1 I F MI S- H Ulffl W MS III 3 No. 65 V IJ F-E N-V EERTIGSTE JAARGANG. 1890 GELIJKHEID. b. I wtel 5T. 13 ste L SI 00, de liberale ,00 1. 2. 3. I r t Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden /l.franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. in ien in >3, KENNISGE VING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, brengen ter openbare kennis, dat het le Suppletoir Kohier van den Hoofde- dus lijken omslag, dienst 1890, goedgekeurd door i van Friesland, bij besluit dd, 31 Juli 11. no. 35 aan den Gemeen» te-ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en een ieder verplicht is, zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen dat een afschrilt van dit Kohier vanaf heden gedurende vijf maanden ter Secretarie dezer gemeente ter inzage is nedergelegd, alle werk dagen van ’s morgens 9 tot ’s namiddags 1 uur. Sneek den 12 Augustus 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWTTZ, Secretaris. UIT DE PERS. In het Sociaal Weekblad wijdt de luit.-kol. Seyffardt een beschouwing aan de leger wet en den minister Bergansius. In zijn eerste artikel herinnert de schrijver dat sedert de poging van generaal Van Stirum, om den persoonlijken dienstplicht hier te lande in te voeren, mislukte, de Tweede Kamer verwierp 30 Juni 1873 met 43 tegen 25 stem men het artikel waarin het beginsel van den persoonlijken dienstplicht was uitgedrukt geen der regeeringea den moed heeft gehad de "toe passing van dat beginsel weer voor te stellen. Aan de tegenwoordige komt de eer toe, dat schoone beginsel weder te hebben gehuldigd, terwijl zij tevens onze krijgsmacht aanzienlijk wil versterken, wat hoogst noodzakelijk is. Volmaakt is het ontwerp niet. Zoo keurt de heer Seyffardt het at, dat nog niet de helft der jongelingschap dienstbaar zal zijn en dat dan ook zy, die ingehjfd worden, geruimen tijd dienst plichtig worden. Een tweede fout is de groote omvang van het ontwerp, terwijl het bovendien wel eenigszins zonderling is,4dat de persoonlijke dienstplicht nergens uitdrukkelijk vermeld wordt. Het maximum der jaarlijksche lichting wordt gebracht van 11000 op 13800. Het aantal mi- licieplichtigen bedroeg ia 1833 31893, in 1890 echter 39043; een lichting van 11000 man ia 1863 komt dus percentsgewijze overeen met een lichting van 13467 in 1890; de druk op de bevolking blijft dus in verhouding vrijwel gelijk. Of de korte oefening van de 2500 man, die jaarlijks boven de 13800, welke volledig geoefend zullen worden, voor drie maanden ingedeeld zullen worden bij de infanterie of de vesting artillerie, goede vruchten zullen afwerpea, be twijfelt de heer Seyffardt. De vraag is gewettigd, of daarmede niet tijd en geld verloren gaan. Algemeene dienstplicht wordt blijkens boven genoemde cijfers by verre na niet bereikt, schoon art. 180 der grondwet eischt, dat alle Nederlanders, die daartoe in staat zijn, mede moeten werken tot verdediging des lands. Opdat echter aan den eisch in schijn worde voldaan, verkrijgen alle dienstplichtigen, die niet buiten staat zyn te dienen of niet uitgesloten zijn, een bestemming: 1. 13800 worden inge- lyfd by de actieve zeemacht of’ ter volledige oefening by helleger; 2. 2500 hebben korten diensttijd 3. worden 13700 ingedeeld by de aanvullingsreserve, die in vredestijd niet geoefend wordt; 4. worden 2300 aangewezen voor speciale diensten, daar zij voor den actievea krijgsdienst niet geschikt zijn. Tegen de derde categorie heeft de heer Seyf fardt bezwaar, wijl men op die wijze de weer kracht van een derde deel der mannelijke be volking ongebruikt laat, dewijl bij oorlos geen tijd is ze te oefenen. In een tweede artikel gaat hij ia de eerste plaats nu waar de dienstplichtigen van elk jaar VERGADERING vast den Gemeenteraad van Sneek, op Donderdag den ïiden Augustus 1890, des avonds 8 uur. Punten van behandeling; Resumtie der notulen. Mededeeling van ingekomen stukken enz. Voordracht ter benoeming van Zetters voor ’s Rijks directe belastingen. 4. Benoeming van Geneesheeren bij de alge meene Armvoogdij. 5. Rekening der dienstdoende Schutterij, over 1889. 6. Alsvoren der muziek- en zangschool over 1889/1890. 