FBI ,e MS- ffl IDBIMTIHLID MB BS 1.1 til 111 H lii l 1 IIiiOfflSSIIBIISHffi 1 No, 49 V IJ F-E N-V E F R T I Q S T E JAARGANGk 1890» [1 Nationale Mihtie. W AG binnenland. het Koninklijk besluit van '0, il ls U I T DE PEES. ,50 i I. en in 53 k 'z7 ids- dv. de dupe geworden is van de zonderlinge rechts» ons land gelden, zonder dat het Sederiandsche volk het der moeite waard acht voor den verongelijkte op te komen. Met het vertrek van Willink Ketjea zal de 4. alle overige lotelingen. .11-i voor dien Raad alleen behoeven te Het Lawa-gebied» De Parijsche Temps geeft een overzicht van de onderhandeiingen, welke over het Lawa-gebied tusschen de Fransche en Nederlandsche regeeringen zijn gevoerd. Het blad ontkent ten stelligste, dat Frankrijk bezit heelt genomen van het gebied, waarover het geschil loopt. Wel is het waar, dat de Fran se beu zich op den rechteroever der Lawa heb ben gevestigd, maar dit is niets nieuws, want reeds sedert jaren zijn daar Fransche posten ge vestigd. Verder zyn de Franscheu niet gegaan. De toestand is echter nu onhoudbaar. De Gouverneur van Fransch Guyana heeft ondanks de klachten van hen, die zich daar hadden ge vestigd, het betwiste gebied doen ontruimen, maar aan de zijde van Suriname geschiedde niets van dien aard, Voor eenige dagen heeft de Fransche regeering te ’s Gravenhage laten weten, dat, indien de Nederlandsche regeering harerzijds geen toezicht hield op de grens, de kolonisten uit Suriname, die wel worden toe gelaten, door het verbod der Fransche regee ring eenvoudig een voorrecht genoten boven de Franschen. liet toezicht der Nederlandsche autoriteiten Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. Het Dagbl. maakt de opmerking dat de leden van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, die tot het college van commissarissen be- hooren van de spoorwegmaatschappijen, welke betrokken zijn bij de thans in behandeling zijnde wets voordracht betreffende de spoor wegovereen- komsten, de zittingen der Kamer niet bij wonen. Op verzoek van twee der heeren Afgevaar digden, wier voorstellen tot wijziging van Statuten en Huishoudelijk Reglement op de agenda zijn gebracht, is de tegen 28 Juni a. s. uitgeschreven Gewone Algemeeno Vergadering der Liberale Unie veertien dagen uitgesteld eu zal alzoo plaats hebben op Zaterdag 12 Juli a.s., des voormiddags te 10 uur, in het gebouw der „Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen*4, N. Z. Voorburgwal te Amsterdam. wegens ziekelijke gesteldheid, of gebreken, of gemis van de gevorderde lengte. Sneek den 10 Juni 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. KENNISGE VING. LOTING SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat de alpliabetische naamlijst van de personen, die in dit jaar aan de loting voor de Schutterij moeten deelnemen, ter visie zal liggen ter Secretarie dezer gemeente van Maandag den 9en tot en met Dinsdag den 17 Juni a. s, des voormiddags van 9 tot 12 uur; dat de loting zal plaats hebben ten Raadhuize op Woensdag den 25 Juni daaraanvolgende, des voormiddags elf uur, voor hen die geboren zijn in het jaar 1865, terwijl daarna dadelijk zal worden overgegaan tot de naloting der over eenkomstig art. 4 van het Koninklijk Besluit van 21 Maart 1828 (Staatsblad no. 6) inge schrevenen van de jaren 1856 tot en met 1864. Wordende ieder ingeschrevene opgeroepen, om bij de loting tegenwoordig te zijn, en, redenen van vrijstelling hebbende, die alsdan op te geven. Sneek, den 6 Juni 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. K ENNIS G E V I N G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, voldoende aan art. 87 der wet °P de Nationale Militie van den 19den Augus tus 1861 (Staatsblad no. 72), brengen ter open bare kennis, dat de eerste zitting van den Mili tieraad voor deze gemeente zal worden gehou den in het Gemeentehuis te BOLS WA lil), op Maandag den 30 Juni e, k., des voormiddags ten U1;, ure, in welke zitting uitspraak zal "orden gedaan omtrent: 1. De verschenen vrijwilligers voor de militie; 2. De lotelingen, die redenen van vrijstelling hebben ingediend; 3. de lotelingen, die in de termen van uit buiting vallen Zullende Verschijnen L Zij, die zich als vrijwilliger voor de Mi litie hebben aangeboden 2. <e lotelingen, die vrijstelling