yr 0 7 Mil il.v R IDIMMID M Di I <JI Jl ;i I LF!^ I- I i. gSj| II 4 No, 55 V U F-E N-V EERTIQSTE R G A N O. 1890. Anti-revolutionaire misgrepen Nationals Militie. JAARMARKT of KERMIS I Zooala men weet, werd door de Tweede Kamer besloten, dat de leiding van het onderzoeK «I; 1 Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden /l.—franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco ia te zenden* non we de meening niet weerhouden, dat Minister van Oorlog in het verzaken van beginsel, waaraan ten slotte de school haar ont staan dankt, gedaan heeft wat men in Duitsch- land noemt Het kind met het badwater wegwerpen, (Das Kind mit den Bade ausschütten.) Het plan toch is doorgezet de ziéleenheid van opleiding is er ausgeschüttetde school zal verrijzen de cadetten worden er echter aus- geschüttet. Eene cadettenschool zonder cadetten? Hoe kan ooit zoo iets opkomen in het brein van onzen Minister van Oorlog, neen, in dat der anfi-revolutionaire Tweede Kamerleden. Stel u vcor, lezer, dat de Minister de opleiding voor officieren op de tegenwoordig gevolgde wijze af keurt. We kunnen ons zoo iets wel voorstel len, al was het ook maar ter wille der eenheid, dor gelijkheid. Zeer goed begrijpen we dat eene opleiding te Breda en daarnevens eene te Kam pen, te Haarlem, te Delft tutti quanti, met zeer verschillende hulpmiddelen en daarbij op zeer verschillende wijze, ons officieren-corps moet benaieelen. Welnu, onze Kriegs-minister vatte dan ook het voornemen op om die eenheid te bevorleren door het oprichten eener school, die als voorbereidingscursus zal dienen voor de Akademie. Of daartegen geene bezwaren zijn We zouden bijna vragen, aan welke zaak geene bezwaren verbonden zijn Wanneer echter de voordoden van overwegenden, zeer overwegen- •den aard zijn, dient men toch over de bezwaren heen te stappen. Van liberale zijde werd de school veroordeeld, omdat men de opvoeding der jongens aan eene militaire kostschool afkeu- renswaardig achtte. We mogen dit bezwaar niet gering achten, en hoezeer ook militaire tucht bij aanstaande legeraanvoerders reeds vroegtijdig aangekweekt dient te worden, toch hadden wij verwacht dat deze Minister, die toch behoort tot de partij der gemoedsbezwaarden in zake de opvoeding aan de neutrale scholen, een middel had aangewezen, om deze klip te ontzeilen. Zoo bijzonder moeielijk was dit toch niet, als wij bedenken, dat in onze Kweekscholen voor on derwijzers een uitstekend voorbeeld voor de hand lag. Ook daar worden pl. m. 80 jongelui op- gelsid, zonder den huiselijken omgang als factor bj de opvoeding te verwaarloozen. Maar neen Ouverzettelijk in zijn plan, wil hij staan of val len met zijne neutrale cadettenschool. Van anti-revolutionaire en katholieke zijde komt men tegen zijn plan in verzet om een ander bezwaar, hoewel ook van paedagogischen aard, dat we hier niet verder behoeven uit te pluizen. Eene neutrale school en eene clericale partij zijn op onzen vaderlandschen bodem geslagen vijanden. Nu zou men vermoeden dat een Minister onder dergelijke omstandigheden z*jn plan zou opgegeven hebben, en in de eerste dagen van den strijd moet de man het wel erg benauwd gehad hebben. Van links en rechts floten hem de kogels om de ooren en geen ernstig verdediger van zijn Plan liet zich hooren, behalve de minister zelf. Ot hij zijne zaak flink verdedigde wagen wij niet te beoordeelen, maar dit staat vast, dat hij zijn pleit heeft gewonnen. Voor eene som van f 60.000 ’s jaars zal hij aan ons land eene I neutrale cadettenschool bezorgen. Zonderlinge speling van het lot! En de bezwaren? Ja, die waren niet weg te redeneeren maar toch was er een middel op gevonden om ze tijdelijk het veld te doen ruimen voor zijn hoofdidee. De onze van het wetsontwerp tot regeling van den krijgs- zijn dienst zou worden opgedragen aan eene commissia van zeven leden, waarvan de keuze werd over gelaten aan den voorzitter, die daartoe benoemde de heeren Haffmans, van Houten, Schaepman, Huber, Schimmelpenninck van der Óye, Seyf- fardt en Guyot. De meeste groote bladen zijn niet ingeno men met de keuze