MMJWS- M llfflfflIHD 1MI1 BS Voorjaars-Paardenmarkt dit jaar invalt op WOENSDAG den 28 MEI. Nó. 41. V IJ N»V B K R. T I G 8 T E A R G- A N G. 1890, O 'i® rd J PAARDENMARKT TE SNEEK. SCHUTTERIJ. W O 12 TV DA <A Q1 31 I, en id 0, >0 si. m ia >3 1, et j sa ?n ir in si te er id hs af heden. zich des voormid- en 12 uur ter Secretarie jfe P Volgens de Ingenieur zijn deze week de metingen, ten behoeve van het onderzoek van de Zuiderzee-vereeuiging hervat. Zij hebben plaats in de nabijheid van Harlingen, door de civiel-ingenieurs C. C. Coomans en P. Joosting en den opzichter Vegter. */a Eenige heeren, mr. P. W. Alstorphius Gre- velink, oud hoofd-iuspecteur bij het ministerie van justitie te Eilekom B. W. Wittew aal van Wickenburgh, een vrijwillig jager van 1830, te Utrecht; J. C. Gijsberti Hodenpijl, kapitein der genie to Haarlem, en A. J. Meerburg Snaren berg, predidant te Heumen, Malden en Mook, willen gelden bijeen brengen voor de oprichting van een gedenkteeken op de Moo- kerheide, gewijd aan de nagedachtenis van de graven Lodewijk en Hendrik van Nassau, die in den bloedigen slag van 14 April 1574 het leven lieten. Van ieder, die met hun denkbeeld instemt, vragen zij slechts een bijdrage van éen gulden. Z. M. do Honing is met het plan zeer ingenomen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek maken bekend, dat de Sneek den 16 Mei 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd. ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. KENNISGEVING. SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek brengen ter openbare kennis, dat de Commissie van onderzoek voor de Schutterij, hare zitting zal houden ten gemeentehuize op Woensdag den 28 Mei 1890, des middags 12 or J»uur, tot onderzoek der redenen van vrijstelling, van hen, die ten vorigen jare voorwaardelijk Van den Schuttersdienst zijn vrijgesteld. Voorts wordt herinnerd, dat, indien zij niet voor de Commissie verschijnen, zij gehouden Worden geene redenen van vrijstelling te hebben. Ter bekoming van inlichtingen omtrent de ten deze gevorderde bewijsstukken, zullen be lang hebbenden van dags tusschen 10 kunnen aanmelden. Sneek, 16 Mei 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. INSCHRIJ VING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek herinneren de Ingezetenen, die in 1865 KÜU geboren, zoomede hen, die in de gemeente zijn komen wonen en hun 25e jaar ingetreden en hun 34e nog niet hebben volbracht, aan hunne verplichting, om zich vóór 1 Juni a. s. voor den Schutterlijken dienst te doen inschrij ven, Waartoe gelegenheid bestaat ter gemeente-Secre- tarie van ’s voormiddags 9 tot ’s namiddags 1 uur. Verzuim van inschrijving heeft beboeting en inlijving zonder loting tengevolge. Sneek, den 20 Mei 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. B E NN E W1TZSecretaris. UIT DE PERS. spoor- en tramwegen. Vele machines zullen in werking worden tentoongesteld; de Maats, van Staatsspoorwegen zal de geheele inrichting van haar veiligheidsdienst opstellen in den tuin’. Dit is zeker, het karakter van een z.g. luxe* bazaar zal zij niet krijgen. Maar wèl eeno van de leerzaamste en nuttigste tentoonstellingen, die men zich denken kan. Het vereischte kapitaal van 9 ton, voor den herbouw van den stadsschouwburg te Amster dam, is ook gisteren nog niet volteekend. De afscheidsvoorstelliug der Eranscho opera te ’s Hage, waarbij het bloemen regende, werd door plotselinge ongesteldheid van don orkest- dirigent Granier, die reeds lang lijdende was, op pijnlijke wijze gestoord. Hij werd te midden van de voorstelling aan zijn lessenaar door een aanval van beroerte getroifen. De dirigeerstok ontviel hem, en op dat oogenblik stortte hg van zijn stoel in het orkest. Men heeft den lijder naar zijne appartementen in het schouwburggebouw gebracht. Zijn verzwakte gezondheidstoestand, gepaard aan de aandoeningen, die zijn afscheid na eene 17jarige werkzaamheid daar ter stede hem dezen avond veroorzaakten, werkten samen tot het ongeluk dat ook onder het publiek diepe ontsteltenis wekte. De voorstelling moest worden gestaakt. Door eenige invloedrijke mannen, liefhebbers van goede muziek, beschermers van toonkunst, worden, naar wij veruemen, pogingen in het werk gesteld, om een Nederlaudsche muziek- vereeniging, over geheel het land, op te richten, die bedoelt Nederlaudsche