All IIS-IffilllBimilHLII) HUIW ■fflmmwMSfflmD J 11 u No. 51 V IJ F-E N-V EERTIGSTE R. G A. N G. 1890; J AV OE IN A. 16 JULI, wg B INA EX L A N I). X 1 er voor had. nummer verwisseling wor- bestaat echter nog een a 1 BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek brengen ter openbare kennis, dat ter Secretarie dezer gemeente, gedurende 14 dagen, 'van af heden, voor een ieder ter lezing is ne- dergelegd en in afschrift, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar gesteldde aan den Raad aangeboden rekening der ontvangsten en uitgaven dezer gemeente over 1889. Sneek den 16 Juli 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BEN NE WITZ, Secretaris. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden /l.franco per post 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. Zaterdag is te Amsterdam de algemeene ver* gadering gehouden van de „Liberale Unie“, die belegd was tot behandeling van de voorstellen der hh. J. Oppenheim, J. A. van Gilse en C. M. J. Willeumier tot wyziging der statuten, in hoofdzaak bedoelende 1. den invloed dar doelen te verhoogen, door aan de voorbereiding der in de algemeene ver gaderingen te behandelen onderwerpen de kies* vereeuigiugen te doen deelnemen 2. den nadruk te leggen, met op het leiden, maar op het doen te vuorschyn komen der De commissie van oud-officieren van het Ned. of Ned. Ind. leger, die een oproeping aan het Nederlandsche volk had gericht om gelde- lijken steun, ten einde de zaak-Willink Ketjen voor den rechter te brengen, heeft zich weder met adressen tot de Staten-Generaal gewend. Zij drukt daarin haar spijt uit over ’t verloop der zaak Willink Ketjen, verzoekt alsnog een schadeloosstelling voor het door hem thans gederfde volle pensioen uit te keeren en zoodanige wijzigingen te brengen in de regeling van het ontslag der N.-I. officieren, dat nimmer meer op deze wijze een braaf en dapper officier, in de kracht van zijn leven, aan het leger en het vaderland kan worden ontrukt. Naar de Avondpost verneemt, is de ex- koningin van Servie, Nathalie, voornemens De Stand, bespreekt onder den titel „Mach teloos" den politieleen toestand van enkele Staten in Europa en meent dat bijna overal machte- loosheid heerscht doordat de beide worstelende groepen telkens blijken te zeer tegen elkaar op te wegen. „Ten onzent, zegt het blad, heelt de groep, die nu haar mannen in het Kabinet kreeg, wel een meerderheid van 10 a 20,000 stemmen maar de districtsindeeling maakt deze verhouding zoo onzuiver, dat een 300 stemmen in Lochem en elders slechts van rechts naar links hebben te schuiven, om nogmaals de min derheid in het land meerderheid in de Tweede Kamer te maken." Daardoor kan noch de eene groep, noch de andere krachtig doortasten. En zoo zal het nog wel jareu blijven meent de Stand., want om hierin verandering te brengen „zouden er een moed en nobele zin in ons volk en in ons staatsleven moeten varen, die vooralsnog ontbreken." De invoering van pro portioneel kiesrecht zou iets verbeteren, doch het kwaad zit blijkbaar in de grondwet, meent het anti-revolutionair orgaan. Het gelooft, dat met een goede grondwetsherziening, waarop de anti-revolutionire partij steeds heeft aangedron- Houten ten sterkste op. Hij meent, dat daarbij door den minister een principieele fout is begaan door voorbij to zien, dat art. 184 alleen geschre ven is voor de handhaving van de orde tegenover de rustverstoorders of oproerlingen. Art 186 spreekt van een geval, waarvoor de burgemees ter buitengewone bevoegdheden erlangt terwijl, de minister het doet voorkomen alsof in dat ar tikel sprake is van „een tijdperk waarin de geheele gemeente, alwaar dat geval plaats vond, in een buitengewonen rechtstoestand komt te verkeeren" en alsof in zulk een tijdperk de werking der wetten geschorst zou zijn en de burgemeester aan geenerlei wetgebonden. Zijn subjectief begrip, dat de door hem bevolen maatregelen ter handhaving der orde strekken, zou voor de geheele gemeente boven alle wetten geiden. Die wetsuitlegging leidt z. i. niet alleen tot een onafzienbare reeks van daden van willekeur en rechtsverkrachting en zou'reeds daarom onaan nemelijk zijn, maar is tevens in lijnrechten strijd met de wet zelve. Art. 186 wordt nog gevolgd door art. 187, hetwelk den invloed van het geval van art. 184 op den algemeenen rechtstoestand regelt. Het luidt: „Is het in zoodanigen toe stand noodig algemeene voorschriften van politie voor de inwoners uit te vaardigen en onverwijld af te kondigen, de burgemeester is er toe be voegd. Hij brengt die voorschriften terstond ter kennis van onzen commissaris in de provincie en, zoo spoedig mogelijk, ter kennis van den raad. Onze commissaris kan de uitvoering van zoodanige voorschriften schorsen. De voorschrif ten vervallen, zoo zij niet door den raad in zijn eerstvolgende zitting zyn bekrachtigd, tenzij de burgemeester ten aanzien van een raadsbesluit tot niet-bekrachtiging oordeeie te moeten hande len naar de voorschriften der 2e en 3e zinsnede van art. 7Ü.