No. 23. V IJ F-E N-V EERTIdSTE 1890. n« aa Co :s. R Q A N Q. id HON E AL A A l). w it. 'll rie sk al te >ed ;en, on, de >r- er 41- ;e* :nt n- st, rd is Jr- gegeven tot een verkiezingsstrijd onder min ge» wenschte leuze en omdat hierdoor vertraging in den ministerieelen arbeid ware ontstaan. Zulk een „makke" en „tamme" uitlegging acht de Stand, ongerechtvaardigd. Wel terdege stond volgens haar de tegenstelling tusschen den Islam en het Kruis op den voorgrond. „Het votum der Eerste Kamer aldus ver volgt het blad gold wel terdege het primor diale regeeringsbeginsel. De verantwoordelijk heid voor een stembus-campagne onder een zoo scherpe tegenstelling Zou niet op rekening der Ministers, maar van de Eerste Kamer zijn geko men. En de vraag, ot het landsbelang meer gebaat wordt door spoedige afdoening van eenige zaken, dan wel door het trekken van zuivere lijnen, zouden wij, voor ons, niet met het kabinet in eerstgemelden zin durven beantwoorden." Wat den heer Lohman betreft boekt de Stand. vier declaration: „1. dat hij in zake kiesrecht de denkbeelden zijner partij deelt, maar voor dezen zomer geen voorstellen desaangaande kan indienen; dus niet gelijk de bladen melden, dat er niets te wachten was voor de stembus van 1891 2. dat de schoolwet zal worden uitge voerd naar letter en geest; 3. dat hij zijn overtuiging dat het beginsel van vrij onderwijs verder dan de lagere school strekt, niet bij zijn binnentreden van het kabinet heeft afgelegd; en 4. dat hjj, alvorens nader zijn gevoelens te openbaren, kennis wil nemen van ziju departement." „Summa summarum, aldus eindigt het blad, blyft het dus by wat we na de oplossing der crisis schreven. Keuehenius is toch, losg elaten; maar dit droeve feit eenmaal geconstateerd zijnde is gedaan wat gedaan kon worden, om ons, auti-revolutionairan, tegemoet te komen, en niet te zwenken naar de conservatieve richting." Den 27 Februari werd uit den Rijn bij Rhe- nen het lijk van een man opgevischt en, nadat Nader verneemt het Vad. dat de heer Fabius, benoemd inspecteur van het lager onderwijs,' tegen 1 April ontslag uit den militairen dienst heeft verzocht, terwijl hij eerstdaags zijn ontslag neemt als lid der Kamer. F1. dat zijn non-activiteit slechts van zeer korten duur is en klaarblijkelijk alleen de bedoeling heeft een verplichte aftreding als gemeenteraads lid te Delft te voorkomen. Het bezwaar voor ’s lands schatkist is dus zeer geringja eigenlijk is de regeling voor de schatkist nog voordeelig, Scheveningsche boscbjes. De raad "toch daar de heer Fabius anders, zij ’t ook voor Jl—------ -• - korten tijd, activiteits-tractement zou genieten. Het doet ons voor den heer Fabius genoegen, dat wij in staat zijn deze nadere opheldering te geven. In de vergadering van het bestuur der R. K. kiesvereeniging te Hoes werd in de vorige week besloten, een circulaire van den volgenden inhoud te zenden aan alle roomgch-katholieke kiezers van het hoofdkiesdistrict „In haar vergadering van 8 Maart jl. heeft de R. K. kiesvereeniging haar bestuur gemach tigd, don eventueelen candidaten ter voorziening in de vacature voor het lidmaatschap der Tweede Kamer der Staten Generaal in ons hoofdkies district af te vragenwelk hun gevoelen is in zake den verplichten persoonlijken dienstplicht. „Door het bestuur is aan deze opdracht voldaan, en blijkens de ingekomen antwoorden der candidaten mr. L. W. C. Keuehenius en J. II. C. Heijse kan een eventueel bij de Kamers in te dienen wetsontwerp, waarbij de verplichte persoonlijke dienstplicht wordt voorgesteld, op hun steun rekenen. „Naar aanleiding en ten gevolge van deze Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ■Abonnementsprijs voor 3 maanden /l.franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franen in te zenden. antwoorden heeft de R. K. kiesvereeniging in haar vergadering van 13 Maart jl. met alge- meene stemmen besloten, bij de aanstaande verkiezing zich van stemming te onthouden, en noodigt zij bij dezen haar R, K. medekiezers in dit hoofdkiesdistrict dringend uit, Dinsdag a.s. evenzoo te handelen en dus, als protest tegen het 4streven naar invoering van verplichten persoonlijken dienstplicht, zich van stemming te onthouden." Binnen eenige dagen zal door het bestuur der Ned. Ver. ter voorkoming van ongelukken in fabrieken en werkplaatsen, voorloopig be staande uit de heeren F. W. Westerouen van Meeteren, voorz. en mr. H. J.A. Mulder, secr., een circulaire worden verspreid, in de eerste plaatsom ledon to verkrijgen onder de