Mins-11DIWIÏÏHUD ïöl DE ffllffi El ffl B1DISSEMT SIEEK Opm imder ila ffoai öitai otr He wam ill No. 80 V IJ F-E N-V E E R T I G 8 T E RG A N G. 1890. GEZOCHTE BEZWAREN. KALVERMARKT II Z A. T 13 K I) o- 4 O <D T O 13 JE 13, S dr. Kuyper een groot ge- wiiliW leer ook Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS, Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. droegen een i do jongelingen, en B zien lacht hem zoozeer recht doen bijna van i Schiller heeft eens gezegd„Gluckselig nenne ich den, der urn zu genieszen, nicht nöthig hat Unrecht zu thun, und urn Recht zu thun, nicht nöthig hat zu cntbehren.* Zijn we het met den dichter eens, dan moetan we erkennen dat we in c’eze qua-stle nog niet spreken kunnen Van een glückseligen Kuyper, want ontberen ®al hij wel moeten, zal er recht geschieden. •Nu is ontberen op zichzelf een smartelijke zaak, maar voor een godsdienstig mensch, bij wieu «eltverloochemng boven alles dient te gaan, is dit toch nobeler dan stijfhoofdig zijn ideaal vast te houden en met een zekere fierheid daarbij hetnon possumus 1 uit te roepen. Er zijn van die denkbeelden, zelfs bij anders hoogbegaafde menschen, die men bestempelt met den naam idee fixeKuyper heeft eens zich in ’t hoofd gezet, dat kazerne en kerk twee nauwverwante zaken zijn; en kan het niet zijn: een kazerne in een kerk, dan maar een kerk in de kazerne. Het is voorzeker nuttig een zaak te beschou- Wen van alle kanten, maar wat het zwaarst is moet ook bij die beschouwing het zwaarst blij ven wegen. Eu dan vragen we, wat in het kazerneleven op den voorgrond dient te staan: net aankwecken van oen militairen geest, van geestdrift en liefde voor het vaderland, of wel net angstvallig ontzien van de doleerende jon- I geliagen jQ »t soldatenpak gestoken Het wil ons voorkomen dat de anti-revoluti- ouaire politiek weer dreigt met een non possumus. ^en Grondwetsherziening zonder verandering Van art. 1941, klink het indertijd. En hoeveel er "'erd geboden van liberale zijde, hoezeer er ook I °P aangedrongen werd, dat van clericale zijde een L voorstel tot wijziging werd gedaan, het was en Woef: non possumus. Geen persoonlijke diénst- Phcht zonder verbetering van het kazerneleven, 18 nu weer het parool. Maar terwijl zij in het eerste geval zich beriep op het recht, wijst men mans te vergeefs op het onrecht, dat door zulk I eeae houding zou bestendigd worden, Maar de voorstelling, die van de zaak wordt gegeven, heeft ook hare lachwekkende zijde. Het is een algemeen erkende waarheid dat «e omgang menschen maaktzou nu het peil I van zedelijkheid niet verbazend verhoogd wor- ADVERTENT1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7«/a Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. J vestigde verlofgangers van de lichtingen 1886, 1887 en 1888, voor zoover zij behooren tot het Regiment Grenadiers en Jagers, het 4e Re giment Infanterie en het 7 e Regiment Infanterie. om zich dit jaar op de hierna aangegeven tijd stippen, uiterlijk ’s na middags ten vier ure bij hun Korps m werkelijken dienst te begeven, te weten a. die van de lichting 1886 op Maandag 13 Oct.: o. die van de lichting 1887 op Maandag 3 Nov. en C* n uan d9 lic!ltia= 1888 op Maandag 17 Nov. De betrokken verlofgangers worden herinnerd aan hunne verplichting om bij de opkomst onder de wapenen voorzien te zijn van al de klecdin^. en uitrustingstukken, door hen bij vertrek met groot verlof medegenomen, en zich twee of drie dagen voor den dag van opkomst ter gemeente secretarie te vervoegen, teneinde hun verlofpas voor vertrek te doen afteekenen. die wegens ziekte niet aan deze oproe ping op den bepaalden tijd kunnen voldoen, zullen zich na hun herstel onverwijld bij hun korps hebben te vervoegen. Bij eventueele verhindering tot opkomst ondor de wapenen behoort hiervan kennis te worden gegeven door inlevering van eene geneeskundige verklaring ter gemeente-secretarie, waar des gewenscht, verdere inlichtingen omtrent de op komst worden verstrekt. Ten slotte wordt nog hierop de aandacht