Minis- HI 1DIWHITIHUD I'llDIi 1IÉ .0 «EBmiE KIÏ HIT ARROMUSSMWIT SIÏ88K w I» No. 34 V IJ F“E N-V E E R T I G S T E J N G. 1890, J, W'< jongste 0. if. 0, a, er >0 vs sh of I: i- n 0 a 5 0 0 0, Bij deze Courant behoort als bijblad Feuil- leton-nummer 61. 9 bepaald. Sneek den 25 April 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. UIT DE PER 8. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente óweeK brengen onder de aandacht van degenen die gedurende het jaar 1889 iets voor de gemeente hebben verricht of aan haar gele verd, dat hunne pretention, voor zoover ze niet vóór of op 30 Juni e. k. zijn ingeleverd, moe ten worden gehouden voor verjaard en vernie tigd, volgens art. 228 der gemeentewet, in ver- )and met de wet van 8 November 1815 (Staats rad no. 51). Sneek, den 22 April 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester, BENNEWITZ, Secretaris. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave oi redactie betreffende, franco in te zenden. Naar thans wordt gemeld zal de afschaffing der emolumenten van de ambtenaren der posterijen met 1 Juli a.s. in werking treden. Bij de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer is te Delft gekozen de heer van de Velde met 1393 van de 2670 geldige stemmen. De heer jhr. van Karnebeek verkreeg 1274 stemmen. Bij de vorige verkiezing werden uitgebracht 2669 geldige stommen. Daarvan verkreeg do heer Fabius er 1403 en de heer Gieichman 1247. Het bericht, dat jhr. De Sivornin Lohman, gouverneur van Suriname, zyn ontslag zou hob- ben aangevraagd, wordt door net Dagbl. v. Z.-1I. uit vertrouwbare inlichtingen tegengesproken. Het verhaal van het lijk, dat op Hulkestein zou zijn opgegraven en dat zou wezen van den sinds December ’84 vermisten politieagent, is, volgens de Arnh. Ct., onjuist. Ook geen ge raamte is er gevonden. Wegens overtreding der arbeidswet, dooreen jongen, die den leeftijd van 16 jaren nog niet had bereikt, des avonds na 7 uur te laten wer- ren, is door de politie te Dordrecht tegen een smidsbaas proces-verbaal opgemaakt. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben het raadsbesluit betreffende den herbouw van den stadsschouwburg te Amsterdam goedgekeurd. BEKENDMAKING. SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek roepen bij deze op: alle manspersonen, binnen deze gemeente woonachtig, die op den 1 Januari 1890 hun 25e jaar waren ingetreden en mitsdien allen, die geboren zijn in het jaar 1865 om zich voor den Schutterlijken dienst te doen inscurjjven, zullende daartoe ter Secre tarie dezer gemeente worden gevaceerd op Don- lerdag 15 Mei 1890, lies niorg. vaa 9—10 uur voor die van Wyk 1, 2 3. 4 en 3 Verder wordt ter kennis van belanghebbenden jebracht: dat diegenen, welke vroeger in andere ge- neenten ingeschreven, sedert de inschrijving van iet vorige jaar binnen deze gemeente zijn komen venen, zich insgelyks op dien dag zullen moeten aten inschrijven, in het register, loopende over ion der jaren 1856 tot en met 1864, waartoe !9 volgens hun ouderdom behooren; dat een ieder, hetzij hjj al of niet vermeent ot de vrijgestelden of uitgeslotenen te behooren, M deze inschrijving verplicht is; dat voor ingezetenen worden gehouden alle Nederlanders, alhier hun gewoon verblyf hou- ande, alsmede alle vreemdelingen, binnen deze emeeute woonachtig, welke hun voornemen, om binnen het Rijk te vestigen, zullen hebben ^n den dag gelegd, hetzy door eene uitdruk kelijke veiklaring, hetzij door het werkelijk ’verbrengen van den zetel van hun vermogen 1 de hoofdmiddelen van hun bestaan dat zy, die in meer dan éene gemeente hun Woon verblijf houden of den zetel van hun «mogen hebben gevestigd, tot de inschrijving erplicht zjjn binnen die gemeente, alwaar eene lenstdoende Schutterij aanwezig is; dat de registers ter inschrijving van af 15 Mei 1 Juni e. k. zijn geopend en dat allen, 'e bevonden worden, zien alsdan niet te hebben °6n inschrijven, volgens art. 9 der wet op de chutterijen, door het Gemeentebestuur ambts- a‘Ve zullen worden ingeschreven en door ea Schuttersraad tot eene geldboete worden «wezen, terwijl zij bovendien zonder loting bij Schutterij zullen worden ingeljjtd, indien het d blijken, dat er tijdens de verzuimde inschry- geene redenen tot uitsluiting of vrijstelling hunnen aanzien bestonden dat eindelijk een ieder, die binnen deze «neente niet geboren is, wordt aangemaand, el1 hjdig van eene geboorteakte te voorzien, F1 zich alzoo van zijnen juisten ouderdom te ■«zekeren, ten