■BS- H UIHliïüfflHLlD WOU R No. 20. V IJ F-E N-V E E R T I 8 T E J 1890. 8 maart. EN NATIONALE MILITIE. .50. lans lU N A E A L A N il. io’n De rechtbank te Utrecht heeft uitspraak MMW 100, ■,00, een uit aan een- ■den ver- bil- over had stri kten, rear -,00 '.00, ',oo, kilo, 3rd: iha- ten, vaa >0k •,00 ren 115 !5a )0. VI. aart ,3lt> lU /8 716 li 0 *iö 7.6 */l» Bij Koninklijk besluit is met ingang van 1 April 1890 benoemd tot inspecteur van het lager onderwijs in de tweede inspectie J. C. Fabius, lid van de Tweede Kamer, en tot idem in de derde inspectie mr. A. G, A. baron Sloet tot Oldhuis, schoolopziener in het district Zwolle. ode* jzet. no- .aad, iu- tan jongelieden boven 18 jareu. eola en da De beide Leidsche studenten, die zich hand tastelijk verzet hebben tegen eenige spoorweg ambtenaren, zijn door de Haagsche rechtbank tot zeven dagen gevangenisstraf veroordeeld. VERGADERING. Fan den Gemeenteraad van Sneek, op Zaterdag den 8 Maart 1890, ’s avonds 7 uur. Punten van behandeling: Resumtie der notulen. Mededeeling van ingekomen stukken enz. Benoeming van een Conrector aan het Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden /l.franco per post 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco ia te zenden. wet bepaalden voet, te voldoen. Sneek, den 6den Maart 1890. De Burgemeester voornoemd, ALMA. Naar men verneemt, worden door het mini sterie van waterstaat de noodige gegevens ver zameld, ten einde te onderzoeken, in hoever het mogelijk is, om zonder groote finantieele be zwaren tot opheffing te geraken van de tolheffing op rijkswegen en rykskanalen. Dit staat in verband met de opheffing van kanaalrechten op het kanaal vanIJmuiden. De minister wenscht namelijk, dat andere rijkskanalen en rijkswegen in dezelfde gunstige verhouding zullen komen. Eindelijk heeft dr. Schaepman de reden doen kennen, waarom men eigenlijk van de zijde der Roomsch katholieken zoo hevig gekant is tegen de afschaffing der plaatsvervanging. Deze „ont hulling" geschiedde in de speech door hem te Botterdam gehouden in een vergadering van Roomsch katholieken. By den persoonlijken dienstplicht was, naar hij toegaf, geen specifiek katholiek belang betrokken. „Maar wij volgen de lezing van de Maasbode maar het volk maakt uit de kern der maatschappij, den nij veren burgerstand en die stand voelt met waar en onbetwistbaar juist bewustzijn, dat zij het meest betrokken is by de loting met persoon lijken dienstplicht en het is daarom juist, dat de katholieke bevolking een vèrkiinkende uit drukking aan hare bezwaren heeft gegeven." De Nederlandsche vereeniging tot voorkoming 2. 3. lytnnasium. 4. Adres van de Commissie van het Muziek corps der dd. Schutterij tot het maken van een muziektent. 5. Alsvoreu van de Jongelingsvereeniging w Eendracht tot het geven van gratis onderwijs 6. Reclame tegen het 2e Suppletoir-Kohier -an den Hoof delij ken Omslag, dienst 1889. 7. Kohier van den Hoofdelijken Omslag, lieast 1890. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der jemecnte Sneek, voldoende aan art. 87 der wet •p de .Nationale Militie van den 19den Augus tus 1861 (Staatsblad no. 72), brengen ter open- Mïe kennis,'dat de eerste zitting van den Militieraad voor deze gemeente zal worden ver- elieuden in het Gemeentehuis te BOLS WARD P Woensdag den 19 Maart e. k., des voormidd. en 10 ure, in welke zitting uitspraak zal vorden gedaan omtrent De verschenen vrijwilligers voorde Militie; 2. de lotelingen, die redenen van vry stelling lebben ingediend 3. de lotelingen, die ia de termen van uit lading vallen; 4. alle overige lotelingen. Zullende voor dien Raad alleen behoeven te 'erscJiijnen L Zy, die zich als vrijwilliger voor de Militie lebben aangeboden 2. de lotelingen, die vrijstelling verlangen ’’egens ziekelyke gesteldheid of gebreken, of lemis van de gevorderde lengte. Öneck, den 4 Maart 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der 'emeente Sneek brengen ter openbare kennis, lat het door hen opgemaakt Primitief-Kohier 'aa Belasting op de binnen deze gemeente ge iden wordende Honden, dienstjaar 1890, van kn Sen dezer maand, gedurende acht dagen 'er Secretarie alhier veer een ieder ter inzage liggen, binnen welken termijn belanghebben- ea tegen hunne aanslagen op ongezegeid papier