I k No. 70 V IJ F-E N-V EERTIG8TE JAARQANCÏ. j BROEDERSCHAP. 1890. NAJAARS-PAARDENMARKT aldaar zal gehouden worden op Woensdag den 17 September e. k. ƒ.1 Z A. T E It I «- 30 van Bij deze Courant behoort als bijblad Feuil- leton-nummer 70. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS, Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden* 1. 2. 3. a ii. ADVERTENT1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, ▼oor eiken regel meer 7 */a Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek brengen ter openbare kennis, dat ter Secretarie dezer gemeente, gedurende 14 dagen, vanaf 1 September e. k., voor een ieder ter lezing is nedergelegd en in afschrift tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar wordt gesteldde aan den Raad aangeboden begrooting der inkomsten en uitgaven der ge meente Sneek, voor het jaar 1891. Sneek den 29 Augustus 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek brengen ter openbare kennis, dat de Sneek den 29 Augustus 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. 4. Alsvoren van drie leden der Commissie voor Strafverordeningen. 5. Alsvoren der Commissie voor de Gemeen» te-reiniging. 6. Alsvoren der Commissie voor Openbare werken. 7. Alsvoren der Commissie voor Straten en Wallen. 8. Alsvoren der Commissie tot het nazien van begroetingen en rekeningen. 9. Alsvoren der Commissie voor Gemeente- eigendommen. 10. Aanbieding der gemeentebegrooting, dienst 11. Begrooting der dd. Schutterij, dienst 1891. 12. Voorloopige vaststelling der gemeente-reke- ning, over 1889. 13. Reclames tegen het primitief kohier den Hootdelijken Omslag, dienst 1890. fl BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, Gelet op art. 145 der Algemeene Politie-Verordening dezer gemeente; Brengen ter openbare kennis van Me bierhuis houders, tappers, herbergiers, koffiehuishouders en in het algemeen van alle houders van in richtingen, waar het publiek tegen betaling eet- of drinkwaren gebruikt, dat het bij art. 145 der Verordening voorgeschreven uittreksel, het welk volgens ovengenoemd artikel in de gelag» kamer hunner huizen moet zijn opgehangen, vanai heden, van ’s voormiddags 9 tot ’s namid dags 1 uur, aan het Bureau van Politie tegen betaling van 5 cents verkrijgbaar is gesteld. Wordende belanghebbenden herinnerd, dat overtreding van art, 145 met geldboete van ten BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek brengen, ter voldoening aan art. 8 der Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad no. 95) ter openbare kennis, dat zij aan Abra ham L. de Wolff, koopman alhier, en zijne recht verkrijgenden, vergunning hebben verleend tot het oprichten van eene Zeemtouiverij door stoom, in den molen, staande aan de ELoukesloot, wijk 18 no. 77, kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie D. no. 450. Sneek den 29 Augustus 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. Een gevleugeld woord, dat van mond tot mond vliegt, is de uitdrukking: „ik moet mijn verleden getrouw blijven/ Er ligt iets aantrekkelijks in voor hen, wier verleden schoon wasde liberale partij mag zich daarin verheugen en met zelfvoldoening naar de jaren barer heerschappij terugzien. Wat al wetten zijn er gemaakt die onze maatschappij ton zegen strekken en waarvan men niet zeggen kan, wat van wetten als de jeugdige wapenwet mag verklaard worden, dat het spinnewebben zijn waar de kleine insecten in blijven en de groote doorheen vliegen. Hoe veel onbillijke belastingen en accijnsen zijn er niet afgeschaft, wat nu reeds in ’t vergeetboek schijnt te geraken Hoeveel vrijheid hoeft zij mis volk niet geschonken, wat in onze dagen niet meer genoemd wordt, maar zoo stilzwijgend Weer wordt te niet gedaan. Op zulk een verleden mag de liberale partij trotsch zijn. Fouten heeft zij begaan, wel is waar, maar wie begaat geen fouten? Als onze