r 1 J lit J ■IB- III MIWWIHLID Mill! B H (EiEnEBIIEHBlIIllSSÏJfflïSiilffi J i M No. 63 V IJ F-E N-V ERRTIGSTE A R GF A N GF. 1890. VRIJ H EID. i I. JAARMARKT of KERMIS 6 i: in. I waarlijk natio- «I Alle brieven in te zenden. uwe partijge- waarom waar het een BIN K E N L A ff D. Volgens de Haagsche Ct. heeft Nederland van de overige betrokken autoriteiten verkre gen, dat eerlang het telegraaftarief voor Java zal worden verlaagd met 40 ets. per woord terwijl ook voor het overige Ned. India eenigé verlaging zou zijn verkregen. Het tarief van telegrammen naar Frankrijk bekendmaking. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek maken bekend, dat de alhiar dit jaar begint op Vrijdag den 15 Au gustus, des morgens acht uur, om te eindigen op Vrijdag den 22 Augustus d. a. v. des morgens acht uur, en dat voor den 24en dier maand alle kramen, disschen, tenten enz, zullen moeten zijn afgebroken en weggeruimd. Tevens wordt herinnerd aan art. 12 der Algemeene Politie-Verordening, waarbij is be paald: dat niemand eene tent, kraam, tafel of iets dergelijks op den voor den openbaren dienst bestemden grond mag opslaan of daarop uitstallingen van goederen hebben, dgn over eenkomstig de aanwijzing van den Marktmeester of, bij ontstentenis van dezen, van de Politie en na voldoening van het marktgeld. Sneek, 8 Juli 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEW1TZ, Secretaris. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, Gelet op de artikelen 6 en 7 der Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad no. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrich tingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken Brengen ter openbare kennis, dat ter Secre tarie der gemeente ter visie is gelegd een ver zoek met bylagen van Abraham L. de Wolff, koopmam wonende te Sneek, om vergunning tot het oprichten van een Zeemtouwerij door Stoom in den molen staande aan de Houkesloot alhier, Wijk 18 no. 77, kadastraal bekend ge- meente Sneek, Sectie D no. 450. Dut op Dinsdag den 19 Augustus 1890, des namiddags te 2 uren, ten gemeentehuize gele genheid zal zijn, om tegen die oprichting be zwaren in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten en dat zoowel de ver zoeker, als zij, die bezwaren hebben in te bren gen, gedurende drie dagen vóór ovengenoemd tijdstip ter Secretarie der gemeente, iu de ge- ADVEIITENT1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7*/, Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever, Deze COUliANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.—; franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco ster hebt ge u onmogelijk gemaakt; en in uwe afwezigheid, in uwen leertijdvergun ons deze schrifturen kennis kunnen benamingwe dachten aan de kostschool, waar meisjes het huishouden gaan leeren, in uwen proeftijd staat in de keuken de man met een hondenzweep Gruwelijke gedachte Wat moet ge een spijt gevoeld hebben, gij liberalen, want de schuld der tekortkomingen drukt zwaar! Het kiesrecht hebt ge uitgebreid, ja, maar hoe? De deur is zoover opengezet dat mijnheer de Baron in de keuken verschijnen kon om er de oude keukenmeid uit te verdrijven. Hadt ge de deur wat verder open gezethadden die arme „kleenen" ook een doorgang daarheen gevon den, voorzeker, mijnheer de Baron zou dan geen ruimte gehad hebben om met zijne zweep van zich af te klappen. Ja, lezer, speelruimte, een behoorlijke afstand voor de zweep van den temmer is volstrekt noodig. Pas toch op, libe ralen want hij retireert reeds. Door het land volk is hij naar binnen gedrongen en nu laat hij de arme „kleenen" reeds in den steek neen, hij verwijdert zich van hen ter lengte van een zweepslag. dat gij die ontwikkeling schuwt, omdat vroeger altijd bij uwe adellijke broeders de meening heeft voorgezeten, dat men over het stomme vee beter heerschen kan. Maar die meening is toch nu zeker niet meer gangbaar Men weet nu im mers wel, dat God de wereld niet bestemd heeft om daarop jonkheeren en baronnen met een