MMIÏS- ffl OHMHH-H» M 1)8 SEJIEtlTEEMEimOiWSSEmiSm f Hii Nationale Militie. No. 54 V IJ F-E N-V EERTIGSTE J A A R G 1890. N G. I Z A. T E It <SJ- 5 JULI, 'll, B i A E.\ .1 I». U I T DE PEES. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden /l.—franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco, in te zenden. De wet op het militair onderwijs is door de Tweede Kamer aangenomen met 69 tegen 19 stemmen. De commissie tot voorbereiding voor de leger- wet is samengesteld uit de heerea Haffmans, yan Houten, Schaepman, Huber, Sehimmelpen- Bij deze Courant behoort als bijblad Feuil- leton-xiummer 66. uitgaande S T A T E N-G E N E R A A L. KENNISGEVING. BURGEMEESTER eu WETHOUDERS der Gemeente Sneek, voldoende aan art. 87 der wet op de Natio nale Militia van den 19den Augustus 1861 ninek van der Oye, Seyffardt en Guyot. Tot voorzitter der commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over de spoorweg-overeen- komsten is benoemd de heer Kappeyne van do Coppello. i 1 Men schrijft uit Amsterdam Als een bewijs van onbeperkt vertrouwen, dat de firma Van Gend Loos (alias H. Cofignon) bij de handels- en bankiersinrichtingen geniet, kan dienen dat door haar gisteren vervoerd werden zes paketten, ter aangegeven waarde van 1,971,620 Ned. courant. Uit Amsterdam wordt gemeld, dat de leening voor den herbouw van den stadsschouwburg is volteekend. De Maasbode bespreekt het artikel van de I Stand, over Bahlmann's voorstellen. Volgens haar heelt de heer Bahlmanu juist den weg j I «geslagen, hem door de Stand, aangewezen, j De voorstellen tot wijziging van statuten en huishoudelijk reglement van de Liberale Unie zijn Maandag avond in eeue weinig bezochte vergadering van „Burgerplicht* te Amsterdam behandeld. De voorstellen van de heerea Wil- leumier, Oppenheim en van üilae, om te komen Hef voorstel is, zegt het blad, indertijd schrif telijk bij de katholieke Kamerclub ingediend later is een gedrukt exemplaar aan ieder katho liek afgevaardigde ter hand gesteld. Toen is men verder gegaan en heeft ook aan alle leden der rechterzijde een exemplaar toegezonden, Nog meer, er heeft zelfs naar aanleiding van het wetsvoorstel des heeren Bahlmann een gecom- s vergadering der rechterzijde plaats ge had en wij gaan niet te ver, wanneer wij be weren, dat met instemming van de meerderheid op die vergadering de hoer Bahlinann tot in diening van zijn wetsvoorstel bij de Tweede Kamer is overgegaan. Men was er wel is waar tegen, dat het voorstel zou ingediend worden als van de gecombineerde rechterzijde dat zou immers een partydaad geweest zijn maar, dat de quaestie van de al of niet heffing van graanrechten op initiatief van den heer Balilmann aan de orde gesteld werd, vond goed keuring. Liever dan een „franc tireur* zou de Maasb. den heer Bahlmann een „sentinelie perdue* noemen. Zij gelooft dan ook, dat er bij de Stand. iets achter zit, dat zij den heer B. het bekende „der Mohr hat seine Schuldigkeit getban euz.“ wil toeroepen. En waarom? Voor de verkie zingen van Juni 1891 moet men bijtijds op een nieuwe „cri de guerre* bedacht zijn. Wel licht kan daarbij „vrijhandel of bescherming* een groote rol spelen en krijgen do gematigde protectionisten de meerderheid dan heeft de heer De Beaufort weer voor vier volle jaren zijn zetel. Doch met het oog op die vooruitzichten raag natuurlijk den heer Bahlmann niet de eer gelaten worden thans stukwerk te leveren. Er is nog een andere onderstelling mogelijk. Misschien durft de minister van financiën nu wat hij twee jaar geleden niet dorst en wil hij in 1S91 met een algeineene herziening van het Ned. tarief van invoerrechten komen. Dan heeft de heer Bahlmann de verdienste den weg ge baand te hebben. De indiening van het wetsontwerp tot invoe ring van den persoonlij ken dienstplicht zal, meent de Tijd, op een aanmerkelijk deel van het Ne- derlandsche