HIili It 8- Ell IBIIWIHUD 1'01)11 ill CBHffl E1I11E1.HIIiniliM'llIl sIRE I No. 52 V IJ F-E N-V EERTIG8TE J A R Q 1890. N Gk Z A. T E K I> A. eigen partijgenooten, maar ook zoover A bonnementsprij s Alle brieven in te zenden. ADVERTENT1ËN ▼oor eiken regel meer belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent den Uitgever. van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, 7*/a Cents. Bij abonnement is de prijs te vernemen bij Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS, i voor 3 maanden f 1.franco per post 1.25. en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco De liberale bladen moeten dus niet beweren, dat het ontwerp van den heer Lohman de pokkenbesmetting in Nederland vrijlaatdie besmetting is reeds vrij en kan zich verspreiden over geheel het land, want overal loopen havelooze kinderen rond. Zij zal alleen dan vrij zijn, als de wet verklaart, dat alle Neder landers gevaccineerd moeten worden. Wordt het ontwerp-Lohman aangenomen, en laten de Calvinisten de vaccinatie varen, dun zal het cijfer uit de 70,000 eenvoudig wat grooter worden. Veel grooter gelooft de Maasö. niet, dat het getal zal worden. Eindelijk zegt het blad, om van andere nog meer doorslaande redenen niet te gewagen zoolang gestreden wordt over het nut der vaccinatie, zoolang geleerden tegenover geleerden, statistieken tegenover statistieken staan, en zoolang daarbij de staat niet gezorgd heeft, dat overal alles aanwezig is, wat voor een goede vaccinatie noodig is, zoolang mag hij niet het lichaam van den onderdaan dwingen tot een kunstbewerking, die de patient verafschuwt. De r.-katholieke Nieuwe IJselbode klaagt er over, dat het in de politiek der rechterzijde ontbreekt aan tucht, maar ook aan parlementair en regeeringsbeleid. De heer De Geer, die zoo zelden spreekt, heeft onlangs goed gevonden, oppositie te voeren tegen den Minister van Binnenlandsche Zaken, en de Stand, heeft hem daarom eens Hink de les gelezen. De heer Bahlmann neemt de taak uit de handen van een bevriend Ministerie en dient wetten in tot bescherming van den graanbouw en tot vermin dering van den zoutaccyns. Het initiatief van Kamerleden heeft echter weinig goede vruchten opgeleverd en veel tijd in beslag genomen. Aan een particulier, ook al is hy Kamerlid, ontbreken gewoonlijk de noodige gegevens, om vooral op het gebied der belastingen aan een wetsontwerp voldoende toelichting te geven. De Minister van Oorlog eindelijk heeft, zegt men, het plan, de plaatsvervanging af te schaffen tot groot verdriet van 50,000 r.-katholieke kiezers. Gelukt dit plan door de samenwerking van liberalen en anti-revolutionairen, dan vreest de N. LJselb. dat men over eenige jaren zal zeggende meerderheid van Maart 188S heeft met het Kabinet samengewerkt om de linkerzijde weer op het kussen te helpen. „En men vergisse zich niet Het zou in ons land een onherstelbaar verlies zyn, indien de tegenwoordige meerderheid uiteensprong. Dan wordt er niet gemakkelijk meer samenwer king verkregen en zal de linkerzijde rustig voor een onafzienburen tijd van onze fouten kunnen leven. „Op tucht, op discipline komt het aan. Bestaat er, èn bij de Regeering èu bij de meerderheid van de Tweede Kamer, het goede en juiste inzicht, dat het eene misdaad zoude zijn jegens het vaderland, wanneer men de Regeering weder aan de vrijzinnigen in handen speelt, omdat dezen moreel en finantieei de zaken naar den kelder sturen, dan zal dit inzicht natuurlijk bewerken, dat men alle twist appels zorgvuldig buiten ’t spel zal houden. Vindt men daarentegen allerlei