ÈEIIEEÏTHÏIItTlIffiraWSSaiiIÏSfflS A Mil KS- til IDIWfflHlD Ml DE No. 42 V IJ F-E N-V EBRTIG8TE JAARGANG. 1890. Voorjaars-Paardenmarkt SCHUTTERIJ, Nationale Militie. PAARDENMARKT TE SNEEIC i. 24 MEI, 0, 12 uur ter Secretarie U I T DE PERS. versiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in i. 0, 0» den Trompenberg een herstellingsoord voor minvermogenden, dat reeds 30 April 1890 werd o. J. O er 10 0, I: a- is t- n 5 Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. De Standaard schreef over het besluit der Tweede Kamer tot aanneming van het wets ontwerp om een zevende lichting der militie in dienst te houden„Men schatte de beteekenis van deze Kamerzitting niet gering. Want in derdaad, hoe men het ook bezie, steeds zal moeten erkend worden, dat de militaire organi satie, waarnaar zoo lang reikhalzend is uitgezien, door deze beslissing een schrede nader is geko men. De regeering had ’t „militiewetje" ingediend, maar tegelyk met de indiening daarvan werd indirect de vraag gesteld: „wilt gij, Tweede Kamer, ons steunen in onze defensie-plannen door uitbreiding der levende strijdkrachten „En de Kamer? Zij heeft op die vraag een bevestigend antwoord gegeven, dank zij onze anti-revolutionaire Kamerclub, dank zij ook eenigu liberalen en een paar roomsch-ka- tholieke afgevaardigden. De regeering kan nu rustig voortgaan op den weg der militaire her vormingen op de meerderheid der Kamer mag zij rekenen. „Men zal toegeven, dat dit resultaat niet gehouden, dat het deel der Kamer, hetwelk dergelijke organisatie weten, aange- Bij deze Courant behoort als bijblad Feuil- 0, leton-nummer 63. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek maken bekend, dat de dit jaar invalt op WOENSDAG den 28 MEI. Sneek den 16 Mei 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. Bij Koninklijk besluit van 16 dezer is, met ingang van 16 September e.k. 1. aan mr. C. W. Opzoomer, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als hoogleeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijks universiteit te U trecht, met dankbetuiging voor de door hem gedurende vele jaren den lande bewezen diensten 2. benoemd tot hoogleeraar in de faculteit van den Schuttersdienst zijn vrijgesteld. Voorts wordt herinnerd, dat, indien zij niet voor de Commissie verschijnen, zij gehouden worden geene redenen van vrijstelling te hebben. Ter bekoming van inlichtingen omtrent de ten deze gevorderde bewijsstukken, zullen be langhebbenden van af heden, zich des voormid dags tusschen 10 en 12 uur ter Secretarie kunnen aanmelden. Sneek, 16 Mei 1890. Burgemeester en Wethouders voornocmd, ALMA, Burgemeester, BENNEWITZ, Secretaris. INSCHRIJ VING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek herinneren de Ingezetenen, die in 1805 zjju geboren, zoomede hen, die in de gemeente zijn komen wonen en hun 25e jaar ingetreden en hun 34e nog niet hebben volbracht, aan hunne verplichting, om zich vóór 1 Juni a. s. voor den Schutterlijken dienst te doen inschrijven, waartoe gelegenheid bestaat ter gemeente-Secre- tarie van ’e voormiddags 9 tot ’s namiddags 1 uur. Verzuim van inschrijving heeft beboeting en inlijving zonder loting tengevolge. Sneek, den 20 Mei 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER der gemeente Sneek, brengt ter openbare kennis, dat het Suppletoir kohier voor de personeele belasting No 8, dezer gemeente, dienstjaar 1889,90 door den Provin cialen Inspecteur der Directe Belastingen te Leeuwarden gearresteerd den 21 Mei 1890., aan den ontvanger der njksbelastingen te Sneek ter invordering is ter hand gesteld en dat een ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Sneek den 22 Mei 1890. De Burgemeester voornoemd, AIMN. ADVEHTENT1ËN van 1 tot 4 regels,gewone letter, 40 Cents, ▼oor eiken regel meer 7*/j Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever, Dinsdag hield de Noordhollandsche vereeni- ging het Witte Kruis een vergadering. Zooals men weet is deze vereeniging een der vereeni- gingen die vooralsnog niet weet waar zij met haar geld zal blijven, het geld haar door de bekende ioterij-leening toegevloeid. Uit het jaarverslag van den secretaris, dr. C. F. J. Blooker, bleek, dat het aantal afdeelingen klom van 14 tot 17, en het ledental van 613 geringis; vooral niet als inhet oog wordt 2. benoemd tot hoogleeraar in de faculteit op 940. Te Hilversum stichtte de vereeniging der letteren en wijsbegeerte aan de Rijks uni- op L_ versiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in i