«■EmiBlRWDISSWKBS 1 No, 27. V IJ F-E N-V EERTIQSTE JAARQANGL 1890, s. o. 2 '0, op alle mogelijke wijze te waken overwegende )0 UIT DE PER 8. s B1V5EALAM). I en in )3 in id it m le n. <p s- hi (L 3, Oil - jk it. en in lit en de st as Niet alle R.-K. kiesvereenigingen sluiten zich aan bij het bekende besluit der R.-K. kiesver eenigingen ia Noordbrabant ter zake van de plaatsvervanging. Die te Zutfen althans heeft overwegende dat de samenwerking van de verschillende anti-liberale partijen moet geacht worden te zijn het grootste staatsbelang voor allen, die uit volle overtuiging van oordeel zijn dat het liberalisme een ramp is voor den staat, en dat het een plicht is aan alle christelijke anti-liberale partijen opgelegd, om voor de handhaving der samenwerking van deze partijen Zooals voor eenige dagen werd gemeld heeft de minister van binnenlandscüe zaken op het adres van de officieren der Rotterdamsche schutterij geantwoord, dat hun klachten onge grond waren gebleken en dat hun gedrag in deze zaak de scherpste afkeuring verdiende. Naar aanleiding van dit schrijven hebben de gezamenlijke onderteekenaars van het adres, 15 in getal, hun ontslag ingediend, terwijl nog 15 andere officieren, o. a. de luit.-kolonel Wilkens, die het adres niet onderteekende, eveneens hun ontslag hebben genomen, omdat zij zich gekrenkt achten door de handelwijze van den minister, daar deze namelijk voor zijn uitspraak niet beide partijen, doch alleen de beschuldigde partij heelt gehoord. De majoor-kommandant van het 5e bat. rus tende schutterij ia Zuidholland, de heer Van de Garden, heeft zijnerzijds een adres aan den mi uister gericht, waarin hg hem verzoekt mede te deden op welke gronden zijn oordeel berust. Het Hdbl. zegt, dat uit het Zutiensche en het Rotterdamsche sehuttersgeschil dit valt op te maken; Wanneer schutters zich beleedigd achten door hun meerderen of wanneer officieren zich ver- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van 'wek herinneren, naar aanleiding van artikel 8 der wet van 4 December 1872 {Staatsblad o. 134), de ingezetenen dat steeds aan degenen, die zich daarvoor anmelden ter Secretarie der gemeente, gelegen- eid wordt gegeven tot KOSTELOOZE IN- NTING en HER-ENTING. Sueek den 1 April 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA. De Secretaris, BENNEWITZ. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden /l.franco per post 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. Nopens den rechercheur, die het de weduwe Jut onmogelijk maakte langer onder haar aange nomen naam te dienen, is sedert niets naders vermeld. Tegengesproken is de lezing van den advocaat niet. Thans kan worden medegedeeld, dat de recht bank te Amsterdam Christina Goedvolk, wedu we van Hendrik Jacobus Jut, wegens diefstal van twee parapluies en een stukje zeep in den Franschen Bazar tot 2 jaren gevangenisstraf heeft veroordeeld. Naar de Amsterdamsche correspondent van de Avondpost nu echter verneemt zal deze treurige zaak nog een staartje hebben. Men zal namelijk den rechercheur gerechtelijk vervolgen. ongelijkt zien door een willekeurige wijze van bevordering, kunnen zij zich daarover slechts bij don onmiddellijken chef beklagen. Weigert deze de klacht door te zenden, een menschelijke daad, wanneer hij zelf de beklaagde is, dan blijft er voor de minderen niets anders over dan die beleedigingen verder te dragen en voor de officieren niets anders dan het verzoek om ontslag. Men zou verkeerd doen deze zaken te licht te stellen. De krijgstucht is voor de schutters zwaarder dan voor de soldaten, omdat de eersten den tijd niet hebben er aan te wennen. Zij worden telkens voor een paar uur uit het ge wone leven opgeroepen en moeten zich dan eensklaps allerlei dingen laten welgevallen, waartoe een vrijheidlievend Hollander zich hoogst ongaarne leent. ADVERTENT1ËN van 1 tot 4jregels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 71/, Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER van Sneek brengt er openbare kennis, dat op heden 1 April zijn jesloten de herziene Lijsten, aanwijzende de •ersonen die in deze gemeente bevoegd zijn tot iet kiezen van Leden van de Tweede Kamer er Staten-Generaal^ de Provinciale Staten en en Gemeenteraad, en dat de bedoelde lijsten jjn aangeplaki en van af den 2den dezer maand er Secretarie der gemeente voor een ieder ter azage zijn nedcrgelegd. Sneek den 1 April 1890. De Burgemeester voornoemd, ALMA. De heer U. thoe Schwartzenberg en Hohen- lansberg, indertjjd veroordeeld in zake het beken de geschil bij de blindeninrichting te Utrecht, heeft