mm if m i biwsshbt m BBS- IJ WiMïlHLIl) Ml DB No. 19. VIJ F-E N-V EERTIGSTE J A R G A N G. 1890. io cis.! J JT nd, NATIONALE MILITIE. NATIONALE MILITIE. 1 zijn, dat de vrijzinnige ministerren dit paard het 3,00 UIT DE PERS. ü‘Dg echter om zich er tegen te verklaren bestond In A Alle brieven in te zenden. lijke ver' c te ieri' isch aia- ruin hu- tiPi 40 de ren, te sens de artj Vl. 'ebt. u iu het jaar 1890 tjjdelijk nemen op eene belooning, van deze machtiging Op voordracht van den Minister van Binnen- landsche Zaken zijn deze en de Commissarissen des Konings in de provinciën bij Kon. besluit gemachtigd, ter bewerking van de uitkomsten der zevende algemeene tienjaarlijksche volkstel ling, in den loop van 1 personen in dienst te te bepalen door hem, die gebruik maakt. Het artikel in de Standaard over persoonlij- dienstplicht is door de Tijd niet onbeant woord gelaten. ’t Blad geeft te kennen dat het de voorstel- ‘lüg, die de Standaard geeft van de verhouding Esschen r.-katholieken en anti-revolutionairen °P dit punt, niet in alle deelen overeenkomstig do Werkelijkheid acht. „Persoonlijke dienstpZïc/i<„ heelt voor de overgroote meerderheid onzer r.- katholieke medeburgers nooit of te nimmer eenige bekoorlijkheid bezeten, zegt de lijd. Aanlei- hing echter om zich er tegen te verklaren bestond 'ÜOc 1888 niet, omdat men tamelijk gerust kon Als de R. Katholieken willen medewerken rebben wij kans mr. Keuchenius weder spoedig in de Tweede Kamer te zien. Hij heeft zich, naar de Standaard meldt, bereid verklaard da De leger wetten zijn thans in behandeling bij den ministerraad. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco van J-ioje met binnen hun wallen zouden slee- overbluft, stilzwegen, en Kuyper pen. Do door de Standaard bedoelde beweging expresselijk naar Den Haag ve ontstond naar aanleiding van geruchten, in ver band met den arbeid der staatscommissie om trent de plannen van meerdere leden der anti revolutionaire partij verspreid; geruchten, die ons van den kant der vrienden bedreigden met een gevaar, dat ons vroeger van de zijde onzer tegenstanders niet scheen te vreezen. Het „zoo maar op eens“ van de Standaard, dat wel eeuigs- zins den schijn heeft in de reis van dr. Schaop en12 zijn raison d’etre te vinden, wordt aldus uit een ander oogpunt begrijpelijk, dan waaruit de Stand, het beschouwt. En geen mot d’ordre was noodig om in die door de r.-katholieken in het minst niet verwachte omstandigheid onze partijgenooten te doen optreden met verklarin gen, die wellicht krachtiger waren, naarmate men meer spijt gevoelde, zich niet vroeger op afdoende wijze te hebben uitgesproken. Do „verborgen drijfveoreu*, door de Standaard den roomsch-katholieken toegeschreven, bestaan, volgens de lijd, niet en wat geschreven is over een underprounif-invloed berust opeen vergissing. Dat de gezamenlijke actie niet van harte gaat zoolang het behoud der plaatsvervanging gevaar loopt, is te begrijpen, maar dat zij van invloed is geweest op de houding der roomsch-katholie ken bij de crisis, weerspreekt de Tijd ten stel ligste. Tegen de „roekelooze manier* der Eerste Kamer gelijk zij genoemd wordt door de Standaard is het protest der roomsche pers even onverholen geweest als algemeen. „Wij zijn aldus besluit de Tijd als één man opgekomen voor den getroffen minister*. En indien wjj niet, op het voetspoor van de Stand meenden te mogen treden in zijn advies aan het ministerie: „staan of vallen met Keuchenius*, geschiedde dit alleen omdat, naar onze overtui ging, ter wille van een quaestie van personen niet de toekomst van het vaderland mag in de waagschaal gesteld.* KENNISGEVING. AANGIFTE VOOR DE ZEE-M1L1TIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Sneek, gevolg gevende aan art. 150 dor wet op de Nationale Militie van den 19den Aug. 1861 (Staatsblad no. 72), noodigen bij deze de lotelingen der Nationale Militie van deze gemeente uit, die verlangen bij de Zee-militie te dienen, zich daartoe vóór den Isten April ter gemeeutc-secretarie aan te melden. Sneek den 1 Maart 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester, BENNEWITZ, Secretaris. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, voldoende aan art. 87 der wet op de Nationale Militie van den 19den Augus tus 1861 (Staatsblad no. 72), brengen ter open- tare kennis, dat de eerste zitting van den Militieraad voor deze gemeente zal worden gehouden in het Gemeentehuis te BOLSWARD op IVoensdag den 19 Maart e. k., des voormidd. teu 10*/4 ure, in welke zitting uitspraak zal worden gedaan omtrent: 1. De verschenen vrijwilligers voorde Militie; 2. de lotelingen, die redenen van vrijstelling hebben ingediend 3 de lotelingen, die in de termen van uit sluiting vallen; 4. alle overige lotelingen. Zullende voor dien Raad alleen behoeven te verschijnen 1. Zij, die zich als vrijwilliger voor de Militie hebben aangeboden 2. de lotelingen, die vrijstelling verlangen wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken, of gemis van de gevorderde lengte. Bneek, den 4 Maart 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER der gemeente Sneek, Gezien de kennisgeving van den heer Adjunct- Inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht >n de provinciën Friesland on Groningen, van «on 3 Maart jl. no. 42545 Gelet op art. 21 der wet van 4 Dec. 1872 (Staatsblad no. 134) Brengt ter openbare kennis, dat de MAZE BEN in deze gemeente epidemisch voorkomen. Bueek, den 4 Maart 1890. De Burgemeester voornoemd, ALMA. oogenblik den Paus om advies kunnen vragen, inmiddels gehouden zijn de adviezen vanhuunen bisschop te volgen. Dat is een inconsequentie. Beweert de Paus zelfs de inspiratie te bezitten, dan is het conse quent gehoorzaamheid te eischen voor zijne uitspraken ex cathedra. Maar het gaat niet aan te eischen dat men onverantwoordelijk ge hoorzaam zij aan bisschoppen, waarvan de Paus zelf toegeeft dat zij dwalen kunnen. Aan het Episcopaat in elk land wordt daardoor de macht gegeven te beslissen in de politieke aangelegen heden, en men zondigt tegen het heilige, wan neer men dit advies niet opvolgt. Voor man nen van invloed zal dit een doode letter blijven, doch het beginsel, dat hierin ligt uitgesproken, dringt steeds verder door en ten slotte dreigt het in Roomsche landen het Episcopaat tot feitelijk regeerder te maken. Het Vad. zegt hiervan De Standaard heeft, blijkens een hoofdartikel, de jongste Encycliek noodig gehad om te out- dekken, dat de Roomsche staatsleer het Epis copaat feitelijk tot regeerder van het land dreigt te maken. Daarom sloven de anti-revolutionaire heeren zich zeker ook uit om de wegbereiders en die naren der Katholieken te zyn. Ook de Kerkelijke Courant meent haar oordeel te moeten geven over de jongste veranderingen op politiek gebied. Zij doet dit in de volgende bewoordingen: Jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman heeft zijn ambt als minister van binnenlandsche zaken aanvaard. Behalve de Kuyperiaansche partijbladen is er haast geen orgaan, dat niet uitdrukking heeft gegeven aan de gevoelens van verbazing en van verontwaardiging, die zijn gewekt bij het ver nemen, dat de ministerieele crisis op deze wijze stond te worden opgelost. Er is oorzaak, méér dan genoeg, om met ontevredenheid en ergernis den loop, welken het beleid van ’s lands zaken genomen heeft, gade te slaan. Met listige berekening heeft de Standaard het feit, dat de minister Keuchenius zich zelf onmo gelijk had gemaakt, aangegrepen om de positie van de zuivere Kuyperianen te versterken. De anti-revolutionaire kiesvereenigingen werden er toe gebracht om het voorbeeld te volgen van de Amsterdamsche vereeniging, waar onder de leiding van Oversteeg, den bekenden colporteur van dr. Kuyper’s universiteit, een motie van alkeuring over de houding der Eerste Kamer werd aangenomen een motie, den stijl en den geest van den meester duidelijk genoeg open oarende. Het heir van blaadjes, dat onder de redactie van anti-revolutionaire predikanten en vooral schoolmeesters de publieke opinie moet leiden, ging mee met „de actie* van het hoofd orgaan. Het tierde en schetterde door het laad van Noord tot Zuid, van Oost tot West, totdat het ministerie was geintimiteerd, de roomschen en Lohman expresselijk naar Den Haag vertrokken, klaar hadden gespeeld, dat laatstgenoemde de plaats van Keuchenius in den raad des Konings, zij het al niet zijn werk daar, zou overnemen. En met welke middelen is de agitatie opge wekt en gaande gehouden! De Standaard heeft weer getoond, dat hij, zelf van alle hooger leven ontbloot, den eerbiet voor het heilige geheel heeft verloren. Wat iederen Christen dierbaar is; wat te hoog en te verheven moest worden geacht om in den politieken strijd, waaraan ieder burger mee doet, te worden gemengd, is door het blad in het strijdperk gesleept. God en zijn genade; Ghris- tus