“ Naar aanleiding van ’s ministers verklaringen spreekt de schryver den wensen uit, dut spoedig de wettelijke regeling volge van den staat van oorlog en beleg door de grondwet voorgeschre- ven. Wel zou hij het betreuren, indien die nieuwe regeling naar de door het tegenwoordige ministerie gehuldigde beginselen werd tot stand gebracht. Maar ’c ware beter de volksrechten rondweg prijs te geven dan ze in de practijk weg te moffelen. Niets is meer geschikt om de spanning te vermeerderen, dan schending van de rechten, die het volk aan de grondwet ont leent. Ter voorziening in de behoefte aan drinkwater in oorlogstijd, zal 23 dezer worden aanbesteed het aanleggen van regenbakken voor de stelling van Amsterdam (le gedeelte), waarvan de kosten worden geraamd op f23,000. In den geneeskundigen raad van Noordholland is praeadvies uitgebracht over de bekende wij ziging, die de regeering in de wet op de be- smettelijke ziekten wil brengen. Dit rapport is na een enkele opmerking bij acclamatie goedge keurd. De conclusie er van luidt1. dat de voorgesteide wijzigingen der wet over het alge meen instemming verdienen, maar tevens zijn van ondergeschikten aard, van weinig belang en in ieder geval te duur gekocht, wanneer daar aan wordt vastgekoppeld de verandering in de bepaling omtrent de vaccine. 2. Mocht deze onverhoopt tot stand komen, ook al wordt de inenting zooveel mogelijk bevorderd, het aantal der ingeente personen allengs zal verminderen. 3. Dat daarmede de morbiliteit en de mortali teit aan pokken binnen niet langen tijd zullen toenemen. 4. Dat dientengevolge de versprei ding van de smetstof der pokken onder de bevolking meer intensief en het gevaar voor besmetting grooter zal worden. 5. Dat daar door ia verband met de eigenaardige wijze van bescherming, die door de vaccinatie wordt ver schaft, een dwang wordt teweeggebracht tot dikwyls te herhalen revaccinaiie en onzekerheid omtrent het succèi der revaccinatie zelve. 6. Dat het derhalve ten zeerste te betreuren zou zijn, indien uit de wet de bepaling wordt gelicht, die zooveel heeft bijgedragen om tot hiertoe ons land vrij te houden van de epidemi sche verspreiding der pokken, indien daarvoor niet in de plaats wordt gesteld verplichte vacci natie. Het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen heeft het reglement voor het op te richten schoolfonds vastgesteld; de circu laire om gelden voor dat fonds byeen te brengen zal niet voor September of October uitgaan, terwijl tot leden der commissie van wege de maatschappij zyn benoemd de hh. mr. W. H. K. Mouthaan, mr. A, Bloembergen en A. Moens, en van wege „Volksonderwijs" de hu. mr. H. Goeman Borgesius, D. André de la Porte en W. de Meyier. Als secretaris dezer belangrijke commissie zal optreden de heer J. Bruinwold Riedel. ADVERTENT1ËN van 1 tot 4 regels,gewone letter, 40 Cents, ▼oor eiken regel meer 7 */a Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. De r.-katholieke pers blijft eenstemmig in hare afkeuring van de ontwerp-legerwet. In een ingezonden artikel, waaraan de Tijd I de plaats 'van hoofdartikel geeft, wordt het I wetsontwerp als „draconisch" gekenschetst. Allen, dio overtuigd zijn dat eene regeling -wan den krijgsdienst mogelijk blijft, welke meer I de persoonlyke vrijheid waarborgt en minder I drukkend is voor do natie, moeten zich aan- I gorden tot den strijd. De Nieuwe Koerier noemt de indiening der I Wet een daad van sarrende hardnekkigheid, I eigenzinnigheid en laatdunkendheid, en wel in I den meest pijnigenden vorm. Grievende teleur- gi stelling, diepe verontwaardiging en een gevoel S'van wrevel leeft de indiening dan ook gewekt. I Het blad vertrouwt ten volle op het beleid der I I'.-k. afgevaardigden en op de kracht hunner I wapenen. „Het geldt niet minder dan de I Verdediging onzer persoonlijke vrijheid. Geen militarisme 1 blijft de leus. Ook al moest de I minister, en dan reeds in de eerste instantie, 1 deelon in het lot van zijn vroeg eren ambtsge- S noot van Koloniën." n De Nieuwe Noord-Hollander zou, al was bij I deze nieuwe legerwet eene bezuiniging in het I verschiet, dan nog haar bestrijden, omdat zij I aantast wat hooger is te achten dan geld. Per- I soonlijke dienstplichtdien te weren, ziedaar waar het om te doen is. De Maas- en Roerbode verklaart„Nu vangt 1 het schriklijk pleit van dwang en vrijheid aan." S Dwang, dienstplicht, verzwaring van lasten wordt R’aan Neerland’s volk o; gedrongen door de heeren I militaristen, tegen den dwang, vóór de vrijheid, I gestreden hooidzakelyk door de r.