toonkunstenaars tot nieuwe scheppingen aun te moedigen en de op- voering huuucr werken gemakkelyk te maken. Wanneer wjj wel ingelicht zijn, moet het initia tief daarvoor uitgegaan zijn van mannen als H. J. Joosten, mr. A. J. van Hall, M. J Wal ler, J. van Schmitz, Dan. de Lange, J. G. de Groot, dir. der Nederlaudsche opera te Amster dam, en enkele anderen uit Den Haag Dord recht enz. Weldra zullen alle muziekliefhebbers ia Nederland tot deelneming en steun uitgenoodigd en aangezocht worden zooveel mogelijk afdee- lingen te vormen. ADVERTENT1EN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, ▼oor eiken regel meer 71/, Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever, Door den Honing is afwijzend beschikt op het verzoek om gratie, ingediend door F. O. Wijbrandi te Leeuwarden, wegens moedwillige brandstichting veroordeeld. i de zoo noodige samenwerking tusschen de beide Kamers der Staten-Generaal blijven ontbreken. Op die wijs wordt het recht des volks ver kort; maakt men de uitbreiding van het kies recht tot een wassen neus; en berooft mea de volksvertegenwoordiging van haar karakter. Welke weg hierbij nu zal zijn in te slaan, zij aan de wijsheid van het Kabinet overgelaten. Misschien ware eene proportioneele wijze van verkiezing voor de Provinciale Staten nog zoo kwaad niet; omdat alleen óp die manier een dubbel getrapte verkiezing voor de Eerste Ka mer kon worden voorkomen. Dan koos de geheele provincie ia één district saam, en stonden de kansen voor alle fracties en partijen gelijk. Doch wekten weg men hierbij ook insla, hoofdzaak is maar, dat de zaak der Provinciale kiestabel niet in vergetelheid gerake. Er dient op dit aanbeeld telkens weer ge slagen, tot tijd en wgle ook in dit opzicht aan den zoo rechtmatigen volkswensch voldoening worde geschonken®. Het D. v. Z.-H. dringt, nu de pensioenwetten voor burgerlijke ambtenaren en hunne wedu wen en weezen zijn aangenomen, met de heeren Rengers en van Lier, die dit punt in de Eerste Kamer ter sprake brachten, er op aau, dat de pensioenregeling voor gemeente-ambtenaren ter hand moge worden genomen. Terwijl zeer vele gemeentebesturen op loffelijke wijze zorgen voor het pensioen hunner ambtenaren, komen vele andere in dien plicht te kort, terwijl de burge meesters volstrekt geen pensioen genieten. Dit laatste is zeker onbillijk, altijd voor het geval, dat iemand onafgebroken, gedurende een groot aantal jaren, als hoofd van het gemeente bestuur fungeert, ’t Meest rationeel zou het D. v. Z.-H. vinden, dat een burgemeester voor een aantal dienstjaren, als minimum tijd, ofh cieel een pensioen werd toegekend, voor de helft door het rijk en voor de wederhelft door de gemeente te dragen. De burgemeester is toch evenzeer vertegenwoordiger van het cen traal gezag als hoofd van ’t plaatselijk bestuur. Bij de wet, die dit regelde, zou dan tevens kunnen worden bepaald, welk een bijdrage over de jaren, die vóór de invoering der pensioenwet verliepen, door een burgemeester zou moeten worden betaald. Die burgemeesters-pensioen- quaestie is, dunkt het blad, al zeer gemakkelijk tut oplossing te brengen. Voorts is het 1). v. Z-H. het gevoelen toe gedaan dat den secretarissen en ontvangers der gemeenten ook een pensioen moet worden ver zekerd. Aan hen echter niet alleen. Al de gemeente-ambtenaren, dus ook de leeraren bij alle instellingen van onderwijs, die een gemeen telijk karakter dragen, moeten in het genot van pensioen worden gesteld. Die zaak zou door een herziening der ge meentewet moeten worden geregeld. De Mi nister van Financiën deed dus zeer wel toen hij beloofde, dat hij zijn ambtgenoot van Bin- nenlandsche Zaken met het advies van de hoe ren van Lier en Rengers in kenuis zou stellen. Hartelijk hoopt het D. v. Z.