verlangen om, op welke wijze dan ook, een geschil uit den weg te ruimen, Op de vraag „of dit gebeuren mag ant woordt het Hbl. met de wedervraagof het anders kan De schuld ligt aan den minister Hartsen, die verzuimd heeft zich te vergewissen dat de Fransche regeering dezelfde opvatting voorstond als wij. is even illusoir gebleven en toen heeft de Fran sche Gouverneur aan de kolonisten, die eerst van het betwiste gebied verwijderd waren, weer toegang verleend tot de gronden, welke zij ont dekt hadden. Dit is zegt de Temps wat gebeurd is en hoogstwaarschijnlijk heeft deze handelwijze van den Gouverneur aanleiding gegeven tot het onjuiste bericht, dat Frankrijk bezit heeft genomen van het betwiste Lawage- bied. „Hoe dit ook zij aldus besluit de Temps zijn mededeeling het is van belang dat deze zaak zoo spoedig geregeld worde. „Van onzen kant hebben wij de meest moge lijke inschikkelijkheid betoond. Toen de diplo matie der beide landen niet in staat bleek om tot een vergelijk te komen, hebben wij voorge steld den C'zaar tot scheidsrechter te benoemen. „In beginsel heeft de Nederlandsche Regee ring dit goedgekeurd, en ook heeft zij een ontwerp bij de Kamer ingediend, waarbij zij machtiging vraagt om den twist aldus te be slechten. De Nederlanders zijn te loyaal dan dat zij de logische oplossing, welke de Regeering voorstelt, niet zouden aannemen.*4 Het Vad. schrijft naar aanleiding van deze tegenspraak van de Temps„Dat mag nu geen bezetting zijn, het heeft veel van inbezitneming. Het merkwaardigste in deze tegenspraak is, dat de voorloopige titels zuilen gelden tot de ratifi catie. De ratificatie van wat? Natuurlijk van de verklaring, voor onze Staten-Generaal aan hangig. Maar daaruit volgt dan, dat de Fran schen denken, dat als de verklaring maar is aangenomen, de zaak in orde is en een deel van het betwiste gebied hun natuurlijk wordt toe bedeeld. „Zoo blijkt ongezocht wederom, hoe onze Regeering zich om den tuin heelt laten leiden. „Met dat al is de zaak nog niet volkomen helder. Zooals bekend is, meldde reeds een vorige Surinaamsche mail, dat 8 April de ex ploitatie der goudvelden aan de Cayenneezen werd toegestaan, en dat die maatregel 17 April weer werd ingetrokken. Daarna moet weer iets anders geschied zijn, want het telegram van onzen correspondent noemde 3 Mei als den datum van bezetting. Is nu eenvoudig het be sluit van 8 April herleefd Het klinkt vreemd, maar de mededeeling dor Fransche Regeering zou het haast doen vermoeden. De correspon dent echter seinde: France took possession Lawa. Dit doet ons vermoeden, dat er nog wel iets meer is gebeurd.*4 Mr. A. Telting geeft in de N. R. Crt. een geschiedkundig overzicht van de grensregeling van Suriname. Daaruit blijkt dat, terwijl bij den vrede van Breda eene nog oostelijker rivier dan de Lawa als de grens van ons bezit werd aangenomen, in 1791 en 1792 onze troepen het Lawagebied bezetten, wat zij niet hadden kunnen doen, zoo dit als Fransch grondgebied erkend werd. Ook de heer Telting maakt melding van het, eveneens door het blad aangehaalde oordeel van den heer Vidal, den president der Fransche commissie voor de grensregeling in 1861, uit gesproken. De Fransche reiziger Jules Crevaux kwam in 1871 eveneens tot de overtuiging, dat de Lawa de bovenloop van de Marowyne was. Uit dit alles blykt Nederland’s recht, waarmede in strijd is de mogelijkheid der verdeeling van het terrein door een scheidsrechter. „Door die mogelgkheid toe te laten, zegt de heer Telting, zouden wij zelven erkennen aan de deugdelijkheid onzer aanspraken te twijfelen en leggen ons reeds vooraf neder by eene even- tueele beslissing, die niet enkel het zuivere recht ten grondslag heelt, maar gevolg kan zgn van een zeer gevaarlijke zucht BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, herinneren belanghebbenden, dat de toelating van kinderen op SCHOOL No. 1 eenmaal ’s jaars plaats heeft en wel op den 1 September; dat alsdan worden toegelaten zij, die don ouderdom van zes jaren bereikt hebben of voor den 1 Januari 1891 bereiken; dat de aanvraag tot plaatsing, mondeling of schriftelijk bij het Hoofd der School moet ge schieden vóór 15 Juli e. k. Sneek den 13 Juni 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BEN N E W1TZ, Secretaris. De