van den voorzitter. „De meerderheid der commissie zegt de V. R. Ct. bestaat, zoo wij ons niet bedriegen, uit tegenstanders van het ontwerp." ’t Hand, zegt er het volgende van „De vier burgerleden der commissie behooren tot de meest slagvaardigen uit de geheelo Ka mer, en wat zeer de aandacht verdient, als wij ons niet bedriegen, zullen zij alleu tegen de voordracht zijn. De keuze van den president schijnt niet bijzonder welwillend tegenover de regeeringsvoordracht. Waarom ook niet weder de heer Schaepman De heer Schaepman in gezelschap met den heer Haffmans, eene ver- eeniging ongetwijfeld zeer in het belang der eenheid onder de katholieken, doch als men bedenkt dat deze beide afgevaardigden in Mei jl. op het ontwerp betreffende de verlenging van den dienstplicht samen een afbrekend amende ment voorstelden, dan schijnt deze benoeming niet veel goeds te voorspellen. Was het verder zoo noodig dat van de twee anti-revolutionairen er één moest worden aangewezen, die, als wij het wel hebben, de eenige bepaalde anti-milita- rist is in zijn groep? Eene omstandigheid die hem ongetwijfeld zeer geschikt maakt als candi- daat voor de Kamer in Friesland, maar die toch geen voldoende reden is voor eene afzonderlijke vertegenwoordiging in deze commissie. Hoe zeer wij ook de juridische en andere bekwaamheden vau den heer Huber waardeeren, kunnen wij deze benoeming bezwaarlijk toejuichen. De militaire leden der linkerzijde verdienen door hunne bekwaamheid zeer zeker een plaats in de commissie, doch wij vreezen dat zjj in parlemen taire kracht niet geheel zullen zyn opgewassen tegen de eenigszins eenzijdige keuze van den president, die de burgerleden geheel onder da anti-militaristen of de vermoedelijke tegenstan ders der voordracht zocht." ’t Faderl., da commissie besprekende, vraagt „of het tactvol was al weder aan den heer Schaepman een plaats in de commissie te ver zekeren of de heer van Houten de aangewezen man is om het leekenelement der linkerzijde te vertegenwoordigen? of het militaire element sterk genoeg is gerepresenteerd Eu waarom is den heer Haffmans een plaats verleend Om voor een opvroolijkend element te zorgen bij den nog al drogen arbeid, of omdat deze pu blicist de leer heeft, verkondigd, dat men onder deze regeering geea eigen meening meer mag hebben De Tijd doet uifkotnen dat het anti-milita- ristische element in de commissie de overhand heelt. Van de zeven leden toch, zegt het blad, mag men als zeker aanuemen, dat vier zich tegen de overdreven eischen vau het militarisme zullen verzetten. Van de heereu Schaepman en Haffmans weten wij, dat zij zich ten stelligste tegen de invoering van den persoonlijken dienst plicht verklaarden, terwijl de heeren Huber en Van Houten, evenals verscheiden andere afge vaardigden uit het noorden, zich steeds ten krachtigste tegen opvoering van militaire lasten verzet hebben. Het militaristische element vinden wij vertegenwoordigd door de liberale leden Seyffardt en Guyot en door het anti revolutionaire lid, den neer Schimmelpmnmck van der Oye. ADVERTENT1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7*/, Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. liberale bezwaren zij werden door den minis ter eenvoudig genegeerd, ton minste, we hebben niet gehoord dat hij pogingen heeft aangewend om er aan tegemoet te komen, Nu, als het op stemmen aankomt doet deze partij in ons Parlement niet mee en nu was het inaar zaak om aan de clericale gemoederen voldoening te schenken. Maar hoe? Wel, door zijn hoofdidee prijs te geven en de jongens vrij te laten in de keuze der opleiding. Men bahoeft de cadetten school nu niet te bezoeken en blijft toch na het admissie-examen cadet. Is het jaar om dan gaat de cadet aan de cadettenschool overgangs-exa- men doen en, van zijn snoepreisje teruggekeerd in de ouderlijke woning, begint de studie weer voor het volgend examen en zoo tot den afloop van den geheeleu cursus. De vraag zou nu gedaan kunnen worden, of er veel ouders zullen zijn die eene dergelijke opleiding zullen wenschen? Het overgangs-examen is uit den aard der zaak gomakkelijker voor den leerling, die aan de school zelve onderwezen wordt. In deze rede* neering ligt een kern van waarheid, maar we willen eens nagaan, welke ouders voor hunne zoons van de school geen gebruik wenschen te maken en de voorkeur geven aan den weidschen titel „cadetten met groot verlof." 