MÏI1WS- H MIWHIIHLW WOU liï 4 i 'ïi No. 30 V IJ F-E N-V EERTIGSTE J R (1 A N G. 1800. 1 h Z A. T E K D A. >0. 11. '0, '0, >0, 0, Bij Kon. besluit is aan dr. A. Meursinge Hz. te Leeuwarden, op zijn verzoek, met iuguug van 16 April 1890, eervol ontslag verleend ais ad- junct-inspecteur voor het geneeskundige Staats toezicht voor Friesland en Groningen. Volgens ’t Haagsche Dagblad zal de Tweede Kamer tegen 22 April worden bijeengeroepen. Bij deze Courant behoort als bijblad Feuil- leton-nummer' 60. fc i«, 1: a- s» m n, 16 o- ur >0 n 9 a De verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Delft, ter ver vanging van den heer Fabius, die tot inspecteur van het onderwijs werd benoemd, wekt in hooge mate de algemeene belangstelling. De liberale Volgens de N. R. Cl. worden bij een van onze groote spoorwegmaatschappijen berekenin gen gemaakt, teneinde te kunnen nagaan of en in hoever de invoering van een zoogenaamd „zonen-tarief" voor her personenverkeer hier te lande goede uitkomsten zou opleveren. Een zoodanig tarief is, naar men weet, op de Hon- gaarscue lynen toegepast en zal thaas ook ia Oostenrijk worden ingevoerd. Nu de behandeling der overeenkomsten be treffende de nieuwe regeling van de spoorweg- exploitatie in de Staten-Generaal niet kan zijn afgeloopen vóór den termijn van 1 Mei a.s., in die overeenkomsten gesteld, heeft de regeering aan elke der drie betrokken spoorwegmaat schappijen voorgesteld dien termijn te verlengen tot 1 Augustus a.s. ïi Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden fl.franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave ot redactie betreffende, franc» in te zenden. kiosvereeniging „Burgerplicht" heeft reeds een voorloopig lijstje van candidaten gereed, waarop gebracht zijn de hh. Kielstra, oud-lid van de Tweede Kamer jhr. mr. A. P. O. van Karne- beek, oud-minister van buitenl. zaken; mr. A« M. Maas Geesteranus, directeur van de Staatse. C. Lely, ingenieur der Zuiderzee-commissie jhr. mr. v. Doorn, oud-burgemeester van Naald wijk, en A. Smit, oud-burgemeèster van Vlis- singen. Inmiddels heeft er, naar de uitdrukking van t Vaal., over den te bezetten zetel van roomseh- katholieke zijde een poging plaats tot „gemeen overleg" met de anti-revolutionairen - waarbij, zegt het blad, de lezer niet bij vergissing den nadruk op het eerste dier twee woorden moet leggen. „Beginnen de anti-revolutionairen met geueel op eigen hand, zonder de leiders der Delxtsche katholieken geraadpleegd te hebbeu, een eigen candidaat te stellen, ineenende dat de katholieken wel zullen volgen, dan - zegt de Tijd loopt de zaak mis." Alle zeilen dienen, volgens het blad, te worden bijgezet, want in 1888 kreeg de heer Fabius, door samenwerking van katholieken en anti revolutionairen, 1403 stemmen, maar de candi- daat der liberalen, de heer Gleichman, behaalde er 1247. De rechterzijde mag dus geen enkele onvoorzichtigheid begaan. De protestanten zijn in het tegenwoordige kiesdistrict Delft bijna tweemaal sterker dan de katholieken en daarom ligt het op den weg der katholieken, om te Delft al dadelijk bij eerste stemming met de auti-revolutionaire kiezers samen te gaan. Daar volgt nu echter niet uit, dat de katholieken de handen maar in den schoot moeten laten rusten, geduldig afwachtend welke candidatuur hen zal worden aangeboden. Volstrekt niet. De ge meenschappelijke candidaat dient aan het bestuur der katholieke kiosvereeniging te verklaren, „dat hij, om redenen van practised staatsbeleid, omdat hij meent, dat andere hervormingen moeten voorafgaan, of om welke redenen ook, niet zal mee werken om in deze en in de volgende vierjarige periode van wetgeving de quaestie bij de Staten-Generaal aanhangig te maken en, mocht dit zijns ondanks geschieden, zijn stem tegen de invoering van persoonlijken dienstplicht, nu en in de gegeven omstandighe den, zal uitbrengen." De minister van binnenlandsche zaken heeft op het desbetreffend adres der Goudsche schut ter y-officieren geantwoord, dat er geen aanleiding bestaat tot uiteenzetting der gronden voor de berisping der Rotterdamsche officieren. De ont slagaanvraag dezer laatstee is om advies aan den commissaris des konings in Zuidholland toegezonden. de hoogleeraar mr. Cort van der Linden de vraag, die bij de behandeling van de voorstellen der vijf liberale Kamerleden weder is ter sprake gekomenof de grondbelasting inderdaad een belasting is dan wel een grondrente Met andere woorden of men bij de verdeeling van lasten rekening moet houden met