karwats te laten huishouden En dat begrijpt gij immers ook wel, gij, die zoo bang zijt voor de socialisten, dat ge ons vaderland met een heirleger van marechaussees gaat overdekken gij begrijpt immers ook wel, dat het stomme vee zijn hartstochten blijft behouden En ge looft ge dan niet, dat er bij geringe verstands ontwikkeling slechts weinig noodig is om die hartstochten te prikkelen en in vlam te zetten? Gij hebt zeker ook uwe hartstochten, maar gij kunt denken en berouw gevoelen wanneer ge in een onbewaakt oogenblik daaraan mocht toege ven, maar dat stomme vee kan niet denken en de gelegenheid, de prikkel tot verzet kunt ge toch niet weg nemen, tenzjj ge consequent door gaat en een schrikbewind invoert met censuur enz. Ge zoudt dan echter wel eerst in Rusland een kijkje moeten gaan nemen, hoe zoo iets moet ingericht zijn. De kncct is hier echter niet inheemsch en een vrijheid absorbeerend Siberië staat eene Nederlandsche regeering nu eenmaal niet ten dienste. Toch heeft het er soms veel van, alsof de regeering tegenover het volk, tegenover de minder ontwikkelden, de „kleenen", de rol van dierentemmer schijnt te willen spelen alhoewel dat geen gemakkelijk werk is en gevaarlijk in hooge mate. Het is een geven en nemen, een lokken met zoet gefluit in den strik van den vogelaareerst een klontje suiker, daarna een slag met de zweepmaar die dubbele rol hebben adel en clerus onder elkaar verdeeld. De clerus lokt het redelooze dier in de netten door den adel gespannen. Wij behoeven dan ook niet te zeggen, waar en door wie hier de suikerklontjes worden uitgedeeld, noch waar het depót der dressuur-zweepen is. Intusschen knijpen de bezittende, de rustige rust lievenden onder de liberale partij de oogen dicht. Zij hebben geen gevaar te duchten de temmer waagt zich niet zoo gemakkelijk op hun terrein. Toch is dat oogen dichtknijpen niet goed, niet edel l Flink en fier zou het zijn, ook voor een Hollandsche liberaal om zijn onderdrukten broeder te helpen tegen de belagers van diens vrijheid. Een goede dosis méér feu sacré, gij liberalen, en wat minder zucht tot indommelen onder papa’s slaapmuts, als je blieft 1 Jaagt de flemende onder drukkers uit hunne tenten en geeft aan het geplaagde volk zijne vrijheid Ware het onder uw bewind meer in de vrijheid opgewassen, dan zou het zelf wel de handen uit de mouw steken en uwe hulp niet behoeven. Er zouden dan in ons zoo hoog geroemde vrij heideland niet zooveel ontevredenen zijn, die zich uit behoefte aan troost, aan steun, aan vereeniging en bij gebrek aan beter bij de socialisten aansluiten. Ja, li beralen, gij hebt veel verzuimdAls huishoud. „'k Breng het landvolk den zegen, zegen van Hem, die geen kleenen veracht l* Ja, Paulus, die kleenen, zij hebben dien zegen hoog noodig, ook nü nogDe werkbijen in onze maatschappij, gedoemd om hard te werken voor een schamel stukje brood, slechts genietende de liefde hunner kinderen 1 Plichten slechts drijven hen uit naar den arbeid; het aardewerk in de huishouding van Staat, door het porselein met verachting bejegend. Loon naar werken krijgt ge, ja, maar welk loon De boter of de karnemelk En uwe vrijheid Och lezer, als het uurwerk goed gesmeerd en opgewonden is, dan wordt aan den slinger de vrijheid ge- laten om te slingeren en het uurwerk in bewe ging te brengen en te houden die slinger- vrijheid, dat geslingerd worden, ik wil zeggen dat slingeren, is voor „de kleenen“ weggelegd. Arme kleenen arme landvolk 1 Hebt ge dan ook niet verstand, hart, gevoel ontvangen om er van te genieten? Waarom moet ge voorde Verstandsontwikkeling uwer kinderen uw zuur verdiende penningen offeren Het vaderland, dat slechts uwe zonen opschrijft voor den krijgs dienst, het moest aan uwe kinderen ten minste kosteloos onderwijs verschaffen, ook al was het met de baatzuchtige bedoeling alleen om ont wikkelde soldaten aan te kweeken. Maar neen, uwe clericale bewindsmannen, zij die zoo hoog opgeven van hunne liefde voor u, zij verplichten de gemeentebesturen schoolgeld te