I HOTS- Ml MHIffl'TIHLTO TOOK Of fflfflTElMTlMDMMTSIBK I I i s i f i B V. L i SÜ No 26 V J J F- N-V B B T£ T I a STB J 1890. o Z A. T EIt IA. 29 M: Jk. A. E T. 1 BI VX KXLA g, JO. rt. fl- /n o 50, JO, aan ecu van ait U0 ie, leu is* •ck igU ,00 ilo. d: ia- I. en 15 ja 30, >0, w luidt aldus „Het bestuur van den Provincialen Bond van R. K. kiesvereenigingen in Zuid- en Noordholland, krachtens de machtiging, ontvan gen door het besluit van de algetneene vergade ring van den Bond op 13 Februari 1889, luidende „„De Bond machtigt zijn bestuur om alle gepaste en geoorloofde middelen te bezigen, ten einde te verhinderen, dat het stelsel van den verplichten persoonlijken dienst door onze wet geving worde bekrachtigd" „overwegende, dat de Provinciale Bond van R. K. kiesvereenigingen in Zuid- en Noordhol land zich in zijn vergadering van 14 Februari 1888 krachtig heeft uitgesproken voor de opname in het program der R. K. staatspartij van behoud der plaatsvervanging „overwegende, dat in zijn vergadering van 28 Febr. daaropvolgende de Bond voornoemd zich slechts onder luid protest, en ten einde de eensgezindheid onder de katholieken niet te verbreken, voor dien keer heeft nedergelegd bij de interpretatie van art. V van het program van actie, beperking van de kosten en lasten der defensie, volgens welke interpretatie in die woorden wel degelijk het beginsel van Vrij lating der plaatsvervanging, zou zijn opgesloten „overwegende, dat de verdedigbaarheid des lands het zware offer van de invoering van den persoonlijken dienstplicht niet eischt „verklaart „zijn volle adhaesie te schenken aan het manifest van de voorzitters der Noordbrabantsche kiesvereenigingen, gedateerd 13 Maart 1890, en „besluit; „zich voortaan krachtig te verzetten tegen de keuze van leden voor de Tweede Kamer, die zouden verklaren, een wetsontwerp, dat het beginsel huldigt van den verplichten persoonlij ken dienst, te zullen steunen." Het stuk is onderteekend door: „Mr. B. M. Bahlmann, Rotterdam, voorz.T. B. C. ten Hagen, Den Haag W. A. Beukers, Schiedam P. J. Raaymakers, Nieuwer-AmstelJ. P. M. Eygenraam, p. p. AmsterdamH. W. Kouwen- hoven, p. p. BeverwijkA. Op de Laak, Noord wijk, secretaris." Naar men aan de Uaarl. Ct. mededeelt, is het oordeel van Ged. Staten der provincie Gel derland ingeroepen over het volgende geval, hetwelk zich bij de loting voor de nationale militie te Wageningen voordeed. Aan de loting werd deelgenomen door twee tweelingbroeders, van wie de een vrijlootte en de ander een laag nummer trok. Deze laatste werd bij de keuring voor den dienst geschikt bevonden en zal alzoo zijn militieplicht moeten nakomen, terwijl de eerstbedoelde werd afgekeurd. Volgens het gevoelen van een of meer leden van den militieraad mogen broeders onderling met nummer verwisselen, waardoor dan beiden van den dienst worden vrijgesteld en alzoo een ander loteliug gedwongen is als milicien in dienst te treden, die anders vrij zou wezen. Andere leden van den militieraad zijn het hierom trent echter niet eens. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden /l.j franco per post 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. Bij deze Courant behoort als bijblad Feuil- leton-nummer 59. Het antwoord van de Stand, luidt als volgt „In ons oog is dit niet zoo. O. i. heeft do toekomst van het vaderland er zelfs zooveel mee te maken, dat wij een rempla- gantenleger beschouwen als onverbiddelijk opgeschreven om geslagen, verpletterd en „aufge- rollt"' te worden. Het staat dus zoo, dat wij de zaak als zeer gewichtig beschouwen, de Limb. Koerier als van ondergeschikt belang. Maar ligt dan de vraag niet voor de hand, waarom de Limb. Koerier en de Roomsche pers alles zoo op haren en snaren zet bij een geschil, dat volgens haar eigen bekentenis geen belangrijk punt geldt en waarmee de toekomst van het vaderland h. i. niets te maken heeft. Zaterdag 12 April zullen gedelegeerden der verschillende spoorwegmaatschappijen te ’s Huge bijeenkomen, ten einde met den raad van Men schrijft uit Den Haag aan de Zw. Crl. Nu een paar bladen toch van het geval spre ken, een paar woorden over ’t feit, dat een officier der artillerie hier in arrest zit wegens een opzienbarende zaak. Deze jeugdige krijgsman heeft zich ruim oen jaar geleden, met bmuenlandsch verlof zijnde, veroorloofd eventjes naar den overkant te varen, en in het gastvrije, jmmigen zeggen wel eens het perfide, Albion een huwelijk te sluiten met een Nederlaudsche actrice van meer dan gewon^ vermaardheid. Een officier mag, het is u bekend, niet trouwen zonder koninklijke goedkeuring. Ook mag hij niet zonder verlof des Konings