Minister van Justitie gecon- fisceerde wapens verkoopt en ze de koopers op straat gekomen, dadelijk weer ontneemt (histo risch) is zoo iets dan niet een fout, een groote fout? Moeten wetten dienst doen als spinne- webben of als banden om de maatschappij te behoeden tegen willekeur en bandeloosheid In de opvoeding Van den enkelen mensch ge bruikt men banden als voorbehoedmiddel tegen Valle i. Al spoedig echter worden die werkelijke banden tegen denkbeeldige verwisseld, die in ver stand en hart hun oorsprong vinden en die de mensch zich zelf aanlegt. Zoo dient ook in de maatschappij het banden-systeem geövenredigd te Worden aan haren ontwikkelingsgang; aldus, bij vooruitgang afschaffing van beperkende maatregelen en omgekeerd; als de Minister van Justitie die met ous eens is, dan heeft hij met zijn wapenwet klaar en duidelijk aangetoond, dat we het tijdperk van achteruitgang weer zijn ingetreden. Het verleden der clericale partij, zal, we vreezen het ten zeerste, niet zoo schoon zijn als dat barer politieke vijanden. „Ik moet mijn verleden getrouw blijven" is dan ook in den mond van den liberaal een schocn-klinkend, mannelijk woord, in dien zin, dat hij zijn ver leden beschouwe als een voortdurend streven naar vooruitgang, een niet-stilstaan. Iedere partij heeft tegenwoordig een program Kuyper en Schaepman hebben het een en ander bijeen gezocht, wat ze noemen „Ons program." Na de ironische vragen der politieke redenaars, Waar het liberale program is te vinden, gevoelde men in ons land van liberale zijde behoefte aan een „rooster van werkzaamheden." Vele kies- vereenigingen hebben, in navolging van Kuyper, een lijstje gemaakt van wat zij in de toekomst voor ons land wenschelijk achteneen heilzamen Wenk zijn we aan onze clericale broeders ver schuldigd, een werkzame ommekeer is er hier en daar het gevolg van geweest. „Wij liberalen zijn ook beginselvast en weten wat we willen." De liberalen beginnen te ontwaken en dat ge lukkige feit hebben we voor een goed deel aan onze clericale woordvoerders te danken. Onze tegenstanders hebben ons verweten dat we oud en afgeleefd waren daarop is nu de verjongings kuur gevolgd, die meer en meer het liberale Nederland aantast. Vrijheid, gelijkheid en broederschap is weer onze leuze. Afschaffing van beperkende wetten, gelijkheid van lusten en lasten, stem voor de zwakken en onderdruk ten vrije ontwikkeling, gelijke wasdom worde broederlijk aan alle Nederlanders gewaarbargd dat is het liberale plantje, hetwelk hier en daar weer frisch zijn kopje uit den grond omhoog steekt, Hier en daar overal niet Helaas neen. Om van de slaapmutsen niet te spreken, er zijn nog zooveel liberalen die getrouwheid zweren aan het jongst verledendie meenen dat de inrichting der maatschappij weinig of geen wij zigingen behoeftkortom, die niet meê vooruit willen of ten minste slechts zeer langzaam. Langzaam maar zeker, is hun leuze; was het maar altijd zeker. Zij vergeten de hellingen en den weerstand waardoor zij teruggeduwd worden, ja, ze houden zelf tegen wanneer de karos hun wat te snel gaat. Thans worden ze ge louterd voor hunne dwaasheid, ten minste we hopen zulks. Een Nederlander houdt echter rekening mei zijn phlogma en daarom zijn we er niet zeker van, ja we betwijfelen het zeer, of er in ’91 onder de zich noemende liberalen een algemeenen kreet om vooruitgang zal ver nomen worden, indien de reactionairen eens van hun zetel werden gedrongen. Dat nu zijn de oude, afgeleefde takken van den liberalen boom; dat zijn de slaapmutsen, die wakker geschud moeten worden. Blijft jong, dat is het eenige recept om gelukkig te zjn. Wat is jong zijn Belangstelling hebben. Ziet de kwalen waaronder onze maatschappij gebukt gaat, en helpt ons mede die te verdrij ven. Laat u niet weerhouden door kinderachtige vrees voor socialisten om meê vooruit te gaan. Domela wijst op