IlfflïJ- H IM'EilWfflHllI) 1(1® I’ «III B illT HIIEIMMWSSKIW SM I II JAARMARKT of KERMIS No, 56 V IJ F“E N~V EERTIGSTE 1890. I Nationale Militie. Anti-revolutionaire misgrepen. i 13 JUL I, en na voldoening een we i i Alle brieven in te zenden* ■t WETHOUDERS der Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.—; franco per post ƒ1.25. en stukken, uitgave oi redactie betreffende, franco BEKEND M A K I N G. BURGEMEESTER en gemeente Sneek maken bekend, dat de alhier dit jaar begint op Vrijdag den 15 Au gustus, des morgens acht uur, om te eindigen op Vrijdag den 22 Augustus d. a. v. des morgens acht uur, en dat vóór den 24en dier maand alle kramen, disschen, tenten enz zullen moeten zijn afgebroken en weggeruimd. Tevens wordt herinnerd aan art, 12 der Algemeene Politie-Verordening, waarbij is be paald: dat niemand eene tent, kraam, tafel of iets dergelijks op den voor den openbaren dienst bestemden grond mag opslaan of daarop uitstallingen van goederen hebben, dan over eenkomstig de aanwijzing van den Marktmeester ot, bij ontstentenis van dezen, van de Politie en na voldoening van het marktgeld. Sneek, 8 Juli 1890. But gemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. KENNISGE VING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Sneek, voldoende aan art. 87 der wet op de Natio- nale Militie van den 19den Augustus 1S6L (Staatsblad no. 72,) brengen ter openbare kennis dat de tweede zitting van den Militieraad voor deze gemeente zal worden gehouden in het Gemeentehuis van Schoterland te Heerenveen op Vrijdag den 18 Juli e, k., des voormiddags ten 9 ure, en in die zitting uitspraak wordt ge daan omtrent alle in de eerste zitting niet afge dane zaken en omtrent hen, die als plaatsver vanger of nummerverwisselaar verlangen op te treden. Sneek, den 1 Juli 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. UIT DE PERS. ADVEIITENT1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7*/, Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Mochten wij den lezer de vorige keer een j staaltje geven van de beginselvastheid en zui- 1 nigheid onzer regeering op het punt „cadetten school," we kunnen van dit onderwerp nu af stappen, na nog even een blik geworpen te hebben in de wet zelf, welke die zaak regelt. Daarin staat een artikel dat wij om do wrille der curiositeit niet mogen achterwege houden. Art. 12 dier wet luidde volgens de oorspronke- j’lijke redactie: „In geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden, bedoeld bij art. 185 der Grondwet, kan door Ons het onderwijs aan één of meer der in de artt. 1, 2 en 3 ge noemde inrichtingen worden geschorst, en over het daaraan verbonden militair personeel, als- mede over de leerlingen beschikt worden in 'tbe- 'lang van 's Lands verdediging.11 Een der leden stelt nu voor te lezenover de leerlingen als- I mede over het overige daaraan verbonden militair I personeel; de leerlingen zijn toch ook militairen I en belmoren het eerst te worden genoemd. I Lieb Vaderland, magst ruhig sein! I De Minister vindt de wijziging ad rem en Inneemt ze over. Maar daar komen zijn vrienden I hem weer waarschuwen, dat de leerlingen toch I nog zoo bepaald niet tot de militairen mogen I gerekend worden. De man ziet de fout in, I maar daar valt hem iets in. Een woordje er uit en de zin is weer gezond, het bezwaar is I opgeheven; dat woordtje is overig. Nu luidt het artikel, zooals de partij het c’er aanneming I waardig keurt In geval van oorlog (enz.) kan door Ons het I onderwijs aan één of meer der in de artt. 1, 2 I en 3 genoemde Inrichtingen worden geschorst, ten over de leerlingen, alsmede het daaraan ver- lbonden militair personeel beschikt worden in het tbelang van 's Lands verdediging. Waaraan nu [het militair personeel verbonden is? Aan de ■Inrichting natuurlijk zult ge zeggen mis ge- ■taden, lezer, dat pers neel is verbonden aan zijn ■leerlingen. Herlees slechts de zin en zeg dan of zulk jeene reactie niet gebrek aan taalkennis verraadt. Van je vriendjes moetje ’t hebben Dat kan ■onze cadettenschool-ont werper wel zeggen. gEerst