ffllMfflEHEIlRBOMSEJIfflSSÏÊS BBIJH8- Ml IDimWIHLW I00B DB No 24. IJ F-E N~V E E R T I G S T E JAARGANG, 1890. Z A T E X< 13 A O- ier )0. dat wij de JO, JO, i i werden op De dader verkie- voor hot 00 da tar ea w ido ar- 3rd ih JO, )0, lo. d Id A J. “e^eer Van Alphen wees. Onder presidium van den minister van Slaat mr. J. Heemskerk Az., heeft zich het voorloopig comité geconstitueerd voor het congres voor fabrieks-hygiène en reddings wezen in Aug. te Amsterdam te houden, in verband met de Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. dat op het stuk van beginselen klare wijn zou worden geschonken. Dit nu is dusver niet geschied. En nu de pers van alle richtingen de door de regeering aangenomen houding opvat als een publiek en officieel protest tegen de houding der anti-reyolutionaire partij en het principieel geschil licht op te gaan. „Niet," aldus besluit de Stand., „dat wij de houding der regeering verstaan, gelijk de overige pers die verstond. Daarom juist verwezen we aanstonds naar de begrooting van koloniën, die komt en vanzelf aanleiding tot nadere explicatie zal geven. Maar te ontkennen valt dan toch niet, gelijk we terstond opmerkten, dat er in de houding der regeering iets weifelende lag. En nu de overige pers hiervan gebruik maakt, om te constateeren, dat de regeering met de anti-revolutionaire partij gebroken, erger nog, ze verloochend heelt, is nadere verklaring o. i. gewenscht, zoo niet noodzakelijk." Wjj kunnen ons dus op een hernieuwd staat kundig debat bij de begrooting van koloniën voorbereiden. Nu de heer Keuchenius te Goes de overwinning heeft behaald, belooft het pikant maar lang te zullea worden. Hetzelfde blad schrijft naar aanleiding van ’tpetitionementdatde besturen van eenige Noord- brabantsche kiesvereenigingeu organiseeren, om toch geen wetsvoorstel dat tot persoonlijken dienstplicht leiden zou in te dienen„Dezen maatregel begrijpen we niet. Van bevoegde zijde is telkens publiek uitgesproken dat de dienstvervanging geen bepaald roomsch belang raakt, maar een belang, waarover allerlei groepen, onder roomschen, anti-revolutionairen, liberalen en conservatieven het eens zijn. Stel nu, dit is zoo, waarom dan niet een comité, bestaande uit roomschen, conservatieven, liberalen en anti-revolutionaireu uitgenoodigd, om de leiding dezer zaak in handen te nemen en op te treden, niet met het verzoek om geen dergelijk ontwerp in te dienen, maar er tegen te petitio- neeren als het inkomt? Thans echter willen de roomsehe kiesvereenigingeu vooropgaan en ons uitnoodigen met hen mee te doen. Hoe kan dit nu Al onze kiesvereenigingeu hebben evenals de deputaten-vergadering, juist afschaffing van de dienstvervanging in 1878 in haar program van beginselen en in 1888 op haar program van actie gesteld. Het spreekt dus van zelf dat geen onzer kiesvereenigingeu zulk een petitionement steunen kan. Ook strijdt het met alle vormen, dat plaatselijke kiesvereenigingeu van een andere party zulk een verzoek tot onze locale kiesver- eenigingen richten. Onderhaudelingen tusschen twee partijen kunnen beiderzijds alleen door de centrale comités gevoerd worden. Tevens wijzen we er op dat deze besturen ten onrechte consta teeren dat er in 1888 ook met de conservatieven als derde partij zou onderhandeld zijn. Dit is niet zoo, eenvoudig omdat de conservatieven zelfs geen adres hebben." Tusschen twee vuren. Uit de onder dit op schrift in de Stand, opgenomeu hoofdartikelen trekt de lyd de slotsom, dat de anti-revolutio naire partij het bondgenootschap met de katho lieken en conservatieven opzegt. .augvr, iadien wij althans de bedoeling van het anti revolutionaire orgaan goed begrepen hebben, wil het met de overige anti-liberalen in den lande, met de katholieken en conservatieven, front maken tegen het liberalisme en radicalisme en „het ministerie der rechterzijde" zijn steun verleenen. Neen 1 het heeft zijn onafhankelijk heid ia gevaar gezien. „Van roomsehe zijde Tegen den boekdrukker en uitgever P. W. v’ Utrecht, die bij de laatste raads verkiezingen aldaar een strooibiljet drukte en liet verspreiden waarin de naam van den libe ralen candidaat voor het verkeerde briefje werd aangewezen, is 3 weken gevangenisstraf geëischt. Blijkens een nader onderzoek is de steeu waarvan de Prov. Gron. Ct. de vorige week het een en ander mededeelde en die vermoede lijk een ruwe diamant zoude zijn, waarvoor reeds zooals gezegd werd, door liefhebbers een som van f20000 was geboden, gebleken onecht