Minis- H IDIWmiHU# 1'9911 91 1 I! I] Jt ffllBÏEEMET 1MKHÏÏ SJEH X U» Aangifte van Leerlingen No. 62 V IJ F-E N-V EERTIG-STE JAARGANG. 1890. n. I i VRIJHEID. JAARMARKT of KERMIS 1 >1 I, 3 a >r a Bij deze Courant behoort als bijblad Feuil leton-num mei’ 68. Het ontwerp tot regeling van den krijgsdienst wordt door het Vaderland met warme sympathie begroet, wijl daarin alle grondbeginselen zijn Welke zijn die tirannen, wier bravade, r m i. n i ui f I 2 AUGUSTUS* I Welke zijn die tirannen, wier bravade, ik bedoel wier braveeren genoemd wordtde strjjd Voor de vrijheid De nihilisten wijzen u als zoodanig de koniu- ?en en vorsten der wereld aan zoo ook de tepubiikeinen, de socialisten, ja zelfs Calvijn tot 3P zekere hoogte ook ten minste hij heeft er Qooit mee gedweept en zijne volgelingen in ^geland hebben zelfs een Karel I, als hun Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. Do heer C. Croll heeft, zooals wij gemeld hebben, eene brochure geschreven, waarin hij zijne uittreding uit de „Sociaal-democratische partij" toelicht. „De heer Domela Nieuwenhuis schrijft hij o. a. is theoretisch streng communist, erkent het individu slechts als deel der gemeenschap, als „een rad in het groote maatschappelijke ra derwerk"; ik daarentegen meen, dat het individu geen genoegen kan nemen met de rol van rad, om de doodeenvoudige reden, dat hot individu meer is dan een rad, namelijk een volledige machine met een volledig stel organen, beboet ten, wenschen, van welker vrije werking en bevrediging het geluk van het individu afhangt, en die derhalve geen stoornis mogeu ondervin den door een verband, aangelegd tegen den wil van’t individu tegenover de fictie-gemeeuschap." De heer Croll zet daarna breedvoerig uiteen, op welke gronden hij het recht, van welk men- schelijk gezag ook, om van anderen gehoor zaamheid te vorderen, ontkent met de prac- tische opmerking echter er bij, dat hij zelf niet gaarne nu reeds op de volledige toepassing iW van dienstvervanging en toepassing van alge» meenen weerplicht, terwijl door goede bepalingen is gezorgd, dat de druk zooveel mogelijk zal worden verlicht. De tweede verbetering is dat de land- en zeeweer enkel uit personen zal bestaan, die vroeger bij het leger hun dienst plicht hebben vervuld en dus geoefend zijn, waardoor tevens een behoorlijke aanvulling is verzekerd bij eventueele verliezen, die een oor logvoerende krijgsmacht vooral in den eersten tijd te wachten staan. Met een leger van 116,000 man en 50,000 man dadelijk beschikbare reserve zullen wij een legermacht hebben, waarmede men de toekomst gerust tegemoet kan gaan. Dat resultaat zal verkregen worden door een jaarlijksche lichting van ten hoogste 13,200 man voor volledige oefening en ten hoogste 2500 man voor ver korte oefening (3 maanden), benevens 600 man voor de actieve zeemacht. Duur van den diensttjjd voor de ingolijfden bij de actieve zeemacht 6 en bij de actieve landmacht 8 jaren; daarna gaat de dienstplichtige voor den tyd van 5 jaren bij de zee- of bij de landweer over. Gaat men nu na, dut reeds in 1867 een militiecontingent van 14,000 man door de toenmalige regeering noodig geoordeeld werd, en houdt men rekening met de voortdurende vermeerdering der bevol king, dan mag waarlijk de eisch der regeering, wat de grootte van het jaarlijksch contingent aangaat, niet overdreven neeten. De hoogere uitgaven, die uit de nieuwe regeling zullen volgen, worden door de regeering geschat op f 1,550,500, in mindering waarvan, echter de kosten der schutterijen komen tot een bedrag van f228,000, zoodat een jaarlijksche verhooging van uitgaven blijft van f 1.322,500. Daarbij moet echter in aanmerking worden genomen, dat ook bij het bestaande stelsel de kosten grooter zouden worden, iudieu werd overgegaan tot het uitbreiden der militie en het verbeteren der schutterijen, b.v. in den zin als in 1881, toen generaal Reuther minister van oorlog was, voorgesteld werd. Daarbij zouden de jaarlijksche uitgaven vermeerderd zijn met f2,270,000 een groot verschil dus in het voordeel van het nu