de grondbe lasting, dan wel of deze een bijzondere inkomst is van den staat, buiten het belastingstelsel? De schrijver bestrijdt die laatste meening, althans bij ongebouwde cigendomnen bij ge bouwde is de belasting van bijzonderen aard. De grondbelasting, zoo betoogt hij, is geen zakelijke last, want de persoon is aansprakelijk: de waarde van het goed is wel maatstaf van heffing, maar het inkomen blijft de bron. Zij Werkt ook niet als zakelijke last, als een heffing waarvan de druk niet zal worden gevoeld, om dat de last bij de koopsom ia rekening is gebracht en geamortiseerd, dus afgewenteld. Voor zulk een afwenteling ware het noodig, dat de last ouveranderlyk is, en dat is niet enkel onwaar wegens de veranderlijke opcenten, maar ook omdat de hoofdsom door herschatting kan ver anderen. Allerlei invloeden brengen in onze dagen verandering in de waarde van den grond, aanleg van wegen, kanalen, ontwatering en be- vloeiingdan de vooruitgang in de nij verheid de invloed van bemesting en wetenschap ook de wijze van behandeling door pachters. Dat alles maakt dat geen vaste waarde van den grond en dus ook van den last bestaat. Bij die waarde komt ook in aanmerking, dat op andere bezittingen lasten drukken. By be drijven betaalt men patent en het kapitaal in portefeuille zal stellig belast worden. Bij de keus van belegging wordt dit evenzeer in reke ning gebracht, als bij aankoop van grond. En bij den kapitalist mogo de vrijdom van roerend kapitaal nog invloed oefenen, niet by den boer die land koopt en van zijn kapitaal, zonder bij komend bedrijf, niet kan leven. Men moet ook niet vergeten, dat menigeen zijn land behoudt, ook zonder dat het voordeel qplevert, in de hoop op betere tijden. Ook de prijs, dien de kapita list voor land besteedt, hangt niet alleen van de belasting af, maar ook van de pacht die hij kan maken, en deze staat weder in omniddellyk verband met de koopprjjzen die landbouwers besteden. Ook de kapitalist kan de grondbe lasting daarom niet altijd afwentelen, en daar van is zeker geen sprake als de grond niets opbrengt of de opbrengst door de hypotheek wordt verslonden en toch jaarlijks de belasting moet worden betaald. Volgens mr. van der Linden is de grondbe lasting nooit grondrente geweest. Haar daartoe te rnuken ware een onteigening. Alleen de billijkheid kan medebrengen dat men een deel er van bij de verdeeling der lasten buiten re kening laat, maar zyns inziens moet dat slechts een klein deel zijn. werker van het Centrum, dan kunnen zij dank baar zijn zoo zij in de nieuwe Kamer met 35 tegen 65 liberalen komen te staan. Dinsdag 22 April, zegt de heer Haffmans in zijn Venl. Wkbl., is de groote dag. Dan wordt er over het al of niet voortbestaan der anti liberale party beslist, dan wordt het antwoord gegeven op de vraag: Zullen katholieken en anti-revolutionairen nog langer samengaan of voor goed uiteenspatten? Het lot van Nederland is met de verkiezing te Delft gemoeid. De N. R. Ct. wijdt een hoofdartikel aan het verzet tegen den weerplicht. Zij noemt den strijd der Roomscho partij tegen den persoonlij ken dienstplicht even vreemd als betreurens- waardig. In Frankrijk, Oostenrijk, Spanje eu Beieren is de persoonlijke dienstplicht zonder eenig principieel verzet ingevoerd. Waar 80 pet. dor militieplichtigon persoonlijk hun dienst plicht reeds vervullen, daar kan de toestand van het leger slechts verbeterd worden wanneer ook de overige 20 pet., onder welke juist de zonen van invloedrijke klassen, zelven dienst doen en kunnen de arme broeders slechts gebaat worden wanneer de rijkere naast hen plaats neemt in ’t gelid. De behandeling van den soldaat, het kazerneleven enz. zal den weldadigen invloed van den persoonlijken dienstplicht ondervinden. Het is bezijden de waarheid, dat het volk voor het behouden der plaatsvervanging is. Geioo- vigen van onverdachteu huize, de hh. Schaopmau en Reekers, zijn geen tegenstanders; goede roomsch-katholieken ais de heer Bergansius zijn zelfs besliste voorstanders. Men vergeet te veel, dat in den strijd om het bestaan juist de kleine staten al hun krachten, inzonderheid de zedelyke, moeten inspannen om zich eervol te hand haven. Door weinig deskundigen wordt het betwijfeld, dat de plaatsvervanging de kracht van ’s lands weerbaarheid verzwakt. De betere aanvoering der legerreserve kan slechts op voldoende wijze verzekerd worden als de iutellectueele elementen, die thans ontbreken, daarin plaats nemen, De plaatsvervanger brengt slechtzyn physieke kracht