volk een pijnlijken indruk maken. Waren dan de argumenten tegen de afschaffing der dienstvervauging zoo weinig de aandacht waard, vraugt het blad, dat in de ruim 200 bladz. der memorie van toelichting niet een woord daaraan ten koste is gelegd? Zulk een optreden komt aan de Tyd voor, weinig in overeenstemming te zijn met het ka rakter, dat een wetsvoordracht, van deze regee- ring uitgaande, behoort te vertoonen. Van een samenwerking tusschen kabinet en de partij waaruit zy is voortgekomen, zooals onlangs de Stuud. besprak, draagt dit wetsvoorstel niet de sporen. „In de allereerste plaats toch, aldus besluit het R. K. orgaan, zou deze hebben gevorderd, dat er althans eenige aandacht geschonken ware aan oe grieven, die tegen den thans voorgestelden maatregel werden aangevoerd. Kon men ze al niet wegnemen, ze geheel te ignoreeren is moeilijk vereenigbaar, dunkt ons, met den eerbied, die ook een bevriende regeering aan den politie ker medestander is verschuldigd.* Ook het Centrum betreurt de indiening er van. Het lyvige boekdeel inziende, heeft het op haar een ongunstigen indruk gemaakt, vooral natuurlijk om de invoering van den persoonlij ken dienstplicht. Bij de nieuw voorgestelde regeling, aldus be sluit het Centrum, heeft niemand eemg voordeel. Het wetsontwerp getuigt zeker van den ijver en de werkkracht van onzen minister van oor- ADVERTENT1ÈN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7*/, Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Den 15den September en volgende dagen zal, zooals men weet, in het Paleis voor Volks vlijt te Amsterdam een congres gehouden worden voor nijverheidshygiëne en reddingswezen. Dit congres zal vier dagen duren. Des voor- middags zullen afdeelingsvergaderingen, des na middags algemeene vergaderingen gehouden wor den. Er zullen vier afdeelingen zijn1. eene waar zaken van industrieelen aard zullen behandeld, worden, (het nemen van veiligheidsmaatregelen bij verschillende werktuigen in fabrieken, bij het mijnwezen, de uitvoering van bouwwerken, het gebruiken van stoomketels, het leggen van electrische geleidingen enz.); 2. eene, waar zaken van medischen aard zullen besproken worden, (hygiënische inrichting der werkplaatsen, tot bestrijding van vervuiling van lucht, bodem en water door fabrieksvuil en rook, de voor- deelen van het geneeskundig onderzoek van werklieden vóór de toelating tot fabrieksarbeid, het voorkomen van ziekten in fabrieken, waar vergiftige en andere schadelijke stoffen verwerkt worden, de middelen tot afwering van besmetting der werklieden onderling en de middelen tot het verleenen van de eerste hulp bij ongelukken) 3. eene, aan het reddingswezen gewijd, (voor koming van en redding bij brand, de redding van schipbreukelingen van den wal, van het schip en bij aanvaring, hulp bij ijsgang en over- strootning, veiligheidsmaatregelen bij het spoor wegverkeer, bij het krijgswezen in vredestijd en in het algemeen bij het verkeer te water en te land)4. eene, waar zaken van meer alge- meenen aard behandeld zullen worden, (toezicht op den fabrieksarbeid in verschillende rijken, da verzekering van werklieden tegen invaliditeit en ongelukken, de coöperatieve bouwvereenigingen en de volksbaden, de arbeid van vrouwen on. kinderen, de Zondagsrust en dergelijke onder werpen van wetgeving). Den inleider van eenig onderwerp worden 20 minuten toegestaau; hun, die na hem debat voeren, 10 min. Op de alga- meene vergaderingen zullen een of meer sprekers eene voordracht houden. De contributie voor het lidmaatschap bedraagt 6 gulden. Aan de leden wordt tijdens het congres vrije toegang tot de tentoonstelling verleend, alsmede tot die inrichtingen te Amsterdam, die nader zullen worden opgegeven. Aanmeldingen voor het lidmaatschap worden ingewaciit bij den heer J. D. Landré, penning meester, Spuistraat 68 te Amsterdam. bineerde (Staatsblad no. 72.) brengen ter openbare kennis, dat de tweede zitting van den Militieraad voor deze gemeente zal worden gehouden in het Gemeentehuis van Schoterland te Heerenveen 1 op Vrijdag den 18 Juli e. k., des voormiddags ten 9 ure, ca in die zitting uitspraak wordt ge daan omtrent alle in de eerste zitting niet afge dane zaken en omtrent hen, die als plaatsver vanger of nu ram er ver wisselaar verlangen op te treden. Saeek, den 1 Juli 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEW1TZ, Secretaris. log. Daarom spijt ’tons te meer, dat hij een dienstregeling voordraagt, die in geen land ter wereld bestaat of bestaan kan. Niet gunstiger is het oordeel der Maasbode. De minister Bergansius, zegt zij, heeft wel aan dachtig geluisterd naar anderhalf dozijn leden der staatscommissie, maar de meening van anderhalf millioen katholieken acht hij geen stom woord waardig. Doch de wet staat nog niet in het Staatsblad en om zorg te dragen, dat zij zoover niet kome, zijn voor de katholieken twee dingen broodnoodig. „In de eerste plaats", aldus eindigt het blad, „moeten wij God bidden, dat Hij in Zijne barm hartigheid ons dierbaar vaderland voor deze ramp beware, en vervolgens moeten wij zoo eendrach tig mogelijk zijn. Wij allen hebben ons verklaard tegen den persoonlijken dienstplicht de ver schillen, welke onder ons bestonden, zijn, hopen wij, in de discussie verdwenen, en wij kunnen nu schouder aan schouder optrekken tegen dezen vijand van ons zedeljjk en stoffelijk welzijn. Naar aanleiding van het gebeurde in Edi, wijdt het Bat. Handbl een artikel aan dit landschap voorheen en thans. Edi is de Atjehsche onderhoorigheid, waarmee het gouvernement het langst in betrekking heeft gestaan. Reeds een paar jaar, vóór het uitbre ken van den Atjeh-oorlog, had de radja van Edi afgezanten naar Biouw gezonden om aan Nederland de souvereiniteit over zijn land aan te bieden. Het voorbeeld van Deli leidde hem er toe op die wijze te trachten zich tegen Groot-Atjeh en zijn naburen te beschermen. Na het uitbreken van den oorlog herhaalde de radja zijn verzoek, met het gevolg, dat een oorlogschip naar Edi werd gezonden en 7 Mei 1873 op Atjehschen bodem de Nederlandsche vlag werd geheschen. Zooals uit den loop der volgende gebeurtenis sen blijkt, meenden de radja en zijn rjksgroo- ten het werkelijk met de erkenning onzer sou- vereimceit. Er ontstond een zeer vertrouwelgke veistandhouding tusschen de inlandsche groeten en de officieren. Geheel gewapend deden deze een wandeling aan den waL Algemeen was dan ook de meening, dat Edi een schoone toekomst tegemoet zou gaan. De Handelmaatschappij vroeg zelfs woeste gronden aan voor de tabakscultuur- En nog in April 1887 werd tusschen den tegenwoordigen gouver neur van Atjeh en den radja van Edi een over eenkomst gesloten betreffende opiumpacht en hazardspelen in Edi. Doch reeds een klein jaar later werd Edi de verzamelplaats van het uitschot der bevolking, dat de heilige oorlog predikte. De toenemende driestheid maakte een expeditie in Mei 1888 noodig onder kolonel Bank Langenhorst. Twee jaar daarna was een nieuwe expeditie noodig en thans verkeert het land in volslagen oorlogs toestand. De groofe fout ligt, volgens het Bat. Hand., daarin, dat de Nederlandsche regeering op de hoogte gehouden wordt door rapporten, die niet de minste waarde hebben, omdat de rapporteurs te eenenmale onbevoegd zijn. Diezelfde rappor ten hebben ook den minister Keucbenius doen gelooven aan een toenadering by den Atjeher. 1 SAEBk Ö8 on I ■z l (OIRAVT. 