aanhangig wetsontwerp. In waarheid zal door dit ontwerp - naar ’t Vad. vertrouwt met een minimum van lasten een maximum van weerkracht worden bereikt. Kuyper, noch Domela, noch Loyola, noch de neergelegd, waarvoor het blad nagenoeg twintig fatsoenlijke liberaal zich uitgelaten hebben, omdat iaar lang heeft gestreden. Vooreerst de persoon- het misschien zoo’n gevreesde tiran voor hen ^0^0 dienstplichtafschaffing van eiken vorm niet isdat eigen ik is Paulus’ grootste vijand. Gelukkige wereld! waarin niet allen op één na, dien eene overgeblevene tot hun vriend of vijand willen hebben. Als alle mannen één en dezelfde vrouw tot echtgenoote weuschten, dan zou die ééne vrouw wel alle mannen tot man kunnen nemeu, maar al die andere vrouwtjes? Zij bleven zonder man. Smaken verschillen en dat is gelukkig maar op het gebied der vrijheid is het toch dikwijls ongelukkig ook. Tirannen braveeren wil ieder, vanaf den zuigeling in de wieg, die de dekens wegschopt, tot den afgeleef- don grijsaard, die alle versterkende middelen neemt om den dood van zijn erf te houden; maar die zelfzucht, dat egoïsme, die tiran der tirannen, waar Paulus op wijst, hij wordt zoo vaak uit het oog verloren, en pas is de ge waande tiran de deur gewezen, of die gevaar lijkste van alle tirannen zit reeds in zijn leun stoel. aartsvijand, uit den weg geruimd. Volgens Domela zijn het verder de kapita listen; volgens Rome zijn hot de ketters, ten minste in die landen waar Rome niet den baas speelt; daar, zoo zeggen de ketters, speelt Rome voor tiran en slaat de vrijheid in boeien. Edoch, is hier niet eene vergissing in ’tspel? Rome tegen de vrijheid? En in ons land, waar dat zelfde Rome tegenwoordig den schepter zwaait, verzet het zich met hand en tand tegen den dienstplicht en pleit, hoe zwak de argumenten ook zijn mogen, voor vrijheid van den burger, de vrijheid om voor zijn zoon een remplagant «e stellen Neen, Rome is alleen tegen vrijheid van handel, Rome is enkel tegen de vrijheid van den leek om zich met godsdienstige vraag stukken in te laten, tegen de vrijheid van ge weten. Geen vrijheid van handel, zegt Bahl- man maar o wee Loyola, hij vindt dat ZEd. Bahlman zoo op zijn ééntje niet moet te werk gaan, maar met zijne katholieke confraters in ’t gareel dient te loepen, en hij voegt er daarom dadelijk bij: Geen vrijheid van handelen, mijnheer Bahlman De tirannen in Kuypers oog zijn de libera- listenhij haat ze als de pest en weet ze niet beter naar zijne voorstelling te teekenen dan met den sissenden „isten“-staart. Venijnige hage dissen, monsters in feestgewaad gestoken in dr. Kuyper’s toiletkamer. Misschien zou hij ook een liberalist geworden of liever gebleven zijn, als die regeerende liberalisten hem ook bij tijds in feestgewaad hadden gestoken en als een professor naar den katheder geleid hadden. Geen grooter vijanden dan ex-vrienden dat weet Kuyper wel; daarom priemt hij tegen woordig zoo geducht de vrienden uit zijn tweede stadiumde synodale orthodoxen. De fout van elke zaak, die verkeerd gaat, is, zoo zegt ten minste dr. Kuyper, dat zij in haar tweede sta dium niet gereorganiseerd wordt. Dat doelt zeker op de ütrechtsche of liever op de Syno dale orthodoxen, omdat zij de Vrije Universiteit zoo treurig laten vervallen. Wy meenden dat de Vrije Universiteit in K’s derde stadium thuis ook den tijd neen van zijn onze ADVERTENT1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7*/a Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernomen bij den Uitgever. Jk Ga tirannen braveeren, Geesels der volleren in boeien gekneld Wat zouden wij, Hollanders, gelukkig zijn, ja wat zouden wij juichen, zulk een Paulus te .bezitten, vooral in onze dageu Treurig toch, dubbel treurig is het, te moeten hooren, dat Kuy per en Lobman al ga ook ons Vaderland er bij ten gronde tegen beter weten in ons volk willen blootstellen aan die gevaarlijke pokziekte; uit liefde voor de vrijheid, natuurlijk, offeren die leiders heel veel op, zult ge zeggen. Toch is die opoffering naar onze meening voor die ^eeren zoo heel