11EIIWS- HIDWITWIHLID 10011 ill OfflElSW E JIIST101W1SSESEI Sfflffi üDkomsl onder de Wapenen. I No. 28 1890. V IJ F-E N-V E R T I G S T E R G A N G. X? b A O E H LI. ZATERDAG wegena het vervoer te water, ook de landtolien j a. b. r deze oproe- ten. U I T DE PERS. I t I ADVEBTENT1ÊN van 1 tot 4jregels, gewone letter, 40 Cents, ▼oor eiken regel meer 7 */a Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever, Maandag avond omstreeks half negen is, naar de kV. R. Cl. meldt, brand ontstaan in een berg- r e n e )t t t r e a J Te Delft is een echtpaar, dat zich steeds schuldig maakte aan misbruik van sterken drank, waarbij het tot hevige vechtpartijen kwam, gevangen genomen, verdacht van moord op hun kind. De kleine was 17 dagen oud en ’t schynt dat de man reden had zich over het vroeger gedrag van de vrouw te beklagen. Thans is bet rappart openbaar gemaakt ’t welk de uitkomsten bevat van het onderzoek der nieuwe regeling van de exploitatie der spoor wegen in de gecombineerde vergaderingen van afgevaardigden der kamers van koophandel en fabrieken te Amsterdam. Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Leiden en Gouda. Tot het uitbrengen van een advies, hetzij tot bekrachtiging, hetzij tot verwerping van het wetsontwerp, is de ver gadering niet kunnen komen; er is principieel verschil van gevoelen blijven bestaan. De afge vaardigden in Den Haag steunden onvoorwaar- deljjk de van regeeringswege voorgenomen rege ling en achtten haar in het welbegrepen belang van het land in het algemeen, van handel en nijverheid in het bijzonder; de afgevaardigden der Kamer te Utrecht onthielden zich van het uitspreken eener bepaalde meeningde afge vaardigden der Kamers te Amsterdam, Rotter dam en Leiden daarentegen, hoewel niet ont kennende dat de voorgestelde regeling voordeelen schonk, achtten daaraan overwegende bezwaren verbonden, welke naar hunne overtuiging haar van een handelsstaudpunt onaannemelijk maak- De afgevaardigden der Kamer te Gouda verklaarden zich van een beoordeeling te ont houden. Woensdag werd te Amsterdam de algemeene vergadering van de aandeelhouders van’t Paleis voor Volksvlijt gehouden. Kaar medegedeeld werd is tengevolge van de algemeen bekende opera tien van den heer Huizenga, opzichtens de directie en de exploitatie van het paleis, op de exploitatie in 1889 ruim f80000 verloren, af te schrijven uit den post opbrengst van gekochte gronden. De directeur, de heer Van Kesteren, en de commissarissen legden allen hun mandaat neer, maar werden weer herkozen. Men zal trachten door veie veranderingen en bezuini gingen het verbroken evenwicht in de financiën te herstellen. Het hoofdbestuur dor maatschappij van nijver heid zal de Tweede Kamer verzoeken het voor- stel-Bahlman te verwerpen. Ook het wets ontwerp betrekkelijk de gewijzigde heffing der invoerrechten zal door haar bij adres bestreden worden. Door do officieren der dd. schutterij te Amers foort is aan de officieren der schutterijen in ons land een uitnoodiging gericht tot het by wonen eener algemeene bijeenkomst op Maandag 7 April in het hotel Krasnapolsky te Amsterdam en zulks naar aanleiding van de bekende missive van den minister van binnenlandsche zaken, welke heeft aanleiding gegeven tot het nemen van ontslag van 29 officieren der dd. schutterij te Rotterdam. Mevr. Beersmans hoeft voor haar benefiet geko* zen „Vorstenschool." Muitatuii’s veelgeprezen stuk zal dus den 8 April te Rotterdam weder ten tooneele komen. Ons is weder het „voorrecht" vergund een blik te slaan in de jongste Amsterdamsche lette ren. Frans Netscher stelt ons daartoe in de gelegenheid. Het boekje „Lastertongen" getiteld door hem uitgegeven by den heer S. Waren dorf Jr. te Amsterdam is gericht tegen den heer F. van der Goes en meer bijzonder geschre ven naar aanleiding van ’t artikel „Leidsche r e WW Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. De schrijver van de Haagsche kout in de Prov. Gron Ct. deelt mede, dat de spoorweg- contracten, door den hoofdambtenaar bij water staat mr. De Marez Oijens en den admini strateur bij financiën mr. Van Bosse met zooveel zorg en studie, zooveel hoofdbrekens en bereke ning samengesteld, in de oogen der WO wester- sche wijzen onze Tweede Kamer geen genade hebben gevonden. „De vijf rapporteurs zijn reeds eenmaal te zamen geweest, en het verslag over die spoorwegzaak zal een zoodanigeu