JHMJWS- £1 lOmWIHLID IB DI I. i IIIJ MDiWSaïf SBH EEN NIEUWE PARTIJ. No. 72 1800 V IJ F-E N-V E E R T I G 8 TE JAARGANG, 8 IE E K E B C JJ R A f NA1AARS-PAARDENMARKT aldaar zal gehouden worden op Woensdag den 17 September e. k. Z A. T E K I) vk. o- 6 K P T JOI B e h, een kJ - l^tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, -j de prijs vernemen bij De eisch door de Maasbode aan de anti-revo- utionaire partij gesteld, om bij de overleggingen voor de naderende verkiezingscampagne alle punten waarover verschil bestaat tusschen de verbonden groepen der rechterzijde te laten rusten werd, gelijk wij in ons vorig nummer meldden’ door de Standaard vrij wel uit de hoogte be antwoord. De Tijd heeft daar vuur op gevat en schrijft „De Stand, schijnt werkelijk nog altijd te yreezen, dat de Nederlandsche katholieken of i aan - ADVERTENT1ËN van T voor eiken regel meer 7>/a Cents. Bij abonnement is belangrijk lager. Voor waarden daaromtrent te den Uitgever. een „coalitie8, die tusschen dr. Kuyper en Rome gesloten is. „Niet genoeg, dat in de Heraut, het lijforgaan van dr. Kuyper, week op week den vromen lezers de sterk gekleurde historie wordt opge- discht van „slachtoffers van roomsche onver draagzaamheid8, ook de Stand, zelf moet den paitygenooten zijn geluid doen vernemen,* a, daar°P te hebben, medegedeeld, wat de ^tand. aan de Maasbode heeft geantwoord, besluit de Tijd met deze woorden „Aldus tracht de Stand, het te doen voorko men alsof haar partij in 1888 niet geweten heeft, dat de Nederlandsche katholieken beslist partij trokken voor het behoud dér plaatsvervanging 1 jÖ gelooven dat ieder, die met ons de ge- semedems der kabinetsformatie in 1888 ook maar van eemgszins nabij kent, de bewering kras, zelfs zeer kras zal vinden. Intusschen hebben wij reden ons er over te verheugen, dat thans ten minste aangaande bedoelde quaestie voor de Stand, en de haren niet de geringste twijfel meer kan bestaan. Moge het blad met die kennis profijt doen en handelen gelijk het voor zijn partij nuttig acht. Dat de katholieken aan de antirevolutionaire partij haars ondanks hun vriendschap zullen opdringen, is een veronder stelling, voor welker verwezenlijking de Stand. heusch niet bezorgd behoeft te zijn.8 Ook de Maasbode haalt het artikel aan van de Standwaarin dit blad het bestaan van bondgenootschap ontkent en vraagt „Dus geen formeel, geen generaal, zelfs geen partieel bondgenootschap wat dan „Is er geen bondgenootschap ontstaan, wat beteekent dan de samenwerking bij de verkie- zingen, wat ecu Kamermeerderheid, wat een ministerie der rechterzijde Zijn die uit de lucht komen vallen of ontstaan door een toeval, dat de Darwinisten zou doen watertanden? „Goede hemel, zijn wij dan in 1888 allen krankzinnig geweest, of zijn wij bedrogen Misschien, vervolgt de Maasb., geeft de Stand. aan het woord „bondgenootschap8 een interpre tatie, welke ons onbekend is; maar ieder, die er de gebruikelijke beteekenis aan schenkt, moet toegeven dat, al zou er geen letter schritts gewisseld zijn wat volstrekt niet noodig is voor een bondgenootschap tusschen staatkundige partijen de samenwerking bij de verkiezingen in 1888 en de samenstelling van een ministerie der rechterzijde noodzakelijk doen veronderstellen, dat de twee partijen onder welken vorm dan ook - zich tot het bereiken van zeker I politiek doel vereenigd hebben. Voor hem, die geen bondgenootschap tusschen anti-revolutio- nairen en katholieken aanneemt, zijn de politieke gebeurtenissen sedert Maart 1888 een niet op te lossen raadsel.8 Bn wat de afschaffing der dienstvervanging betreft, volgens het blad was het dr. Kuyper lang bekend dat de R. K. <fe plaatsvervanging wilden handhaven. „Doch neem een oogenblik aan, zegt het dat ons program de afschaffing niet uitsloot, hoe verklaart gij dan den storm, die in Nederland onder de katholieken tegen de afschaffing is ontstaan en die alleen bezworen is kunnen worden, toen allen, tot den laatsten man toe hebben verklaard de afschaffing niet te willen.8 De Maasb. zegt ten slotte dat zij wel een bondgenootschap wil, doch op voet van pari teitsleepdragers van de anti-rev. wenscht zjj niet te zijn. Tegen de aanstaande verkie zingen zal het blad de vraag „of er inderdaad geen bondgenootschap bestaat8 te gelegener tijd in herinnering brengen. i. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS, Abonnementsprijs voor 3 maanden /l.franco per post f 1.25. j Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. wat de grondwet zoo schoon noemt: eene Volks- ^ne6,i brengen ter openbare kennis, vertegenwoordiging, moet wel ziende blind zijn of liever sophismen debiteeren van de grofste soort. We weten zeer goed dat de liberale partij het met ons eens zou zijn, wanneer zij geen bezwaren had, geen gevaren duchtte van bns stelselmaar die bezwaren en gevaren moeten wijken, wanneer wij ons plaatsen op den bodem van liet recht. Maar behalve dat nog, zijn er aan het tegen- woordigc-'stekel bezwaren en gevaren verbonden die we veel grooter achten. Het volk begint zich te laten lióorea c-n onder dat volk, onder die groote massa Ontevredenen, strooien de socia listen met succes hun zaad uit. Er komt een soort van verbroedering tusschen het ontevreden volk en het socialisten heir, dat slechts aan het laatste kan te goede komen.* Wie hiervan over tuigd wenscht te worden behoeft slechts de ver gaderingen of voordrachten der socialisten bii ^.««uuueaen socialisten dij dat Zgn eigen iuldjea f zulIen goloQyea II. Wat is dan toch het program der partij, die de Liberale Unie hopen Algemeen Kies- en Stemrecht wil Wanneer we bij een schilder komen om zijne doeken te bezichtigen en, na in zijn atelier rond gekeken te hebben, naïef vragen: Waar zijn nu eigenlijk uwe schilderstukken, dan kan men den man wel verlegen doen staan met zulk eene vraag, maar geeft men zich zelf dan uiet tevens een brevet van onbeleefdheid, van onkunde of geven we daarin dan niet onze minachting te kennen over wat we gezien hebben Wat we gezien hebben achten we niet de moeite waard om er over te sprekenlaat ons dus eens wat degelijks zien. De manier van handelen, die we hebben op gemerkt bij onze anti-revolutionaire broeders bij de verkiezingen van ’87, gaf hetzelfde wat de radicale partij thans van de liberale moot aan- hooren. Liberaal Wat is liberaal Wat is uw program, gij die u liberalen noemt 1 We zullen verder zwijgen over een dergelijke taktiek, omdat wij meenen dat verdacht maken en spot ten niet behooren tot de eerlijke middelen in den strjjd, omdat het slechts wrok overlaat in het hart van den bespotte en omdat het ons niets verder brengt in den strijd voor wat goed, waar en schoon ishet is de taktiek van woelzieke partijgeesten, die slijk maken waar zon, maar geen zon waar slijk is. Wat is uw beginsel, uw program, gij mannen o van algemeen kies- en stemrecht En wij ant woorden Algemeen Kies- en Stemrecht is ons beginsel, n’en déplaise, ja neemt ook de grootste plaats in op ons program. We zeggen dit op gevaar af van belachelijk te worden gemaakt, op gevaar af van te hooren gewagen op spot tenden toon van het program van Algemeen F Kies- en Stemrecht, een schoon program, dat van het Jan en alleman, van het referendum Toch zullen we ons niet schamen dat weinige te noemen onzen voornaamstee wensch, een wensch, die, naar de uitingen van gezaghebben de zijde te oordeelen, nog lang zal blijven be- hooren tot de vrome wenschen. Onze heilige wensch noemen we het, al duchten we ook dat het heilige in vroom zal verkeeren, wat toch eigenlijk omgekeerd behoorde te zijneerst vroom, dan heilig zooals de Kerk leert. We weten dat op het program der Liberale Unie veel, zeer veel staat en we dus met ons pro- - grammetje een pover figuur zouden maken, maar, te wonen; voor wie de meeting te Hoeren veen mea bij woonde, waar do vaandels van Alg. Kies- en Stemrecht broederlijk wapperden naast de roode vaan, is nadere verklaring zeker over bodig. Meen niet, dat we de socialisten min achten of er voor waarschuwen willen; alleen dit wenschen we te constateeren, dat het gevaar- j lijk is van eene regeering om het volk in massa te drijven in de armen der socialisten, omdat deze laatsten een heilstaat wenschen, waarvan de omschrijving, de vorm nog niet duidelijk is. Op grond van het recht dus, door onze grondwet gewaarborgd, eischen wij voor dat volk Kies- en Stemrecht. Op grond verder van veel onrecht, dat het best gevoeld