groot niet; er zijn sehut- platen waarmee zij zich kunnen dekken als de nood aan den man komt, en geloof maar vrij, waarde lezer, dat zoo iets wel gebeuren zal ’t zou niet zonder precedent zijn. Deze schut- platen zijn drie in getalOf ze gaan naar ’t buitenland de heeren zijn goed bij kas of ze laten zich gauw vaccineeren, of ze zijn reeds gevaccineerd. Het eerste middel zou voor Kuyper het aannemelijkste zijnconsequent dient hij nii wel te blijven in zijne anti-revolu- tionaire beginselen, en van zoo’n uitstapje, als de nood aan dea man komt, is hij niet afkeerig. We herinneren ons, dat ZEd. voor eenige jaren eea tochtje maakte naar ’t buitenland voor her stel van gezondheid anderen spraken het tegen en wisten ons meê te deelen dat hij het in de Tweede Kamer niet meer uit kon houden. In ieder geval, hij is naar ’t buitenland gefladderd in zijn eigen persoonlijk belang. En Domela? heeft hij ook niet zoo’n hazepad-kiezerij te baat genomen toen de kogels floten over het paling oproer? Nu, we begrijpen, dat de opperbevel hebber van het leger zich buiten schot moet stellen en, liever dan aan zelfzucht te denken, zien we in de handelwijze dier twee mannen een soort taktiek in den strijd voor de „vrijheid", Wat Paulus zoo kernachtig noemt „tirannen braveeren." Welke zijn nu die tirannen Luister, lezer, naar wat men u als zoodanig voorstelt en ge begrijpt dan eerst hoe het komt, dat de begrip pen over vrijheid, gepaste vrijheid, zoozeer uit een loopen. behoorde, maar wij rekenen er van zijne plotselinge bekeering, veertiendaags overstudeeren bij. Dat’s fout. De liberalen vinden hunnen tiran in het clericalismeonder die liberalen behooren echter niet die breede rij van bemiddelde, fatsoenlijke liberalen, die de ruste en den vrede liefhebben zij vinden dat de radicalen den tiran uithan gen. Lezer, hebt ge wel eens een ouderwet- sche gruttenmolen in werking gezien Ge hebt dan opgemerkt, dat boven het kruis van den viervoeter een werktuig hing met puntige, scher- pe tanden voorzien. O wee, als het paard den slakkengang wou nemen dan kwam het radicale prikkertje hem eens even aanwakkeren met een stom maar welsprekend gevoeligvoor uit, gij droomer Onder alle tirannen en we hebben er al ver scheidene opgenoemd, is er één vergeten waaraan Paulus aanstoot vond. Het eigen ik, waarover (l BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek maken bekend, dat de alhier dit jaar begint op Vrijdag den 15 Au gustus, des morgens acht uur, om te eindigen op Vrijdag den 22 Augustus d. a. v. des morgens acht uur, en dat voor den 24en dier maand alie kramen, disschen, tenten enz. zullen moeten zijn afgebroken en weggeruimd. Tevens wordt herinnerd aan art. 12 der Algemeene Politie-Verordening, waarbij is be paald: dat niemand eene tent, kraam, tafel of iets dergelijks op den voor den openbaren dienst bestemden grond mag opslaan of daarop uitstallingen van goederen hebben, dan over eenkomstig de aanwijzing van den Marktmeester of, bij ontstentenis van dezen, van de Politie en na voldoening van het marktgeld. Sneek, 8 Juli 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEYVITZ, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek maken aan belanghebbenden bekend, dat de aanvraag om toelating van Leerlingen op de Tusschenschool dit jaar moet plaats hebben op Vrijdag den 8 Augustus en voor de School voor Kosteloos onderwijs op Zaterdag den 9 Augus tus, telkens des avonds van 6 tot 8 uur in het vergaderlokaal der Schoolcommissie in het Ar menhuis alhier. Sneek, 31 Juli 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd. ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. UIT DE PERS. S.liEEKER I It I Mit Worten lasst sich trefflieh streiten, Met Worten eln System bereiten An Worte lasst sich trefflieh glauben, Von eineui Wort lasst sich kein Jota rauben. i i i OIKVVT. „Paulus waarheen t* f J j „Doch ein Begriff musz bei dein Worte seia“; VOOB DE TUSSCIIENSCHOOL en de SCHOOL voor KOSTELOOS ONDERWIJS.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1890 | | pagina 1