«EIHESTEEBIW1RR91IIMSSHIÏJITSIIIEES i 'l No. 71 V IJ F-E N-V EERTIQSTE 1890 R Q A N Gk EEN NIEUWE PARTIJ. a NAJAARS-PAARDENMARKT I 3 S E P T E M B E R. ir UIT DE PERS. 0 t B M Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave oi redactie betreffende, tranen in te zenden. of ADVERTENT1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, ▼oor eiken regel meer 7*/* Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek brengen ter openbare kennis, dat de aldaar zal gehouden worden op Woensdag den 17 September e. k. Sneek den 29 Augustus 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWiTZ, Secretaris. bestaande netwerk der Kerkelijke heerschappij; daarom mag Kuyper vrij agiteeren, zijn doel zal hij met hen niet bereiken. In ons dierbaar Vaderland sluit alles als een bus. Zij droomen nu reeds van eene groote middenpartij, die binnen korten tijd de teugels van ’t bewind in handen zal nemen met een ministerie la Heemskerk een cabinet d’affai res en daarmee uit. De bladen van hun partij zijn reeds eenigen tijd in die richting werkzaam. De Wageninger en de Vaderlander prijzen als om strijd liet bondgenootschap aan met de libe ralen. Het is een wedijver die voor de liberale partij niet anders dan compromitteerend kan zijn. En toch kan men niet ontkennen, dat de zaak zeer aardig is op touw gezet. De dominees- partij, als we ze eens zoo mogen noemen, kent de kaart van het land bijzonder goed. Zij weet dat onder het liberale volk eene ernstige ver brokkeling dreigt, ja reeds is begonnen. Hoe meer dus Kuyper aan ’t woelen- gaat, hoe meer zij verschuiven om onder het liberale dek voor de koude beschutting te zoeken. Kunnen ze nu met behulp der conservatieve liberalen de jeugdige radicaaltjes den deken ontwringen, dan is de zaak in orde. Pfui! over u, gij liberalen, die uwe familie zoo van u stootof is op u cok al van toepas sing: Oude st nieune familie blinkt? Spotters hebben eens beweerd, dat men op 30-jarigen leeftijd radicaal, met 40 jaar liberaal en met 50 jaar conservatief is. Wij durven de juistheid dezer bewering niet constateeren, maar een opmerkelijk verschijnsel is het, wanneer bladen der liberale partij op cynische wijze gaan vragen, wat dan toch de radicale partij, de partij van algemeen kies- en stemrecht eigenlijk wil? Wat haar program is? ’t Klinkt toch verma kelijk, zoo’n vaderlijke wijsheid van liberale toongevers, zoo’n lieftallig vraagje als: Wat doe jij hier? onmondige. Praten de kinderen ook al mee? vraagt papaatje, als die kinderen hem de schuld geven, dat de familie de deur uitgezet is. Maar laten wij, kinderen, ernstig blijven en in plaats van meerdere verwijtingen te doen, Pa paatje terecht helpen om do deur weer open te krijgen. My memory! my memory! A King dom for my memory! Maar neen, liberale vrienden, wij willen niet uw geheugen opscher pen en u herinneren aan verkeerde zetten op het politieke schaakbord. Licht zouden we u kwetsen en dan waren we nog verder van ons doel. Het eenige wat we weuschen van u, is dat ge onze gelederen versterkt, dat ge met ons in goede vriendschap samenwerkt, en daarom wenschten we zoo gaarne dat ge ons mee onder den deken hieldt en liever uwe nieuwe vriend jes in de kou laat, dan ons, uwe mede-broeders •in den strijd om den vooruitgang. Kijk ons niet zoo verontwaardigd aan, als wij niet van lang slapen houden, maar sta liever met ons op, als het haantje de dageraad verkondigt. Die nieuwe vrienden, het zijn de mannen van de wip. Wat ze in Rome altijd verfoeid hebben, het stelsel van bakens verzetten als het getij verloopt, die I taktiek voeren zij thans uit en daarom zijn ze KENNISGEVING. AFGIFTE DER PATENTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek brengen ter openbare kennis, dat vanaf den 3en tot en met den 10 Sept. e. k., ’s voorm. van 9 tot ’s namid. 