SMIÏS- ffl MMWIHUD MB DE No. 38 1890. V IJ F-E N-V EERTIQSTE A R Q A. N Gk VRIJDAG 16 MEI 1890, Z A. T EK 13 A «- IO AL IS I, le ton-rummer 62. L Volgens de Avondpost ligt het in de bedoeling van de regeering otn ook bij ons leger strenge bepalingen tot het beperken van het duel tusschen officieren te maken. De minister van oorlog heeft te dezer zake van hooge zijde een wenk gekregen. Het antwoord der regeering op het voorloopig verslag over het wetsontwerp betreffende win- keldwaag zal de Tweede Kamer spoedig bereiken. Naar wordt gemeld is bij de Tweede Kamer ingekomen een wetsontwerp tot regeling van de brie ven posterij. Maassluis te Nieuwediep aangekomen. Het werk zal weldra worden hervat. r 1 a 2 a t- t. i, It Bij deze Courant behoort als bijblad Feuil- I Het bergingsmateriaal, benoodigd bij de werk zaamheden voor de opruiming van het in de Zuiderzee gezonken stoomschip Friesland, is van Bij een hevig onweder dat Maandag middag te Assen woedde, is de vrouw van R. Tammes, wonende aan de Molenstraat, die bezig was in het achterhuis met het schuren van voorwerpen, doodelyk door den bliksem getroffen. Zij was in haar gelaat eenigszins verwond en overigens KENNISGEVING. VERGUNNINGEN DRANKWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek brengen ter kennis van belang- hebbenden, dat de afschriften der vergunning tot verkoop van sterkendrank in het klein, dienst 1890,91, aan den Gemeente-Ontvanger zijn toe gezonden en aldaar tegen betaling van het ver schuldigde recht moeten worden afgehaald. Sneek den 30 April 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. UIT DE PERS. Een jongeling, werkzaam bij een landbouwer te Papendrecht, zou Dinsdag als naar gewoonte met zijn roeiboot, geladen met vaatjes melk, over de Maas naar de boterfabriek aan het W iliigen- bosch gaan. Hij werd door een stoomboot op sleeptouw genomen, Ongeveer bij den mond der Kalkhaveu gekomen zijnde, maakte men eensklaps het touw los, zoodat de roeiboot een oogenblik onbeheerd voortsehoot. Vóór de jon geling gelegenheid had de riemen uit te brengen, kwam zijn vaartuig dan ook vlak voor de in tegenovergestelde richting aanstoomende schroef stoomboot Oscar II, welke hem letterlijk over voer. De roeiboot met al wat daarin was ging geheel onder de kiel der Oscar door, maar weer boven gekomen zijnde wist de roeier een der achterstangen nabij de schroef te grijpen, terwijl de bemanning der schroefboot hem onmiddellgk een haak toestak. Op die wijze wist hij het hoofd boven water te houden, totdat een met zijn roeiboot in de nabijheid zijnd Zwijudreohtsch tuinder hem redde. Hij heeft niet het minste letsel bekomen en kon zich eenige uren later weer aan het werk begeven. Van de 34 te water geraakte vaatjes werd slechts de helft teruggevonden. De Standaard begint naar verklaringen te zoeken voor het nietsdoen der ministers uit het kostelijk kabinet der rechterzijde. Zj hebben het te druk. Er is overdag te veel aanloop en ’s avonds zijn de heeren te moe. Zij kunnen geen tijd vinden vóór het maken van ministeri- eele ontwerpen of memories. Keuchenius b.v. ging zoo goed als nooit vóór drie uur naar bed. En komt daar nog de Kamerzitting bij, dan is bet nog erger. Aan dat euvel wordt in grootero staten door de ministers tegemoet gekomen door meer werk aan den secretarisseu-generaal over te laten. Zij winnen daardoor tijd om zich ernstiger en aan houdender met het politiek beleid bezig te hou den. De Standaard meent, dat zulks ook hier zou kunnen geschieden. Wel sluit dit in zich, dat de secretaris-generaal daardoor een man van hooger beteekenis wordt en in den regel met het aftreden van het kabinet heengaatmaar zij acht