en het evangelie en het kruis; de christelijke ootmoed zelfs en het gebed zij werden door het niets ontziende orgaan als de middelen gebe - zigd om de eenvoudige, maar ook niet-eenvou- dige schare op te hitsen. De vormen waarin de geest van God vroeger en later de besten en edelsten hun verontwaardiging over de onwaarheid, de zelfzucht, de slechtheid van zich zelf en van menscheu en dingen deed uitdrukken, werden overgenomen om een zuiver wereldlijk doel te bereikende handhaving of de plaatsing van een Kuyperiaan in het ministerie, den raad van Neerlands Koning! Wat weerzinbarend, ja, afschuwwekkend schouwspel! Hoe is de Heilige Geest uitge- bluscht bij velen, maar bedroefd geworden, Goddank! bij meerderen De jongste encycliek van Paus Leo XIII meent de Stand, te moeten bespreken, wijl ze strekt om de gedragslijn te bepalen die de Roomsche geloovige naar het oordeel van den Paus in zake het staatsbeleid te volgen heeft. Het algemeene beginsel van de encycliek, dat nl. bij botsing tussciien de Regeering van het aardsche vaderland en de plichten tegenover den Koning van het hemelsche vaderland, de geloovige Gode meer moet gehoorzamen dan de menschen, beaamt de Stand. volkomen. Doch met de conclusie van de encycliek kan het blad zich niet vereenigen. „De Paus namelijk koppelt nu aan deze eerste stelling deze tweede, dat de hiërarchisch uitwendig geïnstitueerde kerk, waarvan hij zelf het hoofd is, als zoodanig ons hooger vaderland is. En ten derde zegt hij, dat hetgeen in deze kerk als Gods wil zal gelden door hem, als bisschop van Rome, onfeilbaar wordt beslist.* Dit nu is een vervalsching van het eerste beginsel. Schuift men de kerk in do plaats van God, dan komt God niet meer tegenover den mensch, maar de kerkelijke mensch tegenover den politieken mensch te staan. .Nog erger wordt de zaak als de Paus voor de gansche kerk maar één orgaan erkent, nl. den bisschop van Rome. Hiermede toch worden de staatkundige plichten van de leden der kerk geheel afhankelijk gemaakt van het ééne dogma der Pauselijke onfeilbaarheid, een dogma, dat nog pas 20 jaar oud is en destijds onder de hoogste dignitarissen der Roomsche kerk zelve ernstige bestrijding vond. Feitelijk komt het dus neer of de inspiratie der profeten en apos telen ook thans nog ten deel valt aan den bis schop van Rome, sprekende ex cathedra. De daaruit voortvloeiende absolute eisch, dat alle geioovigen in verzet zuilen komen zoodra hun iets geboden wordt, wat niet met de rechten van ’s Pausen kerk strookt, acht de Stand. deswege gevaarlijk en bedenkelijk. En dat gevaar wordt nog grooter door de bijvoeging in de encycliek, dat de geioovigen der Roomsche kerk, die natuurlijk niet elk ADVERTENT1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7 */a Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. De betrekking van referendaris ter griffie van de Tweede Kamer der Staten Generaal, open gevallen door ’t overlijden van den heer Van Alphen, zal waarschijnlijk, althans voorloopig, niet worden aangevuld. Naar uit het Kameroverzicht van de N. 11. Ct. bleek was een amendement op de pensioen wetten te verwachtten, ten bate van do „oude weduwen*. Het is dan ook reeds ingediend ge worden door leden uit alle partijen der Kamer. Mr. L. W. C. Keuchenius heeft aan de re dactie van de Stand., die het initiatief heeft genomon voor een hem aan te bieden huldeblijk, onder hartelijko waardeering barer bedoeling, de verzekering gegeven, dat er zijns inziens iu zijn houding als minister niets was, hetgeen hem eenige aanspraak zou kunnen geven op eenig dank- of huldeblijk, zoodat hy hiervan liefst wenscht verschoond te blijven maar dat hij, nu reeds zooveier genegenheid bleek, zich niet onttrekken zal aan een eenvoudig bijk van broederlijke sympathie. De redactie heeft, daar er reeds ruimschoots voldoende bijeen is voor zulk een meer beperkt doel, de inteekening gesloten, onder dankzegging aan allen, die in onderscheidene deelen des lauds zoo bereidvaardig aan hare oproeping genoot gaven. 4 BI.VNEVI.AM). 10*1! “Vinjnuviu ucmiAVU) Uü d. ytl, AdUlUl- 617 76 7 27 S 20 do.'t S41 doei 91 doe' 91» do:1' •ISO dou' ali 90S 7 I» 8- 8 49 fs 4 2 2 8 'i 8 oren - eon arlofs, Qeb d, dv. Akke, iii non J eitje allen Bei- iwkje L’aets- o ukje Heeg t Wol- van IJtje jr. - 615 '6« 76 7 45 9 8-- 820 8 3) van OEEKER (OIKV rn - V -luiuiovüiiu nas ö'wluu‘ujnoDlu) urm

Sneeker Nieuwsblad nl | 1890 | | pagina 1