te zijn. De eigenaar is er mede naar Amsterdam geweest, waar de steeu gewaardeerd en waarde loos verklaard is. Ook bet Haagsche Dagblad het orgaan der conservatieven is tevreden over den af loop der interpellatie van den heer A. Baron van Dedem» In de eerste plaats staat vast, dat de heer Mackay de premier blijft en wel in zeer ernstigen zin. Niet hij onderwierp zich aan mr. De Savornin Lohman^ maar omgekeerd. Vermoedelijk is echter zelfs van zulk een meer deren of minderen invloed geen oogenblik de rede geweest en heeft mr. Lohman direct de meegaande zijde van zijn politiek karakter doen uitkomen. En niet alleen dat het Dagblad tevreden is, liet is tegelijkertijd dankbaar en voldaan. De wet op het lager onderwijs verzoenend nitgevoerd, die op het hooger onderwijs vooreerst intact gelaten en ’t kiesrecht voor de verkiezing van 1891 niet „democratisch" uitgebreid: wat töuden wij, conservatieven, vraagt het blad, „voorloopig" meer en beter van mr. Lohman hiniien vragen of wachten? ’t Spreekt vau zelf, dat dit alles wordt gedaan of nagelaten niet onder conservatieve vlag. Van naar willen de ministers Mackay en Lobman Ytrmoedelijk niet fiooren. „Over namen zullen wy niet twisten, aldus besluit het Dagblad. W ij zijn al zeer tevreden ter wille van Nederland en Indie, dat wij staan tegenover een bewind, bij hetwelk de niet-con- servatieve vlag een conservatieve lading dekt. „Vlaggedoek is goedkoop; beginselen golden tteer, en, nu wij in ’t hoogste voldoening erlan gen, kunnen wij in ’t mindere toegevend zijn." De Stand, daarentegen is, gelijk wij reeds deden uitkomen, niet gesticht over den afloop van de jongste interpellatie. Geen wonder trouwens, Uant de stellige verklaring, door den minister Mackay aan het einde van het- debat afgelegd „het Kabinet werd als zoodanig door „het votmn der Eerste Kamer over Keuchenius „niet Betroffen" is geheel in strijd met hetgeen M blad gedurende het geheele verloop der crisis beeft volgehouden. Nu Tijd en Dagbl. na Hand. *u Vod. komen verklaren, dat de anti-revolutio- ïaire partij in dezen niet naar de oogen ’gekeken de Standaard spreekt van „w- obc'aenda‘ nu wil het blad, dat het betwiste Punt wordt uitgemaakt. De verklaringen van Mackay gelden in hoofd vak twee punten. Vooreerst het beweren, dat ■o regeering de leuze: „Kruis of Halve maan" !«u valsche leuze zou geacht hebben. En ten "eede, dat de regeering zich wel vereenigd beeft met het negatieve program uit dr. Kuyper’s Jode van 1875, door den heer W. K. van De- ‘em geciteerd, maar botweg gezwegen heeft op fet positieve program van dr. Kuyper, waarop Deze punten dienen te worden uitgemaakt. Ue anti-revolutionaire partij heeft er recht op e weten welke de houding is, die de regeering haar inneemt en moet er op aandringen, “ut hierover geen enkele nevel blijve hangen. U bet loslaten van den heer Keuchenius kon, bezeer noode, alleen op deze conditie berust. De kantonrechter te Delft moest onlangs de vraag beslissen of een tolbaas den publiekeu weg verspert, indien hij niet voldoet aan het verzoek van een velocipede om den tolboom te openen, maar dezen toevoegtdoe het zelfDe is men ons gaan dreigen.... Welnu, toen wisten wij, natuurlijk, wat we te doen hadden. De linie van ons isolement lag nog altoos ongeschonden, en achter die linie trokken wij ons terug." Tot dergelijke strategische beweging heeft de Stand, volkomen recht. Doch wat zal er - r—-u f»..—het gevolg van zijn? Dat deanti-revolutionaire r, -i rl inSeao,nea standpunt, dient over dit partij, zooals het opschrift reeds voorspelt, tus- seneu twee vuren, tusschen de roomsehe en de liberale partij zal komen te staan. De calvi- i nisten zuilen nu eens met de eene, dan met de i andere optrekken, doch zij zal zich aan geen i partij binden. Tegen de exploiten van ongeloof i en revolutie zal zij met Rome strijden; tot ver dediging van onze vrijheden en constitutioneele rechten zal zij met de radicalen tegen Rome partij kiezen. De eerste onderstelling is denkbaar, doch hoe, vraagt de Tijd, stelt de Stand, zich het geval voor, dat de Nederlandsche Katholieken een aanval zouden doen op de gemeenschappelijke vrijheden en constitutioneele rechten Worden die vrijheden en rechten door de Katholieken niet juist in eere gehouden, daar deze hen als minderheid beschermen tegen de onderdrukking eener niet-Katholieke meerderheid? Is de strijd tegen de afschaffing der plaats vervanging b.v. niet -juist een strijd voor de bedreigde vrijheid? De