1°. De gemoedsbezwaarde anti-revolutionairen en 2°. zij, wien het beter convenieert hunne zoons thuis te hebben dan aan den Staat jaar lijks f400 of meer te offeren voor diens zorgen van onderhoud en opleiding de Katholieke ge moedsbezwaarden zullen we maar niet meetel len. Schatten wij de eerst genoemden in aantal niet groot, die onder 2 zullen vrij zeker een eerbiedwaardig cijfer vertegenwoordigen. Ja, de onderstelling is niet gewaagd, dat de anti revolutionairen sub 1 door het geldelijk voor deel sub 2 in hun gemoedsbezwaar zeer ver sterkt zullen worden en het getal gemoedsbe zwaarden er nog door vooruit zal gaan we bedoelden, stijgen, want gemoedsbezwaarde anti-revolutionairen gaan tegenwoordig niet voor uit Hoor maar wat de Ministers in Faust zeggen Is dat niet het vrijheidslied der aristocratische anti-revolutie-mannen Genoeg echter van de clericale politiek. We behouden slechts de troostende gedachte, dat we nu eene cadettenschool zullen zien verrijzen, die ons jaarlijks slechts f60.000 zal kosten en misschien nog minder, als ten minste onze voor- dienst bestemden grond mag opslaan of daarop spelling waarheid zal blijken en er weinig ca- detten gebruik van zullen maken. De Minister van Financiën moet maar zien, hoe hij aan de dubbeltjes komt. Misschien heeft hij reeds het oog geslagen op de goudvelden van Nederlandsch Guyana. Een volgende keer hopen we u echter te vertellen, dat Zijne Excellentie dan buiten den waard heeft gerekend, dat wil zeggen, buiten rekening gelaten heeft, hoe onze Minister van Buitenlandsche Zaken daarover denkt. Onze cadettenschool dus nog even aanroerende, kun* kennisgeving. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Sneek, voldoende aan art. 87 der wet op de Natio nale Militie van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad no. 72,) brengen ter openbare kennis, dat de tweede zitting van den Militieraad voor deze gemeente zal worden gehouden in het Gemeentehuis vau Schoterland te Heerenveen op Vrijdag den 18 Juli e. k., des voormiddags ten 9 ure, en in die zitting uitspraak wordt ge daan omtrent alle in de eerste zitting niet afge dane zaken en omtrent hen, die als plaatsver vanger of nummerverwisselaar verlangen op te treden. Sneek, den 1 Juli 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEW1TZ, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, herinneren, naar aanleiding van artikel 18 der wet van 4December 1872 (Staatsbladao. 134,) de ingezetenen: dat steeds aan degenen, die zich daarvoor aanmelden ter Secretarie der gemeente, gelegen heid wordt gegeven tot kostelooze inenting en herenting. Sneek, den 8 Juli 1890, Burgemeester en Wethouders voornoemd. ALMA. De Secretaris, BENNEWITZ. B E K E N D M A K I N G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek maken bekend, dat de alhier die jaar begint op Vrijdag den 15 Au gustus, des morgens acht uur, om te eindigen op Vrijdag den Augustus d. a. v. des morgens acht uur, en dat vóór den 24en dier maand alle kramen, disschen, tenten enz, zullen moeten zyn afgebroken en weggeruimd. Tevens wordt herinnerd aan art. 12 der Algemeene Politie-Verordening, waarbij is be paald: dat niemand eene teut, kraam, tafel of iets dergelijks op den voor den openbaren uitstallingen van goederen hebben, dan over eenkomstig de aanwijzing van den Marktmeester of, bij ontstentenis van dezen, van de Politie en na voldoening van het marktgeld. Sneek, 8 Juli 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWIl'Z, Secretaris. UIT DE PERS. 11 1 I If r 3 ft I I I «huh mwssfflm sm I OEEKER COIRAV I Jetzt 1st man von dem .Rechten allzuweit leh lobe mir die guten Alten Dean freilieh da wir alles galten Da war die rechte goldne Zeit.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1890 | | pagina 1