mede, waaraan thans minder behoefte is dan aan intellectueele kracht, waarvan de plaatsver- zaker het leger berooft. Terwijl in het orkest violen noodig zijn, versterkt de plaatsvervanging de rijen der tamboers. De plaatsvervanging verzwakt de zedelijke banden van de hoogere maatschappelijke klassen met liet vaderland. Zy kweekt wrevel tegen de meer gegoeden, tegen den rijkeren broeder, die zich door de macut van het goud aan de ver vulling zijner hoogste plichten onttrekt en lijfs behoud koopt als het vaderland in gevaar is. Naarmate Nederland zwakker is, stijgen de oorlogskansen. Doet eenmaal de krijgstrompet ook binnen onze landpalen zich hooren, dan zullen de lasten, die de plaatsvervanging thans nog aan weinigen bespaart, door het geheeie N ederlandsche volk gedragen worden. Worden m tijden van gevaar de regeerende klassen tot voorgaan geroepen, dan zullen zy de kracht en het vermogen tot leiden missen. Zij die zich in de beweging tegen den per soonlijken dienst laten meeslepen of gebruiken, mogen zich wel ernstig de vraag stellen of hun leiders wel den waren weg wijzen. Is men tot opbouwen gezind, dan, zoo besluit het blud, is er wel een oplossing te vinden, die op het stuk van den weerplicht een verzoening tot stand brengt tusschen de verschillende par tijen, wier strijd tnans het vaderland verzwakt. In de „Vragen des Tyds" van April bespreekt VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, op Zaterdag den 12 April 1890, ’s namiddags 7 uur. Punten van behandeling; 1. Resumtie der notulen. 2. Mededeeiing van ingekomen stukken enz. 3. Rapport der Commissie in zake de ge wijzigde Coneessie-aanvraag voor den aanleg eener Waterleiding. 4. Rekening van het Old-Burger Weeshuis, dienst 1889. 5. Alsvoren der begrafenisrechten, dienst 1889. 6. Alsvoren der Brandweer, dienst 1889. 7. Af- en overschrijving begrooting Arm- voogdij, dienst 1889. 8. Taux der geneesmiddelen voor de Arm- voogdij, dienst 1890. 9. Adres van den Gemeenteraad van Rosen- daal, inzake persoonljjke militie-dienstplicht. 10. W ziging der verordening, regelende de bestemming van het Ziekenhuis. 11. Vaststelling van het Kohier van den Hoofdelijken Omslag, dienst 1890. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, Gelet hebbende op art. 7 van Zijner Majes teit8 besluit van 7 September 1828 (Staatsblad no. 55), roepen op, alle personen, welke als gehuwd of als weduwnaar met kind of kinderen in de tweede klasse van de algemeene rol der schutterij, in het vorige jaar opgemaakt, zijn gebracht, doch sedert dien tijd door het over lijden van hunne vrouwen of kinderen, de be voegdheid hebben verloren om in die klassen te verblijven, en dus als nu in de eerste klasse der voor dit jaar te formeeren algemeene rol gerangschikt moeten worden Om van zulke veranderde omstandigheden ^ecrGtarie dezer gemeente kennis te geven, vóór den 15en der volgende maand, zullende bjj verzuim dezer aangifte de belanghebbenden, ingevolge art. 8 van voormeld Koninklijk besluit, bij de Schutterij worden ingelijfd en bovendien tot eene geldboete en gevangenisstraf verwezen worden. Voorts wordt ter kennis van de belangheb benden gebracht, dat zij, die hun 34e jaar heb ben voleindigd, of gedurende vijf jaren bij de leserve hebben gestaan, desverkiezende kunnen worden ontslagen, wordende elk, die van dit recht wensent gebruik te maken, aangemaand, om zulks uiterlijk vóór den 30en J uni aanstaande te? Secretarie aan te geven. Sneek den 8 April 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BEN NEW ITZ, Secretaris. UIT DE PERS. De vraag, wie zal te Delft door de anti revolutionairen tot candidaat voor de Tweede j Kamer gekozen worden en in hoever zal bij I die keuze aan de weuschen der roomsch-katho- hekeu worden temoetgekomen, blijft aan de orde. In een correspondentie uit Amsterdam aan de Uuitsche Germania wordt de opmerking ge waakt, dat, indien te Delft hetzelfde spelletje te Goes gespeeld wordt, deze zetel in handen der liberalen zal vallen. Houdt de samenwerking tusschen katholieken en anti-revolutionairen bij de stembus op, zoo waarschuwt de heer v, N., een getrouw mee- ADVERTENT1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7‘/a Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Yoorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. SNEEK ICOIRAN JS sra 3. U 1 NX E N L A N a. >’17 -■ iaOIHIlolLj! 3 19 15 30 45 5 45 [5 .0 20 30 41 jn >12 76 f 27 120 ao» >41 aor il aor >16 oor j 30 oor 146 5S

Sneeker Nieuwsblad nl | 1890 | | pagina 1