ontfutselen ze hem zijn beginsel en nu fcaan ze den Minister waarlijk als taalbederver [Op de kaak stellen. Jammer dat er onder die |anti-revolutionaire of katholieke Kamerleden jniet een schoolmeester, een vitter, is te vinden. gMaar die taalquaestie kost ons niets en daarom ^stappen we er maar over heen. Iets wat ons wèl wat kosten zaliets dat Friendelijke nabuur op het punt staat ons te -ontrooven, is weer een staaltje van wat ianti-revolutionaire misgrepen noemden. Neder- jlandsch- en Fransch Guyana grenzen aan elkaar, De scheiding wordt gevormd door een rivier, die Z1JQ bovenloop gevormd wordt uit twee ri- •jfchertjes. De vraag is nu r ven, met andere woordent welke dezer twee I stoker neerlegt, grijnzend erkennende, dat „l’ap- en mangeant." De roover, die Het II bl. beschouwt de indiening van de legerwet als een daad, welke ontegenzeggelijk van moed getuigt. De Minister van Oorlog is niet gezwicht voor den aandrang, voor de smeek beden zijner partij, en het geheele Ministerie staat blijkbaar aan zijne zijde. Dat is inderdaad een mannelijke daad, een moedig bestaan want het bondgenootschap der rechterzijde staat op het spel. Wei wordt in het ontwerp rekening gehouden met den eigeaaardigen toestand der geestelijken en zijn zelfs afzonderlijke bepalingen opgenomen ten gunste van r.-katholieke orde broeders, maar de plaatsvervanging wordt er in afgeschaftalleen zal de eene broeder voor den andere mogen dienen. Men behoeft de roomsch katholieke bladen van de laatste dagen slechts in te zien om zich te overtuigen, welk onthaal het ontwerp heeft gevonden. Men is diep te leurgesteld, dat de Regeering het gewaagd heeft in strijd met de aanzeggingen en bedreigingen der r. katholieke woordvoerders, te doen wat zij haren eersten plicht achtte waken voor ’s lands weerbaarheid. De indiening van het wetsvoorstel is ook nog om een andere reden een moedige daad. Z j schrikt ons volk eindelijk op uit een al te rustige rust. Van een deel der natie, dat de krijgslasten, tot dusver en gedurende eenige geslachten, alleen gevoelde in de belastingen, vraagt de Regeering een offer van persoonlijke vrijneid en persoonlijke lasten. Het is ia Ne derland jareu lang regel geweest, dat wie maar eenigszius kon, zich aan de eigen voorbereiding voor de landsverdediging onttrok en zich door een ander voor geld liet vervangen. Alle po gingen, reeds twintig jaren door vrijzinnige Ministeries beproefd, om aan dien toestand een eind te maken, zjn mislukt. Nu wordt door een Ministerie van andere richting weder de vraag gesteld Wilt gij werkelijk eeu weerbaar volk worden De Regeering doet een beroep op de vader landsliefde van het Nederlandsche volk. Zij doet dit „in het vaste vertrouwen dat de natie den ernstigen wil bezit, haar onafhankelijk volks bestaan te handhaven en dat zij bereid is de offers te brengen die dringend noodig zyn tot bereiking van dat doei." Het llbl. spreekt het vertrouwen uit, dat punt gelijk, maar eene regeering, die klak keloos prijsgeeft, wat eer en plicht voorschrijven met hand en tand te verdedigen, heeft van haar standpunt geen gelijk. En waar eene neder- landsche regeering zoo iets doet, brengt zij Nederland in deconfiture. In hoever onze tegenwoordige regeering dit in de bedoelde quaestie gedaan heelt, laten we verder aan de beoordeeling onzer lezers over. Intusschen is er nog een ander voorbeeld, dat wijst op slapheid en op verval. In de gemeente Emmerik bestond in ’t begin dezer eeuw een latjnsche school, die hare onkosten dekte uit de opbrengst van haar toekomende landerijen, tot Napoleon goed vond er een eind aan te maken en die goederen aan het Koninkrijk Holland schonk. Later kwam het bestuur dier school op die zaak terug en ofschoon het congres te Weenen aau alle gehaspel over grondgebied een eind maakte, door van eiken staat de grenzen aan te wijzen, bleef toch het schoolbestuur aan dringen op vergoeding, hoewel onze regeering niet genegen was, om het haar toegewezene terug te geven. Onze anti-revolutionaire regee- ring echter, onder wier gezegend Bestuur wij nu