Haagsche berichtgever van de Zutf. Cl. is van oordeel dat de spoor wegregeling in deze wonderlijke tijden wel door een partij- kommaudo zal worden uitgemaakt. De heer Haffmans zal zeggen: laat ze maar pratenop stemmen komt het alleen aan. De ijd gaat nog iets verder, Hoe meer zij over de zaak gehoord en gelezen heeft, vooral echter nu de tegenstanders aan het woord zijn geweest in de Tweede Kamer, des te vaster is bij haar de overtuiging gevestigd geworden, dat de regeering door het ontwerpen van de thans voorgestelde regeling een schoonen en nuttigen arbeid heeft volbracht, waarvoor haar de dank der natie toekomt. Ook de heer L, Haffmans wijdt in zijn Venl. Weekbl. een enkel woord aan de spoorwegover- eenkomsten. Hij meent, dat de voorgestelde regeling het mogelyk maakt staatsexploitatie te allen tijde en gemakkeljjk in te voeren en acht het onredelijk dat voorstanders daarvan, als de heer Farncombe Sanders, tot verwerping der wet besluiten. Volgens schr., hebben alleen de commercieelen zeer goede redenen tegen het regeerings-voorstel te zijn. Vooreerst verliezen zij een particuliere spoorwegmaatschappij en hoe minder concurrentie, hoe minder geheime tarie ven, hoe minder accoordjes. Ten tweede loopon zij gevaar, dat er staatsexploitatie komt, waarmee alle plooibaarheid der ambtenaren ophoudt. Alle anderen behooren de overeenkomsten aan te nemen. ADVERTENT1ËN van 1 tot 4 regels,gewone letter, 40 Cents, ▼oor eiken regel meer 7 */a Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. De heer W. E. Willink Ketjen vertrekt met zijn gezin naar Californie. De Amst. (dagblad), dit bericht meedeelende, voegt daaraan de volgende opmerking toe Het zal velen Nederlanders, gelijk ons, leed doen dat dez.e man, met zijn onberispelijk verleden, i toestanden, die in die ook het KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente SNEEK, Gelet op het besluit van den Commissaris des Konings dezer Provincie van den 7 Mei 11. Ie Afdeeling M en S no. 493 (Provinciaal blad no. 53), brengen ter openbare kennis, dat het onderzoek van de verlofgangers der militie te land in deze Gemeente zal plaats hebben op Vrijdag den 20en Juni e. k., des voormiddags ten 9 ure dat aan dat onderzoek zullen behooren deel te nemen alle binnen deze Gemeente gevestigde Miliciens-Verlofgangers voor zoover zij vóór den Isten April jl. in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld, om het even tot welke lich ting zij behooren dat tengevolge van het Koninklijk besluit van den 21 April 1890 no. 45, tot schorsing der afgifte van het bewijs van ontslag uit den dienst aan de ingelijfden bij de militie te land der lichtingen van 1884 en 1885, de verlofgangers beboerende tot deze lichtingen, eveneens verplicht zijn om zich aan het voorgeschreven onderzoek te mderwerpen; cat de verlofganger bij het onderzoek moet verschijnen in uniform gekleed, en voorzien van de kleeding- en uitrustingstukken, hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zak boekje en van zijn verlofpas; dat, behoudens het bepaalde in art. 130 der wet op de Nationale Militie, een arrest van twee tot zes dagen door den Militie-Commissaris kan worden opgelegd aan den verlofganger 1°. die, zonder geldige reden, niet bij het onderzoek verschijnt 2®. die, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige redenen niet voorzien is van de hiervo- ren vermelde voorwerpen 3°. wiens kleeding- of uitrustingstukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden 4°. die kleeding- of uitrustingstukken, aan oen ander toebehocrende, als de zijne vertoont. De verlofgangers worden herinnerd dat de strafbepalingen van art. 144 der aangehaalde wet ten strengste zullen worden toegepast op de genen, die zonder geldige reden niet verschijnen.. Sneek den 16 Mei 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. Bij koninkl. besluit is benoemd tot raadsheer in het Gerechtshof te Leeuwarden, mr. H. D. van Ketwich Verschuur, thans rechter in de Arr.-Rechtbank aldaar. 8 W E E K K R URAI Ian 9 I i ?r- ;al ge >g» ;e- L)k en an ik en iet iet lai >u- lar zii en en re Irik en Ji ri la Ctil Jut* lina eu van take ren, ;ske jr-« Jr. '18 I 1 i |8 13 ‘ƒ18 NATIONALE MILITIE. II - -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1890 | | pagina 1