heffen. Een belasting over allen die van het onderwijs ge bruik maken gelijke verdeeling van lasten Pu dat vordert eene regeering, eene partij die eene evenredige belasting, eene inkomstenbelas ting in haar program schrijft Arme kleenen Gij wordt weer de slachtoffers van het clericale tegeeringsbeleid. Een trapje hooger dan de sling er vrijheid staat de dierlijke vrijheid, de vrijheid die vele men- reken misbruiken in sterke dranken en andere prikkels der wellust. We stappen dien stinken' den modderpoel met stilzwijgen voorbij ook ai ziet onze maatschappij daarin vele barer ont wikkelde zonen verzinken. Verwijfdheid en onbeschaafdheid leveren aan dien afgrond het grootste contingent. Daarom uwe zonen gestaald ea gewend aan ontberingen, gij gegoede klasse 1 Daarom de arme kleenen ontwikkeld en be- rchaafd, regeering van Nederland Dat is uw plicht, jhr. de Savornia, die onze Binnenlandsche Zaken bestiertwaarom wijst gij dan alle ver- roeken af, die aan uw Kabinet gedaan worden I om kosteloos onderwijs te mogen geven Die gemeentebesturen, aan wie gij en i 1 u°oten zooveel vrijheid wilt verleenen, ontneemt gij hun de vrijheid, W ‘■del doel betreft, wat gij, grootwaardigheids- I bekleeder, als uw eersten plicht moest beschou- I wenontwikkeling, beschaving, veredeling oM van onze natie Men mag toch niet aannemen wone bureau-uren, van de ter zake ingekomen --i nemen. Sneek den 5 Augustus 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. UIT DE PERS. In een beschouwing over de ontwerp-legerwet, en in het bijzonder aan de voorgestelde invoe ring van den persoonlijken dienstplicht gewijd, verklaart het Dagbl. v. Z.-Holl. en 's Gravenh' dat het met een breede reeks van mannen van militaire bekwaamheid en van oprechte liefde voor Vaderland en Oranje ontkent, dat invoering van den pers, dienstplicht in ’t belang van de verdediging des vaderlands onmisbaar zou zijn. Het blad zou zoo gaarne een vergelij k tusschen voor- en tegenstanders getroffen wiileu zien. „Waarom zou, vraagt het blad, niet een amen dement kunnen worden ingediend om de num. merverwisseling te behouden, gelijk zulk een wijziging ook werd voorgesteld bij de leger wet van Stirum „Militaire deskundigen verklaarden ons, dat, wilde men een compromis, het de voorkeur zou verdienen om de plaatsvervanging op te heffen en de nummerverwisseliug te behouden." De minister van Oorlog zou in dit denkbeeld kunnen treden even goed als de minister van Stirum, die bij zijn voorstel het amendement om de nummerverwisseling te behouden, niet bejegende met het stellen van de wetsquaestie"; hij achtte do wot met behoud der nummer ver- wisseling niet onaannemelijk. „Zal de nieuwe leger wet een waarlijk natio nale wezen, dan moet zij, zegt het Haagsche Dagblniet zijn de vrucht van een partij-over- winning, maar het resultaat van een waarlijk oprecht gemeen overleg tusschen de partijen iu de Kamer. „Wij zouden de wet aannemelijk ook voorde bestrijders van den persoonlijken dienstplicht willen maken. „Zooals zij daar ligt, is zij voor zeer velen geheel onaannemelijk. „Laat ons hopen, dat de defensie-quaestie vredelievend zal opgelost, dat dus de persoonlijke dienstplicht minstens niet in al zijn omvang zal worden ingevoerd. Werd de wet-Bergansius ongewijzigd, ook nog iu andere opzichten dan de afschaffing van plaatsvervanging en nummerverwisseling, door de Staten-Generaal aangenomen, dan zouden wij dat een ramp achten voor ons vaderland. „Zij worde afgewend! Een der middelen daartoe zal zeker zijn, om van alle verdacht making der oppositie af te zien en voortaan de legerwet als zoodanig te beoordeelen en te be handelen. „Tegenover het defensie-vraagstuk bestaan er geen Synodalen of anti-Synodalen, geen katholieken of anti-papisten, maar eenvoudig Nederlanders. „Over de middelen moge men verschillen, over t doel bestaat toch eenstemmigheid: de verzekering van de weerbaarheid van het ons allen dierbare vaderland." MEEK a j COURANT. I 1 „Paulus waarheen?*

Sneeker Nieuwsblad nl | 1890 | | pagina 1