MÏIIIÏS- tl fflMTlHUI) WK H «eheente 11 hit wm it1 i s\i:i:k No. 44 IJ F-E N-V EBRTIG8TE JA 1890. I Z A. T ICKI3- 31 M. IS X» >0 BINNENLAND. DE PERS. U 1 T 'A. MM ei. id an aa a at nJ 7i« d, i), o. o, 3*/, Het gerechtshof te Amsterdam vernietigde Woensdag de vrijspraak, door de Utrechtsere rechtbank gewezen, en veroordeelde den druk ker Van de Weger te Utrecht tot 21 dagen gevangenis wegens misleiding van kiezers door middel van een strooibiljet. og n- ,ur tot ol ie* I: a* )Q a 5 a ADVEBTENT1ËN van 1 tot 4 regels,gewone letter, 40 Cents, ▼oor eiken regel meer 7*/» Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaaiden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Te Ooy nabij Zevenaar heeft Woensdag nacht zekere Hoogenkamp, schoenmaker, zijn vrouw met een mes een gevaarlyke wonde aan den hals toegebracht, zoodat men voor haar leven vreest. De dader, die veel misbruik van sterken drank maakt, is voortvluchtig. De leden der Tweede Kamer zijn thans tot hervatting der werkzaamheden byeengeroepen tegen Dinsdag 3 Juni e.k. te drie uren. Naar Wordt gemeld, heeft mr. Gallandat Huet te Haarlem antwoord ontvangen op het bekende adres aan Z. M. den Koning. Dit antwoord moet voor den adressant ongunstig luiden. De commissie van voorbereiding voor den bouw van een nieuwen schouwburg te Amster dam geeft nog geen kamp. Zg heeft aan de iuschryvers voor de 2 pet. leernng van 9 ton bericht gezonden, dat, hoewel het vereischt bedrag nog niet is verkregen, het toch gemeend heeft zyn pogingen niet te moeten opgevea. De iaschry vingen worden daarom voorioopig aangenomen. Mocht echter op 30 Juni e. k. blyken, dat dé verwachtingen met zyn verwe zenlijkt, dan zyn de inschrijvers van nun ver bintenis ontslagen. partijgenoot, die beginselvast wil zijn, uit te maken voor iemand die enkel „de klok heeft hooren luiden.® tijd waarschijnlijk in verband met de hoogs cokesprijzen door directiën van stoomtramwe gen andere brandstof wordt gebruikt dan in da concessie-voor waarden is vöorgeschreven, zal, naar ’t Hand, verneemt, van hooger hand daarop streng worden toegezien. Uit Amsterdam wordt gemeld dat een congres voor nijverheidshygiëne en reddingswezen bg het einde der tentoonstelling aldaar zal plaats .hebben. Het zal op 1 [September worden geopend en veimóedehjk vier dagen duren. Behalve de hygiënische onderwerpen van den dag op het gebied van ny verheid en van veilig heid bg het mijnwezen zal o. a. ook de reddings dienst langs de kusten een onderwerp van dis cussie uitmaken. Op de Pinksterdagen is het hier en daar bar toegegaan. In den laten avond van den eersten Pinksterdag had er op het Hout, een buurt bij Helmont, een vechtpartij plaats, waarbij J. v. B. zoodanig met een mes gestoken werd, dat hij tot nog toe in zeer bedenkelijken toestand ver keert. Tegen den vermoedelgken dader is pro- ces-verbaal opgemaakt. Onder Oud-Diemen geraakten Maandag avond een twaalftal opgeschoten jongens van 16 tot 18 jaar aan het vechten. Een hunner ontving een messteek in zijn linkerdij en overleed den volgenden dag aan de gevolgen. Te Vlissingen had dien dag weder een op stootje plaats tegen het Leger des Heils. Een jongen was op vrij hardhandige wgze verwijderd, en het publiek nam het voor hem op, Een aanzienlijke menigte wachtte den heilsoldaat, die de daad bedreven had, op, toen hij zich naar zyn woning begaf. Van alle kanten werden hem klappen toegedeeld en men wilde hem zelfs in net water werpen, doch de stevige boe renkerel verweerde zich en kwam ten slotte onder gezang en getier in zijn woning aan. Het geschreeuw met bedreigingen bleef nog eenigen tyd voortduren, terwyl intussenen bg den heilsoldaat de ruiten werden iugegooid. De oud’-mluister van Waterstaat, de heer Van deu Bergh, is te ’s Hage overleden. Hij was lid van het Kabinet-Heemskerk, doch werd wegens gezondheidsredenen vervangen door den heer Bastert. Vooral als groot bruggebouwkun- dige onderscheidde bij zich inzonderheid bij den bouw der spoorwegbrug over den Moerdyk. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. de voordeelen der aangeboden regeling zwaarder wegen dan de nadeelen. De Regeering had in de eerste plaats nader aan te tconen, dat de bestaande toestand noodzakelyk verbetering be hoeft. Handel en ny verheid hebben niet alleen belang bij lage tarieven, maar ook by snel vervoer. Nu worden in de Memorie van Ant woord zeer sprekende voorbeelden aangehaald, ten bewijze dat thans in beide opzichten volstrekt het mogelyke en wenschelyke niet is bereikt. Be vrachten mogen reeds betrekkelijk laag zyn, het schijnt onbetwistbaar dat zy bij meer Bij Kon. besluit zijn benoemd tot notaris binnen het arrondissement Leeuwarden, ter standplaats Hardeganjp, gemeente Tietjerkste- radeel, S. de Jong, thans notaris te Ameland tot notaris biunen het arrondissement Leeuwar den, ter standplaats Warga, gemeente Idaarde- radeelj D. ter Haar, candidaat-notaris te Cuyk. Z. M. heeft, blijkens een bij den Raad van State ingekomen kon. besluit, met handhaving van het besluit van Ged. Staten van Friesland, dd. 6 Maart jl., waarbij de op 28 Febr. te voren voor de gemeente Sneek gehouden loting voor de lichting der nationale militie van dit jaar is vernietigd, het daartegen door S. van der Werf en anderen ingesteld beroep ongegrond verklaard. {Zie bovenstaande kennisgeving.) Over den brand van de Naaimaehine-fabriek der Siagei-Maatschappy te Elizabethport (New- Jersey) waarover wy Kort geleden het een en ander meedeelden, komen ons de volgende bij zonderheden ter kennis, die in memg opzicat het eersse bericht wyztgen en her ongeval we- i zenlyk geringer doen kennen als oorspronkelyk volgens het eerste bencat verondersteld werd. V»u het hoofdgebouw werd slechts een deel Daar het gebleken is, dat in den laatsten 1 verwoest, waar hooldzakelijk de magazijnen van Naar men aan de Midd. Ct. meldt moet er’ te Kanter, gemeente Clinge, een moord op een kind gepleegd zyn. Een ongehuwde moeder1 zou, om met haar beminde te kunnen trouwen,- deze hebben toegelaten haar kind van kant te maken. De dader zou voortvluchtig zijn. Woensdag ochtend omstreeks 10 uur ontstond te Rotterdam brand in een pand van 24 bur gerwoningen aan den Fyenoordschen dijk. Het blok was éen verdieping hoog, ’t Is geheel verbrand. Hetgeen van de have gered is ligt op het veld uitgespreid. Te Rotterdam is Zaterdag aan de Westerha- ven een Engelsch matroos bij het aan boord gaan in het water gevallen. Eerst na verloop van een kwartier werd hij door middel van een dreg in bewusteloozen toestand opgehaald. Hij leotde nog maar is des avonds overleden. Te Lische, bij Eijsden, heeft een 15-jarige jongen bij het smeren van machines in een fabriek zoodanige brandwonden bekomen, dat hij aan de gevolgen is overleden, en te Vucht is Zaterdag middag een 21jarig werkman onder een zandtrein geraakt en gedood. Volgens het Dagblad is bij den Raad van State de regeeringsvoordracht ingekomen tot herziening van de gemeentewet, voor zoo ver de regeling der gemeente-belastingen betreft. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente SNEEK, Gelet op het Koninklijk besluit van den 16 Mei 1890 no. 21, genomen op de beroepen van de uitspraak van Gedeputeerde Staten van Friesland, van den 6 Maart 11 no. 4, le Aid. M/S, inzake de loting voor de Nationale Militie in deze gemeente, lichting 1890, gehouden op den 28 Februari 11., bij welk besluit is gehand haafd gemelde uitspraak van Gedeputeerde Sta- t3c, houdende Sub 1°. Vernietiging der op den 28 Febru ari 1890 te Sneek gehouden loting voor de Nationale Militie van no. 53 der Alphabetische Naamlijst af dus te beginnen met Pieter Huisman en Sub 2°. verzoek aan den Commissaris des Kcnings om een gedeeltelijk nieuwe loting voor de Nationale Militie voor deze gemeente te villen bevelen Gezien het besluit van den Commissaris des Kouings in deze Provincie, dd. 27 Mei 11. le Afdeeling M/S no. 564, waarbij wordt bevolen, voor deze gemeente eene gedeeltelijk nieuwe loting te houden voor de Nationale Militie, lichting 180Ü, van no. 53 der Alphabetische Naamlijst af dus te beginnen met Pieter Huisman en wel op Dinsdag den 10 Juni a.s., ’s voormiddags ten 9 ure; Gelet op alinea 2 van art. 36, juncto de artt. 2834 der militiewet en artt. 20 en 21 van het Kon Besluit van 8 Mei 1862 (Staatsbl. no. 46) Brengen ter openbare kennis dat de voor deze gemeente bevolen gedeeltelijk NI EU WE LOTING voor de Nationale Militie, leiding 1890, van no. 53 der Alphabetische Naamlijst der ingeschrevenen af dus te be ginnen met Pieter Huisman op Dinsdag 10 Juni a. s. ’s voormiddags ten 9 ure, zal worden gehouden in een der lokalen van het gebouw „de Harmonie1* aan de Stadsgracht alhier dat op Woensdag den llon dier maand, ter Secretarie der gemeente door of vanwege de lotelingen aanvraag kan geschieden voor de getuigschriften ter