er geen bezwaar in gelegen, zoo ook ten onzent gelijke gewoonte ingang vond. Een voordeel zou bovendien nog te vinden zijn in ’t feit, dat de secretarissea-generaal feitelijk een goede leerschool zouden doorloopen voor den ministerieelen zetel. Burg, en weth. van Rotterdam hebben den raad voorgesteld f 940,000 toe te staan voor den bouw van een nieuw dok van 110 M., met een licht vermogen van 55 ton per strekkende meter. BEKENDMAKING. Benoemd tot raadsheer bij het Gerechtshof te Leeuwarden de heer mr. Dutry van Haeften, vice-president der Rechtbank aldaar. De regeering heeft voorgesteld een subsidie vau f 3000 te verleeneu aan de tentoonstelling te Amsterdam tot bevordering van veiligheid ea gezondheid in fabrieken en werkplaatsen. Bij den Vondel wedstrijd, Maandag te Amster dam gehouden, is de eerste prijs niet toegekend de tweede, een zilveren medaille, werd Verwor ven door den heer J. H. Vrugtman van Zutfen, terwijl de dames Van Dommelen en Van Greu- ningen ieder een bronzen medaillo ontvingen. Aan de verkiezing voor twee zetels in het hoofdbestuur der „Maatschappij tot Nut Van Algemeen* is deelgenomen door 187 departemen ten, te zamen uitbrengende 620 stemmen. Ge kozen zijn de heeren C. J. M. Dijkmans to Amsterdam met 580 stemmen, en prof. W. Koster te Hilversum met 596 stemmen. Op de heeren mr. A. F. K. Hartogh te Amsterdam en dr. F. Delhez te Dordrecht werden onder scheidenlijk 40 en 24 stemmen uitgebracht. Beide gekozenen hebben de benoeming aanvaard. In het doopsgezinde weeshuis te Koog a^d Zaan, tot welke opheffing regenten in hot begin van dit jaar hadden besloten wegens totaal ge mis aan weeskinderen, zijn thans nauwelijks vier maanden later elf weezen ter verpleging opgenomen» Vrijdag wierpen de gebroeders F. te Melick (Limburg) elkander schertsend met aarde. Bij ongeluk werd een hunner zoodanig ter hoogte van den slaap getroffen, dat hij bewusteloos neerviel eu koet daarna overleed. Naar men aan de N. R. C. schrijft, wordt vermoed dat et zich een steen in een der kluiten aarde bevonden heeft. De dader, die nu en dan aan krank zinnigheid lijdt, is naar een krankzinnigenge sticht overgebraeht. Bij de sociale quaestie verliest men te zeer uit het oog, hoe de onderscheidene doelen van den arbeid saó.mhangen. In onze venen kwam dit weer duidelijk uit. Andere zijn het, die het werk van den „trek ker* doen, en anderen die turf maken. Deze beide soort arbeiders in de venen han gen dus van elkaar af. Want of al de trekker werken wil, zoo lang do turfmaker het werk blijft staken, b bet werken hem onmogelijk. Feitelijk doet dus de één den ander dwang aan. En dat is dan de verheerlijking van den vrjj- en wil. Dat heet dan de ideale vrijheid. Vrijheid voor wie het werk wil staken, maar met zich brengende den ondragelijksten dwang voor wie werken wil. Daarom kan er niet genoeg nadruk op gelegd, dat men het leven, dat niet anders dan organisch bestaat, toch niet mechanisch ineenzette; maar door betere wettelijke voorziening tot zjjn orga nisch recht verhelpe. ‘.'z De benoeming der leden in de staats-commis- sie voor de arbeids-enquête vindt bijna overal afkeuring: in de haagsche Ct, in Gelria, in het Vaderland, in de N. Prov. Gr. Ct„ in de Standaard, in de Boodschapper, in de Werk mansbode en natuurlijk in Recht voor Allen ook. De meeste dezer bladen wijzen er op, dat het werklicden-clement geheel in de commissie ont breekt, dat zij te eenzijdig is samengesteld, ter wijl men twijfel uit of een commissie, die geheel „van boven* komt, wel veel nut zal stichten. „Wat onder de arbeiders woelt en wat voor hen noodig is, weten de arbeiders zelve het best“, zegt o. a. het anti-revoultionaire