-katholieken.“ Vooral de aikeer van de kazerne met ai zijn I gevaren brengt de laatstee tot hun verzet tegen I de thans voorgestelde verzwaring van lasten. I „Nu tracht men jongelieden van beteren stand, cn naar men meent, van beter gehalte, in den wapenrok te steken, daarom dient de plaatsver- &,vanging algeschaft te worden. Waarom niet eerst beproefd, door tucht, door streng toezicht op de zedelykheid en door den heilzamen invloed ua den godsdienst, het gehalte van ons leger op een hooger peil te brengen?" I De heer L. Huffmans schrijft ia het Venl. I Weekblad, dat het wetsontwerp volkomen beant- R woordt uau de vrees, die men I Plaatsvervanging en «den afgeschaft. Er o kansje om er zonder kleerscheuren af te komen. liet V. W.- leidt dit af uit de samenstelling I der commissie van voorbereiding, die bestaat uit vier anti-militaristen en drie militaristen. De heer 8. van Houten behandelt in het Soc. I W eekbl, een quaestie, die bij de interpellatie van Aden heer Domela Nieuwenhuis is ter sprake ge- komen. Het betreft de uitlegging aan art. 186 der gemeentewet door dea minister Lobman ge lieven. Tegen die uitlegging komt de heer Van gen, een eind zal komen aan onze machteloos heid, maar eerder niet. Doch dan zou er voor gezorgd moeten worden, dat de grondwet juist voor die teedere belangen, die thans de burgerij principieel verdoelen, zulk een regeling bevatte, dat de éene groep, wat deze belangen aanging, niets meer van de tijdelijke zegepraal der andere te duchten had. UIT DE PERS. openbare tneening 3. den waarborg te verhoogen, dat de uit- spraken van het lichaam in zijn geheel met de zienswijze der deelen zijn in harmonie 4. het volle licht der openbaarheid te doen schijnen over de werkzaamheid d r „Libera e Unie" als het alleen geschikte middel om voor oordeel en wantrouwen te keeren. De voorstellen werden verdedigd door de drie voorstellers, die gesteund werden door de hh. mr. Levy en Andringa de Kempenaer (Zutfen.) Het bestuur had schriftelyk de aanneming der voorstellen ontraden, doch liet thans de beslissing over aan de vergadering, zonder eeniga pressie te willen oefenen. Do voorstellen werden bestreden door dc heeren Waldeck (Loosduinen), Heijermans (Rotterdam), prof, van Hamel, prof. Buys, Bergsma (Amsterdam, Grondwet), en dr. P. Langeveld (Sliedrecht). Het hoofdbeginsel der voorstellen werd ver worpen met 36 tegen 8 stemmen, waarna de overige voorstellen werden ingetrokken, behalve het voorstel om voor de algemeene verordeningen openbaarheid voor te schrijven, tenzij op voorstel van het bestuur of van vyf afgevaardigden be sloten wordt, een onderwerp in geheime zitting te behandelen. Dit voorstel werd door het hoofdbestuur overgenomen en daarna met alge meene stemmen aangenomen. Van eene motie-van Hamel, waarbij het be stuur werd uitgenoodigd eene wyziging in de statuten te overwegen, ten einde de benoeming van bestuursleden nauwgezet worde voorbereid, was stemming overbodig, daar het hoofdbestuur zich daartoe dadelijk bereid verklaarde. De bestuurs-voorstellen tot wijziging der sta tuten werden daarop aan de orde gesteld. Het voorstel dat de afgevaardigden telkens vóór eene algemeene vergadering worden gekozen en dan herkiesbaar zijn, werd aangenomen met drie stemmen tegen. De daarmede in verband staande wijzigingen van het huishoudelijie regle ment, o. a. ‘bepalende, dat het mandaat der afgevaardigden van vereenigingen, die niet hou den eene vergadering tot het kiezen van afge vaardigden, geacht zal worden te zyn hernieuwd, werden mede aangenomen. Het voorstel, om te bepalen, dat het bestuur zal zyn samengesteld uit twaalf leden, waarvan minstens zeven uit de afgevaardigden, voor een tyd van zes jaar en niet tezstond herkiesbaar, met aftreding om de twee jaar van een derde gedeelte, werd aangenomen, na verwerping van eene motie-Levy tot uitstel. Eindelijk werd een amendement-van Hamel, om te bepalen, dat om tot lid van het bestuur buiten de afgevaardigden benoembaar te wezen, men moet zyn buitengewoon lid of beschermer der „Liberale Unie", aangenomen met 26 tegen 11 stemmen. Voorts werd nog besloten tot het instellen van eeue nieuwe categorie leden-beschermors. OEEK Ollltv 4 3 i rn -fj

Sneeker Nieuwsblad nl | 1890 | | pagina 1