Mil n S- El WMWLID1001! 08 CEIBIfn EK 1IET ARROKDISSKIEifT SÜEEK 1 1 No. 43 1890. V IJ F-E N-V EERTIGSTE JAARGANG. PAARDENMARKT TE SNEEK. V Voorjaars-Paardenmarkt SCHUTIEHIJ INSCHRIJ VING. Nationale Militie. S8 VI IS 1. een UIT DE PERS. Bl.XNENL AN ;en 1. ei. an in >3 ng er- Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden /l.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. ld m e- at o, in er ah an lijn het Vi. ha gemeente Sneek maken bekend, dat de dit jaar invalt op WOENSDAG den 28 MEI. Sneek den 16 Mei 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENN E WITZ, Secretaris. Het blijkt thans, naar ’t Vad. schrijft, dat de nieuwe Nederlandsche Muziekvereniging, waar van te Amsterdam sprake is, niets anders is dan de Vereeniging tot ondersteuning der Hol- landsche opera, waarvan vroeger melding werd <1, de dt ,1- De Nederlandsche Bank heeft met de re- geering verschil over het patentrecht, De Bank meent, dat het patentrecnt van de winst moet worden afgetrokken, alvorens de verdeeling vol gens de wet geschiedtde regeering is van oor deel, dat het patentrecnt moet drukken op het gedeelte der winst, dat aan de aandeelhouders komt. Dit geschil wordt, volgens ’t Vad. aan arbitrage onderworpen. KENNISGEVING. SCHUTTERIJ BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek brengen ter openbare kennis, dat de Commissie van onderzoek voor de Schutterij, bare zitting zal houden ten gemeentehuize op Woensdag den 28 Mei 1890, des middags 12 uur, tot onderzoek der redenen van vrijstelling, van hen, die ten vorig en jare voorwaardelyk van den Schutterijdienst zijn vrijgesteld. Voorts wordt herinnerd, dat indien zij niet voor de Commissie verschijnen, zij gehouden worden geene redenen van vrijstelling te hebben. Ter bekoming van inlichtingen omtrent de ten deze gevorderde bewijsstukken, zullen be langhebbenden van af heden, zich des voormid dags tusschen 10 en 12 uur ter Secretarie kun nen aanmelden Sneek, 16 Mei 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. De heer A. L. W. Seyffrrdt bespreekt in een boekje, dat door het Nut is uitgegeven, onze nationale weerkrachten. Het begint meteeuige algemeene beschouwingen over de noodzakelijk heid, dat wij om onze onafhankelijkheid en neu traliteit te handhaven, onze verdedigingslinien moeten kunnen bezetten en een behoorlek veld leger moeten bezitten. Vervolgens bespreekt hij onze doode weermiddelen. Er valt niet aan te denken onze geheele grensstrook te verdedigen en ook de eerste natuurlijke grens, IJssel, Rijn, Waal, enz. zou te veel troepen eischen. Daarom trekken we ons terug achter de zoogenaamde nieuwe Hollandsche waterlinie." Deze lyn is 14 uur gaans lang en loopt van Huiden om Utrecht tot Gorinchem. In deze vesting Hol land ligt nog eeu tweede zoogenaamde redffit- stelling, die van Amsterdam. Deze loopt van de Zuiderzee bij Edam over Uitgeest, door de Haarlemmermeer over A.alsmeer, Uithoorn, Ab- koude, Weesp en Muiden weer naar de Zuider zee. Aan deze stellingen geven in de eerste plaats het water, en ten tweede het slappe, weeke terrein een buitengewone kracht. Is de stelling Amsterdam behoorlijk bezet en geappro viandeerd, dan kunnen wy het er een onbe- paalden tyd uitnouden. Kan de toestand dier weermiddelen voldoende genoemd worden, dit is, volgens schr., niet het geval met onze levende strydkrachten, ons leger en onze vloot. Voor onze binnenlandsche verdediging bestaat onze marine uit 16 gepantserde oorlogsschepen (4 ramschepen, 2 rammonitors en 10 monitors,) eeu 5taf licht gepantserde stoomriviervaartuigen en 1 ongepantserde stalen stoomkanonneerboot. Verder bezitten wy 30 ongepantserde ijzeren stoomkanonnéerbooten en 34 torpedobooten. Veel van dit materieel is echter verouderd en zal langzamerhand vernieuwd moeten worden. In oorlogstijd zijn ter bemanning dier schepen noodig 800 officieren en bijna 8000 minderen. In wat hieraan ontbreekt moet door de vorming eener reserve voorzien worden. Ons leger moet een sterkte hebben van circa Het 43e Nedérlandsch lahdhuishoudig congres wordt dit jaar van 16 tot 20 Juni te Goes ge houden. Een reeks vraagpunten zijn weder ter behandeling gesteld. Wij laten hier eenigö volgen Welke middelen zouden de besturen der landbouwmaatschappijen kunnen