zooveel wat onze samenleving ontsiert, dat zijne aanhangers door uw terug treden of door uw steunen van de ciericale partij er in aantal niet op achteruit zullen gaan. Of verkeert gij in de meening dat de socialisten alles gelijk verdeeld willen zien Zie dan naar de eminente mannen in de sociale partij en vraag of zij zulk een dwaalleer zouden versprei den. Neen gij moet meê vooruit, het onrecht bestrijden, het recht doen zegepralen. Gij moet ons helpen, als lid der broederschap, wanneer wij vragen om Algemeen Kiesrecht, Progressieve lukomsten-belasting en wat dies meer zij. Meen niet dat wat wij vragen onbereikbaar is. Is niet in andere landen van ons werelddeel reeds algemeen kies- en stemrecht,inkomstenbelasting ingevoerd Geloof niet, dat ons volk er door uit den band zal springen vrees veeleer ban deloosheid van een taktiek van vrijheidsbeperking. VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, op Dinsdag den 2den September 1890, des namiddags 6 uur. Punten van behandeling: Resumtie der notulen. Mededeeling van ingekomen stukken enz. Benoeming van een Wethouder. Zoo wordt thans aan onze vertegenwoordiging een request gepresenteerd, om zich in de pro- stitutie-quaestie partij te stellen. Hoezeer we het toejuichen dat de Staat zooveel mogelijk de onzedelijkheid tegengaat, hoezeer we de reques- tranten prijzen om hun ijver voor een zaak van philantropischen aard ongaarne zouden we zien dat onze regeering er het oor aan leende om een verbodsbepaling dienaangaande uit te vaardigen. Ongaarne, omdat het inbreuk maakt op de individueele vrijheid, bovendien slechts leiden zal tot een toenemende clandestine pro stitutie verder gelijk al het verbodene de lust daartoe meer prikkelen zal en eindelijk omdat het niet zal leiden tot wat requestranten er zeker meê zullen beoogen verheffing van het peil der zedelijkheid. De kwaal schuilt onzes inziens in gansch iets anders dan in de onbe perkt^ vrijheid. De maatschappij is nog verre van broederlijk ingericht; de positie van vele jongelui maakt het sluiten van een huwelijk onmogelijkde strijd om het bestaan is voor velen zoo zwaar dat ze langzamerhand hun schaamtegevoel verliezen en vele kleenen bereid vindt om het oor te leenen aan de verleiding met haren dubbelen prikkel van honger en harts tocht ook de rechten der vrouw moeten meer worden geëerbiedigd en uitgebreid. Wat kunnen we echter van het „gezag" verwachten? Allermeest een tijdelijke stilstandmaar slechts van zeer korten duur en gevolgd door uitspat tingen van grovereu aard. Ontwikkel het volk en bescherm de kleenen, zoo luidt ons request aan onze regeering stel ze in staat alles meê te genieten van don over vloed, die moeder Natuur aanbiedthoudt ze niet klein, maar laat ze gevoelen dat ze men- schen, dat ze uwe broeders ztjnverhef ze tot die hoogte en ze zullen beseffen dat het toegeven aan dierlijke hartstochten den mensch verlaagt; geef een verbodsbepaling tegen werkeloosheid aan de maatschappij, aan u zelf, Regeering van NederlandArbeid adelt op een regeering is dit van toepassing evenzeer als op de grooten en kleenen in onze samenleving. Verban de werkeloosheid door eene betere inrichting der maatschappijde prikkel van den honger ver dwijnt dan vanzelf. Verdeel de lasten in even redigheid met de draagkracht. Daardoor wordt de middenstand ontlast, wat zeer noodig is en op het aantal huwelijken van merkbaren invloed zal zijn wat op ons request aan eene regeering niet behoort, en we er toch zoo gaarne op zouden plaatsen, is genees onze maatschappij van de genotziekte. De regeering zal ons niet euvel duiden wanneer we dit onder de oogen van haar maar ook en vooral van het Nederlandsche volk brengen. 3 SM'I’ AK luws- hi idibmiwud voor di ■mimBffloiDissimisfflii i I 1 I i i IS 9 i L ZEHMTOUWBB.IJ.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1890 | | pagina 1