quaesties en qaestietjes belangrijk genoeg om er het bondge- nootsciiap, dat alléén de tegenstanders in bedwang kan houden, aau te wagen, dan zal het einde de last dragen en dit einde zal er spoedig genoeg wezen." De heer dr. C. B. Sprayt heelt een tweede brochure over den persoonlijken dienstplicht in hét licht gegeven, waarin hy bestrydt het ge- B E K E N D M A K I N G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek brengen ter openbare kennis, dat de Commissie uit het plaatselijk bestuur, bedoeld bij art. 15 der wet op de Schutterijen, dit jaar hare tweede zitting zal houden ten Raadhuize alhier, op Woensdag den 9 Juli e. k. des voonniddags ten elf ure, tot onderzoek van alle reclames, door do ingeschrevenen en geloot hebbende personen van dit jaar, en door de reeds vroeger ingehjfden, ingebracht, alsmede tot onderzoek van hen, die bij nummerverwis- teling voor anderen verlangen op te treden. Belanghebbenden worden gewaarschuwd om alsdan op te komen, vermits zij anders zullen gehouden worden, geene redenen van vrijstelling te hebben- en, voor zooverre zij dienstplichtige nummers getrokken hebben, bij de Schutterij zullen worden ingelijfd, blijvende het hun even wel vrij, om hunne redenen tot vrijstelling in een volgend jaar te doen gelden. Sneek, den 27 Juni 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENN EW1TZ, Secretaris. UIT DE PERS. - De Standaard acht deze wijziging voorshands afdoende en de calvinistische bevolking zal re geering en Kamer dankbaarheid verschuldigd zijn, indien zij metterdaad deze voorlichting in druk ontvangen mag. Zij besluit haar artikel als volgt „Ware in 1872, toen ons petitionnement te gen den vaccinedwang uitging, dit, wat nu wordt voorgesteld, in de wet opgenomen, er zou éen kreet van dank en lof in heel ons kamp zijn opgegaan. W e manen daarom onze lezers aan, om thans niet te turen op wat voorshands onbereikbaar is, maar dankbaar te aanvaarden wat ons ge boden wordt en met door ongerechtvaardigde eritiek of oppositie de houding van het gouver nement te verzwakken. De regeering is niet tergend en uittartend voor de Kamer verschenen met een kort aan gebonden voorstel, om eenvoudig art. 17 te schrappen. wÜzer gehandeld en dit voorstel tot wetswijziging èn getemperd èn verbonden met andere wijzigingen in dezelfde wet. Hierdoor toont ze, dat ze niet alleen op de wenscheu van eigen partijgenooten, maar ook op het fanrZsbelang generaal het oog gericht houdt. Juist hierdoor sterk, omdat ze regeering toont te zyn, heeft ze dan ook aanspraak op de waar- deering van hen voor wier nooden ze opkomt." in t Volksblad) ’t orgaan van Volksonderwijs, is het ontwerp aangekondigd onder ’t opschrift „Weder een schrede achterwaarts." Veel zegt het blad er niet over, daar het een quaestie geldt slechts in verwijderd verband staande met het eigenlijk onderwijs. Het is trouwens in deze de hoofdvraag in hoever de vrijheid van gemoedsbezwaarden inbreuk mag maken op de vrijheid van anderen om zich voor pokken te vry waren, m. a. w. in hoever de uiet-ingeëuten hunne ingeente medeburgers aan gevaarlijke besmetting blootstellen. Dit heeft de medische faculteit te beslissen. Het blad maakt van het ontwerp hoofdzakelyk gewag ter wille van de wijze waarop de minister in zijn memorie van toelichting het gevaar tracht te verkleinen in de wijziging gelegen. Door de nu voorgestelde lezing zou men, volgens hem, voorkomen dat de koepok-inenting nagelaten wordt uit zorge loosheid of luiheid, daar in ieder geval van °de bezwaren moet blijken wil men ontheffing heb ben