rgl 1» Slims- 01DIWWB-M W Dl 1 No. 31. V IJF-E N-V EER, TIÖSTE J A 1800. sis. opgeroepen tegen 00 UIT DE PER 8. voor de verkiezingen ■il. nt* ler o Alle brieven in te zenden* ier rif* n* de bB ;el« jen kö tot ver, en uit- de jive vel ijn, UO, in de je- ,u. an te >p- en, rat JU. Zondag hielden te Amsterdam de timmerlieden een vergadering in Frascati. Er waren wel 1000 personen bijeen. Na. langdurig debat ia de volgende motie aangenomen „De groote vergadering van Amsterdamsche De strijd over de plaatsvervanging in den boezem der R. K. partij blijft aan de orde, ja woedt heftiger dan ooit te voren. De Tijd geeft het eerste artikel over „de stand der Quaestie,8 een beschouwing waarin het voor en tegen wordt aangegeven en nader zal worden aangeduid wat dient te worden verricht om een hopelooze scheuring in de katholieke staatspartij men ziet dat de lijd de quaestie niet licht acht! te voorkomen. Wij vinden misschien nader gelegenheid op het betoog terug te komen. De Maasbode blgft intusschen van meening dat ook te Delft de weg moet worden gevolgd, in Goes aangewezen. De katholieken zullen goed doen zegt het blad spoedig te infor- ineeren hoedanig de gevoelens van den heer Van de Velde, den caudidaat der anti-revolutio- nairen, zijn in zake den persoonlijken dienstplicht. Zoolang zij hieromtrent niet voldoende zijn iuge- .licnt, kan hij hun caudidaat niet zijn. Mochten gunstige mededeelingen gedaan worden, dan zou het blud de katholieken aansporen, hoewel zij de sterkste der twee auti-liberale groepen in het district zijn, den heer Van de Velde ook tot hun caudidaat te nemen en met alle kracht voor zijn verkiezing te ijveren. Schrijvende over het verzet tegen den weer- Plicht, maakte do N. R. Ct. dezer dagen de Volgende opmerking: »Werd, na behoorlijke voorlichting, het be- Naar aanleiding van de beraadslagingen over de wetsontwerpen-Borgesius c.s. wijst het Vad. nogmaals er op, hoe, doordien de rechterzijde uit twee in tegenovergestelde richting werkende krachten is samengesteld, het ministerie, dat te weinig zelfstandigheid bezit, tot onvruchtbaar heid is gedoemd. „De vrijzinnigen, zegt het Vad,, hadden het voor de verkiezingen van 1888 wel voorspeld, KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek maken aan de ingezetenen be kend, dat het door hen vastgesteld Primitief- Kohier van belasting op de binnen deze gemeente gehouden wordende Honden, dienst 1890,aan den Gemeente-Ontvanger ter invordering is in gezonden en alzoo een ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Sneek, 12 April 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester, BENNEWITZ, Secretaris. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, Gelet op de artikelen 6 en 7 der Wet van 2 Juni 1875, (Staatsblad no. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrich tingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken Brengen ter ope ibare kennis, dat ter Secretarie der gemeente ter visie is gelegd, een verzoek met bijlagen van OKKE WIELINGA, Koopman wonende te Sneek, om vergunning tot het op richten eener droogerij en zouterij van huiden in het gebouw, staande op de Aschbelt alhier, kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie C, no. 1278. Dat op Woensdag den 30 April 1890, des middags te 12 uren, ten gemeentehuize gele genheid zal zijn, om tegen die oprichting be zwaren in te brengen en deze mondeling en ficbrütelijk toe te lichten en dat zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen vóór ovengenoemd tijdstip ter Secretarie der gemeente, in de ge wone bureau-uren, van de ter zake ingekomen schrifturen kennis kunnen nemen. Sneek, den 16 April 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENN E WITZ, Secretaris. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave ot redactie betreffende, franco B IX X E A! L, A De Tweede Kamer is Dinsdag 22 April. De heer Henry Tindal heeft opnieuw een adres aan de Tweede Kamergericht. Hij heeft nu de onverhoedsche aanval van Pruisen op Nederland van de baan is geraakt, zijn krachten meer bijzonder gewijd aan het betoog, dat het bombardeeren van Den Haag niet door het volkenrecht wordt verboden. Een stad, die de zetel is der regeering, waar de bureaux van het departement van oorlog en van marine zijn gevestigd, waar een groot garnizoen ligt en waar zich de geschutgieterij bevindt, staat volgens hem aan een bombardement bloot. Verschillende autoriteiten op ’t