t»tand, betoogde dat de Katholieke en de liberale party beweren, dat zijn partij geen zelfstandig bestaan kan leiden. „Dit is", ant woordde de Tyd, „ook de zuivere, de feitelijke waarheid." Wanneer de liberalen de anti-revolutionairen, om hen tot samenwerking te noodigen, er aan herinneren, dut hunne voorvaderen, de Geuzen, zich veel meer tegenstanders van Rome, dan van de revolutie hebben getoond, dat de Calvi nisten destijds met de Libertijnen in bond Spanje te lijf gingen, wat kunnen, vraagt de Tijd, de anti-revolutionairen dan antwoorden? De op stand der Watergeuzen tegen hun wettigen heer in de 16e eeuw, de verdrijving van Jacob II van Engeland in de 17e eeuw, waren daden van revolutie, maar toch door de anti-revolutio nairen verheerlijkt. Door een gelukkige inconsequentie maken zij echter halt voor het barre ongeloof en de roode revolutie der 18e eeuw en stellen zich daartegenover geheel op het standpunt der ka tholieken. Een eigen standpunt ontbreekt hun geheel. Hun hoofdkenmerk is de inconsequentie, waarmede de anti-revolutionairen, als het histo rische vraagstukken geldt, die een zeker getal jaren oud zijn, zich plaatsen op revolutionair en liberaal, als het actueele stukken betreft, op katholiek standpunt. De revolutie en de Katholieke Kerk zijn de groote machten, waartusschen gestreden wordt aan de eene zijde vrijheid van denken en onderzoek, aan den anderen kant onfeilbaar gezag, dat de onveranderlijke waarheid, van God zei ven ontvangen, mededeelt; hier de volkswil hoogste wet, daar de wil van God als oorsprong van alle recht en souvereiniteit. Een middenweg daartusschen is niet denkbaar men kan nu eens naar deze, dan naar gene zijde overloopen, maar een vast standpunt Niet langer, tusschen beiden is onmogelijk. ADVERTENT1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, ▼oor eiken regel meer 7‘/a Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever, KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, brengen ter openbare kennis, dat het aandeel voor de Nationale Militie, dit jaar door deze gemeente te leveren, bedraagt zes-en-dertig man. Sneek 21 Maart 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester, BENNEWITZ, Secretaris. UIT DE PERS. tentoonstelling ter bevordering van veiligheid in fabrieken en werkplaatsen. De uitslag der Dinsdag jl. gehouden zing van een lid der Tweede Kamer hoofdkiesdistrict Goes, was aldus: Uitgebracht 2772 stemmen, in blanco 39, van onwaarde 31. Volstrekte meerderheid 1357. Gekozen de heer Keuchenius met 1548 stemmen tegen 1153 op den candidaat der liberalen, den heer Heijse, uitgebracht. De redactie van De Zeeuw maakte het de kiezers in het district Goes erg gemakkelijk, in haar verkiezingsnommer, dat Maandagavond werd verspreid, was de naam van haar candidaat Keuchenius m schrijfletters afgedrukt, dan hadden de kiezers hem maar na te schrijven. Zelfs al kan men in het geheel niet schrijven dan heeft men die figuurtjes maar na te trekken Uit Den Haag wordt aan de Amst. van betrouwbare zijde gemeld, dat de Keizer van Duitschland in Mei a.s. bij zijn doorreis naar Belgie een bezoek aan ons land en aan Amster dam zal brengen. Op grond van zeer vertrouwbare inlichtingen kan het Vad. intusachen verzekeren, dat het bericht volkomen uit de lucht ia gegrepen. Volgens de Standaard zou, bij eventueele opheffing van het koloniaal werfdepot te Har derwijk, het instructiebataljon van Kampen naar Harderwijk worden verplaatst. Het bestuur van de afdeeling Amsterdam van het tooneelverbond en de directie van het Volkspaleis organiseeren een feestavond op 12 April a.s. ten behoeve van de artisten, die schade lyden by den schouwburgbrand. De reclame-geest gaat ver. Een winkelier in gemaakte kleederen te Rotterdam, die onon- houdelyk „verhuizing", „vertrek naar het bui tenland", „verbouwing", „aangehouden goede- ren annonceerde, kondigt thans, naar we in de Maasbode lezen, een uitverkoop aan „wegens oneemgheid in het huishouden". Ouder de gemeente Wijlré, is Zondag avond, Duur do 2V. Ot. voraeemt, goh poging tot moord gepleegd op een jonge dochter uit Etenaken— Wijlre. A bout portant haar twee revolverschoten gelost, waardoor zij aan hoofd en arm werd getroffen. is onbekend. j ill 8 B IX A JL A B. 18 1 I ist, ter 3 15 irt. 18 612 76 7 27 8 26 locr 8-11 loot 91 locr 916 930 loot 9 46 956 OEEKER COURO ijn in, «rd. id- wr -an an ala do lar in 20 30 an 1a- i. 311 Lu’il w VMM 615 630 645 75 45

Sneeker Nieuwsblad nl | 1890 | | pagina 1