UJIIIIIUI HOMNMR SBH MMS- EU HM» WR llï s f l yö. 53 V IJ F-E N"V EERTIGSTE R GJ 1890. Nationale Militie. Oproeping. - Na-lnspectie. CONTRASTE N. N Gk 2 J L T4 I, Li rj Abonnementsprijs Alle brieven 1 in te zenden. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. 1 voor 3 maanden 1.—franco per post ƒ1.25. en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco Holhndsche eerlijkheid Honi soit qui mal y .r ---v u.^u onze bepaling zegt, om „door de nabijheid eener juist daaraan tegenovergestelde zaak de eigenschappen eener zaak beter te doen uitkomen.* tegen de spoorwegwet heeft durven stemmen. Wij wenschen ons van dergelijke gissingen te onthouden, omdat we er niets van begrijpen, maar vragen enkel, als we nog eens onze bepaling overlezen, of we de hier aangehaalde contrasten moeten brengen tot de categorie aesthetische, dan wel tot de schreeuwende. Verder laten we de zaak maar gerust aan den Doctor over, die dit alles wel met den mantel der liefde zal weten te bedekkeu. Later hopen we nog wel eens op dit onderwerp terugkomen. BEKENDMAKING. SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek brengen ter openbare kennis, dat de Commissie uit het plaatselijk bestuur, bedoeld bij art. 15 der wet op de Schutterijen, dit jaar hare tweede zitting zal houden ten Raadhuize alhier, op Woensdag den 9 Juli e k. des voormiddags ten elf ure, tot onderzoek van alle reclames, door de ingeschrevenen en geloot hebbende personen van dit jaar, en door de reeds vroeger ingelijfden, ingebracht, alsmede tot onderzoek van hen, die bij nummerverwis- seling voor anderen verlangen op te treden. Belanghebbenden worden gewaarschuwd om alsdan op te komen, vermits zij anders zullen gehouden worden, geene redenen van vrijstelling te hebben- en, voor zooverre zij dienstplichtige nummers getrokken hebben, bij de Schutterij zullen worden ingelijfd, blijvende het hun even wel vrij, om hunne redenen tot vrijstelling in een volgend jaar te doen gelden. Sneek, den 27 Juni 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Sneek, voldoende aan art. 87 der wet op de Natio nale Militie van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad no. 72,) brengen ter openbare kennis, Uat de tweede zitting van den Militieraad voor deze gemeente zal worden gehouden in het Gemeentehuis van Schoterland te Heerenveen op Vrijdag den 18 Juli e. k., des voormiddags ten 9 ure, en in die zitting uitspraak wordt ge daan omtrent alle in de eerste zitting niet afge dane zaken en omtrent hen, die als plaatsver vanger of' nummerverwisselaar verlangen op te treden. Sneek, den 1 Juli 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, Gelet op eene missive van den heer Generaal- Majoor, Militie-Commissaris in het 2e district van Friesland te Heerenveen, dd. 28 Juni 11. no. 59, inhoudende een order tot oproeping voor de na-inspectie, door zijn Hoogedelgestrenge te houden op Donderdag den 17 Juli a. s, 's voor- middags ten 11 ure, op het plein bij de‘gasfa briek te Heerenveen, van den Milicien-V erlof- ganger Hendrik Bos, ingeschreven in het register I van verlofgangers dezer gemeente, loteling uit Wat is een contrast Laat ons citeeren wat het woordenboek er voor opgeeft: „Contrast noemt men het naast elkander plaatsen van twee zeer verschillende of tegenover gestelde zaken. Het aesthetisch karakter van het contrast is daa -m gelegen, dat de eigenschappen eener zaak door de nabijheid eener juist daaraan tegenover ge telde zaak duidelijker uitkomen. Men noemt «en contrast schreeuwend, wanneer tusschen de beide zaken, die als contrasten worden voorge- steld, de overgangen ontbreken.