■BHHHmOMISSHWSfflli 5! liM 1DÏMWM1D ÏOOOË LW I No. 21. 1890. s. B c. irt. l o. V. 12 2VI -A. -A. It T, klaring® gelijkt o. i. meerder op een „manifest® en 11 ,50 UIT DE PERS. Een nieuwe begroeting voer koloniën is in* IA. gediend. De raming is voor het volle dienst jaar gemaakt. 4 Zaterdag 5 Wijken. Dagen. Datums. 1 en 2 Woensdag 2 April 3 en 4 Donderdag 3 5 en 3 Vrijdag 7 en 8 9 en 10 Woensdag 9 10—12 10—12 10-12 10—12 10-12 10—12 10—12 10—12 10—12 maten en gewich- Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden /l.franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave oi redactie betreffende, franco ia te zenden. campagne,, stelt het stuk het uit den weg rui men „van het struikelblok van den persoonlij ken dienst door toegeven van anti-revolutionaire zijde.* Het meent evenwel, dat die partij hiertoe weinig geneigd zal zyn. Naar aanleiding van deze Verklaring ontving de 'lijd een ingezonden stukje van den heer P. J. Raaymakers, bestuurlid en secretaris voor Nuord-Holland van den „Zuid- en Noord- Holiaudscheu Boud van katholieke Kiesvereeni- gingen,® waaruit blijkt dat de Tijd ten onrechte aan die „Verklaring® het karakter van een manl iest van bedoelden bond toekende. Het Centrum zegt over het stuk: De „Ver- De kiesvereeniging „Amsterdam® hield Don derdag avond een vergadering, ter beüandeliag van het bekende wetsvoorstel der heeren Bor- gesius c.s. De heer mr. Treub leidde het debat in en volgde daarbij geiieel de denkbeelden door hem in de Vragen des Tijds ontwikkeld. Van een verslag dezer inleiding mogen wij ons derhalve ontslagen rekenen. Het debat werd geopend door den bekenden socialistischen on- Bij kon. besluit van 7 dezer is bepaald, dat de stembriefjes ter verkiezing van een lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal, in het hoofddistrict Goes, op Dinsdag 18 Maart e.k., en, ingeval van herstemming, op Dinsdag 1 April in te leveren, zullen geopend worden onderscneidenlyk op Donderdag 20 Maart en Donderdag 3 April a. s. De Minister van oorlog heeft de aandacht van de autoriteiten der landmacht gevestigd op het door den boekhandelaar H. Pytter- sen Tzn. te Sneek uitgegeven werkje, getiteld „De verovering van Atjuh’s groote Missigic®, door den majoor der infanterie van het N.-I. leger J. F. D, Bruinsma. Daarbij is tevens medegedeeld, dat de Minister een aantal exem plaren van dit werkje voor rekening van het departement van oorlog heeft doen aanschaffen, ten einde die, met de exemplaren door den Minister van Koloniën ter zijner beschikking gesteld, aan de korpsen van het leger, aan de inrichtiugen van militair onderwijs en aan enkele autoriteiten uit te reiken. Het is mogelijk, dat de oneenigheid tusschen de anti-revolutionairen en de roomsch-katholie- ken over de plaatsvervanging werkelijk tot een „scheidingen breuke® zal leiden. Wy vermeid- üen reeds, dat de Stand, in de woorden van het kath. program van actie „beperking van de kusten en lasten der defensie® met las een pro test tegen de afschaffing der plaatsvervanging, terwijl zy daartegenover stelde haar eigen ruiter lijke verklaring: „prysgeving der plaatsvervan ging.® Met het oog hierop en in verband met de hou ding der partyen, nu door de legerwetten deze Quaestie aan de orde komt, is van het hoogste belang een „verklaring®, door de Tijd in zyn bonimer van 7 Maart gepubliceerd, haar toege- zouden door den heer A. op de Laak, secieta- r‘S van den Zuid- en Nooruhollandschen bond Van kiesvereemgingen. De redactie van het r--k. orgaan neemt niet de verantwoordelijkheid op zich, noch voor de publicatie, noch voor den inhoud en meent zich ook van eenige verdedi- De ibelangrijkste beslissing, Vrijdag in de Tweede Kamer gevallen, is zeker dat ook aan de weduwen en weezen van burgerlijke ambte naren, die vóór den 10 December 1888 (den dag der indiening van de aanhangige wetsvoor- dracht bij de Tweede Kamer) zijn overleden, op wachtgeld gesteld of gepensionneerd, een pensioen zal worden uitgekeerd, indien de ambtenaren althans na den Isten April 1836 zijn aangesteld. Het bedrag van het weduwenpensioen is in het algemeen niet groot. Het is gesteld op een vierde van het traktement dat laatstelijk tot grondslag voor de pensioenberekening der amb tenaren heeft gestrekt. En dit bedrag wordt voor de weduwen van reeds gestorven en gepensionneerde ambtenaren slechts voor twee derden genoten, dus voor een zesde van de jaarwedde, die voor den ambtenaar tot grondslag van de berekening van zijn pensioen diende. Terwijl in het algemeen