bekoming van vrijstelling wegens broederdienst of als eenig wettig zoon voorts dat om vrystolling wegens eigen mdi tairen dienst of dien van broeders te verkry- gen, de paspoorten of andere bewyzen van ontslag, uittrekseis-stamboeken of bewyzen van veikelyken dienst, ten minste tien dagen vóór den dag, waarop de eerste zitting van den Mi litieraad woidt geopend, ter Secretarie voornoemd tuceten worden ingeleverd. Sneek, den 30 Mei 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BEN N E W1TZ, Secretaris. Het Hbl., dat hulde brengt aan de uitvoerige en belangrijke memorie, waarin de Regeering het voorloopige verslag over de spoorwegregeling beseft beantwoord, is van oordeel, dat daarmede tot in hcoge mate het bewijs is geleverd, dat i vormen en zij toch voor de verkiezingen zyn de voordeelen der aangeboden regeling zwaarder gesplitst, ja dat zelfs op de grenzen der provin ciën niet is galet by de regeling der districten. Dat is echter geen antwoord zegt het Hbl. Indien by de provinciale indeeling en de kies districten in ’t algemeen is gezondigd regen de anti-revolutionaire leer, dan ligt daarin een aan leiding die zonde te doen verdwynen, maar zeker niet er een nieuwe zonde tegen die leer bij te voegen. Maar de politieke kansberekening heeft ook een woord meê te praten 1 Laat de Standaard dit eerlyk erkennen, liever dan een lastigea concentratie nog aanmerkelijk kunnen daleü door besparing van tyd en van materiaal en van arbeidskracht. Wie ziet niet in, wat dit te beteekenen heeft voor ons land, welks onbeschermde nijverheid met de beschermde van het buitenland zulk een zwaren strijd heeft te voeren, en dat in den doorvoerhandel alleen een ruime plaats kan veroveren door lage vrachten en «nel vervoer Het gronddenkbeeld, waarvan de Regeering bij hare voorstellen is uitgegaan alle belangrijke lijnen over grooto afstanden in één hand, komt het Hbl, dan ook volkomen juist en rationeel voor. Hoe dat doel te bereiken Volgens menigeen is het afdoend middel gelegen in naasting van alle spoorwegen door den Staat en staats exploitatie. Toch stelt de Regeering dit niet voor. En volkomen terecht. In beginsel klinkt staatsexploitatie wonder fraai, maar de bezwaren worden in de Memorie van Antwoord op uit nemende wijze uiteengezet, ten betooge dat de Regeering wel de naasting der spoorwegonder nemingen, als daad van nood, gemakkelyker heeft willen maken, maar volstrekt niet de bedoeling heeft naar staatsexploitatie te drijven. Het Hbl gelooft, dat zij daarin zeer wijs heeft gehandeld. De Stand, schaart zich intusschen zonder aarzeling aan de zijde van hen, die liever gezien hadden dat de Minister zich bij zijne keuze tot staats exploitatie had geneigd. „Nu echter de Minister het denkbeeld van staatsexploitatie, zonder het aanstonds te huwen, toch evenmin afsnijdt, maar veelmeer maatregelen nam, om de reali- seering er van in de toekomst op elk gegeven oogenblik mogehjk te maken, zou do tijdelyke prijsgeving van dit denkbeeld ons niet kunnen bewegen, een met zoo veel zorg geregelde verbetering van den toestand tegen te houden. „Staatsexploitatie moet o. i. het punt zijn en blijven, waarop men aanstuurtmaar dit behoeft ons niet te beletten, nog een tijdlang met den Minister aan dit tusschenstation uit te stappen. Ons is het genoeg, dat hij de lyn naar staats exploitatie vrijhoudt, Een conclusie daarom te biilyker, omdat de Minister niet aansprakelijk mag gesteld voor de fout, dat het Ryk, toen het zelf sporen giug aanleggen, een tamelijk zelfstandige Exploitatie-maatschappij in het leven riep.® De Banier heeft zich de opmerking veroorloofd, dat de zoogenaamde „stedenwet® van den mi nister Lohman, waarbij het stelsel van enkelvou dige districten ook op Amsterdam enz. wordt toegepust, niet strookt met de anti-revolutionaire beginselen. Immers volgens die opvatting van het staatsrecht moet steeds het oog worden gehouden op den organischen samenhang van de onderscheidene deëlen der natie. En die samenhang wordt immers opgeofferd, wanneer men gehèeie gemeenten in districten splitst. De Standaard tracht zich uit deze moeilijk heid te redden door er op te wijzen, dat de provinciën toch ook organische deelen der natie It OOK R COrRii io'iI o. J. 16 2 3 8 3 3 8 ir 0 615 6S0 (J 45 75 ,15 8- s 20 8 30 7 13 8 8 40 8 6 l 1 61! 7 6 7 21 8 2» do-’t 8« Ll'.l'J' 91 doet 916 doot 980 dooi 9 4i 9 &S 5

Sneeker Nieuwsblad nl | 1890 | | pagina 1