orgaan van Groningen. Het Vaderland heeft vernomen dat vele per sonen, aangezocht om zitting te nemen, bedankt hebben. Met dat al, schrijft het blad, zouden er genoeg te vinden zijn, die in deze commissie niet mochten ontbreken. En dat niet alleen werklieden als de hh. Heldt en Kater, maar b v. een hygiënist als dr. Coronel, een fabrikant als de heer Van Marken of Stork, de katholieke priester J. H. Wgnen. ’t Zou niet moeilijk zijn de lijst nog aan t.e vullen. Onder het opschrift „Organisatie van den arbeid* zegt de Standaard ADVERTENT1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7‘/» Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent to vernemen bij den Uitgever. BEKENDMAKING. SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek roepen bij deze op: alle manspersonen, binnen deze gemeente woonachtig, die op den 1 Januari 1890 hun 25e jaar waren ingetreden en mitsdien allen, die geboren zijn in het jaar 1865 om zich voor den Schutterlijken dienst te doen inschrijven, zullende daartoe ter Secre tarie dezer gemeente worden gevaceerd op Verder wordt ter kennis van belanghebbenden gebracht: dat diegenen, welke vroeger in andere ge meenten ingeschreven, sedert de inschrijving van het vorige jaar binnen deze gemeente zijn komen wonen, zich insgelijks op dien dag zullen moeten latén inschrijven, in het register, loopende over een der jaren 1856 tot en met 1864, waartoe zij volgens hun ouderdom behooren dat een ieder, hetzij hij al of niet vermeent tot de vrijgestelden of uitgeslotenen te behooren, tot deze inschrijving verplicht is; dat voor ingezetenen worden gehouden alle Nederlanders, alhier hun gewoon verblijf hou dende, alsmede alle vreemdelingen, binnen deze gemeente woonachtig, welke hun voornemen, om zich binnen het Rijk te vestigen, zullen hebben Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden /l.franco per post 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franca in te zenden. aan den dag gelegd, hetzij door eene uitdruk kelijke verklaring, hetzij door het werkelijk overbrengen van den zetel van hun vermogen of de hoofdmiddelen van hun bestaan; dat zij, die in meer dan éene gemeente hun gewoon verblijf houden of den zetel van hun vermogen hebben gevestigd, tot de inschrijving verplicht zijn binnen die gemeente, alwaar eene dienstdoende Schutterij aanwezig is dat de registers ter inschrijving van af 15 Mei tot 1 Juni e. k. zijn geopend en dat allen, die bevonden worden, zich alsdan niet te hebben doen inschrijven, volgens art. 9 der wet op de Schutterijen, door hot Gemeentebestuur ambts halve zullen worden ingeschreven en door den Schuttersraad tot eene geldboete worden verwezen, terwijl zij bovendien zonder loting bij de Schutterij zullen worden ingelijfd, indien hot zal blijken, dat er tijdens de verzuimde inschrij- ving, geene redenen tot uitsluiting of vrijstelling te huuuen aauzien bestonden dat eindelijk een ieder, die binnen deze gemeente niet geboren is, wordt aangemaand, zich tijdig van eene geboorteakte te voorzien, en zich alzoo van zijnen juisten ouderdom te verzekeren, ten einde de inschrijving naar behooren geschiede - en hij alzoo niet korne te vallen iu de straf bij het aangehaald artikel 9 bepaald. Sneek den 25 April 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. ce?