in een brochure getracht nader licht over deze zaak te verspreiden. Schrijver wecscbt eenvoudig naar waarheid de feiten mede te deelen en stelt voorop dat hg, hoewel gedurende 16 jaren penningmeester, nooit de boeken heelt gehouden, noch gelden heeft ontvangen, behalve legaten en een enkele gift. Die werkzaamhe den werden verricht door Barneveld, die echter niet in zijn dienst was en voor wiens dadeu hij niet verantwoordelijk was. Vervolgens gaat hij na de feiten, die aanleiding gaven tot de vordering van het bestuur van een bedrag van p. m. f 2000, en tracht hij met cijfers de on juistheid en het onbewezen zijn van dien eisch aan te toonen. Toen de onderhandelingen over dit punt niet tot een schikking leidden, liet men dezen eisch varen en diende een aanklacht in wegens valschheid in geschrifte. Het bekende rechtsgeding en de verschillende verklaringen, dooi zyn vroegere medebestuursleden, de hoeren J. Woibers, J. C. Verhoef, jhr. J. J. van Ascir van Wijck, N. G. Geelkerken, H. van Moer land, jhr. mr. W. van Teylingen v. Kamerik, W. A. van Rijn en door den directeur Barne veld algelegd, worden dan aan de waarheid getoetst en tevens wordt gewezen op een be spreking van het vonnis in het Weekbl. v. h. hecht van 17 Jan. 1890, waarin da veroordeeling wordt afgekeurd. Aan het slot zijner brochure zegt de schrijver: .Waren er overigens onder de medegedeelde feiten die eene aanklacht by de justitie mijner zijds zouden wettigen, ik denk er niet aan dit te doen. .Een christen klaagt zijn medemensen, een maal z.jn medebestuurder eener christehjk phi- lantropische inrichting, bij den wereldlyken rechter niet aan. Die dat doet, toont geen christen te zijn. Die dat doet geeft zichzelf een getuigschrift dat hij al zeer weinig door drongen is van werkelijk christelijke beginselen, volk een wezenlijke verademing!8 cr - Hoe verschillend ook op dit punt de organen voorts dat de R.-K. centrale kiesvereeniging te der rechterzijde denken, blijkt uit de beschou- Zutfen ten vorigen jare in een daartoe opzettelijk wing van de lijd. Zij is het geheel met den belegde vergadering heeft verklaard ten opzichte heer Vermeulen en den heer Travaglino eens. Daarentegen is het Venl. Weekbl. weer vol ijver over de belasting op het roerend vermogen. Mr. Haffmans wijst in het jongste nommer met welgevallen op het feit dat, terwijl men vroeger de Limburgsche leden uit de Kamer wilde zet ten, omdat zij zich verstoutten voor een belasting op het roerend vermogen te zijn, thans zelfs dr. Schaepman met klem zulk een voorstel aanraadt. Vroeger dachten, behalve de Lim burgers, alle katholieke afgevaardigden als de hh. Travaglino en Vermeulen. .Maar toen vervolgt het blad hadden wij nog een zoo beperkt kiesrecht, dat het mogelijk was de belasting van het kapitaal in portefeuille tegen te houden. Thans, na de groote uitbreiding van het kiesrecht, valt er niet meer aan te denken. Er zgn te veel kiezers, die geen kapitaal in portefeuille bezitten, om het privilege te laten bestaan. Men behoort toch een klein beetje rekening te houden met de veranderde omstandigheden. Het advies van den heer iravaglino klonk als een echo uit lang vervlogen tijden, toen het medelijden met de arme coupon knippers door de tierceering der staatsschulden gewettigd was. Van de liberale bladen verklaren zich het Hand, en Amsterdammer - eenstemmig ingenomen met den afloop der beraadslaging over de belastingontwerpen. Het laatstgenoemde blad gaat verder en betoont zich ingenomen met ’t geen tot dusver door de liberalen is gedaan. Deze lofrede is, vooral van dien kant, opmerkelijk. „De liberale partij schrijft het blad heeft nu reeds medegewerkt tot de zoo onont beerlijke schoolwetwijziging, zich ook nog in begiusel voor leerplicht verklaard, en thans mede voor een progressieve belastingheffing haar stem uitgebracht. „Wij hebben bij het optreden van het ker- kelyk kabinet den raad gegeven, dat de min derheid, door het voorstellen van die verbete ringen in de wetgeving, op welke de meerderheid te lang liet wachten, het kabinet tot werkzaam heid zoude prikkelen. Dat men in deze richting zich beweegt belooft tweëerlei voordeel. Het kan strekken tot hervorming van de liberale party, althans van een deel van haar, en dat is van niet minder beteekenis, dan de invloed, dien men, door het iudienen van wetsontwerpen, op de regeering en de meerderheid zelve uitoefent. „Men late nu op deze belastingvoorstellen andere ontwerpen volgen: éen tot doorvoering van het beginsel van scheiding van kérk en staat, en, als de regeering zelve er niet mede