werkge- vers, industrieelen, deskundigen of deskundige werklieden en in de tweede plaats om een be roep te doen op den zedelijken en geldelijken steun van officieele personen, corporation, ver- eemgingen, instituten en belangstellenden. De circulaire is vergezeld van de voorloopse statuten, die in de maand December van dit jaar definitief zullen worden vastgesteld. Het doel der vereeniging blijkt voldoende uit haar naain en zij tracht dit te bereiken b, d°or het bekend maken van doeltreflende inrichtingen ter bescherming der arbeiders 2. door het samenstellen en verspreiden’van voorschriften voor de behandeling van machines enz,; 3. door het verspreiden van kennis der fa- .briekshygiêue 4. door bezoeken, te brengen door een des kundige, aan de fabrieken der leden en het verstrekken van adviezen omtrent inrichting enz. van fabrieken, werkplaatsen en hare onderdee- len 5. door het uitloven van premien en beloo- ningen, het deelnemen aan tentoonstellingen, enz. enz. Het is zeker onnoodig het doel dezer veree niging bijzonder aan te bevelen; ’t spreekt voor _3Z1?h men wordt donateur door jaarlijks Daaruit volgt dus, minstens f 2,50, of f 10 in eens te storten. De heer Koelman is, naar uit Den Haag aan de J*. G. Ct. wordt gemeld, druk bezig” met het boetseeren van Vosmaer’s borstbeeld, dat in irons zal worden gegoten voor do fontein in de - —-i heeft zijn goedkeuring gehecht aan de oprichting en iet wel wat bekrompen voorstel van B. en W. om ’t aanbod van de hand te wijzen, verworpen. In de N. R. Ct. wordt het volgende gemeld in den avond van den 13 Maart omstreeks 8 uren zijn in de roef van het Rijnschip Drie Qebt oederSy liggende in de -Rijnhaven (Feyenoord) waarin zich alleen bevond de 71-jarige schippers vrouw, twee mannen gekomen, blootshoofds met geheel zwartgemaakte gezichten. Nadat zij tot de vrouw gezegd hadden; „waar is je geld? als je niet stil bent snijden we je den hals af," en nadat die vrouw hun, door vrees gedreven, een kastje had aangewezen waarin zich de geldtrom- mel van haar zoon bevond, hebben zij uit gezegden trommel een bankbiljet van honderd gulden, een bankbiljet van zestig gulden en een som van dertig gulden, meerendeels bestaande uit rijksdaalders, ontvreemd. „We hebben al lang op hem geloerd," zeiden zij toen zij vertrokken. De politie doet onderzoek. EKENDMAK ING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek brengen ter openbare kennis, de volgende KENNISGEVING. De COMMISSARIS des KONINGS in de provincie Friesland, Gelet op het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie, van den 13 Maart 1890, no. 6, e afdeeling B, en op art. 11 der wet van den 13 J uni 1857 (Staatsblad no. 87) Brengt tor kennis van de belanghebbenden dat, met wijziging van het besluit van 6 Fe bruari 1890, no. 1, le afdeeling B, is bepaald dat de jacht, voor zoover betreft het jachtbe drijf van het vangen van waterwild met slag netten, bedoeld in art. 15, letter f der wet, dit paar zal worden gesloten op Zaterdag, den 22 Maart 1890, met zons-ondergang. En zal deze op de gebruikelijke wijze worden ■aigekondigd en aangeplakt. Leeuwarden, den 13 Maart 1890. De Commissaris des Konings voornoemd, feetVan IIARINXMA thoe SLOOTEN. öueek, den 17 Maart 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester, BEhlNEWITZ, Secretaris. UIT DE PERS. De afschaffing der plaatsvervanging blijft de K K. kiesvereenigingen in onrust brengen, ffhaus hebben alle kiesvereenigingen van die Leur in Noordbrabant het volgend adres aan de Tweede Kamer gericht. I «Be ondergeteekende presidenten der roomsch Rtholieke kiesvereenigingen in Noordbrabant. Mehoord hun vereenigingen. In aanmerking deinende »dat de rechterzijde der volksvertegenwoor- digiug bestaat uit een vereeniging der roomsch katholieke, anti-revolutionaire en conservatieve «dat die vereeniging gesloten is, om, met Beboud van ieders zelfstandigheid, te trachten jMgene te verkrijgen, wat door die partijen p'enscheljjk wordt geacht; «dat hieruit noodzakeljjk voortvloeit, wil ge doemd bondgenootschap in stand blijven, alle P rtijen moeten trachten datgene te vermijden, "at tot verbreking dier samenwerking zoude pleiding geven; «dat het van algemeene bekendheid is, dat hu overgroot gedeelte van het Nederlandsche polk van iedere politieke richting, waaronder h eel de R. K. bevolking, de invoering van Pigeujeene of persoonlijken dienstplicht, als een Fer grootste rampen beschouwt, die het zoude Munen treffen; «dat de R. K. bevolking voor niemand onder bet in liefde