minvermogenden, dat reeds 30 April 1890 werd de geschiedenis der wijsbegeerte, de logica, de geopend, la verschillende afdeelingen zullen voerd werd door geen minderen dan dr. Schaep- man en mr. W. H. de Beaufort" De Maasbode merkt naar aanleiding hiervan o. a. op Waar moeten wij met de anti-revolutionairen heen Zij, onze bondgenooten, vereenigen zich met de linkerzijde en brengen ons eene neder* laag toe, helaas onder aanvoering van een Toomschen minister van oorlog. Dat noemen zij eene meerderheid in de Kamer, ook voor de latere legerwet. Door ons in de Kamer ge bracht, vereenigen zij zich met de liberalen om ons te treffen in een quaestie, waarover heel het roomsch katholieke Nederland eenstemmig zijne meening heeft uitgesproken, en na ons in een voorpostengevecht overwonnen te hebben, verklaren zij rondweg, dat zij niet alleen den strijd op dezelfde wijze zullen voortzetten, maar reeds volkomen zeker zjjn van het succes. ’t Doet wel niets af aan de houding van de Standaard, maar zoover is het toch nog niet. Het nu gebeurde geeft nog geen absoluut recht om over het lot der latere legerwet te beslissen. De beweging van 1 Mei heeft, meent de N, R. Ct., weder bewezen, dat de Regeering gel jjk heeft mét aan de sociaal-democratisohe volks leiders hunne vrijheid van beweging niet te ontnemen. Men doet het best die menschen stil hun gang te laten gaan. In sommige plaat sen heeft men de voorzorgen tegen ongeregeld heden zelfs te zeer overdreven. Daardoor geeft men aan sociaal-democratische bewegingen te groote beteekenis, misschien zelfs maakt men de leiders groot in hun eigen oogen. „De veiligste dam tegen de woelingen dezer party is het gezond verstand van het volk zelf, dat men ook weder op dien gewichtiger eersten Mei heeft leeren waardeuren. „Het vertrouwen in het volk mag echter de Regeering niet ontslaan van den plicht om aan de belangen van hen die onder de gebreken onzer samenleving gebukt gaan, alle zorg te wijden. En evenmin mogen die velen, die uit den aard hunner betrekking tot de samenleving bij machte zijn om in de volkstoestanden ver betering te brengen, onverschillig toezien. Voor de regeerders, voor den wetgever, is er nog veel te doen in de richting van sociale hervorming, vóórdat de grens, waar het rijk der utopieën aan vangt, is bereikt. Maar vooral de menschen- liefde vindt nog een ruim veld van vruchtbaren socialen arbeiden in de eerste plaats zijn het de meesters ia tal van takken van bedrijf, die geroepen zjjn den maatschappelijken vrede te bevorderen, door te waken, dat niet de vjjand van dien vrede zich beroepen kunne op mis standen en misbruiken, die den toets van een billijk oordeel niet kunnen doorstaan. „Het volk, wil het op den duur bestand blij ven tegen de verleiding der bedriegelijke leuzen, moet nergens onverschilligheid vinden, maar voortdurend gesterkt worden in zijn geloof aan de nauwe banden der samenleving." KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente SNEEK, 'Gelet op het besluit van den Commissaris des Koniugs dezer Provincie van den 7 Mei II. Ie Afdeeling M en S no. 493 (Provinciaal blad Jio. 53), brengen ter openbare kennis, dat het onderzoek van de verlofgangers der militie te land in deze Gemeente zal plaats hebben op Vrijdag den 20eu Juni e. k., des voormiddags ten 9 7» ure dat aan dat onderzoek zullen behooren deel to nemen alle binnen deze Gemeente gevestigde Miliciens-Verlofgangers voor zoover zij vóór den Isten April j.l. in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld, om het even tot welke lich ting zij behooren dat tengevolge van het Koninklijk besluit van óen 21 April 1890 no. 45, tot schorsing der afgifte van het bewijs van ontslag uit den dienst aan de iugelijfden bij de militie te land der lichtingen van 1884 en 1885, de verlofgangers behooreude tot deze lichtingen, eveneens verplicht aijn om zich aan het voorgeschreven onderzoek te onderwerpen dat de verlofganger bij het onderzoek moet verschijnen in uniform gekleed, en voorzien van de kleeding- en uitrustingstukken, hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zak boekje en van zijn verlofpas; dat, behoudens het bepaalde in art. 130 der V/et op de Nationale Militie, een arrest van twee tot zes dagen door den Militie-Commissaris kaa worden opgelegd aan den verlofganger 1°. die, zonder geldige reden, niet bij het onderzoek verschijnt 2°. die, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige redenen niet voorzien is van de hiervo- len vermelde voorwerpen 