kT W MIMS- 81'IBIlilTlIllHUll Kllllilll I No. 16. 1890, I Loting voor dc Nationale Militie.; Rb en [A. ZAT i:K I) AG 22 TT E2 JB li U JEU, oer 00. ;ilo. na ru- £0, 00, ha- en, Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave oi redactie betreffende, franco ia te zenden. 1 lan er- aeft van van oh- het de itie, ;en, ten. I. ibr. )a I ,00 I 12 5 a ;o. eur I ,50 I» Vk» >ór er. S een anti-revolutionair zou vervangen worden, was natuurlijk, maar eensdeels had het blad gaarne den minister Mackay, die de nieuwe on derwijswet tot stand bracht, ook met de uit voering belast gezien, anderdeels zal de benoe ming van den heer Lohman groote bezorgdheid wekken bij allen, die zich met pacificatie op het onderwijsgebied vleiden. Of de koloniën zich in de benoeming, van den heer Mackay zullen te verheugen hebben, is ook nog een vraag, want al komt de wijsheid omtrent Indie niet altijd uit een bezoek aan de kolonie voort, nog problematischer is ’t of zij ganschelijk bui ten de koloniën eenigszins voldoend kan verkre gen worden. Het Centrum het orgaan waarin ook dr. Schaepman zijn meaning over vragen van den dag doet kennen heeft de oplossing met ge noegen vernomen. De kabinetscrisis, die uit het vasthouden aan den heer Keuchenius korter of langer tijd had moeten volgen en een aftreding van het ministerie-Mackay metal den aankleve van dien onvermijdelijk had gemaakt, is vermeden. Het beginsel: „Nederland ook in Indie een christelijke natie“, is ten volle ge handhaafd. Van een verzwakking van het ka binet is geen sprake. In de handen van onzen kloeken, loyalen premier zijn da koloniën veilig en aan zijn be leid kan men de regeling derAtjeh-en Billiton- zaken, voor het oogenblik het voornaamste, gerust overlaten, „Van den heer Lehman, aldus besluit het blad, mag men verwachten een uitvoering der schoolwet in den zin der „pacificatie", terwijl wel niemand twijfelen zal aan zyn geschiktheid voor de verantwoordelijkheid, hem door den koning toevertrouwd. Noode als zyn vrienden hem in de Kamer zullen derven, zullen zij toch niet aarzelen hem van harte welkom te heeten op zijn nieuwen post.“ De 2 ijd is minder tevreden en wijst er reeds dadelijk den anti-revolutionairen bondgenooten op, dat er veel, zeer veel gedaan is door de rechterzijde om „het Calvinistisch bewustzijn", dat bij een dee-1 der partij heerscht, te ontzien. De uitvoering der onderwijswet had het gaarne aan de handen van Mackay toevertrouwd gezien, terwijl het ook voor de nieuwe legerorganisatie waar de minister van biunenlandsciie zaken nog al een woordje heeft mede te spreken gaarne dezen minister behouden had. Als mi nister van koloniën zal hij zich wei op de hoogte stellen, maar de Tijd, had toch de voorkeur gegeven aan een Indische specialiteit. Een en ander nader uiteenzetteude besluit het blad met op de beide volgende punten te wijzen: 1. Dat een reconstructie van het kabinet op een wijze, welke anders misschien wenscheiijker zou geschenen hebben, thans in zekeren zin ónmogelijk is gemaakt door de aanmatiging en het bekrompen inzicht van een zeker gedeelte der anti-revolutionaire of calvinistische partij 2. Dat, zoo het ons onverschillig laat en wij er niet tegen opkomen, indieu de Standaard aan zijn lezers voorhoudt, dat het kabinet door de tegenwoordigheid hetzij van Keuchenius, hetzij van Lohman voor calvinistische kiezers een bepaalde „signatuur" moet dragen, wy toch met de anti-revolutionairen hot tegenwoordige kabinet alleen als ons kabinet kunnen steunen en verdedigen zoo lang het in werkelijkheid zal zijn niet een auti-revolutionair