MfflIS- ÜJ MffifflHLl!) Rffi ill No, 46 V IJ F-E N-V EERTIQSTE 1890. A R Q A N a® BIAAK’iL.lA 15, 0 v Bij deze Courant behoort ala bijblad Feuil- leton-nummer 64. moet dus gehoor- - 1 ge- a r e a n t- De arrondissements-rechtbank te Assen heeft vonnis gewezen. ouderwijs met vijfjarigen cursus en 1890 te openen een iwogere schooi onderwijs voor meisjes. WfflMiihW De „fancy fair/ onlangs te Utrecht gehouden, heeft f25,433,47 opgebracht. Na aftrek van alle onkosten is een bedrag van f 22.331.89 */2 aan regenten van het Ned. Gasthuis voor be hoeftige en minvermogende ooglyders overhan digd. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.—; franco per post 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. schrevenen van de jaren 1856 tot en met 1864, Wordende ieder ingeschrevene opgeroepen, om bij de loting tegenwoordig te zijn, en, redenen van vrijstelling hebbende, die alsdan op te geven. Sneek, den 6 Juni 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. UIT DE PERS. Benoemd tot rij kson tv anger te Weert, P. Bakker, thans te Makkum te Spanbroek, A. G. J. Verhoeff, thans te Balk. Volgens de Standaard is het wetsontwerp in zake de vaccine-quaestie reeds van den Raad van State terug ontvangen en kan de indiening hiervan in de Tweede Kamer eerstdaags worden tegemoet gezien. Uit de bekentenis van den ’s Gravenhaagschen melkverkooper, verdacht van poging tot vergifti ging zijner vrouw, is gebleken, dat het hem te doen is geweest om de begrafenisgelden, die na den dood van zijn vrouw zouden worden uitge keerd. De geheele bijdrage uit het fonds zou f50 bedragen, van welke som hij een gedeelte zou hebben aangewend om een schuld aan een vakgenoot at te doen, In de verschillende provinciën hebben zich commission gevormd, om onder de ambtenaren en oud-ambtenaren bijdragen in te zamelen, ten einde een aandenken te vereeren aan de mannen, die jaren achtereen onvermoeid en onverpoosd zijn werkzaam geweest om een betere regeling der pensioenen te verkrijgen. Nu in de N. R. C. van dit voornemen melding wordt gemaakt en het dus aigemeene bekendheid heelt verworven, zij ook door ons medegedeeld, dat het plan be staat om aan deheeren J. H. Smits, ontvanger der registratie voor de burgerlijke akten te Am sterdam, lid van het hoofdbestuur vanhetPen- sioenverbond, en A. J. van Pesch, hoogleeraar te Amsterdam, een groote gouden medaille met inscriptie te vereeren en zoo mogelijk een bron zen groep; wijders zal hen een prachtexemplaar van het by deze gelegenheid uit te geven ge schiedkundig overzicht van de pensioenbeweging worden aangeboden. In de Standaard wordt geklaagd over de toepassing van de patentwet, die zeer veel te wenschen overlaat. Zoo zijn b.v. te Utrecht de spoorwegambte naren aan de hoofdbureaux allen patentplichtig, doch de klerken, werkzaam op de groote en kleine kantoren, niet, althans dezen laat men ongemoeid, terwijl op eerstgeuoemden een nauw keurig toezicht wordt gehouden, ja, zelfs weer ten opzichte van deze ambtenaren onderling verschil van toepassing bestaat. Zoo is de eene maatschappij van meening, dat hare tijdelijke (niet vast aangestelde) ambtenaren wèl een pa tent behoeven, terwijl de andere voorschrijft er geen te nemen. Dit een en ander nu wekt veel weerzin en ontevredenheid. De wet is reeds op zichzelf ook in dit opzicht niet bijzonder rechtvaardig, daar toch rijks-, provinciale- en gemeenteamb tenaren, alsook zoovele andere personen, die eene openbare betrekking bekleeden, zijn vrij gesteld ja zelfs de klerken in particulieren dienst van sommige (misschien wel alle) ont vangers houden er geen patent op na. ’t Is voor een karig bezoldigd ambtenaar van f500 toch geen kleinigheid f6,075 te moeten missen voor patent. Doch de wet bestaat en i J zaamd. Maar dan ook „gelijke monniken lijke kappen." Het Hbl. merkt, naar aanleiding van het af- deeiingsverslag over het wetsontwerp tot split sing der vijf groote kiesdistricten, op, dat het hier in hoofdzaak een zuiver politieken strijd geldt. Wel wordt door de Regeering de voor dracht gehuld in het reine vlekkelooze kleed der rechtvaardigheidde toepassing op de groote districten van hetgeen voor ’t overige land geldt. Maar dat is maar voor de leus. De nieuwe Minister van Binnenlandsche Zaken, die de toelichting heeft onderteekend, kon bezwaarlijk zeggende regeeringspartij loopt