gebied van het oorlogsrecht in het buitenland zijn door hem geraadpleegd, o.a. de generaal Brialmont, de groote Von Moltke en vele professoren op ’t gebied van internatio naal recht en deze allen verklaarden hem dat, wanneer onder de tegenwoordige omstandigheden Den Haag in .tijd van oorlog gebombardeerd werd, dit bombardement, volgens hun gevoelen, niet in strijd zou zijn met het volkenrecht. Van een en ander aan de Tweede Kamer kennis gevende, wijst hij er op, dat de onaf hankelijkheid des vaderlands steeds in gevaar blijft verkeeren, zoolang de tegenwoordige toe stand voortduurt. Delft mee winnen, maar zeker Loosduinen een volgende maal verliezen. en de Standaard komt hen thans rechtvaar digen. Dat blad heeft het met ronde woorden gezegd, dat het ia de toekomst bedankt voor een samenwerking zonder vast program, omdat onvruchtbaarheid daarvan het noodzakelijk gevolg is. Omtrent de wordingsgeschiedenis der pro grams van actie is trouwens thans genoeg licht opgegaan, om het a posteriori duidelijk te maken, wat a priori ieder onbevooroordeelde bleek, dat een samenwerking volslagen onmogelijk was, waar opzettelijk eenerzijds naar woorden werd gezocht, die wel de woorden van ’t program der andere zijde dekten, maar huu eigen geheimen zin kunstig omhulden. „En inmiddels nadert de dag des oordeels! „Zal, waar de regeering in haar heillooze rust velen barer volgelingen van zich vervreemdt, de wederopstanding der vrijzinnige partij worden voorbereid? Zij leere de moeilijke taak minder heid te zijn, heeft een hoogleeraar gesproken; niet minder leere zij thans, worde daaraan toegevoegd, de moeilijke taak meerderheid te wezen, ’t Is niet genoeg dat haar tegenstanders fouten begaan, zij zelve behoort door haar daden ’t vertrouwen, dat gaarne gegeven wordt, te wekken. Eu een verblijdend teeken is, dat, terwijl de programma’s der tegenpartij als kaar tenhuizen ineenstorten, haar programma als vanzelf geboren wordt. Kenschetsend was het eenparig votum voor leerplicht, het eenparig votum voor een Rjjksinkomstenbelasting, straks, naar we hopen, het eenparig votum voor per soonlijken dienstplicht. Slaagt men er nog in ten opzichte van het kiesrecht tot overeenstem ming te komen, dan is het program der toekomst gereed. De natie heeft het recht, de partij in de meerderheid te binden aan de stem, door haar uitgebracht in de minderheid. Wat bepaal- deljjk de Rijksinkomstenbeiasting betreft, het ingewikkeldste der aan de orde te brengen vraagstukken en dat waarover, als ’t op prac- tische uitvoering aankwam, steeds hopelooze verdeeldheid tot onmacht sloeg, geven de door verschillende leden afgelegde verklaringen, die niet vergeten zullen worden, betere verwach tingen voor de toekomst. „Nu nog voor goede organisatie gezorgd, en de campagne van 1891 kan door ons met goed vertrouwen worden aanvaard! „En dan zal het uit ziju met den rusttijd/ De door do Tijd van den eventuëelen can. didaat der rechterzijde bij de verkiezing te Delft gewenschte verklaring, dat hij niet zal mede, werken om in deze en in de volgende vierjarige periode vau wetgeving de quaestie van den persoonlijken dienstplicht bij de Stateu-Generaal De minister van waterstaat heeft zich, vol gens het Centrum, niet kunnen vereenigen met de voorstellen der direction van de Holl. Ijzeren, de Nederl. Rhiju- en de Nederl. Oentraalspoor- wegmaatschappg om, met ingang van 4 Mei a.s., den prijs van de retourbiljetten op sommige lijnen te verhoogen. Deze mededeeling wordt door het Hand. aldus aangevuld. Het bericht is in dier voege te verstaan, dat de minister, naar hij aan genoemde spoorweg maatschappijen heeft te kennen gegeven, zonder nog eeu oordeel over haar voorstel tot die ver- hooging uit te spreken, zich in geen geval met de invoering der verhoogde prijzen op 4 Mei e.k. kan vereenigen en over het voorstel zelf zich nadere overweging wenschtvoor te behouden. Te Delft is door de vrijzinnige kiesvereeniging tot candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer gekozen jhr. mr. A. P. O. van Karae- beek, oud-commissaris des konings in de provincie Zeeland, oud-minister van buitenlandsohe zaken. Van anti-revolutionaire zijde schijnt de keuze bepaald te zijn op den heer mr. H. A. van de Velde, burgemeester van Loosduinen. Te Amsterdam is een consortium gevormd, hetwelk ten doel heeft op het terrein der voormalige gasfabriek een kleinen schouwburg te doen verrijzen. De kosten worden op 