ill hun College bezwaren kunnen inbrengeu. Sneek den 7 Maait 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester, BENNEWITZ, Secretaris. KENNIS GE VING. Be BURGEMEESTER der Gemeente Sneek, - 'rei>gt ter openbare kennis, dat het Suppletoir 45 kohier der Personeele belasting no. 7, dezer gj, .emeente, dienstjaar 1889/90, door den Provin cialen Inspecteur der Directe Belastingen te ^warden gearresteerd den 3den Maart 1890, au den Ontvanger der Rijksbeiastingen te Sneek er invordering is ter hand gesteld en dat een per verplicht is zijnen aanslag, op den bij de van ongelukken in fabrieken en werkplaatsen is thans opgericht. In de jongste te ’s Gravenhage gehouden vergadering zijn de statuten der vereeniging vastgesteld. De heeren Westerouen van Meete ren en mr. H. J. A. Mulder, die in deze het initiatief namen, zyu tot de eerstvolgende algemeene vergadering, welke in de maand December, dit jaar, moet plaats hebben, belast met de bestuurswerkzaamheden en zullen daarin worden bijgestaan door een 5tal leden. Wat het vuur nog van den stadsschouwburg te Amsterdam heeft overgelaten wordt nu door tal van arbeiders, onder de noodige voorzorgen betreffende hun veiligheid, opgeruimd. Intusschen worden er reeds plannen beraamd voor een nieuwen schouwburg, waaromtrent echter nog niets zekers bekend is. In een ver gadering onder voorzitterschap van den burge meester is echter besloten het Panorama niet voor schouwburg in te richten. Technische bezwaren, daaruit voortvloeiende, groote gelde lijke offers en de ligging van dat gebouw buiten het centrum der stad deden hiertoe besluiten. Ook wenschte men niet den geheelen finauciee- len last de gemeente op de schouders te leggen. Ten behoeve van het fonds, dat het hoofdbe stuur van het Nederlandsch Tooneelverbond wenscht te vormen voor de benadeelden bij den schouwburgbrand in de eerste plaats en ter voorziening in de eerste behoeften, wanneer in vervolg van tijd een plotselinge gebeurtenis ar- tisten in hun bestaan mocht treffen, is van een firma te Amsterdam, die onbekend wenscht te blijven, ontvangen de kapitale som van vijf duizend gulden. Niet minder dan 52 personen zijn door den schouwburgbrand benadeeld of buiten betrekking. Den 18en dezer zullen Rosier Faassen en mevrouw Faassen-Van Velzen den dag herden ken, dat zij 40 jaren in den dienst der kunst zijn werkzaam geweest. Zij treden dan op in Platijn Co. Dat de Rotterdamsche schouw burg dan tot den nok zal gevuld wezen is gemakkolijk te voorspellen. Uit Amsterdam meldt men, dat mevrouw S. de Vries van het Nederlandsch Tooneel lij dende is aan een ernstige kwaal, waardoor zij langen tijd verhinderd zal worden op te treden. Naar de Amsterdamsche bladen melden is de heer De Veer, hoofdredacteur van het Nieuws van den Dag, ernstig ongesteld. Naar men nader verneemt omtrent de gevan genneming van den ontvanger der registratie, C. B., te Hardegarijp, is dit geschied op verzoek van den officier van justitie te Alkmaar. Men brengt dit in verband met het onder verdachte omstandigheden afbranden in 1888 van het registratiekantoor te Medemblik, toen C. B. aldaar ontvanger was. Thans schijnt gebleken te zijn, dat hij zich in zijn vroegere betrekking te Medemblik heeft schuldig gemaakt aan verduistering van gelden en dat hy op grond daarvan is gearresteerd. Hij is reeds gevankelijk naar Alkmaar over gebracht. niet noodzakelijk op dienstvervanging behoeft te slaan, maar op allerlei andere lasten kan doelen. Ten tweeden omdat, als program tegen pro gram staat, en het onze spreekt concreet en bepaald, en dat der roomschen in algemeene termen, het laatste altoos zwak staat. Ten derde overmits er bij staat in het roomsche program: Met dien verstande, dat de verdedig baarheid des lands ten volle verzekerd blijvef een nadere bepaling waarvan de beperking van lasten dus afhankelijk wordt gesteld. En ten vierde, omdat, zóó opgevat, de Tijd en dr. Schaepman en heel de roomsche pers haar eigen program in de steek laat. Immers, uitbundig was aller lof over het voorstel-Reuther, en toch ook dat plan bracht geen beperking maar vermeerdering van last." De opmerking van de Standaard dat de uitdrukking „beperking van lasten" in het roomsche program geen protest is tegen de afschaffing der dienstvervanging, wordt