3 gmi nriiiiiij j r.ii irW»!WBMgg"-- .K'LU .f y I Het pas verschenen ontwerp tot regeling van den krijgsdienst bedoelt in hoofdbeginscl een uitbreiding dei legersterkte. De strijdkrachten zijn onvoldoende en moeten verbeterd en ver sterkt en alle klingen der bevolking zullen hun leden beschik baar moeten stellen tot verdediging des lands. Volgens het ontwerp zal de zeemacht bestaan uit actieve «eeuiacht en zeeweer; de landmacht uit leger, landweer en de aanvullingsreserve en iu buitengewone omstandigheden Vrijwillige legerkorpsen. be organieke sterkte van het leger op voet van oorlog be draagt niet meer dan 116000. het maximum dienstplichtigen by de actieve zeemacht ia 3100 jaarlijks worden daarbij niet meer dan 600 dienstplichti gen ingelyfd. By het leger worden jaarlyks ingelyfd ten hoogste 13,200 dienstplichtigen voor volledige en ten hoogste 2500dienstplich tigen voor korte oelening. be dienst duurt voor de ingelijfden bij de actieve zeemacht 6 jaar, by de actieve landmacht 6 jaar. Daarna gaat de dienst plichtige naar zee- oi landweer over en dient daarbij 5 jaar. Tot langeren diensttijd kan bij de wet worden verplicht. Dienstplichtig is ieder minderjarig mannelijk Nederlander, die binnen het rijk verblijf houdt of wiens vader, moeder of, Voogd aldaar woontieder meerderjarig mannelijk Nederlander uie binnen het rijk woont, en ieder maiwelyk ingezeten niet I Nederlander, die op 1 Januari het 20elevensjaar was ingetreden behoudens de bij de wet gemaakte uitzonderingen, Een veldleger zal gevormd worden ter sterkte van 45,000 ïnan; het zal de mobiele kracht van het leger uitmaken. Daar naast een bezettingsleger van 30,000 man, beantwoordende aan de inrichting van ons vestings leisel, bestemd om te vormen een krachtige passieve weerstandslijn. Toi aanvulling van de verhezen in tijd van oorlog is gere kend op de vorming van 26,000 man depóttroepen, die zoo ge selend zullen worden dat er zeer spoedig na de mobilisatie over beschikt zal kunnen worden. Op een aantal reserve bataljons is gerekend, die bewakings diensten zullen verrichten aan de kusten tot het voorkomen Van landingen ot in de linienen stellingen, ter verzekering van de veiligheid. De sterkte dezer reserve, die later tot een mobiele divisie kan worden gevormd, zal niet minder dan 20,000 man bedragen. bun komt de landweer: een krachtige legerrescrvevanbO.OOO xnau, samengesteld uit oud-gedienden van het leger, in de hoogste nood geholpen door landstorm, bestaande uit alle nog beschikbare mannen van den te bepalen leeftijd. vrijstellingen worden verleend ot telkens voor een jaar of voor altijd. Tut de eerste redenen van vrijstelling behoort o. a. eenige zoon of kostwinner. Verder worden telkens voor Gen jaar vrijgesteldstudenten in de godgeleerdheid, die bin nen het rijk aan een erkende inrichting van onderwijs tot gees telijke of bedienaar van den godsdienst wordt opgeleid; de K.-K. ordebroeder behoorende tot een binnen het ryk gevestig de kloosteriaiichting Vrijstelling vooi altijd wordt o. a. ver leend aan geestelijken en bedienaars van den godsdienst by een kerkgenootschap bij kon. besluit te bepalen den R.-K, ordebroeder die 27 jaar is. biunstveivanging is toegelaten voor broeders. By de actieve zeemacht is de eerste oefening 12 maanden, met mogelijkheid Van verlenging De werkelijke dienst voor eerste verblijf onder de wapenen der tot volledige oefening ingelijfden bij de landmacht is 12 maanden by de onbereden, 18 maanden bij de bereden korpsen. Voor de korte oefeningen worden de algeleverde manschap pen 3 maanden in werkelijken dienst gehouden. In sommige gevallen kan door den koning aan aangewezenen, tot den dienst ontheffing van werkelyken dienst worden ver leend, hetzij voor den gcheelen duur van den diensttijd, hetzy voor een gedeelte daarvan. Daarmede wordt vooral rekening gehouden met de belangen van kunsten en wetenschappen. ,be vermeerdering der jaariyksche kosten tengevolge der hieuwe regeling wordt geraamd op f1,550,500; daartegenover Blaat dat thans de kosten der schutterijen vervallen off 228,000, fcoodut 11,322,500 meer zal worden vereischt. ij -- o X

Sneeker Nieuwsblad nl | 1890 | | pagina 1