miuisterie, dat aan een of twee roomschen een plaats inruimt, maar een ministerie der geheele rechterzijde. De Standaard wijdt wel is waar nog ©enige roerende woorden aan Keuchenius en spreekt van een zwaren slag aan de anti- ADVEBTENT1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, ▼oor eiken regel meer 7 */i Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. I in de hoogere positiën op te treden. Toch heeft ze zich ook uit deze moeielykheid I gered door geen struisvogelpolitiek te volgen, Waar haar óo^en wijd voor deze hinderlyke omstandigheid open te zetten en er haar eiscuen I °P in te richten. Haar program van actie bewees dit. Haar leidende gedachte was om voorshands I alleen datgene ter hand te nemen, wat bij andere I staatspartijen geaoegzamen steun kon ontmoeten, I otn het ten zegen van het gemeenschappelyk I Worland te verwezenlyken. Zy heeft er daarom I Vrede meê genomen, dat het Ministerie zich kniien de perken van het program van actie bewegen bleetze is het Ministerie blyven I steunen, ook al mocht ze niet ontveinzen, dat I zelfs binnen die perken de taak wel wat heel sober werd opgevat, en ze heeft de solutie in 2ake de schoolquaestie toegejuicht, ook al -15 I I verheelde ze zich niet, dat de gebodene winste verre beneden het maximum bleef. Al heeft men dan ook herhaaldelijk zachte 'i was het niemand onzer in den zin gekomen, om eenig ernstig protest te doen uitgaanen zoo zou het geble ven zijn tot ’91, indien door de roekelooze daad van de Eerste Kamer het beginsel zelf, waarin de levensgedachte van onze party school, niet ware aangerand. In den strijd tusschen Keuchenius en de Eerste Kamer stond toch het beleid naar Christelijke beginselen lijnrecht tegenover het koloniaal beleid naar liberalistische beginselen en hoezeer ook Keuchenius’ eigenaardige vor men deze tegenstelling mogen verscherpt hebben, toch heeft ons volk met onbedriegelijk instinct onmiddellyk gevoeld, dat het hier om het heiligste beginsel van onzen strijd ging, en dat op dit punt niet mocht noch kon toegegeven. Immers op dit punt moest het nu tot beslis sing komen, of de andere staatspartijen, met wie we samenwerken, al dan niet stonden op het standpunt, waarop wy stondenof wel, dat saam werking voortaan slechts met verzaking van ons beginsel mogelijk zou zijn. Vandaar dan ook, dat we geen oogenblik geaarzeld hebben, om den handschoen, die ons wierd toegeworpen, op te rapen. Dat in de Maasbode soms gedreigd wierd „Geen stem meer op den antirevolutionair, die onzen zin niet doet", deerde ons niet. Het onpolitieke, onkiesche en inconstitutioaeele van die uitdrukking ontnam haar alle kracht. Maar nu, terwijl het Christelijke beginsel is aangerand en we daarvoor opstuiven, een man als dr. Schaepman den vinger tegen ons opheft, spreekt het van zelf, dat wy onzerzijds else saam werking wel als verbroken moeten beschou wen, zoolang niet al wat zweemt naar een bedreiging wegvalt. Waartoe dit leiden zal, wachten we af. Het ontslag van den minister Keuchenius en de oplossing voor de crisis gevonden, worden door verschillende bladen besproken. Thans is voldaan, zegt het Vaderland, aan den eisch, die wij meenden dat reeds in Mei 1888 vervuld had moeten worden. Eisch voor een gezond politiek leven toch is, dat gezag en verantwoordelijkheid liggen in dezelfde han den, en de eenige fout in den thans geschapen toestand is slechts, dat wel Castor-De idavorniu Lohman optreedt, maar Pollux-Schaepmau in de Kamer blijft. Doch te krasse beproeving voor ons parlementair stelsel vond men het wellicht, beide kudden, die de