door de Tijd ten deele als gegrond erkend. Het pro gram van roomsche zijde gesteld, had duidelijker kunnen en het blad voegt er bij had, in de gegeven omstandigheden, zich duidelijker moeten uitsprekenAlthans toen het bleek dat van een gelijkluidend program niets kon komen. „Maar, aldus vervolgt de 2'ijd,indien mede als ménagement tegenover de aanhangers der anti-revolutionaire partij, die de afschaffing der plaatsvervanging reeds in hun program van be ginselen (1zagen opgenomen, het woord ver meden werd, de gekozen uitdrukking gaf het denkbeeld duidelijk genoeg weer. En dat ten minste zeker wel voor de leiders der anti-revol. partij, die immers daarenboven mondeling toe lichting konden vragen Of zouden zy ook dit hebben vergeten UIT DE PERS. In de Bibliographic van ’t jongste Gh’dsnom- mer bespreekt prof. Buys de jongste brochure van jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman, de Pacificatie, door hem geschreven na de aanne ming der schoolwet Prof. Buys zou onder de vele geschriften, waarin de heer Lohman zijn gedachten over den schoolstrijd ontwikkelde, geen enkel liever dan dit als leidraad zien opgenomen voor het toe komstig regeeringsbeleid van den nieuwen mi nister van binnenlandsche zaken. Wel is bij hier partijganger, maar de oprechte wensch naar vrede en de duidelijke toeleg om de tegenpartij billijker te beoordeelen, spreekt er uit. De Pacificatie is, naar de hoogleeraar doet opmerken, een huishoudelijk boek, uitsluitend opgesteld tot voorlichting van de vrienden en niet voor de buitenwereld geschreven. Daar de nieuwe wet in het anti-revolutionaire kamp niet met onverdeeld genoegen is ontvangen en som migen er slechts een zeer bescheiden stap in zien, heeft mr. Lohman zich zijnerzijds de moeite gegeven om te doen uitkomen, dat de wet wer kelijk vry is van liberale smetten en niet alleen een bescheiden stap, maar een reuzenschrede is op den weg naar het anti-revolutionaire ideaal, zoodat er feitelijk op dit gebied maar zeer wei nig te wenschen overblijft. De bewijsvoering is, naar prof. B. doet opmerken, soms overtui gend, bijna altijd vernuftig,, soms echter bij uitstek gezocht. Hier en daar wordt dan de wet wat opgeschilderd en opgeschikt om het vereischte effect te verkrijgen. Maar het oordeel over de deugdelijkheid der argumenten, ligt niet by de tegenparty. Wanneer de liberale partij de wet als een noodzakelijkheid heeft aanvaard, dan kan de vraag, of de tegenpartij bevredigd is, aan de tegenpartij worden overgelaten als een bij uitstek binnenlandsche quaestie. Overigens kan prof. B. zich zeer goed ver- eenigen met het antwoord, dat mr. L. geeft op de vraag of de tegenwoordige wet zoover reikt, dat de meerderheid met den nu geschapen toe stand tevreden is. Dit antwoord luidt nl. be vestigend. Mr. Lohman is vun oordeel, dat er bij eerlijke uitvoering die grootendeels af hangt van de gemeentebesturen geen beden kingen kunnen rijzen. Op één punt is de tevredenheid van mr. Loh man niet zonder voorbehoud. Een desideratum blijft over, nl. de opheffing van de uniforme staats-examens en mr. L. vertrouwt, dat er wel een regeling is te vinden, waartegen niet alleen de grondwee, maar zelts de liberale party zich niet verzet. „Wie over den hond is, Komt wel over den staart," schrijft hij. Hierop geeft prof. B. dit ten antwoord: „Misschien; maar toch zouden wij meenen, dat de minister verstandig zal handelen en zich groote teleurstelling bespa ren, wanneer hij zelfs geen poging doet om tot de oplossing van deze quaestie te geraken." In haar polemiek over persoonlijke dienstplicht met de Tijd bespreekt de Standaard een opmer king, haar van roomsche zijde gemaakt „dat op het roomsche program van actie wel tegen afschaffing van de dienstvervanging geprotesteerd was, want dat er sprake in was van „beperking van lasten." „Hout snijdt dit argument niet," schrijft de Standaard. Ten eerste niet, omdat „beperking van lasten" ADVEIITENT1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7 Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. ■es foer SB" 6 12 76 7 27 S 22 doot 8 41 door 91 door 916 door 9 30 door 9 46 9 56 jjen* itigfl Ook Te li IV. 8 820 830 7 ló 6 - 140 4 615 630 640 OEEKER OI R IV 1. 4

Sneeker Nieuwsblad nl | 1890 | | pagina 1