1 i i L i I i I mm WimiöWRM i ft No. 32 V IJ F-E N-V EERTIOSTE J A A R G 1890. 1 ZATEKDAG Dit evenw 50, UIT DE PERS. iet- 30, 30, iet .-de iea ala I. ril. ran lea da rk- :;7; Deze CO UB ANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. jea er- d: ia ën en 12 l VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, op Dinsdag den 22 April 1890, *s namiddags 7 uur. Punten van behandeling: 1. Resumtie der notulen. 2. Mededeeling van ingekomen stukken enz. 3. Rapport der Commissie in zake de ge wijzigde Concessie-aanvraag voor den aanleg «ener Waterleiding. 4. Wijziging der. verordening regelende de bestemming van het ziekenhuis voor besmette lijke ziekten. 5. Adres van J. N. Ilofmeester. 6. Benoeming eener Raadscommissie tot on derzoek der reclames tegen den hoofdelijken omslag, dienst 1890. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, Gelet op de artikelen 6 en 7 der Wet van 2 Juni 1875, (Staatsblad no. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrich tingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken Brengen ter openbare kennis, dat ter Secretarie der gemeente ter visie is gelegd, een verzoek met bijlagen van de firma G. H. ter Horst Jz. te Sneek om vergunning tot het oprichten van een fabriek tot het zagen en schaven van hout, door stoom, op de perceelen, kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie A, nos. 1310 en 1587, gelegen aan de Geeuw. Dat op Zaterdag den 3 Mei 1890, des middags te 12 uren, ten gemeentehuize gelegenheid zal zijn, om tegen die oprichting bezwaren in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten en dat zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen vóór ovengenoemd tijdstip ter Secre tarie der gemeente, in de gewone bureau-uren, van de ter zake ingekomen schrifturen kennis kunnen nemen. Sneek, den 19 April 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. met zich zullen laten spelen.* In ’t hoofdartikel in dit nummer geteekend P. M. B. Jr. komt soortgelijke beschouwing, hoewel in meer algemeene termen vervat, voor. Daarin leest men o. a.„Was een Karei van Nispen, hij alleen, en dat in de kwaadste dagen, was hij Gode geen grootere hulde in zijn politiek martelaarschap dan nu zijn quasi-zegevierendo dienaren, die overal langs het kantje met de andersdenkenden moeten onderhandelen, die de versmading hunner princiepen telkens en telkens als bondgenooten-loon moeten opeten ’t Komt ons voor, dat wij, als wij nog verder mee moeten, dan in oppositie grooter, veel grooter zouden zijn dan in het méégaan.’ Ook van het artikel, dien dag in de Stand. voorkomende, moot in verband met het boven staande melding worden gemaakt. Nog weder bespreekt dit blad de remplaganten-quaestie. Het blad doet uitkomen, dat tot dusver nog niemand weet, waarom de katholieken bij ons tegen den persoonlijken dienstplicht zijn. Voorts wijst de Stand, er op, dat de persoonlijke dienst plicht volstrekt niet in het kenmerkende ligt der anti-revolutionaire beginselen, ’t Is een af geleide stelling en op zichzelf is het zeer wel denkbaar, dat iemand goed aati-revolutionair is en toch niet voor dit nieuwe stelsel. Doch dit is thans de quaestie niet. „De quaestie voor ons als groep is aldus vervolgt het blad of we op commando van den heer Bahlraan een artikel van ons eigen program van actie verscheuren zullenen hier mee is onze eer als politieke partij gemoeid. „Wij hadden èn in 1878 èn in 1888 eerlijk en duidelijk in ons program gesproken. Niet tegenstaande men wist dat onze candidaten een program van actie, waarin persoonlijke dienst plicht stond, onderteekend