* Er is in ons parlement in deafgeloopen week iets voorgevallen dat ons voorkomt als illustratie te kunnen dienen van wat het woordenboek zegt van een contrast. II. Dr. KUYPER en VAN LöREN SELS contra baron SGHIMMELPENNINCK VAN DER OYE. Mag de staat het onderwijs onzer kinderen geheel overnemen Neen, zegt Kuyper, neen 3®gt de anti-revolutionaire partij en de gemeente Schoterland, lichting 1885 no. 44 ingedeeld bij het le Regiment Infanterie, le bataljon, 3e Compagnie, om reden hij bij het onderzoek, bedoeld bij art. 138 der wet op de Nationale Militie is afwezig gebleven. Roepen voornoemden Milicien-Verlofganger opom in uniform gekleed en voorzien van de hem bij het gaan met groot verlof medegegeven kleedihg- en uitrustingstukken benevens zak boekje met verlofpas, op tijd en plaats boven gemeld bij voorschreven na-inspectie op te ko men, wordende hem by deze met nadruk herinnerd, dat het niet stiptelijk op volgen dezer order, oproeping onder de wapenen van drie tot zes maanden tengevolge heeft. Sneek, den 1 Juli 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester, BENNEWITZ, Secretaris. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, Gelet op de artikelen 6 en 7 der Wet van 2 Juui 1875, (Staatsblad no. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtin gen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken Brengen ter openbare kennis, dat ter Secretarie der gemeente ter visie is gelegd, een verzoek met bijlagen van Gerrit van der Meulen, fabri kant, wonende te Sneek, om vergunning tot het oprichten van een EEST voor het droogen van tabak in het gebouw, staande buiten ’t Oost alhier, Wijk 18, no. 14, kadastraal bekend ge meente Sneek, Sectie D, no. 478. Dat op Woensdag den 16 Juli 1890, des middags te 12 uren, ten gemeentehuize gelegen heid zal zijn, om tegeu die oprichting bezwaren ia te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten en dat zoowel de verzoeker, ais zij, die bezwaren hebben in te brengen, gedu rende drie dagen vóór ovengenoemd tijdstip tor Secretarie der gemeente, in de gewone bureau- uren, van de ter zake ingekomen schrifturen kennis kunnen nemen. Sneek, den 2 Juli 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. UIT DE PERS. De wetsvoorstellen van den heer Bahlmann hebben volgens de Stand, weinig kans in het Staatsblad opgenomen te worden. De heer Balhmann is franc tireur en drijft een politiek op eigen handje. Hij staat buiten verstand houding met de Katholieke Kamerclub, buiten verstandhouding met de andere Kamergroepen en buiten verstandhouding met het Kabinet. Zelfs vertelde men, dat de zonderlinge actie, die onlangs van den Noord- en Zuidhoilandscaen Bond uitging, hoofdzakelijk zyu werk was. Toch wil de heer Bahlmann weer niet geïsoleerd staan; hij voert zelfs met behulp der kiesver- eenigingen een vrij scherpe guerilla met den Alg. Bond van Kath. kies vereen igingen. Zonder die eigenaardige positie was aanneming zyuer wetsvoorstellen tot invoering van graanrecnten en verlaging van den zoutaccyns vrij zeker. Thans is dit echter niet het geval. De Stand. vindt veel verleidelijks in die ontwerpen, doch zy twijfelt ot de heer Bahlmann slagen zal. Men kau wel alleen een ontwerp opstellen, maar om het te doen aannemen heeft men medewerking noodig zoowel van de naaste en de meer verwijderde vrienden als van het Kabinet. Wie echter keer op keer toont zich X Dr, A, KUIPER contra VAN LöBEN SELS. Het zal niet noodig zijn een bewijs te geven van de democratische beginselen van Dr. Kuy- per Herhaalde malen, inzonderheid bij ver kiezingen, hebben de kiezers het kunnen hooren da: de anti-revolutionaire staatkunde slechts het belaag van het volk op het oog heeft. We m >gen dit dus veilig als bekend onderstellen, om nu van Löben Seis (puur anti-revolutiomiir) het antwoord te hooren geven op de vraag, wie in ons vaderland de aangewezen mannen zijn voor den officiersrang. De cadet aan de K. M. Akademie betaalt jaarlijks aan het Rijk eene zekere som tot vergoeding voor zijn onderhoud en opleiding. Nu had de Minister voorgesteld om dit te bepalen op een maximum van f 400. vzeer correct volgens het beginsel van Dr. Abra ham, niet waar Ook de burger dient voor dergelijke betrekkingen in aanmerking te komen en dan is f400 voor de meesten al vrij hoog; maar als men bedenkt dat