bij de verkie zingen van Juni 1891 in een aantal kleine districten gevaarwij willen dus trachten eenige stemmen in de groote te winnen, Toch is dit, en geen ander, de toeleg met deze voordracht. Het vraagstuk zelf, of het stelsel van enkel voudige districten streng moet worden door gevoerd, of het al dan niet ook op de groote steden mag en moet worden toegepast, is een vraagstuk dat het Hbl. vrij onverschillig laat. Er is ongeveer evenveel vóór als tegen aan te voeren. In het buitenland is de splitsing veel- vuldiger toegepast: zoo te Berlijn, te Londen, volgens de laatste regeling ook te Parijs. Toe gepast kan het dus worden, en bij de eerste rechtstreeksche verkiezingen hier te lande, in 1849, is het ook hier te lande in werking ge weest. Het zal ook een onderwerp van over weging en beraadslaging kunnen uitmaken, wanneer eenmaal het geheele kiesrecht; weder aan de orde komt, wanneer een betere grond slag zal zijn ingevoerd dan de zoo gebrekkige on verouderde personeele belasting, en zoo lang men geen practised stelsel van evenredige vertegenwoordiging zal hebben gevonden. Maar het mag niet woiden losgemaakt van zijne omgeving, enkel om eener wankelende meer derheid een kans van langeren levensduur te verschaffen. De vole afdoende bedenkingen, in het Kamer verslag aangevoerd, zullen hoogstwaarschijnlijk niet baten. De stemmen, om niet te zeggen de neuzen, zyn gesteldde rechterzijde heelt in de Tweede Kamer de meerderheid. Maar niet of a KENNISGEVI A G. LOTING SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat de alphabetische naamlijst van de personen, die in dit jaar aan de loting voor de Schutterij moeten deelnemen, ter visie zal liggen ter Secretarie dezer gemeente van Maandag den 9en lot en met Dinsdag den 17 Juni a s., des voormiddags van 9 tot 12 uur; dat de loting zal plaats hebben ten Raadhuize °P Woensdag den 25 Juui daaraanvolgende, des voormiudiigs elf uur, voor hen die geboren Z1jn in het jaar 1865, terwijl daarna dadelgk /ul worden overgegaan tot denaloling der over eenkomstig art. 4 van het Koninklijk Besluit vun 21 Maart 1828 (Staatsblad no. 6) inge- lid! Het voorstel tot verhooging van het school geld werd daarna in stemming gebracht en met 16 tegen 6 stemmen verworpen. Maandag ochtend had te Haarlem aan de Haarl. Bank de uitgifte der zoogenaamde Haar- lemsche paardenloten plaats, Het artikel was zoo gewild, dat er om gevochten werd. Reeds te 7 uur waren er een aantal liefhebbers vóór het kantoor aanwezig; naar men zegt moet de eerste van middernacht af voor de deur hebben gestaan. B. en W. van Haarlem zijn slecht te pas gekomen met hun singuliere voorstellen. Zij stelden voor: 1°. om, met uitzondering van het gymnasium en de opleidingsschool voor meisjes, alle openbare scholen met ingang van 1 September 1890 slechts toegankelijk te stellen voor de leerlingen wier ouders of voogden binnen de gemeente hun hoofdverblijf hebben enz.; 2J. met het einde van den cursus 1889/90 óp te heffen de meisjesschool voor middelbaar met 1 klept. I voor lager j Voor deze beide punten stemde slechts éen Maandag een belangwekkend KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente SNEEK, Gelet op het Koninklijk besluit van den 16 Mei 1890 no. 21, genomen op de beroepen van de uitspraak van Gedeputeerde Staten van Friesland, van den 6 Maart 11 no. 4, le Afd. M;S, inzake de loting voor de Nationale Militie in deze gemeente, lichting 1890, gehouden op den 28 Februari 11., bij welk besluit is gehand haafd gemelde uitspraak van Gedeputeerde Sta ten, houdende Sub U. Vernietiging der op den 28 Febru ari 1890 te Sneek gehouden loting voor de Nationale Militie van no. 53 der Alphabetische Naamlijst af dus te beginnen met Pieter Huisman en Sub 2°. verzoek aan den Commissaris des Koiiings om een gedeeltelijk nieuwe loting voor de Nationale Militie voor deze gemeente te willen bevelen Gezien het besluit van den Commissaris des Konings in deze Provincie, dd. 27 Mei 11. le Afdeeliug M.S no. 564, waarbij wordt bevolen, voor deze gemeente eene gedeeltelijk nieuwe loting te houden voor de Nationale Militie, lichting 1890, van no. 53 der Alphabetische Naamlijst af dus te beginnen met Pieter Huisman en wel op Dinsdag den 10 Juni a.s., ’s voormiddags ten 9 ure; Gelet op alinea 2 van art. 36, juncto de artt. 28—34 der mili'iewet en artt. 20 en 21 van het