het weduwen-pensioen niet meer kan bedragen dan f 600, wordt dit cyler voor de zoogenaamde oude weduwen op f 400 gebracht. Voor het geval het door de heeren van Del- den c.s, voorgestelde nieuwe artikel 28 van de wet tot regeling van het pensioen der weduwen en weezen van burgerlijke ambtenaren wordt aangenomen, stellen de heeren Smeeuge en van Delden voor daarop te laten volgen een nieuw artikel 29, luidende: Art. 29. Voor de toepassing van de bepa lingen van de twee voorafgaande artikelen worden de hoofden van Departementen van algemeen bestuur als zoodanig niet als burgerlijke ambte naren aangemerkt, en hunne weduwen en weezen hebben slechts in zoover aanspraak op pensioen als eerstgenoemden vóór hunne optreding als hoofd van een Departement of na hunne aftreding als zoodanig als burgerlijke ambtenaren in be trekking zyn geweest. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, brengen ter kennis van de belanghebbenden dat voor den herijk der maten en gewichten, in deze gemeente zal worden gevacceerd in een der lokalen van het Paleis van Justitie, in orde als volgt ging te moeten onthouden. klaring® gelijkt o. i. meerder op een „manifest® In dit manifest van den Z.- en N.-H.- bond van een kiezersbond, dan op een der vele kleine wordt in de eerste plaats breedvoerig uiteenge- j middeltjes, waarmede sommigen om oubegrype- lijke redenen nog steeds voortgaan met af te breken, wat door de bemoeiingen van den alge- meenen bond met zooveel zorg tot heil van land volk is tot stand gebracht. De Maasbode schrijft: „Wij hebben het stuk eveneens ontvangen, doch beschouwden het als een dagbladartikel, waarvan een particulier ons de plaatsing verzocht, en plaatsten het niet, om dat wij er bezwaren tegen hadden. Wij kon den er ónmogelijk een manifest in zien, niets dan een polemiseerend artikel, en er was niets, waaruit ons bleek, dat het van genoemden Bond kwam.® Het manifest wordt ook in het jongste nommer der Standaard kortelings besproken. De Standaard noemt het manifest „vreemd®, vreemd om allerlei reden. Vooreerst omdat het in de wereld komt naar aanleiding van een Standaard-artikeï. Dan omdat het vrij bits is tegen het Roomsche centraal-comité. Verder omdat het zegt, dat dr. Schaepman amende hono rable zou gedaan hebben. Voorts omdat het een voorstelling geeft van de saamsprekiug met het anti-revolutionair centraal-comité gehouden, die in menig opzicht niet klopt met het proces verbaal. Ook omdat deze provinciale bond spreekt op een wijze, zooals alleen een centraal-comité zou kunnen spreken. En ten leste niet het minst, omdat er een ruilhandel in wordt voorge slagen, die zonderling klinkt. „Slechts op één punt aldus vervolgt het blad dient nu reeds protest ingediend. Dit manifest spreekt uit, dat de Standaard in haar artikel over persoonlijken dienstplicht sprak tegen beter weten in. Hoe nu het bestuur van een provinciaal kiescomité zichzelf zóóver kan ver geten om publiek zulk een beschuldiging tegen de redactie van een blad te uiten, verstaan we niet. Reeds dit doet twijfel ryzen aan den vroeden zin van de mannen, die hier aan het woord zijn. Mocht dan ook, wat we niet kunnen uitmaken, dit manifest een poging zijn van den eenen Roomschen bond om aan den anderen Roomschen bond de partijleiding uit handen te nemen, dan is dit manifest zeker niet geschikt om als aanbeveling by die hooge aspiratien dienst te doen.® Naar aanleiding van hetgeen er in de Tijd nader door den heer Raaymakers over werd medegedeeld voegt de Standaard aan haar op merkingen nog het volgende P.S, toe; „Uit deze missive blykt, dat manifest een te sterk woord is voor bovenbedoeld stuk. Het blykt van achteren een ingezonden stuk te zijn geweest van den heer Op de Laak, den secre taris van gemelden provincialen bond. De 'lijd schijnt dus om den tuin te zijn geleid. „Toch blyft het stuk, ook zoo, er niet min der merkwaardig om. Immers het gunt ons een kijkje achter de coulissen, dat wel iets waard is. En ten anderen heeft de Tijd zonder zich met het stuk te vereenigen, ja, onder protest tegen een en ander, dut er in voorkwam, toch laten verluiden dat haar redactie, had men haar geraadpleegd, wel kaas zou gezien hebOen, het zoodanig te ameudeeren, dat zij er haar naam ouder had kunnen plaatsen, „Conto finto zal, dunkt ons, de Provinciale Bond verzwakt, en de Algemeenen Bond versterkt uit deze söuermutseling te vourschuu komen. „De Maasbode had een fijnen neus eu hield zien buiten het gemoei.