omvang verkrijgen, als nog nooit eenig rapport vertoond heeft. De heer Tak van Poortvliet moet de voorname leider en tevens de groote opposant zijn. Zijn medewerking waarborgt echter een belangrijk, zaakkundig rapport, dat, by zijn verschijning over twee, drie weken, vermoedelijk heel wat pennen in beweging brengen zal. „Van zijn kant heeft de minister van water staat, welwillend en gemoedelijk man als hij is, niets verzuimd om het gemeen overleg te bevorderen, door herhaaldelyk met de rapporteurs samen te komen en te beproeven hen voor zyne opvatting te winnen. Komt de gewichtige overeenkomst im „schonen Monat Mai, als alle Knospen sprangen," in behandeling, dan springt ook het kabinet, wanneer de Tweede Kamer het: aangeboden contract verwerpt, want het ministerie schynt vast besloten daarbij de kabinetsquaestie te stellen. Of minister Have- laar mèt de spoorwegenwet, öf geen van beiden De voorname grief schynt te zijn, dat de Rijnspoorweg te duur betaald zou worden, en daar de rekenmeesters het uiterste beproefd hebben en overtuigd zijn van het tegendeel, is er geen wijziging mogelijk „c’est a prendre ou a laisser." De aandeelhouders in de Rijnspoor wegmaatschappij verkeeren eenigszins in zenuw- achtigen toestand, gelijk het gemoedelijken renteniers betaamt. Of echter de Kamer, wanneer de regeering het „te zijn of niet te zijn" uitspreekt, het laatste zal gedoogen? De Meimaand zal het leeren." BURGEMEESTER en WETHOUDERS der eineente Sneek brengen, ter voldoeniug aan rt. 8 der wet van 2 J uni 1875 {Staatsblad no. ter openbare kennis, dat zy aan FEDDE ARTEAS, Bakker alhier, en zyne rechtver- Ijjgenden, vergunning hebben verleend tot het Pprichten eener Bakkerij in het perceel, kada- phaal bekend gemeente Sneek, Sectie B no. föö, staande aan de Oude Koemarkt. Wijk 8 k 114* I Sneek den 1 April 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester, BENNEWITZ, Secretaris. De BURGEMEESTER der gemeente Sneek, Gezien de missive van den heer Commissaris es Konings in Friesland, d.d. 31 Maart 11. Ie Ideeling M en S no. 364 {Provinciaalblad no. Roept bij deze op, om zich op den 14 April e.k. iterlijk ’s namiddags ten vier uur, bij hun korps i werkelijken dienst te begeven, de verlofgan* ers dezer Gemeente, behoorende tot onderstaande srpsen en lichtingen, als van het Regiment Grenadiers en Ja gers, het 4e en het 7e Regiment In fanterie, de verlofgangers der liohting 1885 van het le, het 5e en het 8e Regiment Infanterie, de verlofgangers der lich ting 1888, die vóór den len September 1889 in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld geworden. De betrokken verlofgangers worden herinnerd an hunne verplichting om bij de opkomst on ar de wapenen voorzien te zijn van al de klee- ing- en uitrustingstukken, door hen bij vertrek iet groot verlof mede genomen en zich twee 1 drie dagen vóór den dag van opkomst ter emeente-secretarie te vervoegen, ten einde hun erloipas te doen afteekenen. Zij, die wegens ziekte niet aan deze oproe- üg op den bepaalden tijd kunnen voldoen, illen zieh na hun herstel onverwijld bij hun orps hebben te vervoegen. Bij eventueele verhindering tot opkomst onder wapenen behoort hiervan kennis te worden egeven door inlevering van eene geneeskundige srklaiing ter Gemeente Secretarie, waar des awenscht verdere inlichtingen omtrent de op- otust worden verstrekt. Ten slotte wordt nog hierop opmerkzaam i maakt: le. dat voor deze opkomst geen gebruik emaakt kan worden van de vervoerbiljetten i de Zakboekjes voorkomende, zijnde deze be emd om te worden gebruikt bij opkomst onder 3 wapenen met spoed 2e. dat de manschappen, die zich bij de op- emst aan dronkenschap schuldig maken, streng illen worden gestraft. Sneek, den 3 April 1890. De Burgemeester voornoemd, ALMA. De vereeniging van en voor Nederlandsche industrieelen heeft een adres aan de Tweede Kamer gericht, waarin zij in het belang der I Letteren" door v. d. G. in de December-atiev ring van de Nieuwe Gids geschreven, in welk artikel de schrijver prof. Jan ten Brink aanviel. Over de wapenen, die de heer v. d. G. bij dezen aanval gebruikt, is Netscher diep veront waardigd, en al weet hij dat de vele vijanden van v. d. G. die trouwens ook de zijne zijn trippelend van genoegen het geharrewar zuilen gadeslaan, hij kan niet anders. Het moet er uit en, ieder die het boekje leest, zal erken nen, dat het