en gehechtheid voor komng en belaad, maar naar eigen oordeel, daarin ver- 'ei'kt door het gezag van deskundigen, ver- r’eeut, welke meaning tot nu toe door geen okeie steekhoudende redeneering is ontzenuwd, F door de invoering van een dier stelsels een ü&a ondragelijke last der bevolking zoude wor- b opgelegd en het hoogste goed der burgeren, vrijheid namelijk, onnoodig zoude worden er«acht «dat bij ’t bekend verschil van gevoelen, omtrent R aangelegenheid, bij de roomsch-katholieke anti-revolutionaire partijen, het behandelen een wetsontwerp, dat een dier stelsels zoude vatten, in plaats van tot verder samenwer- der partijen, zoude leiden tot verbittering verbreking van het bondgenootschap; „dat bij dezen stand van zaken, het ministerie der rechterzijde, als zijnde uit alle fraction dier partij samengesteld, moet trachten, het bond genootschap, waardoor de zege van 8 Maart ^888 is bevochten, zoolang mogelijk te besteu- „uiteu eerbiedig, maar dringend den wensch, dat het der hooge regeering moge behagen zulk een wetsontwerp niet in te dienen; „verzoeken alle roomsch katholieke, anti-re- yolutioaaire en conservatieve kiesvereenigingen in den lande van hun instemming met deze motie te doen blijken. Het oordeel over de interpellatie van den heer A. baron van Dedem, ter zake van de jongste crisis in ’t kabinet, luidt verschillend. De liberale bladen laten er zich betrekkelijk weinig over uit, hoewel zij met zekere ontstem ming op verschillende verklaringen, namens de regeering afgelegd, wijzen. De Ty<7 acht den afloop zoo bevredigend mogelijk. In de eerste plaats toch bleek, dat de minister Lohman geen ander denkbeeld over de schoolwet koestert dan de minister Mackay ten andere blijkt dat Mackay eenstemmig is met den heer Keuehenius, wat betreft zijn sympathie voor zendelingen en bekeerden. Het blad verheugt er zich in, dat de minister van kolomen de leus: „Het Kruis tegenover de Halve Maan" niet heeft goedgekeurd. „Het zou dan ook schrijft de lijd—-een geheel valsche leuze zijn geweest, gelijk de heer Mackay, onder instemming van een groot gedeelte der rechterzijde, verklaarde, indien, na ontbinding alleen van de Eerste Kamer of van beide Ka mers, of de Provinciale Staten da kiezers ter stembus waren geroepen met den kreet, reeds dadelijk na de afstemming van bet Xe hoofdstuk der staatsbegrooting in de Stand, aangeheven „Het Kruis tegenover de Halve Maan Het aanheffen der valsche leuze, welke voor een land, dat over meer dan 20 millioen Mohame- daansche onderdanen te gebieden heeft, zoo gevaarlijk moet geacht worden, hebben wij steeds afgekeurd. De vaderlandsliefde van den minis ter gedoogde niet, dat door die leuze ons land in beroering werd gebracht. Hij ontbond daar- om de Kamera niet, maar aanvaardde zelf do portefeuille van koloniën, die van binnenlandsche zaken overgevende aan den heer Lohman. „Wij gelooven," aldus vervolgt het blad, „dat inzonderheid de verklaringen omtrent dit punt - verklaringen, waardoor de minister niet schroomde een krachtig démenti te geven aan het hoofdorgaan van zijn eigen party en zich inderdaad onafhankelijk toonde van buiten het kabinet en buiten het parlement werkende in vloeden, waarop van liberale zijde bij deze interpellatie schier onophoudelijk, hetzj openlijk, hetzij meer bedekt, werd gewezen de waar- deenng verdienen, ook van zijn politieke tegen standers." De Standaard is minder content. Den heer Vau Dedem brengt het blad allen lof toe voor de ongemeene tact waarmede hij zich gekweten heeft van de moeilijke taak, die op hem rustte. Hy heelt de quaestie volkomen zuiver gesteld. Met her antwoord der regeering kan de Stand. zich echter niet vereenigen. Het liet de consti- tutioneele quaestie onaangeroerd. Slechts twee ërlei is daarin opmerkelijk. Ten eerste, dat het kabinet het votum der Eerste Kamer niet heeft opgevat als gekeerd tegen het beginsel van zijn regeeringsbeleid, maar als te verklaren uit een samenloop van tal van omstandigheden en grieven. En ten anderen, dat de regeering daarom tot geen indiening van ontslag voor heel het kabinet dorst adviseeren, omdat dit licht aanleiding had ADVERTENT1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents voor eiken regel meer 7>/a Cents. Bij abonnement ia de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. I 0tt in 53 OIRiV ’Oil oe- ide y’e ten 'en icn IOf en ar en Bil lon it& te eg. 4d, Dll.) Olt, id. >rt de ler <1. der ipe, OBEKKR Ulins JI lIIHIiraiHLil) IWII be

Sneeker Nieuwsblad nl | 1890 | | pagina 1