s uMfflfSffliimmBissMwsiffl MI'S- MiWfflBLIDW DE F Ml WOENSDAG 14 MEI 1890, 1890. No. 37 V IJ F-E N-V E E R T I Q 8 T E J A. A. R (1 A N Gk 1 7 Al 35 I< t r U I T DE PERS. van 0 t De minister van waterstaat heeft de ontwerp- ft. i Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave ol redactie betreffende, franco in te zenden. n n 3 a r I- r u n st f- KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek brengen, ter voldoening aan art, 8 der wet van 2 Juni 1875 {Staatsblad no. 95) ter openbare kennis, dat zij aan onderstaande personen en hunne rechtverkrijgenden vergun ning hebben verleend, als lu. Okke Wielinga, koopman te Sneek, tot het oprichten van een droogerij en zouterij van huiden, in het gebouw, staande op het terrein de Aschbelt, kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie C no. 1278; 2°. de firma G. H. ter Horst Jz., houthan delaren te Sneek, tot het oprichten van een fabriek tot het zagen en schaven van hout, door stoom, op de pereeelen, kadastraal bekend ge meente Sneek, Sectie A nos. 1310 en 1587, gelegen aan de Geeuw. Sneek den 6 Mei 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. BEKENDMAKING. SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ineek roepen bij deze op: alle manspersonen, linnen deze gemeente woonachtig, die op den Januari 1890 hun 25e jaar waren ingetreden - en mitsdien allen, die geboren zijn in het aar 1865 om zich voor den Schutterlijken dienst e doen inschrijven, zullende daartoe ter Secre- arie dezer gemeente worden gevaceerd op Verder wordt ter kennis van belanghebbenden gebracht: dat diegenen, welke vroeger in andere ge- nccnten ingeschreven, sedert de inschrijving van iet vorige jaar binnen deze gemeente zijn komen wonen, zich insgelijks op dien dag zullen moeten laten inschryven, in het register, loopende over icu der jaren 1856 tot en met 1864, waartoe si] volgens hun ouderdom behooren; dat een ieder, hetzij hij al of niet vermeent lot de vrijgestelden of uitgeslotenen te behooren, tot deze inschrijving verplicht is; dat voor ingezetenen worden gehouden alle Nederlanders, alhier hun gewoon verblijf hou dende, alsmede alle vreemdelingen, binnen deze gemeente woonachtig, welke hun voornemen, om sich binnen het Rijk te vestigen, zullen hebben aan den dag gelogd, hetzij door eeue uitdruk kelijke veiklaring, hetzjj door het werkelijk overbrengeu van den zetel van hun vermogen ol de hoofdmiddelen van hun bestaan; dat zij, die in meer dan éene gemeente hun gewoon verblijf houden of den zetel van hun verinogeu hebben gevestigd, tot de inschrijving verplicht zijn binnen die gemeente, alwaar eene dienstdoende Schutterij aanwezig is; dat de registers ter inschrijving van af 15 Mei tot 1 Juni e. k. zijn geopend en dat allen, die bevonden worden, zich alsdan niet to hebben doen inschryven, volgens art. 9 der wet op de behuttergen, door het Gemeentebestuur ambts halve Zullen worden ingeschreven en door den Schuttersraad tot eene geldboete worden verwezen, terwijl zij bovendien zonder loting by de Schuttory zullen worden ingelytd, indien het zal biyken, dat er tydene do verzuimde inschry ving, geene redenen tot uitsluiting of vrijstelling te hunnen aanzien bestonden dat eindelijk een ieder, die binnen deze gemeente niet geboren is, wordt aangemaand, zich tjjdig van eene geboorteakte te voorzien, eu zich alzoo van zijnen juisten ouderdom te verzekeren, ten einde de inschry ving naar benooren geschiede en hij alzoo niet kome te vallen in de straf by het aangehaaid artikel 9 bepaald. Sneek den 25 April 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. K ENNISGEV I N G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente bueek, brengen ter openbare kennis ü»t het Primitief Kohier van den llooidelyken Omslag, dienst 1890, goedgekeurd door heeren Gedeputeerde Staten van Friesland, bij besluit dd. 24 April IJ. no. 25, aan den Gemeente ontvanger ter invordering is ter hand gesteld nu een ieder verplicht is, zijn aanslag op den de- wet bepaalden voet te voldoen dat een Afschrift van dit Kohier van af 8 dezer gedurende vijf maanden ter Secretarie dezer gemeente ter inzage is nedergelegd, alle werkdagen van ’s morgens 9 tot ’a namiddags 1 uur. Sneek, den 7 Mei 1800. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. De zoogenaamde Stedenwet het ontwerp tot verknipping van de meervoudige kiesdis tricten wordt door de meeste liberale bladen als een party wet van minder allooi beschouwd. Het vraagstuk zelf is bij gelegenheid van de additioneele artikelen op de Grondwet zoo alle kanten bekeken, dat er betrekkelijk weinig meer over te zeggen valt en dat is te begry- pelykor als men weet dat het schema voor de indeeling thans voorgesteld overeenkomt met ’t geen indertijd door mr. J. Heemskerk werd ontworpen. Aan den eenen kant blijft men tegen verknipping der groote steden gekant ter wille van de gemeentelijke organisatie, aan de andere zydo wyst men op de onbillijkheid, gelegen in het stelsel der groote districten, waardoor groote minderheden geheel zonder invloed op den loop der zaken worden gelaten. De zeer nadeeligo invloed, dien de schaar bij het verknippen der vroegere kiesdistricten uit oefende op de politieke moraliteit, schijnt zich ook bij dit ontwerp te hebben doen gevoelen. Althans het Vtrechtsch Dagblad heeft in de wijze, waarop door do regeering bij het nu aangeboden ontwerp met Utrecht wordt gehan deld, dezelfde zoo dikwyls aangetoonde en afgekeurde, maar telkens wedet verschenen zucht tot bevoordeeling van eigen party ontdekt. Het voorstel in 1887 gedaan, deelde Utrecht in twee districten, waarvan het eene 41,938, het andere 43,312 zielen telde. Toen was het dus ongeveer gelijk verdeeld. Het thans aangeboden ontwerp heeft weder twee districten, maar nu is de verhouding 41,381 en 47,865. Alle buitengemeenten zijn aan éen kant gebracht! Het Vaderland, ’t welk zich indertyd - voor een verdeeling der groote steden heeft verklaard, wil wel erkennen dat sedert haar ingenomenheid met het denkbeeld niet is geklommen. In de party verhouding zal vermoedelyk weinig veran dering worden aangebracht, terwijl werkelijk de band die den kiezer aan zijn district bindt, goeddeels verloren zal gaan, gezwegen nog van de mogelykheid dat door de listen der verkie- zingskunst weer getracht zal worden voordeel te behalen voor de partij. Daarbij komt nog een speciaal bezwaar voor Amsterdam, waar iu is een niet te betwisten feit, dat hun sterkte zelfs met oen zesde lichting veel te gering is. Wel is op het oogenblik een wetsontwerp tot regeling van den dienstplicht in wording; maar omtrent het tijdstip van indiening valt nog niets met zekerheid te zeggen en, ook wanneer dat ontwerp eenmaal by de Tweede Kamer zal zyn ingekomen, Sal het vermoedelyk nog geruimen tijd duren voor en aleer dienaangaande een beslissing verkregen wordt. Ook als die wet eenmaal mocht zyn aangenomen, moeten er zeker nog eenige jaren verloopen, alvorens men er de rype vruchten van zal kunnen plukken. Ia ’tnu geoorloofd om in afwachting van deze wet den hoogst zorgeiyken toestand, waarin ons krijgswezen verkeert, te laten voortduren, om in afwachting daarvan te blijven voortsukkelen met een geheel onvoldoende legersterkte, terwijl by kans alle Europeesche mogendheden aan hun legermacht in de laatste jaren een enorme uit breiding gegeven hebben? Niemand, die zyn vaderland lief heeft en prijs stelt op het behoud onzer nationaliteit, zal die vraag bevestigend willen beantwoorden. Het ligt in den aard der zaak, dat een rege ling als de onder werpelyke, die slechts een lijdelijk karakter heeft en rekening moet houden met bestaande toestanden, veel gebrekkigs heeft. Er zyn ongetwijfeld op de wijze, waarop de regeering voornemens is in geval van organisatie de korpsen op oorlogssterkte te brengen en in de behoefde aau kader to voorzien, gegronde aanmerkingen te maken. Maar zij staat hier voor een hoogst moeilijk op te lossen vraagstuk en het Vad. is van oordeel, dat de voorgestelde maatregelen in de bestaande omstandigheden werkelyk aanbeveling verdienen. Bezwaren van tydelijken aard moet men iu den koop nemen voor de verkrijging der groote voordeeien voor het geval eener mobilisatie, welke het gevolg zullen zijn van de aanneming van het ontwerp, zooals uitbreiding van de infanterie, vermeerde ring van de sterkte der vesting-artillerie en dadelijke beschikking over voldoend personeel tot aanvulling van verliezen. Gold het hier eeu definitieve regelmg, dan zou het Vad. met de onderwerpelyke voorstellen geen vrede kunnen hebben. Juist door dit wetsontwerp met zyn toelichting wordt wederom on wederlegbaar bewe zen, dat een geheel nieuwe wettelijke regeling vau de militaire verplichtingen der ingezetenen onmisbaar is en dat persoonlijke dienstplicht daaraan de grondslag moet zijn. Zonder dozen is het niet denkbaar, dat meu de noodige kaders verkrijgt voor het behoorlyk encadreeren der troepen. Het is dan ook noodzakelyk, dat het geheel tijdelijk karakter dezer wet steeds goed in het oog worde gehouden. De aanneming van het wetsontwerp zou iu de bestaande