hadden, stemde de roomsche bevolking ze toch. En nu van ach teren het land in rep en roer te brengen en publiek op de markt ons den eisch te stellen „Ge zult tegen uw eigen program stemmen, op straffe van onze ongenadezie, dat gaat niet. „Door dezen averechtschen en onhandigen zet heeft men het thans zelfs aan die anti-revolutio- nairen, die op zichzelf nog wel bedenking hadden, ónmogelijk gemaakt om tegen te stemmen. „Immers, elk anti-revolutionair, die nu tegen stemde, zou den schijn van het vermoeden op zich laden, van dit te doen als karakterloos man, als man zonder beginseleeu minnaar niet van het volk, maar van zijn zetel. „Ook de uitweg, dien bezadigder geest ons thans ontsluit, door te zeggen„Stel kazerne- verbetering als prealabele quaestie14, is een uitweg dien niemand onzer in kan slaan, zonder zijn beginsel en karakter bij den ingang achter te laten. Immers, ieder zou thans zeggen „Dat doet ge niet om de kazerne te verbeteren, maar om het dreigement.* „Getrouw aan ons program zuilen we dus ongetwijfeld voor kuzerae-verbetering ijveren er ijveren ook voor, dat de dienst zoo civiel mogeljjk blijve; maar we zullen dit pleit voeren niet enkel voor de zonen der heeren, die wel een remplagant kunnen betalen, maar voor alle zonen onzes volks. De afschaffing der plaatsvervanging in Neder land wordt dus afhankelijk gesteld van het oor deel der roomsch katholieke bisschoppen. De quaestie is ernstig, maar deze oplossing zal toch velen min of meer comisch toeklinken. Zij, die zich bij de verkiezingen in 1888 tegen de libe rale candidaten verklaarden, hadden zeker niet verwacht dat hun afgevaardigden ten slotte aan de bisschoppen zouden moeten vragen hoe zij stemmen mogen en dat de beslissing in ’t hoogste ressort bij hen zou zijn. Het beroep van de Tijd op het episcopaat, om een einde te maken aan de verdeeldheid in den boezem der Roomsch katholieke partij ten onzent, vindt inmiddels bijval inde Maasb. en de Noordbrabanter, en wordt ook door den „Oud Gediende* in de Tijd zelf toegejuicht, een bijval waarover de Tijd zich ten zeerste verheugt. Het blad kan voorts mededeelen, dat de Maandag te Utrecht gehouden vergadering van kiesvereeni- gingen, aangesloten bij den Algemeenen Bond, een boven aller verwachting gunstigen uitslag heeft gehad. „Wij zullen ons houden aan het geen op die vergadering ten opzichte der open baarmaking van het verhandelde besloten werd en dus de mededeelingen van het bestuur op geenerlei wijze vooruitloopen, schrijft het blad. Dit evenwel meenen wij reeds nu te mogen zeggen, dat de vergadering te Utrecht door de eensgezindheid en den goeden toon, die er ge- heerscht hebben, zich zeer gunstig van veel andere politieke bijeenkomsten van den jangsten tijd heelt onderscheiden, en dat ditmaal, naar het ons voorkomt, de koe flink bij de horens is gevat.* Min of meer in strijd met deze mededeeling van de Tijd, is hetgeen wij in de N. IJsselbode lezen. Daar wordt reeds de einduitslag van het verhandelde vermeld. Wij laten het hier volgen: „Op de zeer druk bezochte algemeene verga dering van den Algemeenen Bond van kathol, kiezersvereenigingen, Maandag te Utrecht gehou den, is, nadat moties A en B waren ingetrokken, de volgende, ook door het bestuur ingediende motie, met algemeene stemmen aangenomen „Deze motie werd uitvoerig toegelicht door het lid vau ’t bestuur, dr. Schaupmau, die aantoonde dat daarin alles vervat is, wat van verschillende zijden gewenscht en geformuleerd was geworden, zij het ook met andere woorden of in anderen vorm. „De meerderheid en de minderheid van het bestuur hadden een