aanwenden om het aanfokken van Yorkshire-varkens by den boerenstand ingang te doen vinden, daar dit soort voor den export-handel op Engeland het beste geschikt is Welke is de meest doelmatige wijze van be taling der melk bij levering aan zuivelfabrieken, of bij coöperatieve verwerking Heeft de on dervinding aangetoond, dat de betaling naar vetgehalte^ gebaseerd op de uitkomsten van dea lactobutyrometer, van den toestel van Soxlet of van den lactocriet practised uitvoerbaar is? Wat kan medegedeeld worden omtrent de fabriekmatige al of niet coöperatieve boter- of kaasbereiding Heeft de ondervinding geleerd dat men uit melk, van verschillende boerderijen afkomstig, eerste qualiteit boter kan bereiden? Zyn er ook dienovereenkomstig opmerkingen mede te dealen, die bij het oprichten van nieuwe boterfabrieken van dienst kunnen zijn Wat is de reden, dat sommige fabrieksboter zoo weinig duurzaam is en hoe kan dit ver holpen worden Werkt de wet op de besmettelijke ziekten, ten aanzien van den vlekkentyphus by varkens, gunstig, of zijn de klachten over de uitvoering dier wet gegrond Zoo ja, welke middelen moeten worden aangewend, om daarin verbete ring te btengen Op welke wijze kunnen de proefvelden, waar voor door de regeering thans subsidie wordt verstrekt, het best worden ingericht om voor aanschouwelijk onderwijs en voor den practisehen landbouw nuttig te zijn? Werkt de vermindering van werkzaamheden in de boerderijen, tengevolge van de aflevering der zoete melk aan de fabrieken, gunstig al of niet op de welvaart van het huisgezin lichtingen van 1884 en 1885, de verlofgangers j behoorende tot deze lichtingen, eveneens verplicht BURGEMEESTER en WETHOUDERS der zjjn om zich aan het voorgeschreven onderzoek te onderwerpen dat de verlofganger bij het onderzoek moet verschijnen in uniform gekleed, en voorzien van de kleeding- en uitrustingstukken, hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zak boekje en van zijn verlofpas; dat, behoudens het bepaalde in art. 130 der wet op de Nationale Militie, een arrest van twee tot zes dagen door den Militie-Commissaris kan worden opgelegd aan den verlofganger 1°. die, zonder geldige reden, niet by het onderzoek verschynt 2°. die, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige redenen niet voorzien is van de hiervo- ren vermeide voorwerpen 3°. wiens kleeding- of uitrustingstukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden 4°. die kleeding* of uitrustingstukken, aan een ander toebehoorende, als de zijne vertoont. De verlofgangers worden herinnerd dat de strafbepalingen van art. 144 der aangehaalde wet ten strengste zullen worden toegepast op de genen, die zonder geldige reden niet verschynen. Sneek den 16 Mei 1890. Burgemeester en Wethoudërs Voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. ADVEBTENT1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7 Cents. Bij abonnement is de prijs belangryk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever, verliezeh, zullen Voorloopig uit dé schatkist eed toelage ontvangen, overeenkomend met het gemiddelde bedrag van hetgeen zij in de laatste drie jaren aan emolumenten ontvangen hebben. Zoodra ér een nieuwö tractementsregeling tot stand komt, zullen die toelagen vervallen. De staat zal zich nu voortaan zelf belasten me: de diensten aan particulieren, b.v. het aannemeii van abonnementen op dagbladen, tegen provicie, die in de schatkist zal vloeien. Mr. Van Houten heeft in eeu politieke rede, te Slochteren gehouden, medegedeeld, dat hy weldra een wetsontwerp zal indienen, waarvan de strekking zal zyn om aan gemeentebesturen de onteigening van gronden, benoodigd voor uitbreiding van steden enz. gemakkelijk te maken. 