het ontvangt nu een bonne marque. De Standaard schrijft: „In Delft zelf heeft de wanklank van de Delvenaar al even weinig weerklank gevonden als in het Westland; en wat nog het verblij- denst is, de Delvenaar zelf gaat niet in dien toon voort. „De stemvork is voor den dag gehaald, oor heeft weer den juisten toon getroffen, er bestaat alle uitzicht, dat de Delvenaar goeden naam als blad van richting met eere zal handhaven. „Het hing slechts aan een formeele quaes tie. „Gelijk bij meer kleinore organen kon de commissie van redactie geen wezenlijken invloed op den toon van het blad oefenen; en zoo was ook het stukje „Wanklank" buiten haar mede werking geplaatst. „Thans schijnt een betere regeling gemaakt en kan ook dit scheepke, dat met averij bin nen liep, straks weer zee waardig en wel getuigd de haven uitstoomen." In haar laatste nummer heeft de Delvenaar thans op zoo treffende wijze Keuchenius gehul digd, dat het hoofdorgaau geheel verteederd is. Het neemt de hulde, den minister K. gebracht, over en voegt er aan toe: „Door deze rondborstige retraite zal de Del venaar op eens al de verloren sympathie her winnen. „De poging, om ons volk in het conservatieve slootje te verdrinken, helpt toch niet. „We kruipen toch weer naar den kant, eu staan weer spring levend op onze eigen boenen." De N. R, Ct. heeft een drietal artikelen aan den minister gewijd. Het blad komt, tegenover de beschouwing dat Keuchenius gevallen is als het offer van den haat tegen den Christus, tot de volgende conclusie „Keuchenius is gevallen omdat hij als regent, als bestuurder in alles tekort schoot. Niet om dat hij den Christus beleed, maar omdat hij alleen belijden maar niet regeerengetuigen, maarniet redden; bidden, maar niet handelen kon. Omdat deze evangelie-belijder geen staatsman is en in zijn handen het lot van Indie niet veilig was." KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, Gelet op art. 28 der Wet op de Nationale Militie van den 19 Augustus 1861 (Staatsblad no 72) en artt. 20 en 21 van Z. M. besluit van den Sen Mei 1862 (Staatsblad no. 46) Brengen ter openbare kennis, dat de loting voor de lichting dor Nationale Militie van 1890 dezer gemeente, zal plaats hebben in de Con certzaal alhier op Vrijdag, den 28sten Februari e.k., des voormiddags ten 91/2 ure; dat op den 3en Maart d. a. v. ter gemeente secretarie door ot vanwege de lotelingen aanvrage kan geschieden voor de getuigschriften ter tekoming van vrijstelling van den dienst wegens broederdienst of als eenig wettig zoon’, voorts dat om vrijstelling wegens eigen mili tairen dienst of dien van broeders te verkrijgen, de paspoorten of andere bewijzen van ontslag, uittreksels-stamboeken of bewijzen van werke- 1 ij ken dienst, ten minste tien dagen vóór den dag, waarop de eerste zitting van den Militie raad wordt geopend, ter Secretarie voornoemd moeten worden ingeleverd. Sneek, den 15en Februari 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd. ALMA, Burgemeester, BEN NE WITZ, Secretaris. BEKEND MA K ING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek brengen ter openbare kennis, de volgende KENNISGEVING. De COMMISSARIS dis KONINGS in de [Provincie f riesland, Gelet op het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie, van den 6 Februari 1890, no. 1, le afdeeling B, en op art. 11 der wet van den [ló^Juni 1857 (Staatsblad no. 87) I 1°. dat de jacht op waterwild met slagnetten r” op eendvogels door middel van eendenkioien R daarmede gelijk staande toestellen, bedoeld pnder letters f en h van art. 15 der wet op de hcht en visscherij, wordt gesloten op Zaterdag Feü 15 Maart 1890, met zonsondergang I 2°- dat het weispel van kwartelen met steek garen of vliegnet zal vrijstaan van Maandag den r1 April 1890, met zonsopgang, tot en met Katerdag den 28 Juni daaraanvolgende, met Wns onder gang I d°. dat de kooieenden voor het jaar 1890 Roeten worden opgesloten of gehokt van Dins- ra= den 1 April tot Donderdag den 1 Mei en E,la Dinsdag den 15 Juli tot Vrijdag den 15 “^’tus. Uu rnuuu voor ueu unnisier i\.ei zal deze op de gebruikelijke wijze worden niv,s. ’t Cijfer is nu tot ruim 100 gestegen. ADVERTENT1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, ▼oor eiken regel meer 7*/a Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voor waarden daaromtrent te vernemen bjj den Uitgever. OEEKERi veil- ar te [NO lig’ ini da cich iy’a mr- sha- HRANT. «■mtiiimmoBissniwsnK EeU«| z —I d - d. -| Arts! 73 jr.l br. -I Antje! Feeiyl Jantje I Jellie beertje I Es en ia eu aa on ina ea| merW. eeg. - and -I Uitweb L‘s/u 5‘i 6‘3li8 k>-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1890 | | pagina 1