7. Alsvoren van het Bumaleen, over 1889/90. 8. Alsvoren van het Werkhuis, over 1889/90. 9. Begrooting der algemeene Armvoogdij, dienst 1891. 10. Adres van J. J. van Velzen. to I aan Recht voor Allen moest opgeven en broodeloos was geworden en toch is het dan heeren Gedeputeerde Staten nog hatelijk voor u. Een minister zou mede lijden hebben met een sujet, die door een 'volksvriend was uitgestooten en broodeloos ge maakt Zie Domela, er is en blijft altijd iets onbegrijpelijk stuitends in voor u, die medelijden hebt met al wat armoede heet. Hoe het dan ook zij, gij zult zeker met ons instemmen, als we den armen, maar eerlijken Croll toewenschen dat het hem aan het ministerie goed moge gaan dan hebben de menschen niets op onze huma niteit af té geven. Ge weet immers wel dat tout comprendre c’est tout pardonner 1 En wie van ons beiden zou nu wel het best in staat zijn om alles te begrijpen Immers u, mijnheer Domela Schwamm drüber Es ist im Leben doch so hasslieh eingerichtet, dasz nebst den Rosen aueh die Domen stehn. Een andere reden van den eisch om Recht voor allen is, dat het leven der menschen zoo erg ongelyk is. Terwijl de een niets doet en weelderig leeft, moet de ander hard werken met schamele spijs tot onderhoud van zijn lichaam. Al zijn we in beginsel gekant tegen afgunst, in dat groote verschil ligt wel iets bedenkelijks. Het geld brengt wel niet altijd geluk aan, maar onvoldoende voeding bij zwaren arbeid loopt zeker uit op ramp of ongeluk. En daarenboven; in dezen tyd van genotziekte, waarin men een bruiloft viert van ijzer, van koper, van zilver en verder BOjarige, 40jarige, gouden bruiloft enz., kan men het den arbeider niet misduiden, dat hij ook eens gaarne mee wil genieten. Er is iets rechtmatigs in die jaloezie en bovendien komt daaruit de haat voort, een reden te meer om die pijn te verzachten; maar dan moet Domela geen snoepreisjes gaan maken naar Zwit serland. Hij moet in ’t voorste gelid staan om den strijd voor de gelijkheid mee te strijden, om voor allen Recht te verwerven, De Heiden apostel ging ook wel eens op reis, maar slechts om aan verwijderde kusten den bezwijkenden moed der vrienden te sterken. tot bet en. eid ren ebt i do id ea ige f ns jke ide ug zÜ Et bestaat in ons dierbaar Nederland verschil van meening, niet alleen waar het de vrijheid geldt, maar ook op het punt van gelijkheid loo- pen de denkbeelden en idealen nog al uiteen, ja >er zijn zelfs menschen, mannen van gezag, die de gelykhcid ten zeerste afkeuren, of omdat het eene illusie zal blijken ©f omdat de afwis seling, de ongelijkheid de rechte waarde aan het teven geeft. We wenschen over een en ander in nadere beschouwing te treden na eerst te hebben uitgemaakt of de eisch van gelijkheid, van Recht voor allen, met de menschelijke maatschappij bestaanbaar is en of het een recht- «natigen eisch mag genoemd worden. „Recht veer allen", wat een aangenaam beeld tooveren ons deze woorden voor oogen, maar ook welk een wereld van onrecht doemt voor ons op bij den aanblik van dit vaandel. De leus van Domela heet „Recht voor allen",maar als we zijn vroegeren medestander Croll mogen gelooven, dan is dat voor Domela een leus, en *üe;s iiicj dan een leus. In een schetsje van beider denkbeelden geeft hij ons ten slotte een blik op ’s heeren Domela’s persoon, aan zijne woorden, maar vooral aan zijne werken ontleend. Het laatste, die werken, zet aan zijne argumen tatie zooveel gewicht bij, dat we niet anders mogen gelooven, ja dat we er van overtuigd zijn bijna, dat Domela voor zijne partij een verteren man is geworden. Teut est perdu, sauf i’hon- neur, mag Croll wel uitroepen en Domela het komt ons voor dat zijne gedachte zich bepaalt tot hetL’honneur est perdu, c’est tout. Een volksman ten minste, die zooveel geld besteden kan voor een pleizierreisje naar Zwitserland en zulks kort na zijne opzweeping van de veen werkers om honger te gaan lijden neen, hij gaf voor de werkstakers honderd gulden en ze hebben werkelyk honger geleden zoo’n volksman heeft niet het recht om partij verwijten van onrecht c. a. jegens het volk naar het hoofd te slingeren of hij, ZwEerw. Domela, dient aan het volk