64,000 personen. Daarvan maken 45,000 man het veldleger uit en moeten 18,000 onze ver dedigingslinie bezetten, zoodat slechts 1000 man tot de depots behooren om verliezen aan te vullen. De bekende staatscommissie wenscht een leger van 110,000 man, nL 60,000 voor het veldleger, 31,000 voor het bezettingsleger en 20,000 voor de depots. Uit dezen eisch, die verre van overdreven is, blijkt wel, dat ons leger thans veel te klein is. Bovendien wilde die staatscommissie tot steun van het leger een landweer van 50,000 man, bestaande uit ge wezen miliciens. Een landweer bestaat thans niet eu op de schutterijen is in geval van oorlog niet te steunen. Schrijver gaat éindelijk na de gebreken, die de samenstelling van ons leger aankleven, de loting, de plaatsvervanging en de regeling der vrijstellingen. Wil Nederland een weerbare natie worden, dan behoort niet alleen persoon lijke dienstplicht, maar ook zooveel mogelijk al gemeene dienstplicht de grondslag van ons krijgswezen te worden. De kamer van koophandel te ’s Gravénhage heeft verleden week, op voorstel van haar voor zitter, met algemeene stemmen besloten, aan de regeering een uitbreiding van den werkkring dier lichamen in overweging te gevenhiertoe strek kend, dat zij, wanneer binnen hun gebied werk stakingen uitbreken, zouden hebben op te treden als verzoeningsraden en zich alsdan, speciaal voor het in te stellen onderzoek, evenveel werk lieden als werkgevers zouden hebben te assu- meeren. „Wy betwijfelen, schrijft het Soc. Weekbl.oi de aangegeven verwezenlijking van’t denkbeeld doeltreffend wezen zou. In alle gevalle zou een reorganisatie der kamers van koophandel zelve daarmede gepaard moeten gaan, aangezien zij thans op vele, en daaronder mee de voornaamste, plaatsen al zeer wéinig het karakter dragen van een vertegenwoordiging der nijverheid. Doch, afgezien daarvan, dient, veel meer nog dan op het bijleggen van het tot uitgebarsten oorlog aan gegroeide geschil, op het voorkomen er van het oog te worden gericht. En ter bereiking van dit laatste komt het aan, niet op het nemen van een noodmaatregel, als eenmaal de strijd er is, maar op het scheppén van eeu blyvena or gaan, waarin de werkgevers* en de workmans- belangen beiderzijds met vertegenwoordigers, gekozen door de belanghebbenden elkander ontmoeten, tot gestadige aanraking en gestadig overleggend verkeer. Verblijdend intusschen noemen wij het, aldus besluit het blad, dat ook in een kring als dien der Haagsche kamer de behoefte aan iets in de aangeduide richting algemeen wordt gevoeld, en de wensch, om er op eenigerlei wyze in te voorzien, met eenparigheid van stemmen is uit gesproken. Het rapport van den Raad van State over de militiewet is, volgens de Tijd, thans definitief vastgesteld, zoodat de indiening van dit wets ontwerp by de Tweede Kamer binnen zeer korten tijd te verwachten is. Zooals men weet is op de begroeting van waterstaat voor ’t loopende jaar een post uitge trokken, noodig voor de afschaffing van alle emolumenten voor de postambtenaren, in de plaats waarvan hun van rykswege een evenredige tegemoetkoming zal worden verleend. De mi nister heeft thans aan dat plan uitvoering gege ven. De ambtenaren, die de emolumenten BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek herinneren de Ingezetenen, die in 1865 zjjn geboren, zoomede hen, die in de gemeente zyn komen wonen en hun 25e jaar ingetreden en hun 34e nog niet hebben volbracht, aan hunne verplichting, om zich vóór 1 Juni a. s. voor den Schutterlijken dienst te doen inschrijven, waartoe gelegenheid bestaat ter gemeente-Secre- tarie van ’s voormiddags 9 tot ’s namiddags 1 uur. Verzuim van inschrijving heeft beboeting en inlijving zonder loting tengevolge* Sneek, den 20 Mei 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente SNEEK, Gelet op hot besluit van den Commissaris des Konings dezer Provincie van den 7 Mei 11. Ie Afdeeling M en S no. 493 (Provinciaal blad uo. 53), brengen ter openbare kennis, dat het onderzoek van de verlofgangers der militie te land in deze Gemeente zal plaats hebben op Vrijdag den 20en Juni e. k., des voormiddags I ton 9‘/a ure dat aan dat onderzoek zullen behooren deel te nemen alle binnen deze Gemeente gevestigde Miliciens-Verlofgangers voor zoover zij vóór den Isten April jl. in het genot van onbepaald verlof zyn gesteld, om het even tot welke lich ting zij behooren dat tengevolge van het Koninklijk besluit van den 21 April 1890 no. 45, tot schorsing der afgifte van het bewijs van ontslag uit den dienst éan de ingelijfden bij de militie te land der SVEEK I (OIRU 50 i sa s— i rdo :eii ms- 1 1 k rd Ins tza jm tra eu die di rel- en- irij itje ina net /an Jtra ;eer leu ima net net ran eek van de i. isko ■dn jr. te an IÖ k ui ie j, et

Sneeker Nieuwsblad nl | 1890 | | pagina 1