van het vei bod. ’t Volksblad hecht aan die waarborg niets. De gemakkelijke wijze waarop men het schriftelijk bewijs erlangen kan der ware of niet-ware verklaring dat men tegen de vaccinatie bezwaren heeft, zal zorgeloosheid, onverschilligheid of luiheid op de schroomelijkste wijze iu de hand werken. Naar aanleiding van het artikel in de Stand. over vaccinedwang, waarin het blad o. a. schreef; dat met name de Roomsche Kamer leden dusver op medisch terrein nog niet de consequentie uit hun eigen beginsel trokken, en deswege vooralsnog op Staatsbemoeiing met de inenting gesteld zijn," zet de Maasb. haar meening over deze quaestie uiteen. Zij meent hierbij de groote meerderheid der katholieken, zoo niet allen aan hare zijde te hebben. De vaccinatie als voorbehoedmiddel tegen pokken acht zij zeer geoorloofd, maar aan den anderen kant ontkent zij het recht van den staat tot dwang. Trouwens de staat voelt zelf dit recht niet te hebben, daar hij slechts indirect, door de school dwingt. En nu wil men leerplicht, omdat c 79,000 kinderen de school verzuimen. In het wetsvoorstel tot wijziging van de wet tot voorziening tegen besmettelijke ziekte wordt, ge lijk uit de beschouwingen in de pers blijkt, feitelyk een ontwerp tot opheffing van denzoo- êenaamdeu vaceine-dwang gezien. Als zooda nig wordt het ook door de Standaard toegejuicht. Natuurlyk verlangt het blad meer dan hier gegeven wordt, maar het is zoo bescheiden zyn Wenschee te beperken, omdat het geen anti revolutionair ministerie is ’t welk wij bezitten. Beze regeering kan, volgens de St., niet meer weden dun ze nu gedaan heelt. Tot goed verstand der zaak laten wij hier de lezing, thans voorgesteld, volgen. Volgens het ■ugeuiende ontwerp zal art. 17 der wet op de bismettelyke ziekten (4 December 1872, Stbl. 134) in het vervolg aldus luiden: schrifje van een „Staatsburger: Persoonlijke dienstplicht en legerorganisatie van juridische, moreele, maatschappelijke, nationale en militaire zyde beschouwd." Spruyt’s „De persoonlijke dienstplicht voor de vierschaar der oud-Holland- sche deftigheid" is een overdruk uit De Militaire Spectator. Achtereenvolgens bestrijdt de schrijver de be zwaren, die de „staatsburger" tegen den per soonlijken dienstplicht aanvoert en weerlegt hij de voordeelen die volgens dien „staatsburger" aan het behoud der plaatsvervanging verbondeu zijn. Het zyn de bekende argumenten voor en tegen de dienst vervanging die ter sprake komen, en volgens den heer Sprayt is de afschaffing er van eenvoudig een quaestie van tijd, die be spoedigd zal worden met elke uitbreiding van het kiesrecht. In een naschrift wordt de brochure van dr. S.chaepman „De rechterzijde en do persoonlijke dienstplicht" met een enkel woord besproken. Het wil er bij den heer Sprayt niet in, dat dr. Schaepman den persoonlijken dienstplicht van ganscher harte zou bestrijden. „Zou de onderstelling gewaagd zijn," vraagt hij „dat dr. S. eigenlijk veel liever (er) vóór zou strijden, maar dat de lastige „politiek" hem dringt zich te schikken naar zijn conservatieve partijgenoo ten. Do kw’alijk verborgen wrevel, waarmede hij in het eerste deel zijner brochure over hunne handelingen spreekt, is zeer zeker niet iu strijd met die onderstelling.