|[[\te b bit ikro wissai h smis i 18 l Af IS Itf 1< A. 6 I I i l 3- lil l’l ir ti. ui i« BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente SNEEK, btengen ter ken n ie van de ingezetenen le. dat de uitreiking der biljetten en declaratoiren voor de beschrijving van de pevsoneelo belasting en hut patentrecht, over het dienstjaar 1890—01 zal plaats hebben in de maand Mei dezes jaars en wel op den 13en dier maanden dat met de 1 weder inzameling daarvan, acht dagen daarna een aanvang zal worden gemaakt; 2e. dat evenwel hiervan zijn uitgezonderd de patentplichti- gen, vermeld onder nos 37—40 van tabel 14 der Wet van 21 Mei 1S19 (Staatsblad no. 34); zijnde slijters in wijnen, dranken en likeuren in ’t klein, tappers, kroeghouders en kolïieliuishou- dors, aan welke door de ontvangers, dadelijk na den ingang van het dienstjaar, dat is op den eersten Mei aanstaande, een declaratoir zal worden bezorgd, hetwelk, na verloop van drie dagen, van hen weder zal worden afgehaald; 3e. dat degenen, welke, by het aanbieden of bezorgen der biljetten of verklaringen, of ook bij het terughalen ervan, mochten zijn voorbijgegaan of overgoslagen, zich in geen geval op zoodanig verzuim mogen beroepen, maar integendeel gehou den zyn, de vereischte en behoorlijk ingevulde verklaringen, voor of uiterlijk op den 81 Mei e. k., in te dienen ten kantore van den Ontvanger, alwaar de biljetten ter invulling steeds Verkrijgbaar zijn: 4e. dat de patent plichtigen van de tabellen 7 en 16 (zijnde kramers, vreemde kooplieden en schippers oi gezagvoerders van vaartuigen, zoomede de debitanten vuil loterij-briofjes, voor zooveel zy hun beroep niet voor het oerst uitoefenen,) ter beko- ming van patent, aangifte behooren te doen ter Secretarie dezer gemeente, en voor de expiratie van den termijn voor de op- haling der gewone declaratoiren van patent bepaald; 5e. dat, voor de sub 4e gemelde patentschuldigen, op ver toon van de quitantie van de betaalde rechten, uitgezonderd degenen, welke hun aanslag bij termijnen kunnen betalen, aan welke zonder vertoon Van quitantie het patent kan worden afeegeven, de patenten dadelijk verkrijgbaar Rijn worden do pateniplichtigcn, vermeld onder no. 37—40 van tabel 14, by deze tevens opmerkzaam gemaakt, dat het patent, overeenkom stig art. 2 der Wet van den 24 April 1843 (Staatsblad no. 16), niet aan hen mag worden afgegeven, dan nadat zij de helft van hunnen aanslag voor het dienstjaar hebben betaald, en het verschuldigde van het voorafgaande jaar ten volle zal zijn nangezuiverd, terwijl zij bovendien, wanneer zij in gebreke blyven (ie patenten af te balen, telkens dat zy de vereischte patenten, of afschriften van die, aan de bevoegde Ambtenaren niet kunnen vertonnen, volgens art. 21 g 1 der Wet van 21 Mei 1819 (Staatsblad no. 34) vervallen in eene boete van f 15. Cc Dat ingevolge art. 29 2 der Wet op het personeel van 29 blaart 1833 (Staatsblad no. 4) tot tegenschatters dezer gemeente zyn benoemd: BERNARDUS DE JONGH, PIETER VAN DER WERF, TJEERD van deji STEELE en NOLKE PETRUS MOLENAAR, allen wonende te Sneek Wordende den ingezetenen voorts indachtig gemaakt op de wijzigingen, welke een der vrijstellingen van vrouwelijke dienst boden bij art 5 der Wet van 9 April 1869 (Staatsblad no. 59) khebben ondergaan, en op die, welke in de twee eerste paragra fen van art. 27 der Wet van 29 Maart 1833 (Staatsblad no. 4) bij art. 7 der zelfde Wet van 1869 zyn gebracht, waaromtrent de uit te reiken beschrijvingsbiljetten de noodige inlichtingen zullen bevatten; voorts, dat bij de bezwaarschriften, ingevolge art» 1 der Wet van 4 April 1870 (Staatsblad no. 60) een duplicaat van het aanslagbiljet, ’t welk tegen betaling van vyt cent by •den Ontvanger verkrijgbaar is, moet worden overgelegd, Sneek, den 22 April 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris, s\i:i:ki:i{ hu rant. des tnorg. van 9—10 uur voor die van Wijk 1, 2, 3. 4 en 5 10-11 6. 7 8. 9 en 10 11—12 n n 01. 02. 13. 14 en 15 midd. 12—1 15. 17.18. w ea 20

Sneeker Nieuwsblad nl | 1890 | | pagina 1