wordt door den veronge lijkte, en, naar het schijnt, het minst door de regeerende partij, vragen we de mondigheidsver- klaring van dat volk. Uwe bezwaren zijn ge grond op de geringe ontwikkeling van het volk; wij hebbeu daar geen bezwaar in kunnen vin don, althans niet wanneer we de bevolking der steden in aanmerking nemen, die zelfs iu de laagste standen beter ontwikkeld mag heeten dan het gros onzer plattelandsbewoners, waardoor we op dit oogenblik worden geregeerd; en welke der twee rubrieken dan in aantal het grootst zal zijn, behoeven we zeker niet te vragen. Wij voor ons zijn daarom van meening dat de bezwaren van het tegenwoordige stelsel on eindig veel grooter zijn, dat er veel grooter gevaren aan verbonden zijn on verder dat ons stelsel slechts leiden zal tot het opruimen van veel dat onrecht is, zal leiden tot vele maatschappe lijke hervormingen, die slechts thans gewenscht worden, en verder kan dienen tot een veiligheids klep, die niet overtollig mag genoemd worden; maar de voornaamste grond echter waarop ons stelsel, onze wensch berust, is die van het recht. Recht voor allen moet onze leuze zijn; vrijheid moet ons ideaal zijn, niet alleen voor ons regee- j rende klagsen, maar vrijheid voor allen en daar toe kan men niet geraken voor en aleer het volk van Nederland, onze gansche broederschap, mondig is verklaard. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van dat de Sneek den 29 Augustus 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, I ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. U I T D E P E R 8. desalniettemin en evenwel nochtans, we blijven, er bij dat we ons program toch verre verkiezen boven dat der Liberale Uuieeerstens, omdat het een wensch bevat die veel spoediger ver vuld kan worden dan al die schoone wenschen; ten tweeden omdat we dan binnen kort weer p een frisch, nieuw program kunnen toonen, wan eer de Liberale Unie nog altijd met een aan flarden geschoten vaandel moet optrekken ten derde omdat we zoodoende den moed er in houden en het volk Zien kan dat wij, liberalen, voorwaarts streven, maar ook en vooral, last not least, omdat het onze schoonste wensch is, wier verwezenlijking ons zeer van dienst kan zijn om onze verdere wenschen, die we grootendeels van T 1 i over te nemen, vervuld te zien. Onze grondwet, het compromis tusschen Vorst en Volk, om het zoo eens te noemen, zegt, dat de Wetgevende Macht door hen beiden wordt gedeeld. De tijd, waarin de vorst zulks alleen deed, ligt in Europa nog niet zoo verre achter ons, dan dat wij liberalen ons nog niet levendig zouden herinneren, op welke wijze daara m een eind moest gemaakt worden. De toenemende invloed van het volk, maar ook de toenemende onderdrukking van het volk gaf het sein tot de groote revolutie en tot het uitreiken van een grondwet aan do Europeesche volkeren, waarin aan het volk aandeel aan het Bestuur word gegeven. Daaraan gelijk blijvende, daaraan her innerende, wenschen we Algemeen Kies- en btemiecht, en zoo allen dit met ons wenschten, dan zou men voor geen tweede groote revolutie te vreezen hebben. Er moet in don Staat, in de Landsregeering een veiligheidsklep zijn voor dreigende verstoringen van hot maatschappelijk evenwicht en als zoodanig is er geen beter dan het door ons gewenschte. Maar niet als een veiligheidsklep alleen willen we het door ons gewenschte bestempeld zien. We beschouwen het ook als een motor tot sociale hervormingen. Meent niet, gij liberalen, dat we algemeene dienstplicht, progressieve inkomstenbelasting zul len krijgen of zelfs leerplicht zal worden voor geschreven, zoolang niet het volk in zyn geheel een woordje zal meegesproken hebben. Er wordt in liberale kringen genoeg over gerede neerd, ja wij weten dat het meerendeel dien weg wel opgaat, maar wat doen de liberalen in ons pailement tegenover eene meerderheid die den vooruitstrevenden vleugel der oppositie zeker niet zal steunen. We willen ons echter in zulk eene bespiegeling thans niet verdiepen, maar nog wijzen op een anderen grond waarop onze wensch steunt. Het is de grond van het recht. Wie toch durft beweren dat ons Parlement is 1 ■f -HüUÖURÜU,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1890 | | pagina 1