1 uur, ter Gemeente secretarie zal worden gevaceerd tot de afgifte der Patentbladen, voorkomende op de Primitie ve Registers, dienst 1890/91, tegen vertoon der quitantie van betaalde belastingen, voor zooveel de drankverkoopers betreft; zullende na dien tijd de onafgehaalde patenten door den Rijks- deurwaarder, tegen betaling van 10 cents per stuk, worden rondgebracht. Sneek, den 2 September 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. Een eigenaardig verschijnsel, vooral in onze dagen niet van belang ontbloot, is de scheuring «Ier groote partijen anti-revolutionair en libe raal zoo hier als elders ziet men uit denzelfden stam twee takken voortspruiten, die met elkan der strijd voeren, een strijd ja, op leven en dood. Het is een uitvloeisel van de zielkundige waar heid, dat verbroken vriendschap uitloopt op bit tere vijandschap. Les extremes se touchent. Zoo raast en scheldt dr. Kuyper op zijne vroegere vrieden, de Synodalen, en het vermoe den is niet ongewettigd dat hij slaat op den zrk en den ezel meent. Wij willen zeggen, dat hij zijdelings eens de les wil lezen aan de man nen van de „gauche® onder de anti-revolutionaire Kamerleden, conservatieven, die te eeniger tijd het vaandel van Kuyper ontrouw zullen worden, omdat het hen te ver voert, In de hitte van den verkiezingsstrijd hadden ze slechts oog voor hunne vijandenna den strijd komt eerst het inzicht dat toch niet bijeen hoorden, wie als één man in ’t gelid het liberale bestuur omver wierpen. Niet te ver! Niet te snel, is hun wachtwoord gewordenzucht naar behoud is hun troetelkinddaarom hielpen ze Kuyper om een spaak te steken in het wiel van den libe ralen wagen. Vooral na de invoering van Kappeyne’s school wet hebbeu zij zich uit hun toestand van indo lentie losgerukt en, bang voor de beurs en voor de mondigheid der mindere volksklasse, hebben ze zich gevoegd bij de scharen die Kuyper in ’t vuur bracht tegen de liberalisten. Thans eerst ontwaren zij, dat er een misverstand ge weest is. Het ideaal is bij hen meer aristocra tisch, bij Kuyper meer democratisch getint, en als Kuyper de groote trom roert om het volk bij elkaar te krijgen, slaat hun de schrik om ’t hart. Die domme menigte te zien opdagen is voor hen voldoende om zich vast te klemmen aan het vaandel, waarop met greote woorden: anti-revolutionair geschreven staat. De kerk slechts is hun toeverlaatzij is het die onze maatschappij moet beschermen voor geweldige schokken hun werkzaamheid in deze dagen is dan ook van gansch anderen aard dan die van Kuyper. Terwijl deze voortdrijtt naar volledige scheiding van Kerk en Staat, is hun ideaal, het doel waarnaar zij jagen, den band tusschen Kerk en Staat hechter, steeds hechter te maken niet echter een Kerk, zooal zij thans is ingericht, maar eene, gebaseerd op „de onveranderlijke waarheden van het woord Gods,® Hun werken daarom bepaalt zich tot het zuiveren van de kudde; scheurmakers als doleerenden en mo dernen moeten er uit. Op den vasten bodem van wat hun Kerk leert, wenschen zij te blijven •oortwerken aande bestendiging van het bestaande, cu„ omdat zij gevoelen dat de rukken en schokken van Kuyper slechts uitloo- pen’ moeten op de scheiding van wat zij gaarne vereend blijven zien, omdat de reactie der do leerenden ten slotte slechts den vooruitgang ten goede zal komen en ons zal verlossen van het u zoo genegen. De Nederl. Herv. Kerk moet ongerept blijven en de Staat moet er den stem pel op zetten. Helpt ge daaraan mee, dan zal de firma nog jaren lang in stand blijven, gelooft dat vrijmaar, gij, liberalen, zult er niet veel aan verdienen. De kerkelijke aangelegenheden zullpn slechts worden beheerd door Bronsveld c.s. De modernen moeten er uit, wees daar zeiler van en de Bronsvelders gaan met onze belhs- tingpenningen strijken. Maar genoeg met ons vrees aanjagen gij zij t te omzichtig in uwe vrijheid, dan dat ge van ons zoudt moeten leeren, waarom die nieuwe vrienden niet te vertrouwen zijn. Wij hebben u slechts gewaarschuwd, omdat we bij ervaring weten, dat niets meer de zinnen begoochelt dan vleierij. Göthe zegtWir lernen die Menschen nicht kennen, wenn sie zu uns kommenwir mussen zu ihnen gehen um zu erfahren wie es mit ihnen stekt. Gaat dus, gelijk de soepkaartjes- hervormer deed, naar het Walhalla der conser vatieven, om genezen te worden van hunne leer. Vernieuw de vriendschap met onsVoor uw, voor ons karakter is niets zoo verderfelijk als te verkeeren met menschen aan wie wij een hekel hebben, want dat gewent ons onbillijk