voorbeeld willen stellen van politieke eendracht, hunne motion ingetrokken en zich vereenigd met deze aanstonds ter tafel gebrachte motie. „De spreker betoogde tevens datgene wat de vaderlandsche geschiedenis sedert 1848 ons ge leerd had, en wel voornamelijk deze les, dat het Dat de Standadrd voorts al zeer weinig in genomen zou zijn met den zonderlingen raad, door de lijd aan de roomsche kiesvereenigingen gegeven, was te begrijpen. „De bisschoppen schrijft het blad alzoo zouden te beslissen hebben 1°. of de plaatsver vanging mag afgeschaft, en 2°. indien niet, of dan ter oorzake van dit geschil het liberalisme ten onzent weer op het paard moet geholpen. De Tijd, die een einde wenscht te zien ge maakt aan de rampzalige verdeeldheid in den boezem der katholieke partij, ontstaan tengevolge de quaestie over de afschaffing der plaatsver vanging, komt thans met den raad consult te vragen van de bisschoppen. Tot hen ziet ieder rechtgeaard katholiek met eerbied en met onbegrensd vertrouwen op. Aan hen wil het de beslissing laten. „Men zal ons tegenwerpen v ellicht, schrijft de '1 i^d, dat de zorg, waarmede zij zich steeds weerhielden van al wat een in menging kon heeten op een gebied, dat aan de godsdienstige belangen van hun volk vreemd is, hen ook nu zal weerhouden van een optreden, als door ons noodig wordt geacht. Wij voor ons deden die vrees niet. Bij den thans ge- voorden strijd toch is wel degelijk met het 8 aatkundig ook het godsdienstig belang van het katholieke volk gemoeid. Ten andere: wat ïsu onze hoogwaardige bisschoppen behoeven te Weei houden, wanneer niet zij uit eigen be- vegmg hier hun stem deden vernemen maar Wanneer het gansche katholieke volk van Ne derland, den noodlottigen en schandelijken broe dertwist moede, tot hen de bede richtte„Va ders, doet uitspraak in de verdeeldheid uwer kinderen 1“ hoofdzaak is het „monsterverbond* (een korte en duidelijke naam voor ’t bondgenootschap der anti-liberalen) te bestendigen. Zeer zakelijk, met voorbeelden en met namen, illustreerde hij deze les der geschiedenis. „Na deze toelichting en op grond dier toelich ting, verklaarden de gedelegeerden uit Amersfoort, Leiden, Amsterdam, Breda en anderen hunne instemming met de nieuwe motie, waarna deze (ook de gedelegeerden der kiesvereeniging te Delft waron aanwezig) eenparig werd aangeno men. Dit votum en geheel de discussie, waarin geen enkele wanklank werd vernomen, getuig den van de meest volkomene politieke eendracht.* In afwachting van den indruk welken de hier gevallen beslissing zal uitoefenen op de houding der roomsche pers en de voor de deur staande verkiezing te Delft, later wij hier volgen wat de Maasbode over gezegde verkiezing schrijft: „Dinsdag as. heeft de verkiezing plaats; de katholieke kiesvereeniging heeft nog niets van zich laten hoeren, en inmiddels worden in zekere katholieke bladen de katholieken van Delft opgezweept, om den heer Van de Velde hunne stemmen te geven. Er is niet heel veel doorzicht toe noodig om te begrijpen welk spel hier gespeeld wordt. Reeds in de vorige week hebben wij gevraagd, hoe de heer Van de Velde over den persoon lijken dienstplicht denktdaar is geen antwoord op gegeven. Wij herhalen die vraag niet meer, maar zeggen ronduit tot de katholieken van Delft: kiest den heer Van de Velde niet, als men geen bevredigende verklaringen geeft, niet op het laatste oogenblik, wanneer die niet meer kunnen beoordeeld worden, maar zoo tijdig, dat men zijn gedachten er over kan laten gaan. Wie een goede zaak voorstaat, kan den eer lijken weg bewandelen en behoeft niet in een schuilhoek