er ook uit gekomen is. Aan v.d. Goes wordt geen scheldwoord gespaard. Netscher maakt slechts ter loops melding van een ander artikel van den heer v. d. Goes en wel over zijn eigen werkje aan onze Kamerleden gewijd. Vermoedelijk heeft intusschen deze be oordeeling waarbij nog al uit de hoogte op ’t boek werd neergezien zijn humeur niet verbeterd. In het Apriluommer van de Vragen des Tijds fcspreekt mr. S, van Houten den val van tkeuchenius. De schrijver blijft van meening dat de aan neming der schoocwet-Mackay de voorbereiding H eener hereeniging van de conservatieven, door schoolstrijd verdeeld. Wel spreken liberale bladen dit tegen, maar als de een of andere nationale nijverheid met allen nadruk het verzoek ernstige stap moet worden gedaan de losmaking ondersteunt, dat met de watertollen en ongelden wegens het vervoer te water, ook de landtolien en bruggelden voor het vervoer te land gelijk tijdig en algemeen mogen worden afgesohaft, en daardoor aan de vrijgevige strekking der grond wet van 1815,1848 en 1887 eindelijk volkomen gevolg worde gegeven. of andere nationale nijverheid met allen nadruk het verzoek b.v. van de nog bestaande banden tusschen kerk en staat; ingrijpende verandering in het huwe lijksrecht wezenlijke hervorming in het grond bezit hier of in Indie, dan zal ’t wel blijken dat het conservatieve beginsel hun parten speelt. Wel zal men bereid zijn tot een kleine afbe taling in zake belasting-hervorming en zelfs tot een offer op het altaar van den militairen moloch dezer dagen, maar daar zal het ook bij blijven. In ’t voorbijgaan doet mr. v. H. hier opmer ken dat de opinie van vele liberalen op het punt van den dienstplicht geheel van streek is. Het stelsel van nummorverwisseling keurt hij niet af en het is ijdele zinsbegoocheling te meenen dat door persoonlijken dienstplicht het sociale onderscheid tusschen rijk en arm, aan zienlijken en proletariërs zal worden weggeno men. Verzwaring der militaire lasten is een echt conservatief begrip en men vergeet z. i. in liberale kringen te veel dat protectionisme en militairisme vruchten zijn van een zelfden boom, uitingen van de denkwijze die de natiën op industrieel en staatkundig gebied tot geïso leerde, onderling vijandige organismen wil vor men, terwijl de ware liberaal cosmopolitisch gezind is en de nationale grenzen meer en meer tracht uit te wisschen. Het naaste gevolg der toenadering van de verstrooide conservatieven was de val van Keuchenius. Voor dien in zichzelf verdeelden man, calvinistisch despoot of anarchistisch volks menner beiden intusschen slechts in den dop naarmate de staat zich al dan niet dienstbaar zou willen maken aan zijn christen dom, is in de gematigd conservatieve partij der toekomst, geen plaats. Dit werd den heer Keuchenius door de Eerste Kamer duideljjk te verstaan gegeven. Keuchenius heeft echter geestverwanten onder het christenvolkde partij in den lande, die, evenals hij, een staat geroepen acht tot handha ving van het christendom, maar zich toch af wendt van den modernen staat, wijl deze in dienst staan van haar vijanden. Onder dit christenvolk ontstond een beweging en dr. Kuy- per bespeelde lustig het klavier der volkscon- scentie met de legende dat Keuchenius is geval len omdat de liberalen den islam stelden boven het christendom. Dit wisten Mackay en de katholieken wel beter, maar zy lieten zich beangst maken voor een denkbeeldig gevaar. Van welke zyde die aandrang kwam is niet gebleken en het is niet duidelijk of mr. Loh man naast dr. Kuyper stond of tusschen hem en Mackay in. Mr. v. H. meent dat het laatste het geval is en .dat hij zich ten slotte onder Mackay heeft gesteld, toen het aankwam op de leuze: voor of tegen Keuchenius. Vandaar dat volgens hem de meeste spanning op dit oogen- blix bestaat tusschen Kuyper en Lohman. Die spanning behoeft nog geen breuk te worden, maar ’t is toch niet onwaarschijnlijk, dat het kabinet ook met mr. Lohman meer en meer een conservatieven tint zal erlangen, die tint, juist door de anti-revolutionaireu gevreesd. Voor de groep der liberalen, die werkelijk vrijzinnige maatregelen wil, acht hij aldus luidt zijn slotwoord het optreden van Loh man geen winst, maar ook de val van Keuche nius geen verlies. I OKEKKlt OULU rn 3 3 s I I. 1 I» U1N Si E N L A S ii. 6 r 1 I. l i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1890 | | pagina 1