meerderheid vor men, van haar herder te berooven. Reeds kwaad genoeg zullen het de anti-revolutionairen te verantwoorden hebben, nu de leider hun begeelt. Ongelijk aan de partij, die alleen ge neraals had, geen soldaten, zijn zij nu als recru- ten zonder aanvoerder. Wel heboen sommigen nu en dan beproefd den leider te vervangen en op dit veld van sport met voorliefde zich bewo gen, zooals de heeren Fabius, Van Asch en Heemskerk, maar de ware training ontbreekt nog en ’t gezag van hun woord is nog niet groot. Minder dan ooit zal de partij in staat zyn de taak te vervullen, die volgens de Stand aard ook op een der regeering bevriende partij rust, om te waken voor de beginselen en scherp toe te zien op de daden. Voorts verwacht het blad dat thans meer dan tot nu toe geschiedde, door den heer De Sa- vornin Lohman ne onvervalschte anti-revoluti onaire leer in practijk zal worden gebracht. Het A. v. d. D. acht de gevonden oplossing niet schitterend. Dat de heer Keuchenius door De Standaard verklaart, ter voorlichting ook I van hare tegenstanders, eene poging te willen 8 wagen om het feit te verklaren, dat „de roeko- I looze aanval van twintig heeren uit de Eerste Kamer op den Minister van Koloniën voor da auti-revolutionaire party in den lande plotseling I het sein wierd om een krachtig teeken van I leven te geven". De anti-revolutionaire partij is in het cijfer I niet oversterk. Wat getalsterkte aangaat kan I ze zich volstrekt niet meten met de liberalisti- I sche coterie en ook door de Roomsche Staats- I partij wordt ze, als het op den tel aankomt, I verre overtroffen. Dat desniettemin deze be- I trekkelijk kleine anti-revolutionaire party in I klimmende mate invloed op het Staatsbeleid I kon oefenen, vond dun ook zyn oorzaak in een I ganseti andere kracht dan die van het eyfer. j Deze kracht school en schuilt 1. in haar begiu- I telvastheid; 2. daarin, dat ze onze beste tradi- I tien in haar voordeel heeft3. dat ze als partij zoo uitnemend georganiseerd is, en 4. dat ze op het volk zelf steunt. Slechts ééne zwakkere zijde staat hier tegeno ver en dat is haar gebrek aan mannen, wier opleiding en verleden en positie hen veroorlooft UIT DE PERS. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der klachten doen hooren, toch I gemeente Sneek, J Gelet op art. 28 der Wet^op de Nationale fd■Militie van den 19 Augustus 1861 (Staatsblad no 72) en artt. 20 en 21 van Z M. besluit van don 8en Mei 1862 (Staatsblad no. 46); Brengen ter openbare kennis, dat de loting voor de lichting der Nationale Militie van 1890 I dezer gemeente, zal plaats hebben in de Con- Icerlzaal alhier op Vrijdag, den 28sten Februari le.k., des voormiddags ten 9l/2 ure; dat op den Ben Maart d. u. v. ter gemeente- I secretarie door of vanwege de lotelingen aanvrage kan geschieden voor de getuigschriften ter I bekoming van vrijstelling van den dienst wegens I broederdienst of als eenig wettig zoon voorts dat om vrijstelling wegens eigen mili- I tuiren dienst of dien van broeders te verkrijgen, de oorten of andere bewijzen van ontslag, I uiitreksels-stamboeken of bewijzen van werke- I lijken dienst, ten minste tien dagen vóór den |dag, waarop de eerste zitting van den Militie- Iraad wordt geopend, ter Secretarie voornoemd I znoeten worden ingeleverd. Sneek, den 15en Februari 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester, BENNEWITZ, Secretaris. revolutionaire partij toogebracht, maar eindigt met zich te voegen naar ’t gebeurde en zich te troosten met de overweging dat de anti-revolu tionairen niet zijn uiteengerukt, terwijl