einde de inschrijving naar phooren geschiede en hij alzoo niet kome vallen in de straf bij het aangehaald artikel belzinnigheid te spreken En waarom is dan de heer van de Velde niet in zijne volle lengte opgestaan, om tegen de lasterlijke verzinsels °op te komen, en heeft hij de Roomsche kiezers niet gewaarschuwd, die op hem als op een tegenstander van den persoonlijken dienstplicht (in de practijk wel te verstaan) gingen stemmen Waarom hooft hij to Blois wijk zóó gesproken^ dat vóór- en tegenstanders beiden konden meeaen in hem hunnen man te hebben? En waarom is tusschen hem en de roomsche partij-hoofdea alles in het diepste geheim bedisseld, on is er noch in ’t openbaar naar zijn beginsel gevraagd, noch van zijne verklaringen onder vier oogen in het openbaar mededeeling gedaan? „Zulk eene bestrijding van eenen candidaat der tegenpartij schijnt ons ongeoorloofd”, zegt de Standaard. Ons daartegen schijnt do daad die wij bestreden, ongeoorloofd, en het bestrij den daarvan plicht.” In menig buitenlandsch blad is het jongste adres van jhr. Tindal ter sprake gebracht. Ook het Londensche blad de Echo spreekt er over, maar is blijkbaar niet voldoende op de hoogte gebracht. Zij meent dat het Tindal te doen is om Den Haag versterkt te zien ten einde het te beschermen tegen een bombardement van vijandelijke vloten. De opmerkingen, die ’t blad er aan vastkaoopt, verdienen infusschen gelezen te worden. „Het zou veel beter zijn voor kapitein Tindal en allen die eveneens denken, om een vierde van het geld en de energie die zulke verster kingen zouden verslinden, te besteden aan het aankweeken van vriéndelijke betrekkingen met allo nation. Hoe meer vredelievend 'Holland wordt, zooveel te meer zullen haar koophandel en hare onafhankelijkheid bij ven bestaan. De groote mogendheden, do Hemel weet het, geveu gonoeg geld uit, De kleinere mogendheden moesten het zich ten plicht stellen op het mensch- dom liever invloed uit te oefenen door de macht van ideeën dan door militairo macht." portioneel kiesrecht. Zij gaat na hoe eenvor migheid de vloek is van het moderne leven, hoe verschillende instellingen, b.v. eene neutrale nationale school, een valsche éénheid hebben bevorderd, waartegen een politieke actie is opge komen. Ook het proportioneele kiesrecht ligt ongetwijfeld op die lijn, zegt het blad. Vervol gens gaat het den toestand ia andere landen na en meent dat de ongelukkigste staten, waar de eenheidskoorts het felst woedde, waren Frankrijk, Belgie en Nederland. Die waanzin is thans ten onzent even gestuit, deels door de stembus-actio van 1888, deels door de school wet-Mackay. Doch om die valsche eenheid met wortel en al uit te trekken moet het proportioneele kies recht het kiesrecht der toekomst worden; de leuze ook voor de anti-revolutionaire partij. „Wanneer ik als kiezer bij de stembus ja zeg, aldus eindigt het artikel, moet dit ja door het stembusrad niet in een vierkant neen wor den omgezet, maar moet het ja blijven, ook ter plaatse waar mjjn stem nawerkt. In welken vorm men dit stelsel neme, is daarbij nevenzaak. Hoofdzaak is en blijft, dat de stembus, die nu leugenachtig is, waarheid ga spreken en oprecht worde. Aan de onderdrukking der minderheden ook bj de stembus moet een einde komen." De N. R. Ct., maakt, naar aanleiding van de klacht van de Stand, over ongeoorloofde be- stnjding van den anti-revolutionairen candidaat te Delft, de opmerking, dat de heer van de Velde wel zou mogen wenschee van eene verdedi ging als deze verschoond te blijveneene ver dediging, die dan ook minder het redden van zyneii politieleen naam ten doel schijnt te heb ben, dan bestemd te zijn om ernstige, onder het walgelijke partj-gescharrel wee geworden anti-revolutionaire kiezers eene kleine hartster king te geven. „Of de heer van de Velde de anti-revolutio- naire programs aanvaard heeft, met of zonder beding, was de vraag niet. .Niemand,’ die op dat punt twijfel geopperd heeft. Maar dit was de vraag, of de heer van de Velde niet jegens de Roomsche partijhoofden zich verbonden had, een voornaam artikel van zijn program te ver loochenen, of, wil men, op non-activiteit te stellen. Dat hjj in dien geest verklaringen had gegeven, was geen onderstelling, geen vermoeden van ons. De Tijd zelf heeft de heucheljke tyding gebracht, en evenals de Roomsche kiesvereeniging te Delft in die verklaringen vrijheid gevonden om den heer van do Velde als candidaat te aanvaarden; dezelfde lijd, die ia het openbaar tot