Ifflllll IA BET IRMfflSSfflffl S\L(.k SlffillS- B WfflfflHLIIl Ml ill 1890. No. 45 V IJ F-E N-V EERTIQSTE Nationale Militie. 4 JUNI, WOENSDAG B1OOLAN». a 0 het Ia Eet Sociaal Weekblad komen eenige zonderheden voor nopens het wetsontwerp, Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. n 4 KENNIS GIVING. De BURGEMEESTER der gemeente Sneêk brengt ter openbare kennis, dat het 4e Supple toir Kohier van het Patentrecht No. 6, dezer gemeente, dienstjaar 1889/30, door dén Provin cialen Inspecteur der Directe Belastingen te Leeuwarden gearresteerd den 30 Mei 1890, aan den Ontvanger der Rijksbelastingen te Sneek ter invordering is ter hand gesteld en dat een ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bjj de wet bepaalden voet, te voldoen. Sneek, den 3 Juni 1890. De Burgemeester voornoemd, NLMN. Vaak wórdt geklaagd, dat er zoo weinig gouden munt in omloop is. Toch vervaardigde ’s Rijks munt in 1889 wel driemaal zooveel gouden standpenningen als in eön der vooraf gaande jaren. Niet minder dan 204901 gouden tientjes werden in het vorige jaar afgeleverd aan de Nederlandsche Handelmaatschappij, dié op een 190-tal na de geheele party heeft gezonden naarOost-Indië. bilichtingi w ting zij behooren; dat tengevolge van het Koninklijk besluit van den 21 April 1890 no. 45, tot schorsing der algiite van het bewijs van ontslag uit den dienst aan de ingelijfden bij de militie te land der lichtingen van 1884 en 1885, de verlofgangers behoorende tot deze lichtingen, eveneens verplicht zyn om zich aan het voorgeschreven onderzoek te onderwerpen dat de verlofganger bij het onderzoek moet verschijnen in uniform gekleed, en voorzien van de kleeding* en uitrustingstukken, hem bij zyn vertrek niet verlof medegegeven, van zijn zak boekje en van zijn verlofpas; dat, behoudens het bepaalde in art. 130 der Wet op de Nationale Militie, een arrest van twee tot zes dagen door den Militie-Commissaris kan worden opgelegd aan den verlofganger 1°. die, zonder geldige reden, niet bij het Onderzoek verschijnt 2°. die, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige redenen niet voorzien is van de hiervo- ren vermelde voorwerpen 3°. wiens kleeding- of uitrustingstukken by het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden 4°. die kleeding- of uitrustingstukken, aan een andei toebehoorende, als de zyne vertoont. De verlofgangers worden herinnerd dat de strafbepalingen van art. 144 der aangehaalde wet ten strengste zullen worden toegepast op de genen, die zonder geldige reden niet verschynen. Sneek den 16 Mei 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. In verband met het bericht, dat een ontwerp tot wijziging van de gemeentewet bij den Raad van State in onderzoek is, schrijft de Standaard Men wist, dat Minister de Beaufort aan de regeling der gemeentelijke finantien de eerste op zijn toen nog sober program had ingeruimd. In de volgorde van den trein moest dus deze wet eerst voorkomen, eer men op de indiening van verdere voorstellen hopen mocht. En op zich zelf, én als voorlooper van wat daarna te komen staat, boezemt dit voorstel ons deswege het hoogste belang in. De gemeenten moeten geholpen, maar ook de baan geëffend voor verdere voorstellen. Het kapitaal in por tefeuille wacht als een te zwaar gewold ooilam op de schaar van den scheerder. Volgens de Standaard is het bêricht, als zou den de legerwetten nogmaals in den minister raad een onderwerp van beraadslaging hebben uitgemaakt, onjuist. De lijd maakt melding van een gerucht, volgens ’t welk het rapport van den Raad van State betreffende het wetsontwerp van legeror- ganisatie hoogst ongunstig zou luiden. Alle leden van den Raad, verhaalt men, hebben eenparig bedoeld rapport onderteekend, waarin de plannen der regeering ten sterkste worden afgekeurd. Do geruchten blijven voor rekening van blad ’t welk het vernam. litieraad wordt geopend, ter Secretarie voornoemd moeten worden ingeleverd. Sneek, den 4 Juni 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. in het bekomen van werk, de loonen en de huurprijzen der woningen aldaar." Brengt ingevolge daartoe gedane aanschrijving het vorenstaande ter openbare kennis en ver klaart zich bereid, des gevraagd, zijne tusschen- komst, alsboven bedoeld, te verleenen. Sneek, den 2 Juni 1890. De Burgemeester voornoemd, ALMA. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER der gemeente Sneek, Gelet op een schryven van den heer Com missaris des Konings in deze provincie van 23 Mei 1.1. Ie Afd. A no. 598 (Provinciaal blad no. 55), houdende mededeeling eener missive van Z. E. den Minister van Binnenlandsche Zaken, dd. 17 Mei d. t. v. no. 2179, Afdeeling BB, luidende als volgt „llerbaaldelijk komt het voor, dat Nederland- sehe werklieden door berichten in de nieuws bladen of door daartoe uitgezonden agenten, soms met verstrekking van reisgeld voor de heen- I reis, naar Duitschland ten behoeve van industri- eele ondernemingen worden gelokt, terwyl bij hun aankomst ter plaatse blijkt, dat zij daar niet gebruikt kunnen worden. Het is daarom geraden, dat die werklieden, alvorens op zulke berichten en voorspiegelingen bir agenten af te gaan, óf zelf óf door tusschen- komst van den Burgemeester hunner woonplaats zich tot den Nederlandschen consul in de streek, waar die ondernemingen zich bevinden, om jen wenden omtrent de vooruitzichten bij- het welk mr. S. van Houten voornemens is in te dienen, tot uitbreiding van het recht van ont eigening ten name van de gemeenten. De regeling, zooals zij in het aangekondigde wetsontwerp zal zijn neergelegd, komt ia hoofd trekken op het volgende neer: Aan de gemeentebesturen wordt de bevoegd heid verleend om, hetzij ambtshalve, hetzij op verzoek van belangstellenden, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde bepalingen, vaste eigen dommen in hun gemeente te onteigenen en be schikbaar te stellen voor: uitbreiding van steden, dorpen en buurtschap pen; vorming van nieuwe buurtschappen; oprichting of uitbreiding van iarioütingen van nijverheid, woningen met tuinen voor bestuur ders, beambten en werklieden daaronder begre pen; ondernemingen van tuinbouw, landbouw, vee teelt en houtteelt. De schadeloosstelling zal bepaald worden op het 40voud van de belastbare opbrengst, ver hoogd met de kosten en de waardebepaling der te veld staande vruchten als anderszins. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente SNEEK, Gelet op het besluit van den Commissaris des Konings dezer Provincie van den 7 Mei 11. Ie Afdeeling M en S no. 493 (Provinciaal blad no. 53), brengen tér openbare kennis, dat het onderzoek van de verlofgangers der militie te land in deze Gemeente zal plaats hebben op Vrijdag den 20en Juni e. k., des voormiddags ten 9 ure dat aan dat onderzoek zullen behooren deel te nemen alle binnen deze Gemeente gevestigde Milieiens-Verloigangers voor zoover zij vóór den laten April jl. in het genot van onbepaald verlof zyn gesteld, om het even tot welke lich- het Koninklijk besluit van ADVEIITENT1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, ▼oor eiken regel meer 7*/a Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Atjeh-krijg. In Mei 1873 werd er de Neder landsche vlag geheschen. De radja van Edi lag steeds overhoop met zyn noordelijke buren en kon onzen steun daarbij zeer goed gebruiken. De radja is altijd op onze zijde gebleven. Hij schijnt het nu met zijn 'éigen volk te kwaad gekregen te hebben. Op nieuw heeft de heer Henry Tindal een adres gericht aan de Tweede Kamer. Hij wijdt daarin meer bijzonder zijn aandacht aan de mobilisatie der troepen in geval van oorlog en komt tot de conclusie, dat deze niet goed ge regeld is. Voorts verdedigt hij zich tégen de verwijten hem door een der leden naar ’t hoofd geworpen over zijn reizen in *t buitenland en het raad plegen van deskundigen aldaar. In het hoofdkiesdistrict Meppel zal, door de benoeming van den heer Smeeuge tot kanton rechter, éen verkiezing voor de Tweede Kamer moeten geschieden. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente SNEEK, Gelet op het Koninklijk besluit van den 16 Mei 1890 no. 21, genomen op de beroepen van de uitspraak van Gedeputeerde Staten van Friesland, van den 6 Maart 11 no. 4, le Aid. M/S, inzake de loting voor de Nationale Militie in deze gemeente, lichting 1890, gehouden op den 28 Februari 11., by welk besluit is gehand haafd gemelde uitspraak van Gedeputeerde Sta ten, houdende: Sub 1°. Vernietiging der op den 28 Febru ari 1890 te Sneek gehouden loting voor de Nationale Militie van no. 53 der Aiphabetische Naamlyst af - dus te beginnen met Pieter Huisman en Sub 2°. verzoek aan den Commissaris des Konings om een gedeeltelijk nieuwe loting voor de Nationale Militie voor deze gemeente te willen bevelen Gezien het besluit van den Commissaris des Konings in deze Provincie, dd. 27 Mei 11. le Afdeeling M,S no. 564, waarbij wordt bevolen, voor deze gemeente eeno gedeeltelijk nieuwe loting te houden voor de Nationale Militie, lichting 1890, van no. 53 der Aiphabetische Naamlijst af dus te beginnen met Pieter Huisman en wel op Dinsdag den 1U Juuia.s., ’s voormiddags ten 9 ure; Gelet op alinea 2 van art. 36, juncto de artt. 28—34 der milbiewet en artt 20 en 21 van het Kon. Besluit van 8 Mei 1862 (Staatsbl. no. 46) Brengen ter openbare kennis dat de voor deze gemeente bevolen gedeeltelijk NIEUWE LOTING voor de Nationale Militie, lichting 1890, van no. 53 der Aiphabetische Naamlijst der ingeschrevenen af dus te be ginnen met Pieter Huisman op Dinsdag 10 Juni a. s. ’s voormiddags ten 9 ure, zal worden gehouden in een der lokalen van het gebouw I „de Harmonie11 aan de Stadsgracht alhier; dat op Woensdag den Hen dier maand, ter Secretarie der gemeente door of vanwege de lotelingen aanvraag kan geschieden voor de getuigschriften ter bekoming van vrijstelling wegens broederdienst of als eenig wettig zoon voorts dat om vrijstelling wegens eigen mili tairen dienst of dien van broeders te verkrij- gen, de paspoorten of andere bewijzen van ontslag, uittreksela-stamboeken of bewijzen van werkelijken dienst, ten minste tien dagen vóór den dag, waarop de eerste zitting van den Mi- Blijkens een bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Ned.-Indie is de toestand in Edi ernstiger geworden en het aantal vijanden toegenomen. De radja wantrouwt zijn eigen volk en vluchtte in onze benting. Troepenversterkingen worden van Java gezonden. Edi, op de oostkust van Sumatra gelegen, was een onzer eerste bondgenooten in den Onder ’t opschrift Eene eedsquaesiie schrijft de heer Jb. van Gilse in de Zondagsbede voor doopsgezinde en verwante Christelijke gemeen ten o. a. het volgende Eene eedsquaesiie doet zich voor in de ge» meente Groningen. Een der leden onzer ge meente daagt een onwilligen debiteur voor het kantongerecht te A, ten einde hem te laten veroordeelen tot het betalen zijner schuld. Dat vonnis zou geveld zyn, wanneer de debiteur aan onzen broeder niet bad opgelegd den be slissenden eed, Burg. Wetb. Artt 1966 en volgg. Ons medelid is bereid, om aan den eisch der tegenpartij te voldoen, maar dan op de wijze der Doopsgezinden door het afloggen van een verklaring. De alleen rechtsprekende rechter in het kanton A. heeft daartegen bezwaar. Hij meent, dat hier alleen een eed mag worden toegelaten. Hij beroept zich op prof. mr. G. Diephuis en diens aanteekeningeu op boven genoemde artikelen. En hij verwijst naar art. 1982, waar bepaald wordt, dat die beslis sende eed bij volmacht kan worden afgelegd. De Groninger Doopsgezinde vraagt eenigen be denktijd maar in een der volgende zittingen van het kantongerecht blijkt dat noeh hij, noch de rechter van gedachten zijn veranderd. Onze broeder wilde bovendien door een ander niet laten doen, wat in strijd was met, zijne eigene overtuiging. Derhalve wordt hem nu zijn eisch ontzegd. Van dat vonnis is hij op raad zijner vrienden terstond in appèl gekomen by de rechtbank te Groningen, waar de zaak nu han gende is. Het zal zeker bij niemand in de gedachten komen, om hier te denken aan eene vervolging om des geloofswil. De persoon van den kan tonrechter zou anders een waarborg kunnen zyn tegen dergelijk vermoeden. Wij hebben hier alleen te doen met een wetsinterpretatie, wilt gijmet een rechtsgeleerde spitsvondigneid. Maar wij gevoelen zeker allen, dat deze quaestie I voor ons van het hoogste belang is. Niet alleen in de artikelen betreffende den beslissenden eed, I maar ook Burg. Reciitsv. art. 681. 70 (bij boe- SNEEKER 9 H 3» n jr je 3r m ii* m >12 27 21 int 41 )Of 1 )or il6 >or i30 >58 •1? Vs d. 13 li la su ct 1- :k a. et LU er d. .n ia 30 14 .11 15 >0 10 19 ad»

Sneeker Nieuwsblad nl | 1890 | | pagina 1