men in den heer De Savornin Eohman den man heeft gekregen dien men wel ’t liefst van allen in de plaats ziet van Keuchenius, nu men hem niet kon behouden. De bange vrees dat een conser vatief Keuchenius plaats zou innemen, waardoor heel de party tenslotte tegenover het ministerie post had moeten vatten, is gelukkig niet ver wezenlijkt. De Wageninger is door het optreden van mr. De Savornin Lohman als minister van biu- nenlandsche zaken ernstig verontrust. Wij vreezen zegt het blad aan den vooravond te staan van een hevigen stryd. In veler schat ting zal deze oplossing de minst gewenschte van allen zijn, zoodat men zeggen zal: „wij gaan van kwaad tot erger" en de 20 verwerpers van Keuchenius begrooting, hebben allerminst reden zich over hun ondoordacht werk te verblijden. Het ministerie blijkt aan den leiddraad te loopen eeuer partij, voor welker gunst het zijn zelf standigheid en het vertrouwen der gematigden inboet, zoodat men hier wel moet zeggen „rien n'est perdu hors Vhotmeur*. Den gang van zaken hebben wij ons reeds te voren dus voor gesteld men zal van de zijde der Herawtpartij ais ultimatum het dilemma stellen óf Keuche nius handhaven, of hem door een geestverwant vervangen, waardoor die party in het ministerie vertegenwoordigd blijft. Dat hiertoe echter na de reeds onheilspellende conferentie met dr. Kuyper en mr. Lohman, deze laatste zelf zou zijn gekozen, een man van zoo geprononceerde antecedenten en van zoo zonderlinge reclitsba- schouwiugen, heeft iets uittartends, dat verbaast. Da liberalen kunnen onzes inziens hun zwaard scherpen in hope en het onbeschofte woord „het ministerie zonder Keuchenius is geen kinp voor zyn neus waard", kon nog wel eeas in geheel anderen zin waarheid blykea te bevatten, dan waarin het oorspronkelijk bedoeld was. Voor ons oog ware zoo schier aan alle gunstige verwachtingen op staatkundig gebied da bodem ingeslagen en het zou, naar wy vreezen, meer en meer blyken, dat de geest, die in de kerke- lyke scheuring heerscheade is, ook onze staat kundige toekomst bedorven heeft. Ook het Haagsche Dagblad is weinig tevreden over de oplossing der crisis en de concessie, daar bij aan de linkerzijde der anti-revolutionaire partij gedaan. Het kabinet heeft zich door dr. Kuyper de wet laten voorschrijven uit vrees voor scheuring in den boezem der partij. Dit laatste vergoelykt wel ten deele de aangenomen houding, maar wettigt die niet. In ieder geval wil het Dagblad echter wel erkennen dat de nu gevonden oplossing te verkiezen is boven een kabiaets-crisis of Kamerontbinding. Al had het blad liever aan ’t hoofd van kolo niën een Indisch man gezien, het erkent dat de heer Mackay een schrander, werkzaam en bedachtzaam man is, en is overtuigd dat hij aan het christelyk karakter der natie alle recht zal doen weervaren. Het optreden van mr. Lohman als minister van binnenlandsche zaken acht het blad intus- schen niet zonder bedenking. Blijft hij, gezeten op het bekende Torentje, de getrouwe volgeling van dr. Kuyper, dan zou het zelfs met groote bezorgdheid de naaste toekomst tegengaan. Mr. Lohman behoort echter aldus vervolgt het Dagblad tot de vlottende naturen. De Standaard zal wellicht verbaasd opzien over die uitspraak. Wij blyven haar editor handtiavea. Mr. Lonman was niet altijd wat hij laatstelijk zich toonde en hij zal, hopen wy. niet blyven - SÉ® - SMEEK <:RA’ «HsnBiiTin«wm SS-BSlB io’iï 9- 3 4 8 i i ■en 61» 7 2’ 8 2» door 8 41 door 91 door 91<> doo’ y 80 door 9 46 9 58 6 15 .630 645 76 7 45 V 3- 320 3 3J rail 3 J ’15 .40 re

Sneeker Nieuwsblad nl | 1890 | | pagina 1