komt, éen tot invoering van algemeen stemrecht en een proportioneel kiesstelsel. Dan zal men voor de verkiezingen in 1891 met een program gereed staan, waarmede iets te doen valt.8 De beraadslaging over de belastingontwerpen ia den heer Goeman Borgesius c. s. gevoerd, was het resultaat negatief, is toch van be- lekcuia te achten voor ons ste'sel van belas- «gen, in verband met de eischen der verschil- ade partijen. De liberale partij is eenstemmig iweest waar het een belasting gold die sterk regressief, vooral het inkomen van den meer -goede zou hebben getroffen, terwijl de patent- dasting die ergernis van den handel, - hooge mutatierechten en de zoutbelasting e knelling voor den kleinen man zouden )a afgeschaft. In de rijen der rechterzijde bleken voorstanders 1 zijn van een belasting op het kapitaal in arteteuille, maar er stonden anderen tegenover ie daar ten ernstigste tegen waarschuwden, k minister bleek er niet geheel afkeerig van, lflar scheen nog niet zoo dadelijk plan te ebben met een ontwerp te komen. 't Schijnt iutusichen, dat de Standaard meer ia den minister verwacht dan voorshands uit ia woorden is at te leiden: „’t Was ons een «zaak van blijdschap, zegt het blad, uit de rede in den minister van financiën te mogen be duren, dat er dan toch uitzicht bestaat op een lieve financieele politiek. Ware reeds bg de igrootingsdiscussien van 1888 uitgesproken wat i ten gehoorekwam, hoeveel bange vreeze ware 18 niet bespaard gebleven en hoeveel kloeker U het vertrouwen in den lande niet staan °ch zij „beter laat dan nooit8 de gulden regel aaraan wij ook nu ons vastklemmen. Wij zijn den minister dankbaar voor, dat hij dan toch adelijk gesproken heeft en althans op twee van 1 drie punten voor de bedoeling van ’t program 'e actie opkwam. Want wel was ook nu zijn «■klaring uiterst voorzichtig en in watten ge- f°eld. Maar dit deert niet. Krasse woorden «ten op ’t stuk van financiën altoos gevaarlijk. b hb. Borgesius c. s. ondervinden het ook nu 3er. Er is dan nu toch een belofte gedaan. in belofte die de minister als eerlijk man zal ■komen. En zoo mag de hope gekoesterd, dat, r wy de verkiezingen van 1891 tegengaan, de «stellen zullen zijn ingediend die èu vermin- *1US van accijnsdruk èn een belasting op het Pitaul iu portefeuille brengen. Voor heel ons volk een wezenlijke verademing der rechterzijde denken, blijkt uit de beschou- Zutfen ten vorigen jare iu een daartoe opzettelijk der quaestie van den persoonlijken dienstplicht het volste vertrouwen te stellen in de R -K. afgevaardigden, verklaart dat zij geen termen vindt dat' éénmaal gestelde vertrouwen op te zeggen. In dien geest sprak zich ook uit de R.-K. kiesvereeniging te Utrecht. Deze uitingen staan echter op zichzelf en vinden alleen in het Centrum eenigen weerklank. De R.-K. pers stemt in haar geheel blijkbaar in met het manifest van den Zuid-Noordhol- landschen bond en de Noordbrabantsche kies vereenigingen. Het bestuur van den „algemeenen bond van R.-K. kiesvereenigingen iu Nederland8, zal op Maandag 14 April a. s. een algemeene verga dering te Utrecht houden, ter beraming van maatregelen, om, wat de quaestie der plaatsver vanging betreft, tot overeenstemming te geraken. In het district Delft moet, zooals men weet, een lid der Tweede Kamer worden gekozen, ter vervanging van den heer Fabius, die tot inspecteur van het lager onderwijs is benoemd en zich niet herkiesbaar stelt. Men zal natuurlijk trachten in het district weder een anti-revolutionair te doen verkiezen. De heer Fabius verkreeg op 8 Maart 1888 1403 stemmen, tegen 1247 van liberale zijde op mr. J. G. Gleichman uitgebracht. Onder de stemmen voor den heer Fabius waren vele van katholieken. Zal ditmaal de katholieke party weder een anti-revolutionair candidaat steunen Dit zal, volgens de laatste verklaring van den Z.- en N.-lIoll. Bond, daarvan afhan gen hoe de te stellen candidaat denkt over den persoonlijken dienstplicht. Verklaart hij zich niet daartegen, dan verbeurt hij de Katholieke stemmen. De Standaard raadt zijn partijgenooten aan, niet te schipperen in dit geval, en niet te trachten den steun der Katholieken te verkrijgen door dezen enkel den eisch te doen stellen, dat het kazerneleven wordt verbeterd. Dat zou een uitvlucht wezen „beneden de waardigheid van het politieke leven.8 De verkiezing in Delft kan dus zeer belang rijk zgn. ■U '17 !G 0 1 ja io 12 27 20 or 41 or 1 or 16 or 30 ior 46 58 15 >0 15 ‘hi- QU- Djr. Je- rts. lia, in to ra, an 13- )p- lea tg. itje i 6 SlEEIiER COURAI tins- h un wlw m de jh

Sneeker Nieuwsblad nl | 1890 | | pagina 1