naar het buitenland gaan. Deze officier is dus ontegenzeggelijk strafbaar, maar zoo vraagt men moet om deze vergrijpen, die toch heusch geen landverraad zijn, een carrière gebroken worden, welke anders misschien eervol en schoon kon zijn. De overschrijding der landsgrens is toch waarljk geen cas pendable, vooral in ons kleine landje, waar men haast voor men "'t weet bij den buurman is. En het huwelijk Och, de jonge man zal al zooveel lasten daarvan gevoeld hebben, dat de lust tot erg onbezonnen streken hem goeddeels wel zal vergaan zijn. Het is te hopen, dat de hooge heeren hun onbezonnen streken nog niet geheel vergeten zijn, en dat zij een beetje van die peripatetische wijsbegeerte, welke onze te vroeg gestorven Oude Heer Smits voorheen zoo humoristisch wist te beschrijven, zullen toepassen op dezen jeugdigen zwerver, die (daarvoor was hij immers zwerveraan het afdwalen is geweest. De wettigheid van het huwelijk Ja, M. d. R., dat is een netelig zaakje. Het is hier te lande niet afgekondigd, dus is het vatbaar om te worden vernietigd, mits zeer bevoegde personen tot dat doel optreden. Voor de betrokkenen ware het misschien wenschelijk. Zij zou blijven een vermaarde actrice, en kan eerder een moederlijke vriendin dan een echtvriendin wezen van den jeugdigen zondaar, die zijn land en zijn Koning beter dienen kan door ijverige militaire studiën, dan door af te dwalen naar de doornige paden der kunst, waar velen misschien geroepen, maar weinigen uitverkoren zijn. Te Haarlem is dezer dagen een schutter ingerekend op grond van de wet die de bevoegd heid verleent om, indien het voor de toepassFng van het provoostarrest op een veroordeeld of bekeurd lid der schutterj noodig is, de woning eens ingezetene zijns ondanks binnen te treden” mits met inachtneming der voorgesehreven for* maiiteiten. De bode van den schuttersraad arresteerde op last van den auditeur militair een herhaaldelijk veroordeeld schutter. Deze verzette zich echter tegen zijn arrestatie en wist zich met behulp van eenige burgers aan den bode te ontrukken. Deze laatste riep nu de hulp in van den com missaris van politie, die hem hulpverleende, de woning van den delinquent binnentrad en nem naar de gevangenis liet overbrengeu. De burgers, die den weerspannigen schutter hebben ontzet, zullen waarschijnlijk den dans niet ontspringen. Zeker hebben zij niet geweten dat die handeling wordt gequalificeerd als verzet tegen de politie en de strafwet daartegen één jaar gevangenisstraf of f300 boete bedreigt. De heer P. W. Jansen, directeur der Deli- Maatschappij, te Amsterdam, heeft aan het rijk, ter plaatsing in het Rijks Museum, ten geschenke aangeboden het door den beeldhouwer Bart van Hove in marmer uitgevoerd levensgroot borst beeld van wijlen den dichter Willem Hofdijk, waarmede de vervaardiger op de in 1889 te Parijs gehouden wereldtentoonstelling eeue eere- penning verwierf. Aan den heer Janssen is voor dit belangrijk geschenk de dank der regeering betuigd. De officieele verklaring, thans door het geheele bestuur van den Zuid- en Noordhollandschen Bond van R. K. kiesvereenigingen in zake de plaatsvervanging afgelegd, onder de rubriek „binnenland" door ons vermeld trekt natuur lijk zeer de aandacht, vooral in verband met de voor de deur staande verkiezing te Delft. Zoo stellig mogelijk wordt aan R. K. of anti revolutionaire candidaten, die ten opzichte van het remplagantenvraagstuk geen voldoende ver klaringen afleggen, die steun ontzegd. De Tijd knoopt aan dit besluit de volgende beschouwing vast: „Wij zijn overtuigd, dat de genomen beslissing Volstrekt niet de goedkeuring van al onze vrien den zal wegdragen. Sommigen, die niet minder dan wijzelven en het bestuur van den Zuid- en Noordhollandschen Bond vast besloten zijn met alle wettelijke, hun ten dienste staande middelen de invoering van den persoonlijken dienstplicht te weren, zullen van gevoelen zijn, dat waar het een geheel nieuwe toepassing gold van het coor den „Zuid- en Noordhollandschen" en den „Algemeeneu Bond" gemeenschappelijk aange nomen program, eerst ten minste een ernstige Poging had moeten beproefd worden om ook in dezen gezamenlijk te handelen. „Dat een dergelijke poging door den Zuid- en Noordhollandschen Bond is beproefd, blokt vol strekt niet. „Echter het feit ligt er eenmaal toe. Letten wij daarbij op de stemming, welke zich steeds krachtiger en volkomen spontaan onder de ka tholieke bevolking in de onderscheidene provin ciën van ons Vaderland openbaart, dan gelooven Wij dat men zich illusion zou maken omtrent de volgzaamheid der katholieke kiezers, zoo men verwachtte, dat zij in de meeste