te zijn. On billijk toch is het, ons als nietswaardigen van het terrein te verdrijvengij kent onze partij niet? We wenschen u spoedig daaromtrent in te lich ten de tijd dringt er toe, dat wij vrienden wor den en -eene waarheid is het dat hij, die de menschen niet kent, ze vreest, terwijl hij, die ze vermijdt, ze spoedig geheel verkeerd beoor- doelen zal. Wij van onzen kant, wenschen dus vriendschap te sluiten met u; wij willen u drarom met onze denkbeelden en bedoelingen op de hoogte stellen, opdat ge ons niet vreest. Om niet verkeerd beoordeeld te worden, wen schen en vragen wij van u, dat gij ons niet vermijdt. Over het onlangs vermelde artikel van de Maasbode, waarin den anti-revolutionairen werd herinnerd dat de roomsch-katholieken hun deel wenschen te hebben in het regeeringswerk, is de Boodschapper, een anti-revolutionair orgaan dat te ’s Gravenhage uitkomt, slecht te spreken. De Maasbode sprak over den persoonlijken dienstplicht en over scheiding van kerk en staat en betoogde dat men daar niet aan moest raken en men alleen die zaken moest trachtten te re gelen, die de bondgenooten vereenigen, met ter zijdestelling van ’t geen hen verdeelt. De Bood schapper antwoordt daarop: „’t Is maar goed, dat de Maasbode niet het orgaan is der Roomsch-Katholieke partij. An ders zou deze par jij met een dergelijk revolutio nair geschrijf een droevig figuur maken. „De regeering door twee partijen te laten dwingen niets te doen, wat aan die partijen niet wenschelijk is. Kan het meer revolutionair? „Het zou waarlijk niet overbodig zijn, wan neer de Maasbode, alvorens bij de auti-revolu- tionairen op zoo hoogen toon met politieke adviezen te komen, om daardoor de Katholieke belangen® te dienen, eerst het a, b, c van het anti-revolutionair staatsrecht leerde. „Want daarvan schijnt het blad nog weinig te weten.® Over deze terechtwijzing is de Maasbode op haar beurt weinig gesticht. Tot de beschuldi- ging dat het anti-revolutionair staatsrecht hem onbekend is, kan het blad goeddeels het zwijgen doen. Op het stuk van beginselen is er vaak groot verschil tusschen anti-revolutionairen; er is in de laatste jaren zoo menig anti-revolutio nair stuk geschut vernageld, dat men inderdaad niet precies weet waar men zich in dezen aan heeft te houden. Tegenover de beschuldiging dat haar geschrijf revolutionair is, waar zij overleg wil tusschen de bondgenooten, stelt de Maasbode de vraag of de Boodschapper wel weet dat wij in Neder land leven onder het constitutioneel en niet onder het anti-revolutionair staatsrecht. Daar ligt de fout door de anti-revolutionairen aanhou dend begaan. Zij willen ons door het Calvinis me doen regeeren en vergeten dat Nederland zoo min een Calvinistische als een Roomsehe staat is. Er is niets revolutionairs in als men de regeering met constitutioneele middelen nood zaakt zekere richting te volgen. Met ’t volgend practised voorbeeld besluit de Maasbode haar artikel: „ludien bij den aanvang dezer wetgevende periode èu de anti-revolutionairen èn de katho lieken verklaard (bepaald) hadden: wij willen geen persoonlijken dienstplicht, dan zou de re geering haar recht niet verloren hebben, een leger wet met dien dienstplicht in te dienen, maar de heer Bergansius zou van dat recht geen ge bruik hebben gemaakt of wellicht niet opgetre den zijn. En de heer Mackay zou gezocht hebben naar een minister van oorlog, die de plaatsvervanging wilde. „Maar stellen wij aan de Boodschapper recht streeks deze vraag: Was het dwingen der re geering van u en de uwen om een wet tegen de verplichte vaccinatie in te dienen, ook revo lutionair? Neen? Waarom is ons dwingen het dan wel? Doen wij iets anders dan gij of doet gij iets anders dan wij? „Men zou dus bij het blad volslagen onbe kendheid met het constitutioneele staatsstelsel moeten onderstellen, maar ’t is bijna onmogelijk zulke onnoozelheid aan te nemen in iemand, die het publiek wenscht voor te lichten. Aanneme lijker is demeeuing, dat men zich desnoods tot 0 10 ia d er 11 II e< is Ir ir ir :r 0 ja ja er I» 1» h 10 n 3’ 0 s i» n 10 0 1- OEEKER COURANT. Kimvs in iDinuio m 111 r i 8

Sneeker Nieuwsblad nl | 1890 | | pagina 1