fl I MHJWS- 81 IDIMTOUJ 1'0011 DE No. 39 V IJ F-E N-V E E R T I Q 8 T E J A A R Q A. N Gk 1890. I I VRIJDAG 16 MEI 1890, 14 JML 15 I, U I T DE PERS. 5 3 8 it u •t h r- •o I 1 I werd te Amsterdam de „Amsterdamsche veree- niging voor gezondheids- en vacantie-kolonies* opgericht en van dien tijd werden ook in andere steden op meer of minder uitgebreide schaal proeven met deze philantropische instellingen genomen. Zoo in Den Haag in 1884, te Rot terdam in 1885 enz. De inrichting was onge veer als die in het buitenlandde resultaten over het algemeen zeer bevredigend. Vooral de onderwijzers bewezen bij alle proeven uitsteken de diensten en aan hen ook was de controle op gedragen van den invloed der uitzending op den leerling in de school. Na een enkel woord over het herstellings- en vacantie-oord voor Israëlietische kinderen te Wijk uan Zee, eindigt schrijver met een beroep op de belangstelling van het Nederlandsche publiek, die nog niet zoo groot is als do zaak verdient. De vermoedeljjke dader van den moord jl- Maandag avond te Melick-Herkenbosch gepleegd, zekere Simon Steenbakker, is door den com mandant der brigade marechaussee te Roermond gevat. Hij heeft ook reeds volledige bekentenis afgelegd en verklaard dat hij een wrok üad tegen den verslagen venter v. d. Ven, omdat deze eens tegen hem in een strafzaak getni-d had, waardoor Steenbakker tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld was geworden. De moord is gepleegd met het houten kastje waarmede v. d. V, gewoon was, met koopwaren over land te trekken, met een klomp en met een zwaar ploegtrekhout. AI deze voorwerpen Zaterdag nacht is er inbraak geploegd in het kantoor van de graanfactors, de hoeren Zoet mulder Co., aan de West Vest te Schiedam. 1 oen do politie te 12 uren aldaar voorbijkwam ontdekte zij dat de deur van het kantoor open stond. De agent van politie le kl., H. A. Eij- kelbaan, daarop de gang ingaande, zag zich voor het geopende luik van de kantoordeur (do deur zelve was gesloten) onmiddellijk geplaatst voor een der inbrekers, die hem met het geladen pistool op de borst dreigde, wanneer hij alarm mocht maken. De genoemde agent trok aanstonds zijn sabel en in den donker in het wilde met dat wapen door de deur en het luik stekende, wist hij de inbrekers van zich af te houden. Do andere agont, die Eijkelbaan vergezelde, seinde inmid dels om hulp, die weldra van verschillende kan ten kwam opdagen. Daar de agent E. vóór de deur bleef staan konden de inbrekers niet vluchten. Toen voldoende politiemacht, versterkt door de hulp van eeuige burgers, tegenwoordig was, opende men de kantoordeur en vond men’ diep verscholen onder en achter de lessenaars twee personen. Blykbaar geen uitkomst meer ziende, hadden ze getracht zich te verbergen. De beide inbrekers, die vau alle mogelyke werktuigen tot inbraak voorzien waren, waren ’s avonds van Leiden gekomen. Reeds thans is bepaald dat de Tweede Kamer op Dinsdag 3 Juni e. k. tot hervatting der werkzaamheden zal terugkeeren. Volgens het Haarl. Dagblad zijn op het oogenblik bij het ministerie van oorlog plannen aanhangig voor een bijzonder stelsel van kust verdediging. Ten eerste zou er een heirbaan worden aan gelegd van den Hoek van Holland naar Scheve- ningen, Katwijk aan Zee, Zantvoort en IJmui- den, van IJmuiden verder door tot Helder. Met den aanleg zou reeds in 1891 een begin worden gemaakt. Deze weg zou echter slechts het begin zijn van een veel omvattender werk, nl. van den aanleg van een kustspoorweg, welke dezelfde punten zou verbinden nis de heirbaan. Wat Vrijdag in de Tweede Kamer is voor gevallen zegt het Hbl. is een voorspel geweest van wat het land te wachten staat, wanneer de aangekoudigde militaire wetsont werpen inderdaad aan de orde zullen komen. Nagenoeg allo leden der katholieke ^partij op twee na: de hoeren Borret en Bevers hebben gestemd voor het amendement van de heeren Schaapman en Haffmans tot verkorting van den diensttijd, in strijd met het voorstel en de verdere plannen der regeering. Van de anti-revolutionairen stemde alleen de heer Huber voor dit amendement, Zoo stonden de bond- genooten zeer scherp tegenover elkander: de anti-revolutionairen als lijfwacht van den katho lieken minister van Oorlog, die door bijna a zijn eigen partygenooten werd bestreden. Men kan nu nagaan hoe het spannen zal als de militiewet in behandeling komt. Deze