Kon. Besluit van 8 Mei 1862 (Staatsbi. no, 46) Brengen ter openbare kennis dat de voor deze gemeente bevolen gedeeltelijk N1LUWE LOTING voor de Nationale Militie, lichting 1890, van no. 53 der Alphabetische Naamlijst der ingeschrevenen af dus te be ginnen met Pieter Huisman op Dinsdag 10 Juni a. s. ’s voormiddags ten 9 ure, zal worden gehouden in een der lokalen van het gebouw „de Harmonie* aan de Stadsgracht alhier dat op Woensdag den Hen dier maand, ter Secretarie der gemeente door of vanwege de letelingen aanvraag kan geschieden voor de getuigschriften ter bekoming van vrijstelling wegens broederdienst ef als eenig wettig zoon voorts dat om vrijstelling wegens eigen mill tairen dienst of dien van broeders te verkrij gen, de paspoorten of andere bewijzen van ontslag, uittreksels-stamboeken of bewijzen van werkeli; ken dienst, ten minste tien dagen vóór den dag, waarop de eerste zitting van den Mi litieraad wordt geopend, ter Secretaiie voornoemd tnceten worden ingeleverd. idneek, den 4 Juni 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENN E WITZ, Secretaris. Door de politie te Groningen is aangehouden een 16jarige jongen, genaamd A. R. K.die ten nadeele van zijne moeder een bankbiljet van f 100 had ontvreemd. Toen de knaap werd gearresteerd, eenige uren na het plegen van het misdrijf, had hij reeds ongeveer f30 verteerd. Hij is, als moetende nog eene maand gevange nisstraf voor een dergelijk feit ondergaan, ter beschikking van de justitie gesteld. Te Winschoten is de leeraar der Chr. Geref. gemeente in hechtenis genomen wegens verdui stering van een aanzienlijke som gelds ten na- deele van een meisje tot ’t welk hij in familie betrekking stond. De man genoot tot dusver de aigemeene achting. Nog altijd zijn er procedures aanhangig over het ongeluk van 2 Jan. 1888 te Ruinerwold. Vrijdag jl. werd o. a. te Utrecht gepleit over de zaak van den heer Dorhout Mees te Groningen. Mr. 8. M. S. Modderman, na te hebben voorop gesteld dat hier schuld bestaat van de zijde der maatschappij en dat zij gehouden is het onher stelbare nadeel, dat daardoor geleden is, te ver goeden, zette uiteen waarvoor vergoeding ge vraagd wordt. In de eerste plaats teruggave van de kosten van geneeskundige hulp en ver pleging tot den dag der dagvaarding, tot een bedrag van f 2454. Verder vergoeding van al de kosten, voortvloeiende uit den hulpbehoeven den toestand waarin het ongeluk den jongeling heeft gebracht, van de gestadig terugkeerende uitgaven, waartoe zijn toestand hem noopt ten einde zijn leven eenigszins diagelijk te maken. Eindelijk vergoeding van de gevolgen der ver minking ten aanzien van de werkkracht van lichaam en geest. De eisch is f50,000. Namens de maatschappij bestreed mr. E. N. de Brauw de billijkheid vooral van de vorde ring op de laatste overweging gegrond. Maar ook al werd de verplichting tot schadevergoeding voor teleurgestelde vooruitzichten aangenomen, dan zou in ieder geval de daarvoor gevorderde schadevergoeding van f50,000 overdreven zijn. Het O. M. zal 25 Juni a.s. conclusie nemen. ADVERTENT1ËN van 1 tot 4 regels,gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7’/a Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever, De stemmen, de Tweede Kamer de meerderheid, enkel de Tweede Kamer heeft te beslissen een party voorstel wet zal worden. 11 encore des juges (cT appel) a la Haye l Van ’t zelfde verslag sprekende, zeide de Stand.: „Het wil ons voorkomen, dat deoestrgders van de tireuenwet in het voorloopig verslag de schoone positie krijgen, terwijl de verdedigers van deze wet min of meer in den hoek zijn geduwd. Waaraan ligt dit „De vraag is nog al naïef," antwoordt daarop de Am. Ct.i „Eenvoudig daaraan, dat de be strijders inderdaad in die gunstige positie ver- keeren. De Stedenwet toch is ontegenzeggelijk een partij wet, en het zal altijd lichter vallen een wet, die dit karakter heeft, te bestrijden dan haar te verdedigen. Het ver wondere dan ook met dat de „vrienden", gelijk de Stand. onderstelt, „in de secties iets te flauw voor dit ontwerp zyn opgekomen." Vóór stemmen gaat gemakkeiijk, maar vóór spreken, dat heeft meer bezwaar in." «fflnwwiwismhHii i i i« ’n r 9 I I 313 16 (27 121 □or Hl □oc H □of )lö OOE J 30 oof HO 9 0S 30 4'1 :'5 10 45 45 20 30 i 15 40 1 MEEKER COURANT 1- ii 3. n jt

Sneeker Nieuwsblad nl | 1890 | | pagina 1