® De beteekenis van dr. Schaepman’s brochure, ligt volgens den heer Sprayt daarin, dat zij aantoont „hoe groot gevaar ’s lands weerbaar heid loopt thans al weder verwaarloosd te wor den ter wille vau het partijbelang der katho lieken. De Standaard beoordeelt Van Houton’s ont werp voor onteigening veel gunstiger dan de Tijd dit onlangs deed. „Zelfs zouden we," zegt het blad, „in gaarne met den heer Van Houten medegaan, dat we het gronddenkbeeld van dit ontwerp steunden en alzoo ook onzerzijds de overtuiging uitspreken, dat particulier bezit duurzaam geen onmogelijkheid mag scheppen, om den grond aan zijn nationale bestemming te doen beantwoorden." Het wijst er verder op, dat in Engeland dit onderwerp het eerst aan de orde is gekomen omdat de bevolking daar letterlijk gebrek aan bodem kreeg. In de toepassing echter van het beginseltegen behoorlijke vergoeding grond af te staan, zoodra blijkt dat de bevolking er niet meer buiten kan, gaat Van Houten volgens da Stand, veel te ver. Tegen het beginsel is echter niet veel steekhoudens in te brengen. „Nu eenmaal het begrip van onteigening te algemeenen nutte in ons staatsrecht is opgeno men, is niet in te zien, waarom dit nut wel kleeft aan een spoorweg en niet zou kleven aan het uitbreiden van de nationale welvaart." De waarde van grond wordt beheerscht door de gemeenschap. Men moet onderscheiden de waarde als bodem, en de waarde als deel van den nationalen bodem. En de gemeenschap, die waardeverhooging aanbrengt, kan ook zeker recht doen gelden. Dit doet ze reeds in grond belasting en polderlasten, maar zij kan no^ verder gaan. Bij de landnationalisatie is een ander motief in het spel. Zij wil de rentevoet doen dalen en allengs geheel doen verdwijnen. Toch ligt „ook in het denkbeeld van land- nationalisatie de op zichzelf schoone gedachte dat enorme uitgestrektheden lands, die nu voor de bevolking zoo goed als verloren zijn, in goede exploitatie zouden komen, zoodra de particuliere die zich met 1 Juli op ons reeds verschenen Feuilleton nummers van don nieuwen roman van Gregor Samarow „On der den witten Adelaar", gratis. BEKEN D M A K I N G. De BURGEMEESTER der gemeente Sneek, maakt bekent dat volgens bericht van den heer Inspecteur vau het Geneeskundig Staatstoezicht in Friesland en Groningen, dd. 26 Juni 1.1. no. 125c, het epidemisch heerschen van Mazelen in deze ge meente heeft opgehouden. Sneek den 27 Juni 1890. De Burgemeester voornoemd, ALMA. dan ook aanspraak op de In ’t Volksblad, ’t orgaan L i I SNEEKER COURANT. SCHUTTEBIJ. lager onderwijs; scholen van middelbaar onderwijs, met uit blad abcnneeren, ontvangen de onVrwy! Ondeiwijzeis, onderwijzeressen, kweekelingen of leerlingen «ordeu met m de scholen toegelaten, tenzij a- óf, blijkens verklaring van een geneeskundige, met goed ?5Vvlg of meer dun eens de inenting der koepokken door hen 18 ondergaan of zij, blijkens verklaring van een geneeskundige, aan de Wuurlijke kinderpokken ^variolae) hebben geleden; of, wanneer hel meerderjarigen betreft, door dezen zei ven u. Wanneer net minderjarigen betreft, door ouders of voogden dezen, hetzij mondeling, hetzij schriftelijk, aan den burge- eester der gemeente, waar de scncol zien bevindt, waarin toe- utiug verlangd wordt, is verklaard, dat tegen de toepassing 1 Uoo reeds zonder goed gevolg mocht zijn ingeënt) herhaling yi koepokinenting op hen zelven of op de onder hun zorg “Rnde minderjarigen bezwaar bestaat; van welke verklaring kurgemeester op verzoek van belanghebbenden een schrit- lfc.J bt‘Wijs afgeelt. Ue vorm en de plaats en wyze van in- bewaring en teruggave van de onder a en b bedoelde .{'Klaringen en van het bewijs, bedoeld onder c, worden bij oBuieenen maatregel van bestuur geregeld. On t er 8c^olen verslaat dit artikel scholen van voorbereidend u^rwys, met inbegrip vaukinderbewaarplaatseu; scholen van

Sneeker Nieuwsblad nl | 1890 | | pagina 1