3°. wiens kleeding- of uitrustingstukken bij bet onderzoek niet in voldoenden staat worden b< vonden 4°. die kleeding- of uitrustingstukken, aan om ander toebehoorende, als de zyne vertoont. ■De verlofgangers worden herinnerd dat de strafbepalingen van art. 144 der aangehaalde "et ten strengste zullen worden toegepast op de genen, die zonder geldige reden niet verschynen. •8aeek»den 16 Mei 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek brengen ter openbare kennis, dat de Uommissie van onderzoek voor de Schutterij, bare zitting zal houden ten gemeentehuize op o&Hsdag doi 28 Mui 1890* des middags 12 ^vuuuueuj um hui uuei uer iv» uar, tot onderzoek der redenen van vrijstelling, i blijkbaar niet van eene dergelij vau hen, die ten vorigen jare voorwaardelijk onzer levenge strijdkrachten wil metaphysics en de zielkunde, jhr. mr. B. H. C. K. van der Wijck, hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Groningen 3. aan jhr. mr. B. H. C. K. van der Wijck voormeld eervol ontslag verleend als hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Groningen. De anti-rev. candidaat voor de Staten van Zuidholland te Sliedrecht is dé heer W. H. van Haafteü. Tegenover hem staat van liberale zijde de heer W. M. van Haaf ten. Een buitenkansje voor het stembureau. Op den onhebbelijken uit val van dr. A. H. de Hartog in de Amsterdamsche Kerkbode, te gen de poging van de vereeniging „Liefdadig heid naar Vermogen" te Amsterdam, naar aan leiding van de algemeene inzameling op den dag van Hemelvaart, werd reeds door ons gewe zen. Bestuurders der vereeniging hebben er vuur op gevat eu aan dr. De Hartog’t volgende geschreven Hierop antwoordt dr. De Hartog als volgt: Gelukkig kan worden gemeld, dat hef goedo doel dit jaar weder goede resultaten heeft gehad. Er is op dien dag ruim 10000 gulden bijeen gekomen. Te Amsterdam is Maandag de 3e vergade ring gehouden van het comité-generaal der vei* ligheids- en hygiëne-tentoonstelling. Het bleek dat ongeveer 230 vereenigingen, firma’s, indu- strieelen, ingenieurs en doctoren tot de inzending zijn toegetreden, waaronder eeu 150tal Neder landers. Men mag het succes der tentoonstel ling verzekerd achten. Ook de financieels verhouding bleek gumtig te wezen, daar subsidie en vrijwillige bijdragen ongeveer f23,000 bedroegen. Er werden 25 juryleden gekozen en besloten tot het houden van het congres voor nijverheids- hygiëne en reddingswezen in den aanvang der maand September. Daaromtrent zal spoedig het programma worden openbaar gemaakt. 3- 1 18 i U I K L A M». *17 3 tl 2 15 30 45 5 45 5 J 20 10 a 08 1* ie OEEKER COVRAN i)2 16 27 I 20 ao r .41 oor i i jcr 16 oor 430 oor 146 1 58 A SCHUTTERIJ. Heeft dit inzdmelen van gelden, ten behoeve van armen van elke gezindte, van elke geloofs-overtuiging, niet uwe instemming, het zij zoomaar onedel is het om rt verkrijgen dezer gelden, Ook van uwe geloolsgenooten, zijdelings te bestrijden, waar het u toeh bekend is, dat 'vele doleerende armen juist door „Lief dadigheid naar Vetmogon4 zoowel geldelijk als op andere wijzo worden geholpen. Bij Voorbaat kuunen wij u eohter verzekeren, dut het Genoot schap die doleerende armen, Welke hulp noodig hebben en verdienen, zal blyven helpen, want hun kan nietgeweten wor den, dat hun woordvoerders zoo onedel optreden in dezen. Uwe bestrijding door verdaohtmakiug ouzer bedoeling, vol gens u „om eigen eer,“ is ons onverschillig, al ontzeggen wij u daartoe het recht. Gelukkig is verdachtmaking een wapen dat meestal hem meer schaadt, die het in de hand neemt, dan dougene tegen wieu het gericht is. Kennelijk is door de schrijvers vau dit stuk verzuimd te letten.op een tegenstelling die zoo duidelijk ia ons schrijven uitkwam, te weteu: het doen van weldadigheid op den dag van Christus’ Hemelvaart of ter eert van den Ohristas öf ter eere van den nieaseh. Nu kau moeielijk aangenomen worden, dat eeu oproeping, die mede door joden onderteekend werd, bedoelde Christus’ Hemelvaart te eeren. Het kau dus geen anderen iudrux op ons maken, dan dat die opwekking tot weldadigheid haar aan leiding viudt, niet in de eer van den Christus, die ten hemel voer, maar in het Excelsior der humaniteit. Door deze tegenstelling uit het oog te verliezen, lazen de heeren in ouze woorden, dat wy hüu Weldadigheids-ziu aan persoonlijke eerzucht toesohreven, iats wat natuurlijk geiieel buiten onze bedoeling lag. Zöo zelfs, dat hier de vraag sta, of het nobel was zoo iets vau ons te onderstellen

Sneeker Nieuwsblad nl | 1890 | | pagina 1