leven, vond maar beter, met Duitschland goede vrienden te blijven, en tce te geven. Zij erkende het recht van den sterkste alweer de Bey van Algiers 1 Zij komt met de cura- toren der school overeen om haar (de school) f 7900 te betalen voor haar lastig en voortdurend gevraag. Het bestuur vroeg maar even 70,090, doch was al blij f 7090 te krijgen. Beter één vogel in de hand, dan tien in de lucht en onze Regeering is nu gelukkig van dien lastigen vrager af en ’t kost ook maar f 7000. „Qui terre a, guerre azegt een fransch spreek woord maar, geef alles weg en niemand zal u in de zalige rust storen Dour vivre heureux, vivons caché Gezegend is het land dat zulk een vredelievende regeering bezit. Gelukkig het land waar de zelfzucht verstomd is en dat zijne beurs gaarne ter beschikking stelt van den on- vriendelijken bedelaar om ook hem gelukkig te maken en een glimlach op de lippen te too veren, De Duitsehers weten wel dat de Hollander „Steinreich" is, en niet let op een fooitje van /■7000. Zou ons volk er ook zoo over blijven denken 1 ‘a V staten het tusschengelegen gebied zal behooren, een gebied dat om zijne goudvelden nog al van beteekenis is. De Nederlandsche regeering kan daarbij de beste aanspraken doen gelden, de ge schiedenis wijst het ons toe, en dat de iransche regeering hiervan niet onkundig is, blijkt duidelijk uit het verdere verloop der zaak. Een arbiter zal benoemd worden om deze lastige quaestie tot een vreedzaam einde te brengen en die man is de czaar van Rusland, een onafhan kelijk man, die het vertrouwen geuiet van beide partijen. De vraag wordt hem gedaan, maar de groote onafhankelijke czaar gevoelt zich te afhankelijk, te beperkt in zijn arbiterschap en hij bedankt voor do eer, tenzij de twistende par tijen hem geheel vrij willen laten in de keuze der grenslijn. Hij moot ook gerechtigd zijn om die lijn dwars door het betwiste gebied te trekken, doen Salomo de twee tw-istende moeders voor stelde om het nog levende der twee kinderen met zijn zwaard in tweeëu te deelen, was de werkelijke moeder er tegen, de pseudo-moeder stemde er in toe. De Eransche regeering kon zich zeer goed met den eisch des czaars vereeni- gen en de Nederlandschezij vond het ook goed. Zij, die de rechtmatigste aanspra ken op het gebied kon doen gelden, zij, die moet waken voor de eer en de bezittingen van ons vaderland, vindt het goed om den Russischen keizer de schaar te overhandigen, waarmee hij ons de panden van de jas mag knippen als het hem goeddunkt. Alle hoop is nu op het recht- vaardigheids-gevoel van dien man gevestigd maar als het waar is wat gemompeld wordt, dat namelijk de Eransche minister hem heeft over gehaald om zich zooveel vrijheid ia zijne keuze voor te behouden danja dan is het vrij zeker dat we er niet zonder schade zullen afkomen en een gedeelte van onze eigen bezit ting zullen vaarwel moeten zeggen. Dat komt er van als revolutie-mannen met anti-revolutio- nairen aau ’t twisten raken. De vechtersbazen gaan dan met den buit strijken. Dat is cleri cale politiek! Weggeven om toch geen twist te krijgen. Toen de Bey van Algiers in de vorige eeuw (’t was in den tijd, dat de Republiek in verval was) onze koopvaardijschepen ging rooven, bood onze regeering hem een som gelds als hij dat rooven wilde laten. Moet het dien eervollen!! weg soms weer op ’t Schijnt bijna zoo Maar dan begint men ook onwillekeurig te vragen, voor wien men ten slotte meer sympa- thie, of lieverminder antipathie zou krijgen voor den roover of voor den beroofde Zeker niet voor den laatste, die incarnatie van flauwhartigheid en lafhartigheid in plaats van zijn tanden te laten zien en zijn eigendom te verdedigen, integendeel alleronderdanigst nog een douceur komt aanbieden om de welwillendheid te I koopen van den roover, wien da buit blijkbaar goed heeft gesmaakt en die nu juist zijn tanden- Riviertjes in den bovenloop de grens zal aange- petit vient aan welke der beide pakt wat hij krijgen kan, heeft van zijn stand- 3 0 4 iJ i i i 2 J 1 iV?' OKEKER COURO OWv 'V-/

Sneeker Nieuwsblad nl | 1890 | | pagina 1