-H. dat de korte bespreking der pensioenwetten in de Eerste Kamer een gewenschte vrucht voor de gemeente ambtenaren zal dragen. Nog vele zaken, het belang der vereeniging rakende, werden besproken. In een huishoudelijke samenkomst der Vrije Vrouwenvereeniging te Amsterdam Dinsdag gehouden is het nog al rumoerig toegegaau. Mej. Drucker nam daar de hh. Gerhard en Jo han Nieuwenhuis onder handen en werd op ha. r beurt door gezegde heeren even voor ’t voet licht gebracht om beter bekeken te kunnen worden, iets waar zij blijkbaar niet erg op ge steld was. In de N. E, O. komt over deze samenkomst eeu verslagje voor. Ter jaarvergadering van de vereeniging van het Nederlandsch rundvee-stamboek, gisteren te Amsterdam gehouden, bleek dat het ledental mot 22 verminderde en thans 1332 bedraagt. Behalve de Noordboliandsche afdeeling, die 89 leden verloor, bloeiden alle overige.” Iu het stamboek zijn ingeschreven 212 stieren en 431 koeien. De ontvangsten bedroegen f6992, de uitgaven f 5395. V oor het antwoord op de prijsvraag naar de beste melklijst, werd bekroond de heer Koopman in den Beemster. Besloten werd f 100 beschikbaar te stellen voor een hand- Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden /l.franco per post 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. Omtrent de a.s. Veiiigheidstentoonstelling te Amsterdam wordt gemeld, dat zij den 16en Ju ni gereed moet zijn. Het aantal inzendingen is zóó groot, dat de beschikbare ruimte verre zal worden overschreden. Tal van inzendingen zal men er vinden op het gebied der verwarming en der ventilatie, met behoud van licht en zonder tocht: werktuigen, ingericht met bet doel, besparing van lichaamskracht bij het vervoer te verkrijgenmachines, ten gebruike bij de borstelfabricatie, ten bewijze dat het borstelmakersvak zonder schade voor de gezond heid kan worden uitgeoefend haarplukmachines ter vervanging van het ongezonde handplakken, losmaken en uitpluizen van paardehaar enz. preparaten ten gebruike bij de behandeling van lompen alles wat betrekking' heeft op redding en voorzorgen bij brandsteigers, bij het bouwvak te gebruiken met steen en kalk- elevatorsveiligheidsmotoren, dynamo’s en stoomketelsrijtuigasseu om het rijtuig voor omvallen te behoeden, als door deze of gene oorzaak eene as mocht brekengevaarlooze petroleumlampen en kooktoestellenplannen voor volksbadhuizen en arbeiderswoningen; trans portmiddelen tot vervoer van zieken en gewon den; brandvrge en vuurvaste wanden, plafonds en gewelven; veiligheidsdistilleertoestellen; brand ladders, onzichtbaar in de zoldering aangebracht reddingsmaterieel bij schipbreuken; desinfectie- en luchtbevochtigingstoestellenveilige schijf- en schietstanden; reddiugstoestel, te plaatsen aan boord van schepen, in den vorm van eene zit- bank met leuning, die uitgeslageu eene reddings- lening omtrent nauwkeurige opgave der melk- boot vormt; modellen van koestallen en hetgeen Productie van 30 koeieu gedurende 6 maanden, betrekking heeft op het boerenbedrijfverder hetgeen in verband staat met de veiligheid op De Standaard verlangt, dat de regeling van de kiestabel der Provinciale Staten weder onder handen worde genomen. Er bestaat, volgens het blad, geen de minste reden, waarom de provinciale kiestabel niet nogmaals kan worden fer hand genomen. Dat deze tabel geheel en al verouderd is, stemt ieder toe; dat er een nieuwe moei komen, 18 de overtuiging van alle partijen. Bet publiek belang eischt dit. De vloek mag niet op onze politieke actie Blijven rusten, dat de Eerste Kamer in haar formatie aldoor 9 a 10 jaren achter de Tweede Earner aankomt. Dit zou, bij eenigszins snellen bloedsomloop in de wisseling der publieke overtuiging, zelfs tot een volledigen stilstand van zaken kunnen ‘oiden. Want ais dan straks, zeg in 1895, de liberalen weer meester in de Tweede Kamer derden, zouden wij weer meester van de Eerste Earner kunnen zijn, en zoo zou voortdurend De minister van binnenlandsche zaken heeft door bemiddeling der provinciale besturen van de gemeentebesturen verschillende opgaven ver langd ter zake van het lager onderwijs. De minister van waterstaat heeft, naar aan de N. R. Ct. wordt gemeld, een koninklijk besluit uitgelokt, van niet weinig belang voor onze visscherij. Voortaan nl. wordt voor vis- schersvaartuigen, bekend onder de namen van hoogaarts, blazer, hengst, botter of schokker, het product ter bepaling vau het aantal tonnen met verminderd. Als men in aanmerking neemt dat patentrecht, haven- en kadegelden enz. berekend worden naar den tonneninhoud, dan begrijpt men ook dat dit besluit van beteekenis is voor onze visschers. «■SB sir msmira w smk 18, 46 I ST Si IL A. ar 1>, 16 jt d. tll- iga en or en in ?n kt ia m S- te 3l& rd. zv. xv« iita dje da, ide rp- ide ifU kb- tee tra net Uil JUS Js- ina ide jke em ra. ills te Iko sb- L iiLufflliiiwimii imin—a— •f»

Sneeker Nieuwsblad nl | 1890 | | pagina 1