3 tan geraamd; de teekening is reeds gemaakt. Uit Amsterdam wordt bericht, dat aan de Kon. fabriek van stoom* en andere werktuigen geen werklieden meer ontslagen zullen worden. Houdt de regeering zich aan de overeenkomsten dan is er nog volop werk. ADVERTENT1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, ▼oor eiken regel meer 71/, Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever, ginsel van den dienstplicht aan een volksstem ming onderworpen, waaraan ook het volk „ach ter de kiezers8 deelneemt, dat, in zijn geheel, sedert jaar en dag dien plicht persoonlijk ver vult, dan zouden minstens 80 pet.der stemmen zich stellig verklaren voor de afschaffing der plaatsvervanging. Hot is derhalve bezijden de waarheid, als men verklaart, dat het volk voor het behoud der plaatsvervanging is.8 Deze opmerking geeft Gelria de volgende vraag in de pen: Wanneer andere onderwerpen aan de orde komen, b.v. algemeen kies- en stemrecht, zal dan ook de N. R. Ct. naar het oordeel vragen van het volk achter de kiezers en aan dat oor deel eenig gewicht toekennen? Dat s een weerlegging van het betoog der N. R. Ct., die inderdaad klinkt als een klok en zeker wel het beste bewijs voor het gebrek aan argumenten tégen dat betoog, evenzeer als hot eene verregaande minachting eu miskenning aanduidt van de rechten dier breede schare, die nu nog „achter de kiezers8 staat, waaruit men voor eeu groot deel ons leger vormt en waaruit de macht van het goud de remplaganten recruteert, om voor een ander een der „eerste plichten van den staatsburger8 te vervullen. De brochure van dr. Schaepman„De rech terzijde en de persoonlijke dienstplicht* is thans verschenen. Het is een zakelijke uiteenzetting van de be langen, die bij de agitatie ter zake van den persoonlijken dienstplicht zijn betrokken en geen persoonlijk verweerschrift. Wat hij schrijft noemt hg de uitkomst eener eerlijke, gezette overweging. Hg begint met een kort woord over den toe stand en behandelt daarna de motie der Noord- Brabantsche kiesvereeniging, waarbij hij het eerste deel van het vlugschrift besluit met de opmerking, dat samenwerking met de anti-re- volutionanen tot het verkrijgen van een aan alle wenschee en alle belangen zooveel moge- Igk bevredigende legerwet een zeer moeilijk vraagstuk mag heeten. In het tweede gedeelte beschouwt hij den toestand der anti-revolutionaire partij: de pro- testantsche kern der natie, die door samenwer king met de roomschen tusschen twee vuren staat. Schrijver vreest, dat elke poging tot een compromis een „bukken voor Rome8 zal heeten, welk verwgt men nieuwe kracht heeft gegeven. Verder doet hg de overwegingen kennen, die hem tot de meening brengen, dat persoonlijke 01^0, ouo.olig eo ij .oia en zet hij uiteen wat er behoort gedaan te wor- Z1J11 8tein e’ tegQa xal Juitl,;X“en den om he gezond verstand der rechterzgde w0ldt duor d^ in dezer voege besproken voor afdwaling te behoeden. Hg acht leger- .Wii spraken over de middelt.!, die hervorming noodzakelgk, maar meent ten slotte, dat het vraagstuk van den dienstplicht de rech terzijde niet tot verdeeldheid behoeft te brengen. Zij heeft nog veel te doen. Zgn wensch is verdeeldheid te verhinderen. Men onthouce zich van bedreigingen, wijl men daardoor niemand tot een andere meening zal overhaleu. „Wg spraken over de middeltjes, die onze roomsche bondgenooten ons aan de hand doen, reeds te vaak onze meening uit, om over dezen „tour de force8 nog veel woorden te verspillen. Hoe er onder het anti-rev. volk over gedacht wordt, moge blgkeu door eene aanhaling uit het Volksbl. van A.-Holl. en ’s Gravenhagen „Zooals de Tyd nu doet in Delft, om van den caudidaat der auti-revolutionaiien eene bepaalde belofte af te dwingen, in strijd met „Ons Pro gram8, maakt zij inbreuk op ons reent. Over- log kunnen wij nog eeuigszins goedkeuren, maar eene belofte al te dwingen aeuten wij bedenke lijk. Dat is een verkapt „mandat impératif8. Is het den r.-kathoiieken waarlijk ernst in den strijd tegen het liberalisme, dat ons volk tot den bedelstaf brengt, dan moeten zg niet van ons eischen dat wg „Ons Program8 aan den kapstok hangen. Gg zoudt er misschien nu ’n Ss 0 5 10 80 45 5 45 20 W a ffliomiiT imiissffli sii 16 '16 312 76 i 27 UO oor ill oor il oer 116 oor HO oor J45 JóS ■fr- le, ie- lelus laije iloui iind. .pril vd< inko i en itte- lUlei zv, erna uga, [art- IJS- Wü< OEEKER COURAA

Sneeker Nieuwsblad nl | 1890 | | pagina 1