® ADVERTENT1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, ▼oor eiken regel meer 7 Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever, Uren. Voor- na middag. 1—5 1—5 1-5 1—5 1—5 1—5 1—5 1—5 1—5 1—3 zet hoe de bewuste paragraaf in het program van actie is opgenomen en waarom het behoud der plaatsvervanging niet scherper werd gefor muleerd. Dit is vooral te wijten aan de be stuursleden van den Algemeenen boud, die „meenden men moest bij deze gelegenheid de anti-revolutionaire partij niet voor het hoofd stooten door vlakweg in ons programma van actie te plaatsenhandhaving van de plaatsver vanging.® Hoofdzaak was een betere schoolwet; de re geling van de legerorganisatie „kon worden overgelaten aan een nader overleg tusschen de leiders van de beide afdeelingen der anti-liberale partij.® „De kiesvereemgingen echter, die deel uit maakten van den Zuid- en Noordhollandschen Bond, waren hiermede volstrekt niet tevreden. Op de vergadering van de gedelegeerden, gehou den 14 Februari 1888 te Haarlem, word met overgroote meerderheid besloten aan bovenge noemd artikel 5 de woorden toe te voegen: „en met behoud der plaatsvervanging.® De bestuursleden van den Algemeenen Bond waren „hiertoe ecuter niet te bewegen®. Zij meenden, het program was duidelijk genoeg en „onder luid protest tegen de weiuige inschik- keiykheid van de zijde van den Algem. Bond®, bracht de algemeene vergadering van den Z. eu N.- Boud „een offer® door zich „neer te leggen by de interpretatie van art. 5, door die heeren gegeven®. En als dank voor dat offer hebben wij nu een R.-K. minister, die een beslist aanhanger van persoonlijken dienstplicht is„Wy kuuuen niet anders aannemen®, luidt de verklaring, „dan dat men met opzet tegenstanders van de atsciiaf- fing der plaatsvervanging heeft thuis gelaten (by het raadplegen over de samenstelling vau net ministerie) om hen „voor de zooveeiste maal voor een fait accompli te plaatsen.® Wat de agitatie van verleden jaar betreft, zij had niet ten doel met de anti-revolutionairen te breken, maar slechts om tegenover den minister te getuigen, dat de groote meerderheid zijner partygenooten tegen den verplichten persoon- lyken dienst was. Men wilde van hem een soortgelyke verklaring, als in het Belgische mi nisterie werd gegeven. „Wij, persooulyk er voor, willen onze purtygenooten het leed besparen.® Nog hoopt men op een „amende honorable® van minister Bergansius. Wat het stuk voor de partij verhouding vooral belangrijk maakt is de waarschuwing aan de anti-revolutionairen gegeven: „De Zuid- en Noord-Holl. bond heeft een meegaandheid aau den dag gelegd tegenover de auti-revolutionaire partij, welke op dit oogenblik haar toppuut heeft bereikt eu zeer gemakkelyk zou kuunen over slaan tot een geheel andere houding.® Als voorwaarde voor een „gemeenschappelijke 9 en 10 W oensdag 9 I 11 en 12 Donderdag 10 13 en 14 Vrijdag 11 15 en 16 Zaterdag 12 I 17 en 18 Maandag 14 I 19 en 20 Woensdag 16 I dat verkoopers van nieuwe ten, hunne voorwerpen aan het begin der zitting tot den herijk moeten aanbieden en wel onge schonden en in den toestand, waarin zy den eersten ijk hebben ondergaan; dat alle geijkte maten en gewichten dit jaar aan den verplichten herijk zijn onderworpen dat de onjuist bevonden gewichten tegen dadel yke betaling, volgens een bij Koninklijk besluit vastgesteld tarief, ten bate van ’s Rijks kas, door den ijker worden gejusteerd; dat alleen behoorlijk schoon- en droog ge maakte maten en gewichten zullen worden onderzocht dat de gewichten beneden het gram (milligram gewichten) alleen aan de vaste ijkkautoren kunneu worden geverifieerd dut belanghebbenden bij de terugontvangst hunner voorwerpen nauwkeurig dienen toe te zien ot deze de wettige merken dragen, daar later een beroep op verzuimen, die by den herijk mochten zijn begaan, niet zal ontslaan van rechts vervolging, en dat de ykplichtigen, die van de voor hen gestelde zitting geen gebruik hebben gemaakt, hunne mateu en gewichten ter herijking kunnen aanbieden aan het ijkkantoor aan de Oosterkade te Leeuwarden, des Dinsdags en Vrijdags van 9—1 uur, tot 1 October dezes jaars. Sneek, den 11 Maart 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester, BENNEW1TZ, Secretaris. milk COURANT taiwiiSSiii i l 0’17 1U X A E A LLA 1>. if ViilffilHIllTimii 15 t0 3 3 18 612 76 7 27 8 20 loot bil loot 91 loer 916 loot 9 30 loot 9 46 9 68 i 315 530 >45 15 45 ren: 1. - :rtus Jan orst, iet 6 >pen lella tten, irkjo a, ■g,~ t, - lend leeg, tske tske ógje 20 30 lil

Sneeker Nieuwsblad nl | 1890 | | pagina 1