gebeurtenis werpt een zeer eigenaardig licht over hetgeen bij de verkiezing in Delft is voorgevallen. De vrede onder de bondgenooten is daar bewaard door de dubbelzinnige, zooge naamd „geruststellende* verklaringen van den anti-revolutionairen candiduat. De katholieke kiezers hebben daarmede genoegen genomen. En nu reeds ervaren zij, wat die verklaringen waard zijn. Bij zulk een gewichtige stemming staat de toen gekozen candidaat met al zijn partijgeuooteu vlak tegenover de katholieken Nogmaals komt mr. Kerdijk in het Sociaal Weekblad op den maatregel der Enschedesche fabrikanten terug. Hij neemt thans goeddeels terug wat hij een vorige maal schreef over de „oorlogsverklaring* van de zijde der fabrikanten, door te zeggen dat een oorlogsverklaring uit zelfverdediging gerechtvaardigd wezen kan. Ver der verklaart hij thans niet genoeg op de hoogte te zijn van de omstandigheden om een oordeel uit te spreken Een leering schijnt volgens hem te kunnen worden getrokken uit ’t geen te Enschede ge beurt, nl. dat het voor alle partijen goed is in vredestijd organisaties te scheppen, die als ver bindende schakels dienstig kunnen zijn tot het bijleggen van geschillen. De heer 8. Sr. Coronel bespreekt in de Vra gen des Tijas van Mei de gezondheids- en va- cantie-kolonies, zooals die in het buitenland en ook by ons tegenwoordig werkzaam zijn. De predikant Biom in Zurich was de eerste, die het denkbeeld, om arme zwakke kinderen eeni- gen tijd in de gezonde berglucht te doen ver blijf houden, verwezenlijkte. In 1876 toog hij, bygestaan door tien onderwijzers, met 68 onge zonde kinderen naar de bergen van Appenzell om hen naar hartelust te doen genieten van de vrije natuur. In 1886 was het aantal reeds tot 216 gestegen. Zijn voorbeeld vond spoedig na volging in andere steden van Zwitserland en daarna ook in Duitschland, Oostenrijk, Frank- ryk enz. en ook in Nederland. Dat in Duitsch land deze instellingen by val vinden blijkt uit de volgende cijfers: in 1888 werden door 72 ste den in 82 vereenigingen 14750 kinderen naar zomeruitspanningen gezonden, waarvoor een be drag van f208581 werd uitgegeven. Schrijver geeft nu een overzicht van de zor gen en moeite, die het uitzenden van zulk een vacantie-kolonie met zich brengt, en een aan trekkelijk verhaal van de wyze, waarop de kolonisten hun dagen doorbrengen. De eerste poging bij ons te lande gedaan tot het uitzeudeu van vacantie-koloniea ging uit van i den heer en mevrouw Kerdyk. Later in 1884 I bekendmaking. SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek roepen bij deze op: alle manspersonen, binnen deze gemeente woonachtig, die op den 1 Januari 1890 bun 25e jaar waren ingetreden en mitsdien allen, die geboren zijn in het jaar 1865 om zich voorden Schutterlijken dienst te doen inschrijven, zullende daartoe ter Secre tarie dezer gemeente worden gevaceerd op Verder wordt ter kennis van belanghebbenden gebracht: dat diegenen, welke vroeger in andere ge meenten ingeschreven, sedert de inschrijving van bet vorige jaar binnen deze gemeente zijn komen ponen, zich insgelijks op dien dag zullen moeten laten inschrijven, in het register, loopende over een der jaren 1856 tot en met 1864, waartoe all volgens hun ouderdom behooren; dut een ieder, hetzij hij al of niet vermeent tot de vrijgestelden of uitgeslotenen te behooren, tot deze inschrijving verplicht is; dat veor ingezetenen worden gehouden alle Nederlanders, alhier hun gewoon verblijf hou- tende, alsmede alle vreemdelingen, binnen deze gemeente woonachtig, welke hun voornemen, om Eieh binnen het Ryk te vestigen, zullen hebben aan den dag gelegd, hetzy door eene uitdruk kelijke verklaring, hetzij door het werkelijk overbrengen van den zetel van hun vermogen ol de hoofdmiddelen van hun bestaan; dat zij, die in meer dan éene gemeente hun geweon verblijf houden of den zetel van hun vermogen hebben gevestigd, tot de inschrijving verplicht zijn binnen die gemeente, alwaar eene dienstdoende Schutterij aanwezig is; dat de registers ter inschrijving van af 15 Mei tot 1 Juni e. k. zijn geopend en dat allen, «te bevonden worden, zich alsdan niet te hebben doen inschrijven, volgens art. 9 der wet op de oehutterijen, door het Gemeentebestuur ambts halve zullen werden ingeschreven en door en Schuttersraad tot eene geldboete worden vei wezen, terwijl zij bovendien zonder loting bij de Schutterij zullen worden ingelijtd, indien het z. blijken, dat er tijdens de verzuimde inschrij 'mg, geene redenen tot uitsluiting oi vrijstelling te hunnen aanzien bestonden; dut eindelijk een ieder, die binnen deze gemeente niet geboren is, wordt aangemaand, zich tijdig van eene geboorteakte te voorzien, en zich alzoo vau zijnen juisten ouderdom te 'tizekeren, ten einde de inschryving naar behooren geschiede en hij alzoo niet kome te vallen in de straf bij het aangehaald artikel 9 bepaald. Sneek den 25 April 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemdt ALMA, Burgemeester. BEN’ NEW 1TZ, Secretaris. bekendmaking. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sn eek brengen ter openbare kennis, Hat ter Secretarie dezer gemeente, voor den prijs 'au 25 cents per stuk, afdrukken verkrijgbaar hot aan den Gemeenteraad aangeboden SAG VAN BEN TOESTAND DER GEMEENTE over 1889. Sneek den 13 Mei 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEW1TZ, Secretaris. ADVEBTENT1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, ▼oor eiken regel meer 7’/» Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voor waarden daaromtrent te vernomen bij den Uitgever, vergadering van het Nederl. Tooneel verbond gehouden. Het hoofdbestuur is tengevolge der stemming over art. 15 van het reglement, waarop een amendement van Rotterdam werd aangeno men om 4 in plaats van 5 leden te delegeereu in de commissie van beheer over de Tooneel- school, afgetreden ten einde de verkiezing van een nieuwe commissie geheel vrij te laten. Ook hier te lando, en wel te Amsterdam, heeft zich een comité gevormd voor het gedenk teken ’t welk men in Duitschland voor Bismarck wil oprichten. Een rondschrijven voor bijdragen Uit den sneltrein die Dinsdag te 12.56 n.m. vertrok van Nijmegen naar Amersfoort via Res teren, sprong voorbij de halte Lent een gevan gene, die vervoerd werd onder geleide van een ryksveldwachter. Deze haalde onmiddellijk het noodsein over, waarop de trein stopte. Met be hulp van het spoorwegpersoneel mocht het hem gelukken den vluchteling te achterhalen. In de nabijheid van het Liesbosch bij Breda is Zaterdag een vrouw overreden. Toen do van Bieda komend© sneltrein den sluitboom gepas* seerd was meende zij dat zij er onder doorkruipen bad echter niet gerekend op den juist voorbijkomenden sneltrein van Roosendaal. Zij kwam in aanraking met de machine en werd onder den trein geslingerd. Vreaselijk verminkt, byna verpletterd, werd het lijk op den wc’ gevonden. Dr. G. F, Westerman, de laatst overgebleven oprichter van Artis* te Amsterdam, is de vori ge week na een lyden van eenige maanden, op ruim 81 jarigen leeftijd overleden. Het is overbodig hier nog weder in herinne ring te brengen wie Westerman was. Hoe« hij als knaap reeds ofschoon voor den boekhandel bestemd voor de zoölogische studiën bijzon doren aanleg toonde, en met Werleman en Wysmuller de grondslagen legde voor den eeuigen Nederlandschen dierentuin. De groote verdiensten van Westerman voor maatschappij of wetenschap bleven niet onge waardeerd. Als gelukkig beoefenaar der zoölogische we tenschap werd hij door een buitenlandscho hoogeschool honoris causa tot doctor in de philosophic bevorderd. De Nederlandsche re geering begiftigde hem met het ridderkruis „Virtue nobilitat.* Van Z. M. den Koning, die Westerman een bijzonder goed hart toedroeg, ontving hij reeds vroeg het ridderkruis der Eikenkroou-orde, waarin hij, ter gelegenheid van de „blyde inkomste* van Koningin Emma in de hoofdstad, tot officier werd bevorderd. Hy was voorts kommandour 2e kl. in de orde van Philips den Grootmoedige van Hessen- Darmstadt, en ridder der Gustaaf-Wasa-orde van Zweden. Als een bewijs hoe gehecht Westerman was aan zijn stichting, moge vermeld worden, dat hij voor twee maanden nog aldaar van des morgens 9 uur tot ’s avonds 10 uur vertoefde en haar alleen verliet om te huis (Middenlaan) even het middagmaal te gebruiken. Het tweede ontbijt werd hem steeds in Artis bezorgd. V rijdag is te Amsterdam de 20e algemeene Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. I unniiin^ ÜI A X E,V L.l X 9 I t 18 i. t It r. il 1 a ,0 a» ie le a d o n lit fl a ■a e, k 3t 3t I OEEKER (OIRIV Ces morg. van 9—10 uur voor dio van Wflk 1, 2. 3. 4 en 5 - 6. 7. 8. 9 en 10 11. 12. 13. 14 en 15 TT J? 12—16.17.18.19 61120

Sneeker Nieuwsblad nl | 1890 | | pagina 1