te gaan staan, om van daar de onnoozelen te verrassen. Katholieken van Delft, bedenkt het wel, als gij den heer Van de Velde kiest, zonder dat hij u in ronde woorden gerustgesteld heeft, dan maakt gij den weg naar de kazerne gereed voor uwe kinderen, uwe priesters, uwe religieusen, uwe missionarissen. Daarenboven buigt gij het hoofd onder het juk der calvinisten, die u, als gij u als schapen laat leiden, wel verder zullen bren gen, die u het juk op den hals zullen leggen, waaronder onze voorvaders zooveel geleden hebben. Sinds jaar en dag zingt men het liedje, dat wij vertrouwen moeten hebben in onze afgevaar digden. Uitstekend, maar waarom handelen zij dan niet zoodanig, dat wij vertrouwen in hen kunnen stellen Wat hebben zij dan toch al dien tijd gedaan om het bondgenootschap tusschen de katholieken en anti-revolutionairen te versterken Immers niets En de verdeeld heid onder de katholieken en tusschen de twee auti-liberale partijen nam toe, hoe luider het liedjevertrouwen in onze Kamerledengezon gen werd. Wat hebben zij gedaan voor de Verkiezing van Delft Hebben zij daar nu den weg bereid voor een overeenkomst Hebben zij gezorgd, dat daar een candidaat werd gesteld, die het vertrouwen der beide partijen waardig is? ’tls niet waarschijnlijk, want dan zou ook van katholieke zijde met duidelijke opgaaf van redenen reeds de candidatuur van den heer Van de Velde gesteld zijn; men heeft waarlijk geen tijd te veel, om tegen de liberalen zich voor te bereiden, ’t Heeft dus al den schijn als hebben de Calvinisten op hun oude ongeneerde manier maar weer een candidaat gesteld, en dien moe ten de katholieken nemen. Wij zullen echter zien of de katholieken zoo ADVEBTENT1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, ▼oor eiken regel meer 7*/j Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bjj den Uitgever, SNEEKER COURANT inmimiin mmissniffl sms :’r i i s/16 4 i 1 „De Algemeene Bond van katholieke kiezersvereenigingen in Nederland; gezien het verslag der staatscommissie, ingesteld bij Konink lijk besluit van 10 Juni 1888 no. 26, tot voorbereiding der wet- telijke regeling van den militairen dienstplicht; handhavende zyn aangenomen program luidende; Beperking van de kosten en lasten der defensie met dien verstande, dat de verdedigbaarheid des lands ten volle blijve verzekerd; is van oordeel: dat de afschaffing van plaatsvervanging in geen opzicht wen- schelijk noch buiten alleruiterste noodzakelijkheid aanneme lijk is dat het voorgestelde stelsel van legervorming en samenstel ling der krijgsmacht met langdurigeu diensttijd verwerpelijk is; dat de hoogste volksbelangen zouden worden geschaad, wan neer de grondslagen voor de wettelijke regeling van den dienstplicht en het ontwerp-organisatie van het leger, die de meerderheid der commissie meent te moeten aanbevelen, of doop de hooge regeering of door de volksvertegenwoordigers tot uitgangspunt van wetgeving worden genomen. Besluit van zijn zienswijze mededeeling te doen aan de hooge regeering en aan de vereeniging van katholieke leden der Tweede Kamer, onder betuiging van volledig vertrouwen in hun verstandig beleid en gehechtheid aan de volksbelangen,en aan heeren presidenten der roomsch kattiolieke kiezersver- eenigingen in Noordbrabant instemming te betuigen met de door hen in hun manifest van 13 Maart 1890 aangevoerde redenen tot behoud van het bondgenootschap en tegen den persoonlijken of den algemeenen dienstplicht en hun dank te zeggen voor de mededeeling der door hen aangenomen motie.a I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1890 | | pagina 1