de Staat onze jon gens ook voedt en opleidt, gaat die som nog niet de perken der billijkheid te buiten. En nu van Löben Seis Hg wil het minimum op F f 400 bepaald zien. Vrageof hij hier niet staat contra „Ons Program* Bij zijne verkiezing heeft hij bij Kuypers „Program* gezworen alles voor het volk; hij had daarbij vergeten zijne kiezers te zeggen: alles, behalve den offi ciersrang. Nu zijn er menschen die beweren, dat hij daarin met zich-zelf in tegenspraak komt, r*maar dat is laster, niets dan laster. De man heeft naast het democratisch beginsel der anti revolutionairen geplaatst de aristocratische weder helft. Hij toonde ons de keerzijde van de me- l Baille. Dat is nog eens een staaltje van oud- L else 1 Juist gelijk AD VEETENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, ▼oor eiken regel meer 7*/, Cents. Bij abonnement is de prijs- belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever» voor hen, die van het staatsonderwijs niet gediend zijn, subsidie uit de schatkist worden gegeven. De heer Seis stelde daarom voor beurzen te verstrekken aan hen, die de neutrale cadetten school niet wenschen te bezoeken. All right En nu baron Schimmelpenninck Het subsidie stelsel is „la pêche par la base*, anders gezegd de kanker voor schatkist en school beide. Wel heeft dezelfde heer gestemd voor het subsidie stelsel van Mackay's schoolwet, maar het zou onbarmhartig zijn, den man daarom van incon sequentie te beschuldigen. Het stelsel van Mackay was een bate voor de „christelijke* scholen; het stelsel van Seis zou ook voor menig liberaal een aardig douceurtje kunnen worden. Wie kan het nu den anti-revolutionair euvel duiden, wat men van elk verstandig mensch mag verwachten, dat hij zegt: „Het betere is de vijand van het goede.* Wie vindt het nu berispelijk dat de baron met „het volk* bedoelt: „het christenvolk*. Het bewijst alleen ’s mans eerlijkheid, dat hij wat scherper definieert. III. De Kerkelijke partij en hare Staatsleer. De openbare, de neutrale school is een vlek op onze staatsinstellingen, zeggen de clericalen, en wie het daarmee ééns is steune de tegen woordige regeering. Hemel en aarde zijn bij de verkiezingen in beroering gebracht om dit beginsel te doen zegevieren en gezegevierd heeft het, getuige onze nieuwe schoolwet. Als een onweerswolk verrijst aan den horizon de Minister van Oorlog met zijne cadettenschool, een soort van voorbereidingsschool voor de Militaire Akademie, eene school voor jongens die de lagere school hebben afgeloopen. Neutraal moet haar karakter zijn, en daar zitten nu de Tweede Kamerleden met hun beginsel. Van alle zijden wordt een handje geholpen om het clericale bootje van de ondiepte af te brengen. Seis, die zijn beurzenstelsel aanbeveelt, de liberaal Roo- seboom, die de opneming aan de cadettenschool facultatief wil stellenmaar de heeren zien in geen dier voorstellen heil voor hun partij en „met droefheid*, zegt Heemskerk met gehuil, zouden wij zeggen, gaan ze er toe over, om voor ditmaal hun beginsel, dat hen door zijne zwaarwichtigheid aan den grond heoft gezet, over boord te werpen, om het straks aan den wal weer op te visschen. Met innig medelijden ziet men die mannen vóór stemmen en onmeedoogend zou het zijn de bedroefde heeren daarover hard te vallen. Zij hebben er zeker geen uitweg op goweten, anders was het beginsel zeker gered. Nu wordt er gegist naar allerlei mogelijke en onmogelijke redenen, die de heeren zoo deden besluiten. Er wordt beweerd dat de clericalen geen scholen voor Middelbaar Onderwijs bezitten om er hunne jongens heen te zenden en daarom de cadetten school als noodzakelijk kwaad aanvaarden. Weer anderen zeggen dat het alles gaat volgens een wachtwoord uit Amsterdam, en zij die dit be weren houden u een Stan.laard-mimmor der -/r-> - laatste dagen voor, waarin de katholiek Bahlman daarom moet wordt „geprügelt,* omdat hij de eenige was, die o 1 -■* a rm t SIÏEBKKR COURAN

Sneeker Nieuwsblad nl | 1890 | | pagina 1