gevestigd, dat voor deze opkomst geen gebruik kan worden gemaakt van de vervoerbiljetten m de zakboekjes voorkomende, zijnde deze be stemd om te worden gebruikt bij opkomst onder do wapenen met spoed Sneek, 1 October 1890. De Burgemeester voornoemd, ALMA. De BURGEMEESTER der gemeente Sneek) gevolg gevende aan de missive van den heer Commissaris des Konings in deze Provincie, dd. 1 October 11. Ie Afdeeling M en S no. 945 b’J deze op; de milicien-verlofgangers. IKKE DENKEMA, uit deze gemeente, lichtin» 1888 no. 31 en HENDRIK BOS, uit de ge" meente Schoterland, lichting 1885 no. 44, behoo- rende beide tot het le Regiment Infanterie, om, vooizien van al de kleediug- en uitrustingstuk ken, bij hun vertrek met groot verlof medege nomen, zich op Zaterdag den 25 October e.k., des namiddags vóór vier uur, te laten vinden bij hun korps te Leeuwarden, ten einde wegens overtreding van art. 143 der miiitiowet, krach tens art. 144 dier wet voor den tijd van drie maanden onder de wapenen te komen. Tevens wordt hun herinnerd, dat ingeval aan dezeoproeping niet wordt voldaan, zij overeenkom stig art. 145 van meergemelde wet zullen worden behandeld. Speek den 2 October 1890. De Burgemeester voornoemd, ALMA. BURGEMEESTER en WETHOUDERS vaa Sneek, herinneren, naar aanleiding van artikel 18 der wet van 4 December 1872 {Staatsblad no. 134,) de ingezetenen: dat steeds aan degenen, die zich daarvoor aanmelden ter Secretarie der gemeente, gelegen heid wordt gegeven tot kostelooze inenting* en herenting. Sneek den 3 October 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd ALMA. De Secretaris, BENNEWITZ. Er is in ieder menschenleven een tijd, waarin het idealen schept en droomt over de dingen der toekomst. Zoo gaat het op dit oogenblik met den hoofd man der anti-revolutionairon, en alsof hij nooit idealen in rook had zien vervliegen, komt hij thans met een zijner idealen in ’t publiek, dat noodzakelijk moet worden verwezenlijkt, zal niet de „persoonlijke dienstplicht* verworpen, althans uitgesteld worden. Het zou zeker voor dr. Kuypor een groot genot zijn wanneer onze kazernes meer het beeld i van een doleerende kerk, dan van woonplaats van vloekende, tierende, drinken- dat ideaal verwezenlijkt te toe, dat hij er het on afhankelijk stelt. wol mag opdragen om oen straf op te leggen aan die onbeschaafdheid? Tenjminste wanneer straf geen dwangmiddel, maar opvoedingsmiddel dient te zijn. Wij kunnen ons begrijpen, dat iemand, die slechts verkeert in kringen waar de van plotselinge bekeuring gehuldigd wordt, een dergelijke leer zou wenscheu voor de beschaving, - maar mogen wonderen de wereld niet uit zijn, dan is het toch vrij zeker, dat ze slechts op theologisch terrein voorkomen. Daarom nogmaals, hoe overtuigd we ook zijn van don onbeschaafden toestand waarin ons leger verkeert; hoezeer we ook het drinken, vloeken enz. veroordeelen, daarin is geen verandering te brengen door strafbepalingen. Het peil van zedelijkheid zal slechts stijgen door omgang met de zonen der meer beschaafde standen. Of dit voor do laatstee niet onaangenaam zou zijn Zij behoeven zich geen vrienden te zoeken onder de onbeschaafden, maar hebben slechts met hen saam te leven, iets wat allo beschaafde men schen verplicht zijn te doen, die niet als klui zenaar willen gaan leven. Wij vinden het daarom zeer heilzaam, dat Kuyper den vinger eens legde op de wonde plekmaar wat hij als waarschuwing geeft, nemen wij als argument over voor de invoering van algomeenen dienstplicht. Wel verre daarom van te twisten over het al of niet opvolgen van reglementen, zien we in de invoering van den per soonlijken dienstplicht het eenige, ’t alles afdoende reglement, en tevens het heilzaamst werkend daar het verheffend werkt voor do onbeschaaf den. Het is een zuiver opvoedkundig reglement, dat niet prikkelt tot verzet; het geeft het goede voorbeeld in plaats van strafhet brengt de zonen van één vaderland bijeen en zoo nauw met elkaar in aanraking, dat ook uit de wijze van genieten der meer beschaafden te leeren valt voor de minderbedeelden, een gelegenheid, die de wereld helaas niet te veel aanbiedt, en eindelijk wekt het liefde voor de zaak, wanneer de min dere niet meer over onrecht behoeft te klagen, als hij ook zijn meerdere dezelfde plichten ziet opgelegd. Wij zien in Algomeene Dienstplicht dus slechts dit: Voreeniging, verbroedering on verheffing, waardoor het kazerneleven een totale omme keer zal ondergaan. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER on WETHOUDERS der gemeente Sneek, maken bokend dat de eerste dit jaar invalt op Maandag 20 October e. k Sneek den 3 October 1890, Burgemeester en Wethouders voornoemd) ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. De BURGEMEESTER der gemeente Sneek, Gezien de missive van don heer Commissaris des Konings in Friesland, dd. 26 September 11. Ie Afdeeling M en S no. 934 {Provinciaalblad no. 92;) Roept bij doze op: de in deze gemeente den, wanneer do geloderen worden aangevuld met zooveel zedelijke, fatsoenlijke jongelingen De katholieke bisschoppen in Frankrijk, die men toch niet beschuldigen zal van onverschil ligheid jegens hun godsdienst, denken er even- zoo ovei, en toen de Fransclie regeering begreep dat ook de geestelijken voor den krijgsdienst opgesehreven diendon te worden, hebben zij er dadelijk in berust, overwegende, dat het voor den katholieken godsdienst wellicht zeer nuttig kon zijn, indien de jongo kapelaans in de gele deren propaganda gingen maken voor den Paus. Zoo moest ook Kuyper er over denken, daarbij overwegende dat het propageeren uitstekend zou toevertrouwd zijn aan do handen van de vurige doleerders, zooals zij zich aan de wereld doen kennen. Ja, waarlijk, „er is veel oefening van begrip noodig, om in te zien, hoe weinig er door sommigen kan begrepen worden." Welk een leger zou ons vaderland dan rijk zijn, wan neer al onze recruutjes bij hunne aankomst in vurige Calvinisten herdoopt werden. Hoe zedelijk, hoe fatsoenlijk, hoe rustig zou het er dan in onze kazernes gaan uitzien l Wij zouden do laatsten zijn, die het betreurden, wunt met Kuyper zijn wij het eens, dat er, in weerwil van alle reglementen, veel aan ontbreekt. We willen echter op niemand den steen werpen, want het geheel is een noodzakelijk gevolg van de omstandighedenverander deze met ons, Dr. Kuyper, en alles zal er beter op worden als het ten minste eene verandering is die niet op verkrachting van de natuur uit moet loopen. at treft men in onze kazernes aan Is het niet duidelijk, dat onze soldaten, uit de laagste klasse onzer maatschappij getrokken, die bijna geen beschaving kennen, zoo maar in eens met een kazerne-beschaving kunnen aannemen, zooals Kuypor ze wenscht? Er mag niet ge vloekt worden, zegt Kuyper, want zoo iets is kwetsend voor doleerende ooron. Het beste zou zijn, dat onze Minister voorstelde, om in een stil hoekje van ons vaderland, bijvoorbeeld op de Veluwsche- of Mookerheide, een kazerne te laten bouwen voor de doleerende soldaatjes met een kerkje er naast on dan de bepaling in de krijgsartikelen opnemen, speciaal bedoeld voor die kazerne: jongens, ge moogt niet anders drinken dan chocolade of melk, wanneer ge u wenscht te verfrisschen en daarbij mag geen vloek in de kazerne noch daarbuiten gehoord worden. In oe.n groote stad echter, waar men langs ’s Hoeren wegen zoo veel hoort vloeken, is hot j voor de Kuypersoldaten onuitstaanbaar. Wij meenden echter dat elk mensch, de doleerende niet uitgezonderd, om mensch te worden, dient te ie ven in de wereld, en waar die wereld in zijn geheel nog niet zoo beschaafd is, dat zij het vloeken enz. onbeschaafd of walglijk vindt daar mag men toch in gemoede niet verwachten dat de kazerne, die bijna niets dan onbeschaaf den huisvest en dus nog de schaduwzijde van de wereld in ’t klein is, aan zulk een beschaafd ideaal kan beantwoorden. En verder zou het de vraag zijn, of men aan hot civiele Bestuur JI OEEKER COUROT. KljllilljHjllj.il 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1890 | | pagina 1