omstandigheden een zaak zyn van wijs beleid, mits daardoor de behandeling der wetsvoorstellen tot regeling van den dienstplicht iu geen enkel opzicht vertraagd of belemmerd worde. Eu dit behoeft het geval niet te zijn, want door die aanneming wordt op een latere definitieve regeling niets gepraejudicicerd. Het Vad. durft daarom de hoop koesteren, dat, ook al luidt het Voorloopig Verslag niet gunstig, de wet toch in het eind zal worden aangenomen. De kansen hiervoor zouden zeker aanzienlijk vermeerderen, wanneer de regeering alsnog mocht besluiten om door nadere bepalin gen zooveel doenlijk te zorgen, dat door die aanwending de druk van den schutterplieht voor de ingezetenen niet wordt verzwaard. ADVERTENT1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, ▼oor eiken regel meer 7’/a Cents. By abonnement is de prijs belangrijk lager. Voerwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever, één deel stad en dorp samenworken en kiezers met eeu hoogen huurwaarde-census gelijk staan met kiezers met een lage huurwaarde. Een poging om dit euvel te herstellen wordt door de regeering ook ditmaal niet gedaan. „Ons eindoordeel over deze vrucht vati het wetgevend talent van den heer Lohman kan moeilijk gunstig luiden, aldus eindigt het blad. Had hij zyn ongeduld kunnen bedwingen en ons een volledige herziening der kieswet voor gelegd, op gevaar af zelfs van voor 1891 niet gereed te komen, hij had grooter blijk van bezadigd staatsmansbeleid gegeven. En had hy dan, in plaats van lleemskcrk’s schets over ta schrijven, zyn krachten aan een nieuwe kiestabel beproefd, hij zou waarschijnlijk beter werk hebbeu kunnen leveren. Hij had bijv. Gronin gen en Utrecht onveranderd kunnen laten ’s Gravenhage als drievoudig district kunnen handhaven onder afscheuring van Scheveningen, dat beter bij een ander district Ware te voegen Rotterdam in tweeën kunnen verdeelen, éen district met drie afgevaardigden en éen, de buitenkant, met tweeAmsterdam in drie dis tricten kunnen splitsen, met verknipping der omgeving, zoodanig, dat de kom van Nieuwer- Amstel van de hoofdstad kan worden geschei den. Of eindelijk, hij had, aan zyn beginselen getrouw, die toch nog voor iets anders dienen dan om er voor te getuigen alleen, eens een proeve kunnen voorstellen Van proportioneels verkiezing in de groote steden. De Standaard heeft zich verheugd over do indiening van het ontwerp, wyl het een einde zal maken aan oen onbillijkheid. Nu voor heel ons land het stelsel der kleine districten is aangenomen, dient het ook consequent te worden toegepast. Al wat de liberalen tegen ’t ontwerp aanvoeren, stuit bij de Standaard op deze over weging af. Het blad heeft möde een artikel gewijd aan het proportioneel kiesrecht en aangedrongen op een proefneming op gemeentelijk gebied, terwijl het een beschouwing brengt over enkele wyzigingen, die het iu de kieswet wil gebracht zien, nu toch bij de stedenwet eenige kleine wijzigingen in de wyze vau stemming in over weging worden gegeven. Vooreerst wenscht de Standaard de uren voor de inlevering van de stembiljetten zoo bepaald te zien, dat niemand door de tijdsbe paling in zijn burgerrechten worde verkort. Met het oog op de uitbreiding, die het kiesrecht heeft ondergaan, waardoor tal van kleine bur gers kiezer zijn geworden, is het wenschelyk ook gedurende de avonduren de bus open te stellen. Ten tweede moet de vrijheid van stemmen beter worden verzekerd. De kiezer moet zelf zijn biljet invullen ter plaatse waar gestemd wordt. Hij moet dus vrij zyn buiten eenigen invloed, terwijl stembiljet, pen, inkt en vloei te zijner beschikking liggen. Zonder dat iemand weet hoe hij stemt, vult hij in en het aldus ingevulde biljet gaat in de stembus. Het derde punt geldt den uitslag. Dien wenscht de Standaard spoediger bekend to zien. De verzegelde bussen, die nachten on bewaakt staan en overal heen worden gebracht, bevallen het blad niet. In andere landen is men een paar uur na de stemming met den uitslag bekend, Hier handelt men nog of er geen telegraaf bestaat, Het Vad. wijst er, naar aanleiding van het wetsontwerp tot verlenging van den diensttijd bij de militie, opdat wy, wat onze levende strijdkrachten betreft, inderdaad in buitenge wone omstandigheden verkeeren. immers, het S N E E i> U1N N KALAAO. j 6 ■Ol i i i •1 3- 1- it 0 it ll n i- n 1- 1. 33 1. I. >1 4, O O n n g> r. 1 les morg. vaii 0—10 uur voor die vau Wijk 1, 2 3. 4 en 5 10—11 6. 7 8 9 en 10 11-12 11. 12. 13. 14 en 15 midd 12—1 16. 17. 18. 19 en 20

Sneeker Nieuwsblad nl | 1890 | | pagina 1