eerst spre kende of beter nog tastbare bewijzen te leveren, dat zijn reisje was: niet een reisje voor uit spanning maar een reisje voor noodzakelijke ontspanning, voor herstel van gezondheid. Me dunkt erg moeielijk is dat nietwanneer hij in de dagbladen publiceert een attest van een Nederlandsch geneeskundigemaar het zou ook kunnen zijn, dat hij in zijn vacantietijd „Die Schweiz" bezocht om de rechten en vrijheden der Zwitsers, de gelijkheid van het volk te g aan bestudeeren en dan vervallen de booze bedenkin gen die er in den laatsten tijd gemaakt worden. Eigenaardig land, waarheen de predikanten volksmenners uit Nederland zich begeven om vrijheid, herstel vau gezondheid en wat al niet meer te gaan zoeken. Recht voor allen moet er zijn voor groot en klein, voor rijk en arm gelijk; recht voor alle bewoners is een eisch die in ’t minst niet over- ADVERTENT1ËN van 1 tot 4 regels,gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7 »/a Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. dreven mag heeten. Hetzij men een volk be- schouwe als een deel der menschheid, die door de godheid onder de souvereiniteit van een vorst geplaatst iszoo’n van Gods gratie geschon ken vorst moet wel een edel, een uitstekend mensch zijn hetzij men eene natie beschouw© als eene familie door gelijke afkomst aan elkaar verwant, of wel als eene gemeenschap van men schen die bij onderling accoord besluiten samen te leven en onder één bestuur te staan, dat volk blijft altijd bestaan uit menschen vau gelijke beweging, met denzelfden aanleg, en allen be gaafd met verstand, met gevoel. Die menschen staan dus gelijk bij hunne geboorte en die ge lijkheid wordt allerminst door de gratie Gods verbroken, veel minder door den band der ver wantschap en volstrekt niet, dit zal ieder toege ven, door het accoord van gemeenschappelijk leven. Voor ieder mensch nu van dat volk dient de noodige plaats ter ontwikkeling te bestaan, evenzeer als den tuinman voor elke plant de noodige piek gronds neemt; ook het noodige voedsel voor onderhoud en voor groei en ont wikkeling is onmisbaar voor den mensch als voor de plant. Dat voor zijne levenskracht noodige is het wat in den tegenwoordigen tyd zoo alge meen doet roepen om Recht voor allen, en wie zal er iets tegen hebben wanneer de mensch zoo iets vraagt Het allernoodigste voor levens behoefte mag Domela gerust vragen en al vraagt hij het niet voor zich-zelf, die in den zomer tijd een villa aan het meer van Genève betrek ken, behoeven dat niet te doen toch getuigt het van zijne liefde voor menschen en van gevoel voor zijnen medemensch. Is dat een storm!..... Hu, voor geen schat Geloof me, ging ’k er door, ’k Joeg door zoo’n weer geen hond noch kat... Hier, Kruier Kom, gauw, rep je wat, Een brief naar ’t Postkantoor 1 Dat is ook een soort van menschenliefde en als het waar is, wat beweerd wordt door Croll, dat Domela 100 gulden gaf aan hongerlijders, die hij zelf tot hongerlijden aanzetto, en in den zomer duizenden guldens natuurlijk guldens van den werkman gaat verteren, dan, ja dan heeft Domela’s humaniteit wel iets weg van bovengenoemde soort. Maar ’t zal wel weer een leugentje zijn de vromen moeten op aarde veel lijden; Domela, dit zij uw troostgrond en pre dikanten moeten het nog al eens ontgelden maar laat de lasteraars liever hun gang gaan en roept hun toeAlles gelogenen uit is de zaak. Die minister is toch ook een oolijkert, om zoo’n lasteraar als Croll is weer in eere te her stellen en zijne oude betrekking, hem door Heemskerk ontnomen, weer aan te bieden, (als ’t bericht althans waarheid spreekt) en dat nog wel een clericaal minister van onverdacht allooi ’t is toch hatelijk DomelaOf zou het mis schien nog een uitvloeisel kunnen zijn van zoo’n persoonlijke veete tusschen u en Lohman Neen, maar dat zou nog hatelijker zijn dat doet een minister niet. Ik geloof dat de Minister Lohman medelijden heeft gekregen met Croll, omdat hij zijne positie OEEKER «■mramiwiDissimisiffl fig? 6 I i. 119 6 18 16 16 “*1 I RAAT. in en, j iert z. ind.' I te ike* rOOt en van Laas aar jud ff-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1890 | | pagina 1