voorwaarde had gesteld, dat de candidaat zich tegenover het bestuur der kiesvereeniging zou verbinden, den persoon lijken dienstplicht te zullen bestrjjden in begin sel mocht hy er voor zijn in de practyk, althans de eerstvolgende vijf jaar, moest hij er tegen zijn. En op dienzeffden grond heeft de Zuid en 'Noord-Hollandsche bond, die kort te voren had afgekondigd, dat hij aan geen anti-revolu- tionair candidaat meer zijn steun zou verleenen, die niet beloofd had tegen den persoonlijken dienstplicht te zullen stemmen, den hear van de Velde met groote warmte aanbevolen. „Het staat nu vast aldus luidt het orgaan van dien bond dat de heer van de Velde zeer geruststellende verklaringen omtrent den persooniyken dienstplicht gegeven heeft, en dat daarom de vergadering der r.-katholieke kies vereeniging met algemeene stemmen hem tot candidaat heeft geproclameerd.” Is dat eene „vage, ongepreciseerde mededeeling,” die ons niet het recht zou geven om yan ergerlijke dub- ADVERTENT1ËN van 1 tot 4 regels,gewone letter, 40 Cents, ▼oor eiken regel meer 7’/a Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever, Naar aanleiding van het wetsvoorstel tot splitsing der meervoudige kiesdistricten in de groote steden, bevat de Zutf. Ct. een schrijven uit Den Haag. Het was bekend, dat de heer Mackay een omvangrijke herziening der voorloopige kiestabel voorbereidde (een mededeeling ook door het Vad. gedaan). De heer Lohman echter dient nu een wetceke in waarbij de partijstempel zeer sterk op den voorgrond treedt. Schrijver acht dit het volgen van een weg, om door kleine party-manoeuvres en handigheden politieke te genstanders afbreuk te doen en kunstmatig de meerderheid te behouden. De schaar is echter voor een minister een gevaarlijk wapen, nog gevaarlijker dan een paneelzaag. Als een ministerie de schaar ter hand neemt loopt het op zjjn einde en ook in de organen der reoh- terzyde vindt men het besef uitgedrukt, dat de kansen der anti-liberalen voor Juni 1891 er niet beter op worden. De heer Lohman, aldusgaatde briefschrijver voort, zal natuurlijk beweren, dat hij alleen door recht gedreven dit ontwerp heeft ingediend. Ondertusschen is het bekend genoeg welke vreemde beginselen van recht dezer minister er als lid van de Kamer op nahield. De tegenwoordige regeling van het kiesrecht moet volgens den correspondent beschouwd worden ais een compromis tusschen de verschil lende partyen, hoewel de liberalen wisten, dat dit voor hen nadeelig zou zjjn. De heer Lohman, aldus eindigt de brief, heeft zelf vroeger gezegd, met het tegenwoordig kiesrecht weinig te zijn ingenomen en een voorstander te zyn van het zoogenaamde „huis- manskiesrecht". Welnu, hij beproeve aan dat ideaal zijn krachten, in plaats van te willen regeereu door kleine middelen, die slechts kun nen uitloopen op nog meer verbittering van de partijen, maar waarbij in geen geval ’s lands oelang kan worden gebaat. Het voorstel tot splitsing wordt inmiddels door de geheele rechterzijde, zooals te verwach ten was, met ingenomenheid begroet. De lijd is dankbaar, maar niet voldaan. Het plan van den minister Heemskerk, dat in Juni 1887 de hee- ren Öchaepman en Van der Biesen gebruikten bjj hun wetsvoorstel, is ook thans onveranderd door den heer Lohman ingediend. En de Tijd had liever een gewyzigd ontwerp gezien. Be paaldelijk wat Amsterdam betreft, meent het blad, dat er heel wat te verbeteren valt. Het kan er echter met het oog op den tijd, die reeds van de regeeringsperiode is voorbjjbegaan, vrede mee hebben, dat de minister zich tot dit punt beperkt heeft, mits slechts de verdere herziening der Kieswet niet van de agenda worde afgeno men. Maar ook na herziening van de provin- 1 ciale tabel zal de lijd niet voldaan zijn. Zij wijst op de bestaande gebrekkige verkiezingen in de groote steden, waardoor net mogelyk is, dat Amsterdam, bij een bevolking die voor pl. m. een vierde katholiek is, een gemeenteraad heeft van 39 leden, van welke twee katholiek zyn. Zonder te willen beslissen of proportio neele verkiezingen voor den gemeenteraad ge- wenscht zyn, dringt de Tijd er op aan, dat de heer Lohman het niet bjj dezen eersten stap late. De Stand, vindt in de voorgestelde splitsing aanleiding om een pleidooi te houden voor pro- SNEEK J ■liliili i. K I A A E A L, A .V 89. 16 IS 16 6 6 ffi a a a if t. i1 ii )Q ir -L---..J. -....i in 10—11 0. 7 8 9 en 10 - I1-12 11. 12. 13. 14 en 15 w 12-1 16. 17. 18. 19 en 20

Sneeker Nieuwsblad nl | 1890 | | pagina 1