districten, zelfs indien zy daartoe van invloedrijke zijde werden aangespoord, hun stem zouden uitbren gen op anti-revolutionaire candidaten, die met beslistheid voor de invoering van den persoon leken dienstplicht partij hebben gekozen." Ten slotte vereenigt de Tijd zich met het advies van de Nieuwe Deljtsche Cour, en de Gelderlander, die het op een accoordje willen looien. Wat doet het er feitelijk toe, zegt het laatstgenoemde blad, of de auti-revolutionairen nch voorstanders noemen van den persoonlijken dienstplicht in beginsel, als zij tegelijkertijd Maar willen toegeven, dat in de gegeven om standig heden de toepassing van het beginsel, Jamogelijk en onraadzaam zou wezen, en daar in ia ieder geval zooveel zou moeten Woratgaan, dat althans gedurende de eerste aren en de eerstvolgende periode van wetge- ijng, de zaak niet op de agenda mag komen. Up deze wijze zouden, meent de Tijd, misschien 6 Delft en ook in ’t vervolg elders, de twee doote politieke belangen vereenigd kunnen wor- len: het weren van den persoonlijken dienstplicht jQ het in stand houden der tegenwoordige meer- erheid in de Tweede Kamer. De anti-revoluüo- tairen zullen hier de beslissing in handen hebben. Uit ’t geen de Standaard echter schrijft blijkt, at op die inschikkelijkheid voorshands niet te ekenen valt. Het blad beantwoord opmer- 1Qg van de Limburger Koerier, een opmerking «Uui luidt: UIT DE PERS. Mi Op nieuw is eeue poging, om tot billijker lastverdeeling te komen, afgestuit op den onwil van de meerderheid der Tweede Kamer. Na een dagenlang gekakel is in de zitting van gisteren het parlementaire windei eindeljk voor den dag gekomen en mag de natie zich daarmeê nu weer tevreden stellen. Art. 1 van de belasting voorstellen van den heer Borgesius c,s. toch, werd verworpen met 47 tegen 43 stemmen vóór alle liberalen en de heer Domela Nieuwenhuis. De verdere ontwerpen zijn daarop ingetrokken. De verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Delft zal plaats hebben op Dinsdag 22 April e. k. herstemming, is die noodig, op Dinsdag 6 Mei d.a.v. De minister van binnenlandsche zaken heeft een circulaire gericht aan de Commissarissen des Konings in de provinciën, betreffende den uitvoer van vee en vleeschwaren, Hij wijst er op dat aan den uit voer van vee en vleeschwaren uit Nederland naar het buitenland veel malen de voorwaarde is verbonden van het overleggen van ambtelijke gezondheidsattesten of verklarin gen van herkomst. Zoo is b.v. de invoer in Duitschland van varkens en varkensvleesch uit Nederland onder anderen onderworpen aan de voor waarde, dat door de politie der gemeente, vanwaar de uit voer plaats heeft, een verklaring worde afgegeven, waaruit big kt dat die dieren en dat vleesch niet zijn van Amerikaanschen oorsprong en, voor zooveel varkenavleesch, spek en worst betreft, dat de NederUndsche fabri kant, die de waren uitvoert, zich niet ophoudt met de bewerking van varkens, varkenavleesch en spek van Amerikaanschen oorsprong en dat hij in die artikelen geen handel drijft. Zoo is bg ministerieel besluit de invoer van schapen uit Nederland in Belgie o.m. onderworpen de voorwaarde van overlegging van gezondheids-certificaat van een veearts en een verklaring van de plaatselijke autoriteit, dat in de plaats vanwaar de dieren komen ten minste sedert een maand geen besmettelijke ziekte onder de schapen is voorgekomen. De minister verzoekt de commissarissen op een en ander de aandacht der burgemeesters te vestigen. Thans hebben wij eindelijk een officieele verklaring van den „l?rovinciale Bond van R. K. kiesvereenigingen in Zuid- en Noordholland" over de plaatsvervabging. Het manifest, thans niet door den presidenten den secretaris persoon lijk, maar door het geheele bestuur onderteekend, Zij, die zich met 1 April op ons blad abonneeren, ontvangen de tot nu toe verschenen feuilleton-nummers van den nieuwen roman van Gregor Samarow „ONDERDEN WITTEN ADELAAR," gratis. ADVERTENT1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7’/a Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. suit: <z ER DURAN /is Im rm jut 'ill <51 I J r.uitTTCTp^^^ tin „Ware er tusschen beide bondgenooten een verschil van zienswijze ontstaan over een belangrijk punt, waar Nederlands toekomst mede gemoeid was, over ’t godsdienstig onderwijs b v., men zou kunnen begrijpen, dat zij daar niet over heen konden, en ’t bondgenootschap opzeiden. Zoodanig is echter de quaestie van de afschaffing der rem- platan teil niet. Een groot landsbelang is er niet in betrokken de toekomst van t vaderland heeft er niets mede te maken/ f .f

Sneeker Nieuwsblad nl | 1890 | | pagina 1